Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

fatal_error
21. čer 2019

@glutengeek ne, po porodu jsem mela sice stale lacnou 5,6, ale u netehotnych tato hodnota neni zadna cukrovka, jen uplny zacatek sedy zony. Takze se to ani nijak neresi. Kdezto v tehotenstvi uz se na tu samou hodnotu dava inzulin.
Ja uz jsem si rikala u syna, ze pujdu do archivu pro HAPO, delam na klinickekch studiich v jedny velky prazsky nemocnici, kde ta studie bezela a proste si to prectu, protoze mi to furt hlava nebere. Me po tom inzulinu bylo zle, strasne jsem zadrzovala vodu, v porodnici jsem nechala 12kg, pritom syn mel pouze 2890gr. Nevim no.

fatal_error
21. čer 2019

@fatal_error cukrovka 2. typu v dospelosti, co se tyka lacny glykemie, je az pri opakovane namerenych hodnotach 7 a vice. a proste 7 a 5,6 je dost rozdil, to at se nikdo nezlobi.

lastovenka
21. čer 2019

@fatal_error mne doktorka cpala léky na cukrovku, přitom jsem hodnoty měla poměrně dobrý. Díky bohu že jsem ty léky nebrala. Narodila se mi dcera vážila jen 2840g takže dost malinká. A to mě doktorka strašila jak budu mít velký dítě!

lastovenka
21. čer 2019

@fatal_error tuhle informaci můžeš najít v nějakém článku na stránkách České diabetologicke společnosti. Já to tam našla. Je to tam. A i mi to potvrdila kamarádka doktorka. A u mě se to potvrdilo. Od 36 myslím, mi to začalo klesat a doktorka mi i tak furt cpala prášky.

werumka
21. čer 2019

@fatal_error A můžeš tu HAPO v práci vytáhnout? To by bylo fajn 🙂 snižování glykémie je způsobené tím, že po 35. týdnu stárne placenta a neprodukuje tolik hormonů. U žen, kterým z nějakého důvodu přestává pracovat dobře nárazově, můžou glykémie spadnout ze dne na den. Já jsem si na to musela v těhotenství dávat pozor a měla jsem instrukce, co dělat, kdyby to nastalo. Glykémie by rychle padaly a miminko by naopak přibíralo méně.
A Tebe nějak sledují, když jsi v té šedé zóně mimo těhotenství? Správně bys měla chodit na ogtt v nějakých intervalech (pokud je glykémie na lačno nad 7, tak pak už se ogtt neprovádí). Ale jakmile máš 5,6 a výš, tak by mělo být pomocí ogtt potvrzeno, že se nejedná o cukrovku (kdybys měla třeba 5,8 na lačno a po zátěži víc než 11, tak je to cukrovka i když je lačná glykémie v šedé zóně).

lastovenka
21. čer 2019

@werumka ta studie je volně stažitelná na netu.........

werumka
21. čer 2019

@lastovenka No já si jí právě četla na netu, ale myslela jsem, že v archivu by mohla být nějaká ještě širší verze 🙂

fatal_error
Autor odpověď smazal
Zobraz
werumka
23. čer 2019

@fatal_error Tak jestli se k tomu dostaneš, tak to prostuduj, to mě zajímá 🙂 A Ty jsi na kontrolní ogtt po porodu stihla jít nebo ne?

fatal_error
Autor odpověď smazal
Zobraz
jita_123
9. zář 2019

Holky ráda bych zase otevřela tuto diskuzi, jelikož má 418 stránek, nemohla jsem přečíst vše, ale prošla jsem to. Dnes jsem v 30+1. Na začátku těhotenství jsem při měření těhotenské cukrovky měla hodnotu 4,2. Ve 24tt na OGTT jsem měla nalačno 4,9 po vypití roztoku po 1. hodině 9,9 a po 2 hodinách 8,8, přičemž hranice byla 8,4. Byla jsem tedy zařazena mezi těhotné s cukrovkou. Dostala jsem glukometr a držím dietu. Hodnoty nalačno se mi pohybují okolo 4,2-4,8 max. Po jídle jak kdy, někdy do 5,0 někdy okolo 6,0, třikrát nad 9,0. Po konzultaci s dia poradnou měřím už jen 3x v týdnu. Chci se zeptat na vaši zkušenost. Přijde mi že v programu jsem omylem. 🙄 Jasné, někdy hodnoty vyletí, ale když jsem svému gynekologovi ukazovala tabulku měření, řekl, že mám hodnoty jak zdraví člověk a to se přiznám, že dietu nějak moc neřeším. Od začátku těhotenství jsem nepřibrala ani kilo. Pravda je že už před těhotenstvím jsem měla tak min 15 kilo nadváhu. Naposlednim ultrazvuku měl malý normální váhu na týden těhotenství. Tak mi řekněte, není to zbytečný stres? Dnes jsem brečela když mi hodnoty trochu vyletěly. Bojím se inzulínu. Za 3 dny jdu do dia poradny, jsem zvědavá co mi řeknou.
Mate podobnou zkušenost? Měly jste pocit, že jste v programu omylem? Děkuji

fatal_error
9. zář 2019

@jita_123 ahoj, neodpovim ti presne na to, na co se ptas, ale takhle, pokud mas hodnoty zvyseny jen lehce a jeste treba po vetsi davce sacharidu, coz muze byt klidne bila ryze nebo treba testoviny, tak bych byla v klidu. dulezite je, ze se budes hlidat az do konce tehotenstvi a pokud by se ti cukrovka rozjela vic, coz se pravdepodobne nestane, ale kdyby nahodou, tak se na to prijde. ber to tak, ze se to vsechno takhle hroti pro jistotu, aby se nic nezanedbalo.
ja jsem v predchozim tehotenstvi mela zvysene lacne glykemie, pri ogtt 5,6 a za tyden 5,7, test jsem nepodstoupila, tak nevim, jak by vypadaly dalsi odbery, nicmene po jidle jsem z prstu byla v pohode. no ale cas plynul, lacne glykemie se zvedaly a zvedaly, rekord jsem mela 6,8. takze jsem skoncila na inzulinu. syn mel nakonec 2890gr, takze zadny petikilovy dite se nekonalo, vse bylo ok.

tim chci rict, ze ma smysl se hlidat a mit oci na stopkach, i kdyz pravdepodobne bude vse ok. jde o to co kdyby.

jita_123
9. zář 2019

@fatal_error děkuji za odpověď. Já vím že vše se dělá hlavně pro jistotu, ale přijde mi, že nás občas zbytečně stresují. Doufám, že zůstanu jen na dietě a nečeká mě inzulín. V rodině jinak cukrovku nemáme, moje sestra má 2 děti a ani u jednoho cukrovku neměla, ale vím že těhotenská cukrovka je něco trochu jiného než běžná cukrovka. Spíš jsem jen chtěla vědět, jak moc se tím mám stresovat. Děkuji

werumka
10. zář 2019

@jita_123 Ahoj - předně - největším nepřítelem člověka je strach 🙂 Takže nestahuj kalhoty, brod je daleko 🙂 Gestační cukrovku bez debat máš, jak moc byla hodnota při ogtt nad limit není určující. Dál se stravuj tak, jak se stravuješ a ničeho se neobávej, jsi pod kontrolou. Cukrovka v těhotenství obvykle nejvíc skáče mezi 30. a 35. týdnem. Proto se toho nelekej, je to běžné a pokud už teď dodržuješ stravování podle zásad gestačního diabetu, tak pravděpodobnost, že budou glykémie lítat pravidelně, je malá. Jakékoli dotazy směřuj na diabetologa, nikoli gynekologa. Bohužel v téhle oblasti dokáže spousta gynekologů umí napáchat víc škody než užitku (viz například, jak je psáno někde výše - že na diabetologii těhotnou ani nepošle, protože v jeho očích to není dost "přes limit" 😉 )
Fakt žádný strach, měř se, jez jak máš a všechno ostatní nech na doktorech 🙂 Díky včasnému záchytu a možnosti domácího měření je pravděpodobnost komplikací opravdu úplně minimální. Děti se rodí s akurátní váhou, bez hypoglykémie, bez potíží, klidně i po termínu.

nataliehanikyrova
17. zář 2019

@lenkpe ahoj, já taky nepočítám, ale když si říkám, ze jsem toho měla asi moc, vždycky se zmerim hodinu po jídle abych si to zkontrolovala a třeba pro priste vedela 🙂

nataliehanikyrova
6. říj 2019

@nonnni - s tím, ze jsem měla úplně super hodnoty z glukometru jsem si zkusila dat bebecka (oriskove s medem) s jogurtem bílým a bylo to po nich úplně v pohodě, bylo to tak ze 50g bebecek a víceméně se mi furt vešlo množství cukru co má být v snidani a zvýšenou glykemii jsem po tom neměla, tak jak to tedy je? Pak třeba po nějakým “zdánlivě” neskodnem jídle mi dvakrát vylezla glykemie až na 9,8 ... jinak mívám hodnoty fakt dobre... po těch vysokých jsem stresovala a určitě se vyvaruji opakovat samé chyby- šlo podle mě hlavně o dietní chyby... každopádně naštěstí mi aspoň klesá do hodiny po prvním mereni (hodinu po jídle) takže z 9,8 jsem měla třeba 6,8 nebo 6,5 .. takže to není ten dlouhodobě zvedly cukr. Ale stejně no :( ... nejhorší je, ze teď prave mám nakazano jen ležet kvůli hrozícím předčasnému porodu a proto asi i se mi zvedly ty hodnoty takhle.. jinak jsem měla dost pohybu predtim .. takže musím zase víc měřit a sledovat jak mě tělo reaguje..

martiniquest
Autor odpověď smazal
Zobraz
sonikv
6. říj 2019

@jita_123 Je to zbytečný stres. Zadnej inzulín ani léky bych s tvým hodnotám nebrala. Drž dietu a vše bude v pořádku. Před několika lety bys do skupiny teh. Cukrovkarek vůbec nepatřila. Navíc domácí měření je velmi nepřesný. Glukometry měří vždy víc, někdy i o celý číslo, než když si necháš změřit glykemii z žíly. Takže klid. Budeš s miminkem ok. Neboj.

werumka
6. říj 2019

@sonikv Naopak, patřila by tam také. Limity po zátěži glukozou se naopak zvyšovaly.

sonikv
6. říj 2019

@werumka tak pokud by @jita_123 patřila do rizikový skupiny tak asi ano..... Pokud ne tak by ji ještě před několika lety na tento test vůbec nikdo neposílal a vycházelo by se jen z lacne glykemie, kterou měla dobrou......

werumka
6. říj 2019

@sonikv A v čem by to bylo dobre? Ta neodhalena cukrovka? Tomu moc nerozumím... před lety nebyly studie, ke gdm se přistupovalo stejně jako k diabetu 2. typu... a zrovna u cukrovky je proste nejlepší léčbou prevence. Z hlediska te ženy samotné i dítěte... proč před tím pořad zavírat oči?

sonikv
6. říj 2019

@werumka No to si každý musí uvážit sám..... Podle mě prostě ty hodnoty má dobrý a neni nutný do sebe rvat inzulín. Kdyby někdo řekl, že inzulín nebo metformin nemají vedlejší účinky, tak by tyto diskuze asi nebyly a maminy by se nebály léků. Ale bohužel všichni víme že snad každej lék má vedlejší účinky..... Proto si myslím je dobrý zvažovat nasazení medikace. Ne jen z úhlu příznivých účinků, ale i těch opacnejch. A za mě říkám v jejím případě nebrat. Hodnoty má docela nízký....... Bude stačit dieta😁

werumka
6. říj 2019

@sonikv To jo, s tím souhlasím, podle mě ty hodnoty taky nejsou takové, aby se nasazoval inzulin. Ojedinělé vzestupy můžou mít různé důvody... řešit se má nějaký jasný trend. A o tom ani původní příspěvek uživatelky nebyl. Reagovala jsem na to, ze před par lety by ji cukrovku nediagnostikovali 🙂 cukrovku má. Ale vývoj a “chovani” diabetu je proste strasne individuální.

martiniquest
8. říj 2019

Zeny, jdu se k vam pridat. Dnes mi byla diagnostikovana GDM. Pred 12 dny odber s vysledkem 5,2, vcera kontrolni s vysledkem 5,1. Jsem na konci 29tt, zitra si jdu pro zadanku do dia poradny a jsem z toho naprosto zoufala. I kdyz se snazim byt nohama na zemi, litaji mi hlavou katastroficke scenare...dikybohu je to nase druhe dite a dalsi neplanujeme, protoze me to rozhodilo tak, ze uz nikdy v budoucnu nechci byt znova tehotna. Mely jste na zacatku takoveto depresivni stavy taky? Vim, ze jsou me hodnoty naprosto hranicni, ze to DGM vlastne ani nemusi byt, ale zaroven taky muzu za par tydnu skoncit na inzulinu. No je mi desne. Mam soukromou PA, ta to komentovala slovy, ze mi bude stacit prestat se tlaskat sladkym (cehoz jsem si posledni mesic dopravala dost), no kez by. Momentalne mam pocit, ze je konec sveta. A nefnukam casto, uz vubec ne verejne 😩

matyskova2010
9. říj 2019

@martiniquest Ahoj, tvé pocity plně chápu. Já jsem prořvala celou návštěvu v dia ordinaci a asi 14 dní jsem byla na nervy než jsem všechno načetla a smířila se s tím. Mě jí zjistili ve 12. týdnu. V 15. týdnu jsem se dostala na diabetologii. Od 17. týdne na nočním inzulínu, pak mi přidala ještě ke snídani. Měla jsem strašný strach o malou, protože jsem před tím přišla o syna ve 22. týdnu kvůli vvv mozku. Dodržovala jsem dietu opravdu striktně. Malá se narodila v pořádku. Sice o měsíc dříve ale kvůli něčemu jinému. Po porodu jsem měla o 13 kilo míň, než když jsem otěhotněla. Neboj, to bude v pořádku. Těch pár týdnů vydržíš. Doporučuju stránky tehotenskacukrovka.cz. Jsou tam jídelníčky a všechno hezky popsané.

martiniquest
9. říj 2019

@matyskova2010 Dekuji za podporu. Nacteno mam dost a bohuzel z toho mam i rozporuplne pocity. Vidim tam spoustu mezer, napr.co se tyce samotneho stanoveni cukrovky. Jsem moc zvedava, zda je se mnou opravdu neco v neporadku, protoze moje hodnoty glykemie by jeste v roce 2014 byly povazovany za normalni. Tim nerikam, ze problem nemam, mozna je a mozna neni. Ta nejistota bez glukometru je proste pitoma. Samozrejme se mi nechce niceho vzdavat, protoze jsem si zvykla cpat se ted vsim moznym, ale dobre to neni. Zitra jdu do dia poradny a snad budu moudrejsi. Tim, ze to neupusobuje zadne viditelne obtize, mam pocit, ze jeto jen diagnoza na papiru a akorat mi to kazi radost z tehotenstvi. Proste jsem v ranem stadiu zjisteni diagnozy - tedy v popirani skutecnosti.
Jinak klobouk dolu, zes vydrzela na diete takto dlouho. I kdyz v nekterych ohledech je to asi snazsi, nestacis se "tehotensky rozezrat". Ja jedla pred tehotenstvim pomerne hezky a zdrave a zkazila jsem se az posledni mesic, kdy se cpu pecivem a sladkym. Takze mam nahore 11 kilo. Tim padem je pro me cukrovka v urcitem uhlu pohledu i celice prinosna. Mam totiz strasne slabou vuli, a kdyz nemusim, tak proste nefunguju.

martiniquest
10. říj 2019

Zeny, dnes jsem byla poprve v dia poradne a bylo to super. Potkala jsem prijemneho doktora, ktery mi pomohl GDM a testovani a sledovani rizikovych zen pochopit. Uklidnil me. Dali mi glukometr, ktery mi uz zustane, a 100 papirku. Pry si priste muzu vzit dalsi, ze mi daji naomezene po dobu tehotenstvi. Testovat se mam 7x denne jeden den v tydnu plus kdy budu sama chtit. Glukometr se jim po prihlaseni synchronizuje se systemem. Takze zeny, ktere jsou ok, si pozvou 2x, a pak je sleduji jen online. To mi prijde uzasny. Jedine,co je zvlastni, ze se mam merit 2hod po jidle a pritom vsude ctu hodinu. Nicmene jsem zkusila oboji (po mych beznych jidlech) a v obou pripadech mam po jidle 5,3-5,4. To mi prijde neuveritelny a neskutecne me to uklidnilo. Jeste jsem zvedava na zitrejsi lacnou. Nicmene vzhledem k tomu, ze uz jsem ve 30tt, tak je to skvele, protoze uz by se dalo predpokladat, ze bude cukrovka rozjeta. Takze jsem neskutecne rada, ze jsem se dostala do dia poradny a konecne se uklidnila po cteni vsech tragickych scenaru. Tim nechci rict, ze nektere zeny nemaji vazny problem, ale faktem je, ze ty jsou na netu videt nejvic. A odesla jsem z FB skupiny o GDM, protoze me to jen stresovalo. Toz tak. At zije klid a harmonie 😎 Nizke glykemie vsem 🥰

fatal_error
10. říj 2019

@martiniquest jeee, tak to mas super. u Apolinare si data z glukometru nestahuji a pocet papirku je omezeny. ja dokonce nedostala ani glukometr, protoze jsem narok na nej vycerpala v roce 2017. nastesti ho porad mam a porad funguje.
tak to jsi vychytala super pracoviste a i ty hodnoty mas krasny. drzim palce, az uz ti to takhle vydrzi do porodu. 👌👍

martiniquest
10. říj 2019

@fatal_error Dekuji 🤗 Ja chodim do FN Olomouc

martiniquest
11. říj 2019

Tak jsem tady jasala a po dnesni lacne glykemce me radost presla. Asi 10 min po vstanuti jsem mela 5,6. Pri opakovanem vpichu 5,4. Strasne blbe ted spim a vim, ze to ma taky vliv. Zaroven si ctu, ze lacna glekemie se nesrazi nicim jinym nez medikaci. Tak uvidime. Budu se merit denne. Dneska teda merim cely den po jidlech a tam jsem zcela s prehledem v limitech.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru