Vyvolaný potrat v 16tt - potřebuji se z toho vypsat

lucousek81
12. říj 2018

Ahoj,chtela bych se vyzpovidat a vedet,ze treba nejsem sama komu se prihodilo to co nam.Dnes me propustili z nemocnice po vyvolanem potratu v 16 tt.Zacnu tim,ze ve 12tt jsem byla na placenem screeningu,ktery nedopadl moc dobre,sijove projasneni 2,5mm a celkove riziko i s krvi bylo 1:263 - riziko T-21 DS.to bylo zpusobene i vyssim vekem.Nicmene mi byla doporucena amniocenteza,tu jsem podstoupila v utery 9.10

lucousek81
autor
13. říj 2018

@grillon ahoj,porad jen brecim,rikam si proc ja,byla jsem si tak jista,ze bude vse v poradku o to to byl vetsi sok.cekam az pujdu k dr.na kontrolu a tam uz budou vysledky z plodovky.

saminomimino
13. říj 2018

je to hrozné co vás potkalo,velmi mě to mrzí,jen mě děsí že ty výsledk yze screeningu jsou defacto odhady a třeba by bylo zdravé,já furt říkám amniocenteza nikdy

janca209
13. říj 2018

@priefi Já jsem řešila testy z krve a AMC s genetičkou, protože u přirozeného otěhotnění mě to čeká a řekla, že v žádném případě žádné krevní testy, že musím podstoupit AMC, takže asi tak dokonalé ty krevní testy nejsou, když to řekne genetik.

priefi
13. říj 2018

@gransgirl snad prijdou na to cim to bylo a uz se to nebude opakovat. Drzim pesti, at Vam to brzy vyjde a prijde k Vam zdrave a silne miminko

merope
13. říj 2018

@janca209 Tak ono záleží asi jaké krevní testy - jsou testy ještě před screeningem, které se kombinují s prvním screeningem, potom jsou tripple testy (tuším v 16tt) a potom jsou ty placené, co stojí asi 12.000 a ty by snad měly být i přesnější než plodovka.

Jinak přesně riziko potratu bylo to, kvůli čemu jsem si říkala, že pokud to jen trošku půjde, na plodovku nechci. A u mě naštěstí zatím vše ok, i přes věk a bez úpravy za dárkyni mám výsledky přes 1:2000, takže by mě tam nehnali ani kdybych měla vlastní vajíčka.

Každopádně díky všem za info, že v některých případech pojišťovna tu krev platí = je jen malé množství "mezi", kde asi doktoři plodovku doporučí a pojišťovna krev neplatí, ale tam už se to dá risknout a pomalu může plodovka odejít do zapomnění - aspoň u žen po IVF.

@lucousek81 Rozhodně držím pěsti, ať se podaří otěhotnět znovu - neumím si představit, že by se mi stalo něco podobného. Něco, kde člověk poslechne doktory a pak tohle. Slyšela jsem, že ty potraty se týkají jen holek, co po AMC neodpočívají - zjevně nikoli.

priefi
13. říj 2018

@janca209 asi to bude nazor od nazoru, to co jsem psala, jsem mela prave od geneticky 😉 ono to je bohuzel tak ci tak byznys a nekdy dr.doporuci, co je lepsi pro pacienta, jindy, co je lepsi pro nej. Nam rikala, ze plodovka je zbytecny risk, krev je sice spolehliva, ale pri nasem riziku vyhozene penize oknem (s ohledem na to,.ze utz byl ukazkovy). Proto doporucila triply v integraci se screeningem a pak by nam udelala vyse uvedene krevni testy, ktere by v pripade rizika pod 500 hradila ZP. K plodovce se nepriklanela vubec, tu doporucila jen za predpokladu, ze by dopadnul spatne utz.ve 20tt. Vicekrat rekla, ze ackoli se zda, ze jen 1% dopadne spatne, ale ze i jedno procento je hodne. Jsem rada za to, ze jsou stale lekari, kteri sve povolani berou jako poslani a ne jen jako formu vydelavani penez a obohacovani se na pacientech. Chapu,.ze pri vetsim riziku by nam to asi podala jinak, ale asi by nam nabidla v prvni rade krev.

urtica
13. říj 2018

@janca209 NEMUSÍŠ NIC - všechna vyšetření během těhotenství jsou nepovinná a jak píše @priefi - 1% je riziko 1:100 - pokud tedy vyjde riziko vady vyšší než 1:100 , je to skutečně na zvážení. Osobně bych doporučovala poradit před odběrem se na více stranách.
@merope riziko potratu u odběru plodovky se týká opravdu všech - nejen těch , co neodpočívají. Těch případů, kdy se to stane, je rozhodně víc a mě neuvěřitelně vytáčí, že když doktoři řeknou A, neřeknou i B. Jak se má pak člověk rozhodnout?

Autorko, hodně síly, udělala jsi to, co jsi v dané chvíli považovala za nejlepší, víc jsi ani udělat nemohla..tu absolutní důvěru v lékaře člověk bohužel často ztratí až po nějaké takové podobné drsné zkušenosti..:-/

vendelinka08
13. říj 2018

@priefi jde o to jak to vidi genetik...ale autorce vyslo vysoke sijove projasneni..takze utz ji nevysel ukazkove a krev take moc ne vzhledem k veku. Tezko rict kde je pricina...to se asi tezko posuzuje. Me prave geneticka rikala ze plodovka je lepsi nez krevni testy...proc? Kdyz je tam to riziko? Jako laik do toho nevidim..to by mi musel asi rict nekdo zasveceny. Ja mela vyborny screening a krev ne. Mam dve zdrave deti a opravdu jsrm chtela mit jistotu ze mimco je v poradku co se tyce downa. Jeste me ceka screening ve 20tt..snad bude vse ok. Jinak co se tyce toho proplaceni..neni od veci se zeptat ve sve zdrav.pojistovne. je divne ze by nevedeli co se proplaci a co ne. Vim ze jedna pojistovna to proplaci. Kdyby mi vysly vysledky jinak..tak bych na amc nikdy nesla...ale takto jsem se rozhodla..ja proste tem ktevnim testum neverim. Za plodovku se take plati..ano..vse je dnes byznys. Je to des...

vendelinka08
13. říj 2018

@janca209 me to geneticka take rikala...nejhorsi je..ze clovek tomu nerozumi a nevidi do toho.

urtica
13. říj 2018

@vendelinka08 Plodovka narozdíl od krve odhalí všechny genetické vady a odhalí je na 100%. Krevní rozbor odhaluje jen několik vad - mám pocit, že u DS je spolehlivost hodně vysoká, u těch dalších o něco nižší. V tom asi tkví to "lepší" - nicméně genetička by měla zmínit i to riziko a konečné rozhodnutí nechat bez nátlaku na matce. Je pak na zvážení každé ženy, zda se případně vyrovná spíš s narozením nemocného miminka nebo s potratem zdravého. Ano, někdy je to rozhodování mezi čertem a ďáblem - ale rozhodnout by to měla matka a měla by vědět nejen o přínosech, ale i o rizicích všech zákroků.

vendelinka08
13. říj 2018

@urtica ja myslim ze to riziko vime vsechny...to je nam vzdy receno..jen si nepripoustime..ze by se to melo stat nam. Proste verime ze to bude dobre a dobre to dopadne. S tim jsem do toho sla....je fakt..ze se to muze jeste cele podelat.

urtica
13. říj 2018

@vendelinka08 Neřekla bych...mám pocit, že lékaři riziko potratu často bagatelizují a rodičku tlačí do AMC, přestože statisticky je riziko potratu při odběru vyšší než riziko toho, že dítko bude postižené. Setkala jsem si i s případem, že žena byla do AMC tlačena jen kvůli věku (36 let), přestože screening byl Ok.

urtica
13. říj 2018

@vendelinka08 Jinak - zrovna autorce vyšlo riziko DS podstatně nižší než riziko potratu při AMC...navíc, právě DS je v krvi odhalitelný velmi dobře. Právě tady mi nepřipadá, že dr. podala objektivní informace.

vendelinka08
13. říj 2018

@urtica asi ano...ono se rekne 1% ale jinak cloveku moc nereknou...kazdy doktor to vnima jinak. Me tedy nikdo do niceho netlacil...ale verim ze i takove pripady jsou. Asi se o tom nejvice mluvi az kdyz se neco podela. Ja si tady nasla hodne diskuzi...jak o amnio tak o tech krevnich testech. Bavila jsem se o tom riziku se svym gyndarem...rekl mi..ze se mu jeste nestalo..ze by s timto pracovistem...mel tuto zkusenost. Take mi rekl..ze pokud je tehotenstvi v poradku...tak to tak zustane. Ze pokud se neco stane je velka pravdepodobnost ze by se to i tak stalo. Tezko rict...opravdu nemam nikoho s kym bych tohle objektivne probirala. Ja jen mohu doufat..ze se mi zo nestane..to je vse.

priefi
13. říj 2018

@vendelinka08 geneticka mi rekla, ze ty krevni testy jsou stejne spolehlive jako odber plodovky, ale ze odber plodovky se muze zamerit na vic vyvojovych vad, ze muze odhalit i dalsi problemy. Ale treba ani odber vody, ani odber krve neodhali vadny organ, ze to az podrobny utz, nebo az po porodu. Takze pokud jde o ty zakladni vvv je krev i plodovka na stejne urovni. Kdyz se podivas na ty krevni testy, tak zjistis, ze jsou 3 zakladni druhy, co se tyce podrobnosti a ten nejdrazsi, nejpodrobnejsi se naprosto plodovce vyrovna. To, ze kdybych mela riziko pod 500 a neplatila bych jsem mela jak od gynekolozky, tak od geneticky. Ale my to riziko meli mensi a triple testy to mely zmenit, bud nas vyhodi z rizika, coz udelaly, nebo nas hodi do rizika a to by se tedy uz mohlo resit, co dal. Plodovku jsem odmitla hned v uvodu, jeste nez nejaky screening byl, proste riziko 1 ku 100 je pro me prilis velke.

priefi
13. říj 2018

@vendelinka08 ano utz.nam vysel krasne a prave na zaklade toho nam doporucila nejit ani na plodovku a ani nevyhazovat penize za krevni testy. Kdyby nas utz ale vysel blbe, poslala by nas na krevni testy. Doporucila triply a podrobny velky utz ve 20tt

pitrisek87
13. říj 2018

@lucousek81 Moc mě to mrzí. Byla jsem 03/17 v podobne situaci. Riziko DS 1:267 utz v pořádku, krev špatná. Od začátku jsem byla přesvědčena ze AMC nepodstoupím... Na genetice me celkem přesvědčovali abych šla radši do plodovky ze je to jistější ale když řekli ze (nipt - jmenuje se to ruzne a zkoumá se DNA mimca z krve matky) je hrazen pojišťovnou nevahala jsem a podstoupila ten. Dcera je zdravá a ja jsem ráda, ze jsem se nenechala přesvědčit. Asi to vyzní blbe ale snad bylo opravdu neco špatně a příroda rozhodla takto :( At tak nebo tak je to hrozné... Jak už tu někdo psal, hlavně se neobvinujte, udělala jste to co jste považovala ze nejlepší. Ostatně strašák všech těhotných je doklepat to až do porodu protože se může kdykoliv stát cokoliv... Přeju hodně sil a podporu rodiny, abyste se co nejdříve cítila lépe. Chce to bohužel jen čas a přežít tento hrozny čas. Zapomenout se asi nedá bohužel :'(

janca209
13. říj 2018

@priefi On je rozdíl u vrozených vývojových vad a u nás, manžel má aberaci na chromozomu, tak proto je ta plodovka lepší.

@urtica Ano NEMUSÍM nic, ale nebudu riskovat, že naše dítě bude nemocné, manžel má aberaci chromozomu a tím mnohem vyšší riziko, že by mohlo být nemocné.

@vendelinka08 Je to složité, když každý říká něco jiného..

merope
13. říj 2018

@urtica Tak podstatné je si uvědomit, které vady jsou problém a které ne - a i se na to ptát cíleně. Problém je (nebo může být) DS - dítě je postižené, dožívá se statisticky cca 40 let a pro někoho to může být zátěž, kterou nechce nést. Potom je edwardsův a patauův syndrom - ty jsou opravdu z mého pohledu kritické, protože vedou k potratu, mrtvě rozeným dětem nebo k úmrtí ve velmi velmi ranném věku (jediná dívka s edwardsem se dožila tuším 8 let, ale ta měla edwardse v mozaice = špatné jen některé chromozomy). Ale komu to nějak extrémně nevadí (třeba proto, že je mladý a potrat teď nebo za půl roku je skoro jedno), tak se o tyto syndromy nemusí zajímat. Většina ostatních syndromů je buď velmi málo pravděpodobná (opravdu absolutně minimálně) nebo v principu nevadí (dítě bude např. neplodné, oboupohlavní a podobně - já bych kvůli tomu rozhodně na potrat nešla). Takže z tohoto hlediska mě osobně zajímal hlavně DS a potom ty syndromy, které jsou s životem neslučitelné. Ano, občas na plodovku honí holky opravdu zbytečně s tím, že to 1 procento potratů vlastně nevadí, že otěhotní přece znovu. Když takhle pošlou holku z IVF, přijde mi to prostě šílené.

urtica
13. říj 2018

@merope Ale zrovna ty tři snydromy jsou z krve velmi dobře zjistitelné...viz. https://www.gennet.cz/prenascan

urtica
13. říj 2018

@janca209 Jasně, vůbec netvrdím, že ta volba je špatná - jen, že by ji měla každá matka podstoupit na základě co nejobjektivnějších informací pro a proti a bez nátlaku. Takže už ta formulace "musíte" ve mně vyvolává averzi - maximálně bych to viděla na "já bych Vám doporučoval(a) to a to, z důvodu toho a toho...".

janca209
13. říj 2018

@urtica Tak jistě, že ona doporučovala, ale právě jen tu plodovku, řekla, že jenom krev u nás nemá význam, že musíme mít AMC, ale když jí odmítnu a vezmu to riziko na sebe, tak je to moje věc.

lucousek81
autor
13. říj 2018

@merope odpocivat jsem ani nestihla,hned lo prijezdu z nemocnice domu,me u auta odesla cast plod.vody a hned jsme volali sanitku a odesel asi i zbytek vody☹

lucousek81
autor
13. říj 2018

@pitrisek87 dekuji za podporu,ani ve snu by me nenapadlo,ze by se to mohlo stat,i v nemocnici mi rikali,ze nejspis nebylo miminko v poradku.za 14 dnu jdu pro vysledky,tak uvidim☹((

keilin
24. říj 2018

21tt..zjistili nám na druhém screeningu tak obrovskou genetickou vadu, že potrat bylo naprosto logické řešení. Probrečela jsem asi týden pak jsem se s tím smiřovala..ale nešlo to. Nechápala jsem to proč já..tohel se projeví asi u 160 lidí na celou republiku ročně. Musela jsem se ale držet protože doma už mám syna nechtěla jsem aby mě viděl brečet. Nebylo to lehké období to je pravda, ale je to klišé ale čas léčí věř mi. A najednou půl roku po potratu jsem otěhotněla znova 🙂 jsem teď neskutečně opatrná a i bohužel vynervovaná aby se to neopakovalo, ale věřím že to bude dobré a věř tomu že i u tebe. Je to prostě tak..tyhle věci se stávají ale nevzdávej to a ono se to časem zlepší a bude zase dobře 🙂 držím palečky aby bylo zase líp co nejdřív 🙂

keilin
19. únor 2019

Ahoj , já přidám něco pozitivního 🙂 je to téměř přesně rok...8.2.2018 přesně kdy jsem byla na bulovce a musela jsem....přišli jsme o malou...složila jsem se totálně a to jsem měla doma syna..ale to pozitivní ..půl roku na to jsem otěhotněla znovu 🙂 a teď čekáme holčičku ..neklesej na mysli 🙂 určitě bude zase dobře a ještě líp 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru