Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

sonisek
17. dub 2019
glutengeek
17. dub 2019

@lastovenka kokosovy krem je vlastne ta tuha cast,kdyz otevres kokosovy mliko a to se da koupit celkem vsude.akorat ze nekde jsou treba pridany zbytecny veci jako xantan guma apod,vim,ze v dm maji dobry kokosovy mliko v plechovce,co obsahuje jen kokos a vodu.kakaovy maslo je horsi sehnat,asi jen zdravy vyzivy.

glutengeek
18. dub 2019

Chtela jsem se vas zeptat,procitam tu postupne diskuze a nejsem si jista,jestli byl u me test ogtt proveden spravne. V prvnim trimestru mi vysla na gynekologii glykemie z krve 5,1, tak jsem byla prisla na krev znovu za par dnu a vyslo mi to 4,4,kvuli takovemu rozdilu mi provedli v 10tt ogtt. Rano,kdy jsem mela trochu stres z cesty, mi vzali krev z zily a soupli to do glukometru a vyslo 5,7, nacez nekam volali,jestli test provest a bylo rozhodnuto,ze ano. Nasledne jsem mela krev z laborky po vypiti glukozy hodnoty 5,1 a ty dalsi dve v norme. Prvni byla teda hranicni a proto me poslali do poradny. Dietu drzim,jsem 28tt a hodnoty ok,ulitlo mi to jen parkrat treba na 9 a to bylo po smazenem jidle,ze jsem zkusila par nachos nebo hranolek k hamburgeru. Myslite,ze to u me bylo stanovene dobre a jestli jde necim treba ted jeste otestovat spravnost nebo uz proste musim do porodu dietu drzet?

sonisek
19. dub 2019

@glutengeek já ve 12tt z krve měla 4,1...nikdo nic neřešil...pak jsem šla na oGTT,vzali nalacno krev a byla 5,3. Glukózu mi vypít nedali a měla jsem přijít za týden znova. Tak za týden znova krev nalačno a 5,1... Bohužel test opět neudělám,protože to musí být pod 5,1. Nechápu ale,když si píšeme s holcinama,co mají stejný měsíc porodu a některým to dávají vypít,i když měly 5,2...A kamarádka tady ve městě,byla na jiném pracovišti a tam to dělají tak,že ji vzali krev,hned ji to dali vypít,pak ji brali krev za hoďku,dvě a šla dom. A až po víkendu si volala Dr o výsledky a měla to blbý samozřejmě. Proč to teda kurna nedělají všude stejně? Hlavně já spíš pořád přemýšlím nad tím,jestli je k něčemu dobrý,když se třeba do toho 28tt cpete vším moznym a najednou se zjistí vyšší hodnota,nebo hraniční a hned dieta a ups. To musí být jak když řeknete kuřákovi ať přestane že dne na den kouřit,ne...no nic. Manžel mi neustále říká,prosím tě,vždyť doma ti hodnoty vychází úplně v pohodě,žádnou cukrovku nemáš a občas si něco dobrýho dej.

lastovenka
19. dub 2019

@sonisek No co já vím tak pokud Vám to první měření že třech vyjde na hranici 5,1 nebo výše tak už to je projev cukrovky a nemá smysl dělat ty další dvě měření a automaticky by měla být těhulka poslána na diabetologii. Když Ti zjistí tu ranní 5,3 tak už by ti žádný jiný podle mě neměly dělat a měla bys být zařazena mezi diabetiky. Holky, taky mi tohle přijde na hlavu. Co já se načetla studií o cukrovce a lécích na cukrovku v těhotenství. Týden jsem z toho nespala a nejradši bych doktory roztrhla jak hady v tomto případě jak mě to vystresovalo. Ještě před pár lety, kdy byla tahle hranice mnohem vyšší pro těhotný, by do nás nikdo žádný prášky nebral, protože bysme ve skupině cukrovkářek vůbec nebyly a hlavně se žádný léky tady v čr dávat těhotným ani nesměly, jen inzulín. Bohužel někdo tamhle v Americe nebo kde jinde udělal velkou studii na těhotných a samozřejmě Česká republika a naše diabetologická a gynekologická společnost taky najednou musela nějak přispět, abysmd nebyli pozadu, a přispěla teda tím že snížila hranice těhotenské cukrovky a to docela o dost a najednou získala tunu pokusných králíků - maminek. A těm pak ordinuje diety,inzulín a léky, které se ještě před pár lety vůbec nesměly těhotným podávat....... Moje ségra těhotenskou cukrovku měla taky a měla ji mnohem horší než já, takže brala inzulín. Tento případ chápu, opravdu ji cukr zlobil. Ale z diskuzí a podle sebe vím, že je dost holek, které mají perfektní hodnoty, a to že jsou ve skupině diabetiček je jen špatná náhoda. Já léky odmítla a to mi je doktorka furt cpala přitom hodnoty jsem měla poměrně ukázkový. Dva měsíce jsem dietu držela poctivě, zhubla jsem, často jsem z toho nespala jak mě na diabetologi děsili že cukr je jed a ubližuje to miminku. Takže jsem cukr maximálně omezila. Začala jsem být nervózní jak pes, protože já byla zvyklá cukr jist dost, takže jsem byla po vysazení dost agresivní, z těhotenství měla absolutní hov...... Protože neustálé vážení jídla, hledání vhodných potravin a měření glykemii, absolutně pohltillo můj život. Byla jsem z toho dva měsíce akorát tak nervózní a na všechny hnusná a hrozně doufám, že se tohle nepřeneslo i na miminko....... Jako dieta podle mě neuškodí nikomu, možná jen těm hodně hubeným, ale podle mě trochu cukru taky ne a doktoři by si neměli hledat nevinný těhotný pacientky........

werumka
22. dub 2019

@lastovenka Já si dovolím trochu nesouhlasit, protože ačkoliv se snížila hranice na lačno, tak se mnohem víc uvolnily limity po zátěži glukozou. Tudíž spousta žen, která by "neprošla" po ogtt, tak najednou na diabetologii nechodí. To je ta druhá strana mince, na kterou kritici velmi často upozorňují. Druhá věc je ta studie samotná. Nevím, proč by si někdo vymýšlel výsledky na desetitisících těhotných žen... Mnoho žen v dnešní době, které mají cukrovku v těhotenství, ji mají jako důsledek neléčené cukrovky u jejich matek. Nevím, proč v tomhle trendu pokračovat. Zvlášť v dnešní době, kdy ženy zobou hormony pomalu jak lentilky. Ale že ty hormony často způsobují právě tuhle inzulinovou rezistenci v těhotenství to už jim nikdo neřekne. Jsou různí diabetologové a různé laboratoře. Ten největší problém je v tom, že spousta diabetologů nechápe, že gestační diabetes není cukrovka 2. typu a jde o velmi specifický druh diabetu. Stejně tak v mnohých laborkách i přes všechny nařízení nejsou schopní ten test provést správně. Jeden by řekl, že to snad ani není možný - něco tak primitivního - ale je... Jinak si ještě dovolím dodat, že stejné limity u ogtt jsou nyní přijaté všude, jelikož se jedná o nařízení WHO. To, že to někde nedodržují, je věc druhá...

@glutengeek Ten test správně provedený nebyl, ale výsledky byly interpretované správně. Dvě zvýšené lačné = cukrovka. Nezávisle na tom, jak dopadne glykémie po zátěži. Kdybys dietu nedržela, tak by Ti to neulítlo jen párkrát... V drtivém procentu případů skutečně dodržování diety stačí. A funguje to jako prevence vzniku diabetu 2. typu později. Je ale třeba říct, že zvýšená lačná v prvním trimestru může být ovlivněná častým zvracením anebo užitím léků před odběrem (zvlášť se jedná o hormonální léčbu typu utrogestan). Na to je potřeba dát pozor a lékař by to měl brát v úvahu.

lastovenka
23. dub 2019

@werumka Chápu Tvuj názor. Ty limity po zátěži s glukózou se samozřejmě uvolnily, protože snížením dolní hranice se zvětšil objem pacientek natolik, že už nebylo třeba ty limity po zátěži držet nízko, a takovýhle objem "nově získaných" pacientek už je přeci pro zdravotnický a farma průmysl dostačující 🙂 Kdyby po zátěži s glukózou byly pořád stejné hranice, tak už by nebylo jiných pacientů než cukrovkářů ....... Ale to nevadí. Já vůbec nepopírám cukrovku jako takovou a nutnost léčby. Je to zákeřná nemoc a je potřeba ji léčit. Jen říkám, že u těhotných je to přehnané a ta diagnostická kritéria mi přijdou hodně divná. Nicméně i já sama jsem dietu dodržovala dost striktně už jen proto, že jsem měla a pořád mám strach (a proto se snažím jí dodržovat dál, ale už né tak přísně), aby to nemělo vliv na miminko....... Jak píšu, pokud dieta nemá na tělo nějaký špatný psych. vliv (a to podle mě mít může zejména když je to ze dne na den, hned ted se musí začít, atd.......) tak to ničemu nemůže uškodit. U mně si myslím tahle dieta měla dost špatný vliv na můj. psychický stav, protože jsem začala být dost agresivní k okolí, byla jsem na každého hnusná, nepříjemná, nervozní, ale už v takovém měřítku, že jsem z toho byla vážně nešťastná a začala se bát, že tenhle můj stav hodně může ovlivnit i mimino a jeho povahu například....... A to si opravdu nemyslím, že bych bez cukru nemohla být. Myslím, že bez cukru žít lze, ale co se mnou tahle dieta dělala......... jako vůbec tomu nerozumim. Každopádně všem přeji zdraví a zdravá miminka. Člověk dělá to co myslí že jen nejlepší a já všem přeju, aby to bylo co platné............🌷

werumka
23. dub 2019

@lastovenka Chápu, ale ta studie tu proste je a je podložena... to, ze muže mít něco špatný vliv na psychiku je věc druhá, ale to není věci diagnostiky, ale následné péče. Kdyby edukace těhotných probíhala v ČR na podobně úrovni, jako na mnoha místech tady v Praze, tak by to i s psychickou těhotných dělalo divy 🙂 já vždycky říkám - doktor bez důvěry je horší než jakákoli diagnóza. A v těhotenství to platí obzvlášť.
Ty limity na lacno se snižovaly z důvodu, které mám uvedené ve článku na svém blogu (ten jsi asi četla). Jen bych doplnila, ze zvýšený c-peptid v seru novorozence a novorozenecká skryta hypoglykemie v průběhu let naše zdravotnictví muze stát neporovnatelně víc peněz než zapůjčení glukometru těhotné a úhrada proužku. To je proste smutný fakt.

lastovenka
23. dub 2019

@werumka Jinak ještě bych dodala, že toto tvrzení bych nebrala jako za úplně prokázané: "Mnoho žen v dnešní době, které mají cukrovku v těhotenství, ji mají jako důsledek neléčené cukrovky u jejich matek." Možná podle nějakých posledních výzkumů, ale ty nemohou sahat moc do minulosti, takže bych na toto tvrzení moc nespoléhala. Spíš bych se bála, že jako plod, jehož matka přijímalav těhotenstí např. metformin, má pak vyšší šanci na to, že bude mít v budoucnu větší sklon k cukrovce a obezitě..... Já myslím, že tohle je hrozně důležitý vyvracet a na to by se měly studie zaměřit. Né jen na benefity léků, ale i na rizika spojená s užíváním, které skoro nikdo nezminuje............Když těhulkám předepisují metformin, který proniká až k plodu, tak by také měli poukazovat na to, že to rozhodně nemusí mít jen dobrý dočasný benefit pro matku i plod, ale i pozdější "nebenefity" v budoucnosti.......... ale to už je asi na jinou diskuzi 🙂

werumka
23. dub 2019

@lastovenka To určitě ano, studie se musejí dělat různé 🙂 ale studie ohledně GDM se netýkala metforminu, to už je zase jiná kapitola...

lastovenka
23. dub 2019

@werumka Jo a ještě by bylo supr, kdyby někdo vynalezl přesné domácí měření glukometrů. To co předváději dnešní glukometry je fraška. Dneska jsem se například měřila dvěma glukometry co mam a rozdíl? 4,4 a 5,5. Zajímavé že? Jedna skupina mě hází do nutnosti léčby léky a podle druhý jsem naprosto ok.......... A to jsem si ověřovala, zda tyhle dva glukometry měří v limitu, přesně podle výrobce. Vyšlo že ano. takže tady máte ten limit. Měření glukometry je naprosto k ničemu......

werumka
23. dub 2019

@lastovenka Glukometry jsou úplně samostatná kapitola... ony nebyly koncipované pro diabetiky, kteří řeší desetiny mmol/l. "Běžného" diabetika zajímá, jestli má 5 nebo 15. Já si někdy třeba nejsem pocitově jistá, jestli mám hypo nebo hyper. Takže pokud bych si naměřila 5,5 a ve skutečnosti měla 4,5, tak je mi to jedno. Proto je tam i povolená odchylka 15%.
Strašná chyba je, když někde v laborkách podle glukometru DIAGNOSTIKUJÍ těhotenskou cukrovku. To je na ránu do hlavy.
Ještě v roce 2014 nebylo v číselnících pojišťoven zaneseno, že těhotné s gestačním diabetem mají nárok na proužky, natož na glukometry. V tu dobu se "měřila" glykémie pouze na kontrole a doma pak těhotné měly jen proužky na moč. Diabetoložky, které se ale věnují těhotným s gestačním diabetem prosadily, aby byly hrazené pojišťovnou aspoň ty proužky. Vzhledem k tomu, že cukrovka v těhotenství může začít zlobit opravdu ze dne na den - tady na diskuzi jsi to určitě taky viděla - tak je potřeba, aby těhotná měla možnost průběžně sledovat glykémii doma a po různých jídlech. A tady se zase dostáváme ke správné edukaci. Diabetolog, který se věnuje gestačnímu diabetu ví, že je nejdůležitější sledovat TREND. Pokud je trend pořád stejný a odběry v laborce v pořádku, tak pak opravdu stačí dieta bohatě. Pokud tam dojde k nějakému rychlému nárůstu glykémií například v rámci jednoho týdne, tak pak je potřeba to začít řešit. V tomhle je strašně důležité, aby ta těhotná dostala správné informace. Dostala zdroje, ze kterých může čerpat. A mrzí mě, že jsou napříč republikou v tomhle úplně propastné rozdíly. Jak v diagnostice, tak pak následně v edukaci.
Tím, že glukometr pro těhotnou s gestačním diabetem není hrazený ze zdravotního pojištění, tak diabetologové to řeší tak, že poskytují glukometry, které jim firmy dávají jako "reklamní". Nebo dokonce dávají jeden glukometr postupně více těhotným, což je taky špatně... Tyhle firmy bohužel často neposkytují glukometry, které by byly přesné. Jsou levné, což je jejich výhoda, ale to bývá tak nějak všechno... Ale řešení? Neznám. Doufám, že časem bude z pojištění hrazen i glukometr a budou doporučované jen ty, které měří s co nejmenší odchylkou. A že interpretace výsledků se pak také zlepší. Už se za poslední roky udělalo dost práce, ale pořád jí strašně moc zbývá.

lastovenka
29. dub 2019

Holky, tak jsem přestala jíst druhou večeři, která mi celý dva měsíce nedělala moc dobře, a ejhle, ranní glykémii mi to vůbec neovlivnuje! Takže můžu být uplně bez druhýho jídla, který mi akorát tak dělalo na noc zle🙂 Jak to máte Vy? A vůbec, za poslední dva, tři týdny mi celkově glykémie lezou dolu, přitom všude čtu, že v posledních týdnech těhotenství je to spíš naopak....... Neni to divný? A to dietu už tak brutálně nedodržuju jako dřív......

sonisek
29. dub 2019

@lastovenka já myslela,že nejhorší to je kolem 33.-36.tydne, a pak to jde dolů.

lastovenka
29. dub 2019

@sonisek já právě četla že to má lézt nahoru právě je konci, ale třeba to je jak píšeš ty, protože mě to leze od cca 35 dolů.......

werumka
2. kvě 2019

@lastovenka Po 35. už glykemie stojí nebo často lezou dolu. Souvisí to se stárnutím placenty. Pokud by klesaly rychle a moc, tak pak na kontrolu a ultrazvuk, muže to být signál, ze placenta přestává dobře fungovat, což se u diabetu někdy stát muže. Ale jinak už to teď bude glykemicky lepší ;)

lastovenka
2. kvě 2019

@werumka ultrazvuk byl ok tak snad je placenta ok. Jo a i glykovaný hemoglobin mi klesl na 33. Tak jsem ráda! Pořád dělám nějaký pokusy na sobě. Jídlem myslím. Dneska jsem si dala k snídani z nouze kus bílý bagety a ochucený jogurt, kde je teda cukr no. A jeden glukometr mi změřil po hodině 8,4 a druhý 6,7. To je zase rozdíl co. Tak a teď co si z toho vybrat? To mi ani doktorka nepoví. Ale tím jak mi vyšel ten hemoglobin tak už to teda nebudu asi řešit. Porod je na spadnutí a mě už je z toho dia jídla vážně na nic. Furt maso, sýry, šunky, zelenina, tuňák, vejce a večerní chleba. A k svačinam jogurt s ovocem. Je mi z toho těžko. Teda z toho jogurtu s ovocem ne ale z masa a tak a když si ho zase nedám tak mám hlad a jsem totálně vyčerpaná......Zeleniny jim docela dost a přitom na velký jsem nebyla ani nepamatuju. Musím asi zařadit víc ovoce. Po ničem jiným už se ani nevyto.....

werumka
6. kvě 2019

@lastovenka A který z těch glukometrů změřil jakou hodnotu? Ovoce klidně zařaď - jen se po něm zase změř 🙂

glutengeek
14. kvě 2019

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na ovocné čaje, zda se smí a v jakém množství. Denně vypiju třeba dva sáčky, dělám si je do velkého hrnku 0,8 l, takže piju hodně čaj. Ve složení jsou jablka, šípky, mrkev, červená řepa... obsah sacharidů a jednu porci (200 ml) je 1,2 g z tho 0,4g cukru. Je to ok?

glutengeek
26. kvě 2019

Jeste jsem se zapomnela zeptat,co po porodu? V poradne mi rekli,ze mi klidne muzou do porodnice donest dort.ale tady jsem cetla,ze treba jeste v porodnici a sestinedeli by se mela dieta nejak drzet.muzu teda sladke a sacharidy normalne uz v porodnici a neriskuju tim to,ze mi cukrovka zustane? Diky

fatal_error
6. čer 2019

Ahoj, tak uz je to zase tady. 😞 Jsem v 10.tt a lacna glykemie 5,6. Mam doma glukometr z predchoziho tehotenstvi, takze moznost mereni mam. Rikam si, jestli uz bych se nemela jit udat do diaporadny... Ale rada bych oddalila okamzik, kdy si zacnu pichat inzulin. Pichala jsem si lantus a za mesic jsem nabrala 10kg bez zmeny stravy, plus se mi zvysil tlak, az jsem nakonec sla na vyvolani porodu ne kvuli GDM, ale kvuli tlaku. Pritom syn mel 2890gr a nemel ani zloutenku.
V minulem tehotenstvi jsem mela lacnou glykemii 5,6 uz pri prvnich odberech, ale gynekolozka mi k tomu tehdy nic nerekla a nikam me neposlala, stejnou lacnou glykemii jsem mela i mimo tehotenstvi, je to proste moje normalni lacna glykemie, asi diky PCOS a inzulinovy rezistenci.
Nyni beru fertipronu v poctu jeden sacek denne, protoze inositol ma prokazatelne priznivej vliv v prevenci gestacniho diabetu. Zvysim teda pocet sacku na 2, coz je mnozstvi, ktere se doporucuje.
a ted teda o co mi jde. 🙂 par mesicu pred otehotnenim jsem drzela nizkosacharidovou dietu a lacna glykemie se mi stahla na neuveritelnych 4,9, coz je sen! muzu prejit na nizkosacharidovou dietu i ted? nemuzu tim ublizit plodu? nemyslim zadnou ketozu, myslim zadny cukr, zadne pecivo a mnozstvi sacharidu cca 80gr denne. Dr. Krejci od Apolinare ve videich Margit Slimakovy vicemene toto doporucuje, dokonce tvrdi, ze i ketoza v tehotenstvi je v pohode, ale mne uz to prijde trochu moc riskantni...

fatal_error
17. čer 2019

Koukám, že je tu mrtvo. :(
Dneska jsem naměřila lačnou 5,7, na vůbec první odběry v tomto těhotenství jdu ke gynekologovi příští týden, kdy budu cca 12+1, to bude spolu se screeningem, jinak mi zatím nikdo nic nebral. V minulém těhotenství jsem chodila na gyndu jinam a tam nabírali už na začátku, ale tam to zase doktorka neřešila, ač jsem už na začátku měla 5,6, takže taky špatně.

Zavádím si progesteron crinone 8% (dávka odpovídá utrogestanu 2-2-2), nemůže to mít na tu glykemii vliv? Jinak nadváhu namám, vážím 59kg/164cm.
Já teda ode dneška jedu nískosacharidovou dietu, jak jsem psala o příspěvek výše, do 100gr sacharidů a modlim se, aby to trošku zabralo. Teď poslední dny jsem moc vzoná nebyla, o víkendu jsem měla i zmrzlinu, hromadu jahod, dokonce jsem jedla i knedlíky. Jsem debil, já vim, ale množství bylo malý. :/

werumka
17. čer 2019

@fatal_error Ahoj, nevšimla jsem si příspěvku 🙂
Ad Progesteron - určitě glykémie zvyšovat může. Zvlášť lačnou.
Ad lačná glykémie mimo těhotenství - mimo těhotenství je glykémie 5,6 v pohodě. Vlivem těhotenství ale lačné glykémie klesají, proto jsou na ně jiná kritéria.
Ad nízkosacharidová dieta - pokud pomůže glykémii, je to ok. Za mě jsou tam některá ALE. Ketóza je normální stav, kdy prostě z nějakého důvodu musí jet tělo ze zásob. Kdyby nebylo ketózy, tak by mnoho žen nepřežilo první trimestr kvůli nevolnostem. Ketóza dá Tobě i dítěti dostatek energie. Teď ale přichází to ALE - budu mluvit ze zkušenosti těhotných, ne se svou vlastní - pokud udržuješ ketózu a glykémie i přes to stoupá (může se to stát) a zároveň pak lékař rozhodne, že nasadí inzulín, tak glykémie pak naopak může ještě stoupat a ne klesat. Ketóza je stav, který může fungovat, ale taky nemusí a naopak může zase zkomplikovat léčbu. Ve chvíli, kdy by i přes nízkosacharidovou dietu šly glykémie nahoru, pak je lepší jí upravit, sacharidy přidat a sledovat vývoj.
Jaký máš jinak glukometr? Proužky nové?

fatal_error
17. čer 2019

@werumka díky za odpověď!

o ketózu mi nejde, to tam v tom prvnim příspěvku přímo píšu, snažím se o cca 80-100gr sacharidů denně, to není ketóza.

glukometr mám ještě z roku 2017 z předchozího těhotenství, je to Contour plus od firmy Bayer. proužky nejsou nové, jsou taky z roku 2017, píchala jsem si tehdy inzulin, takže jsem jich dostala hromadu. jsou prošlý od listopadu 2018, takže 7 měsíců. myslíš, že už to může zkreslovat?

bohužel teď jsem našla na pubmedu články, kde tvrdí, že progesteron vliv nemá, do prčic. :/ ty vycházíš z jakých zdrojů?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30225687
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31132340

tak já počkám na příští tejden na ty odběry a pak se asi půjdu udat k apolináři do diaporadny, tam jsem chodila.

werumka
17. čer 2019

@fatal_error Prošlé proužky určitě nepoužívej, můžou házet blbosti. Určitě si kup nové a porovnej 🙂
Ketóza v těhotenství může začít dřív, než u netěhotných, proto jsem o tom psala, ale pokud to sleduješ, tak je to ok a klidně se toho drž 🙂
Ty studie vychází z toho, jestli může progesteron zvýšit riziko gestačního diabetu. Ovšem my se spolu nebavíme o riziku, ale už o existujícím problému. Zdravá žena, bez rizik a ostatních spouštěčů nebude mít s progesteronem problém. Ale žena, která už třeba GDM měla nebo má nějaká další rizika rozvoje, tak tam pak může dojít k rychlejšímu zhoršení glykémií. Ten rozdíl může být třeba v tom, že bez progesteronu bys měla glykémie 5,3 a s progesteronem máš 5,6.
Já čerpám z informací od svých ošetřujících lékařů a mluvila jsem o tom ve svém těhotenství i s diabetoložkou, která pracuje s těhotnými.
Ono to jde třeba vysledovat i v cyklu. Ve chvíli, kdy je progesteron na maximu, tak mi inzulín zabírá hůř, zhoršuje se citlivost, musím dát o něco vyšší dávky.

fatal_error
17. čer 2019

@werumka supr, diky za vysvetleni.
kdyby ten rozdil byl cca 0,3, tak bych dneska rano mela 5,4 a to je vlastne docela v pohode. 🙂 mimo tehotenstvi, kdyz jim bez omezeni, tak mam 5,6 bezne a bere se to jen jako seda zona, ale v tehotenstvi je to najednou na inzulin. :/

werumka
17. čer 2019

@fatal_error Hlavně uvidíš, co naměří ty nové proužky. To opravdu může mít vliv taky...
Je to jen moje dedukce, ale říkám si, že z nějakého důvodu ty glykémie v těhotenství klesají. Neznám mechanismus, to by musel vysvětlit lékař. Ale často ženy, které mají mimo těhotenství glykémii nad 5, tak v těhotenství mají kolem 4. Je to i jeden z důvodů, který pak zhoršuje nevolnosti. Když třeba žena je zvyklá mít glykémii kolem 4 a najednou má každé ráno kolem 3,5, tak to samo o sobě vyvolává nevolnost. Ale proč to tak, je nevím... Jestli je v tom právě i nějaká ochrana dítěte. Těžko říct, to bych plácala.

glutengeek
21. čer 2019

Dobry den,cetla jsem,ze glykemie pred porodem klesaji,jakou s tim mate zkusenost,kdy vam zacaly klesat,je to treba dva tydny pred nebo par dnu?muzu snist vetsi mnozstvi a vejdu se do limitu,bude to ok?po stejne snidani jsem vzdy mela kolem sedmi,ted mam lehce nad 5. Jsem 37tt,hrozil mi predcasny porod. Jim ted i vic peciva a hodnoty jsou stale ok,casto i do 6.

fatal_error
Autor odpověď smazal
Zobraz
glutengeek
21. čer 2019

@fatal_error cetla jsem to tady na diskuzi i na netu v nejakych poradnach to potvrzovali doktori. Kazdopadne asi to bude individualni. A po porodu ti cukrovka nezustala?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru