Vitamíny pro těhotné

Vitamíny pro těhotné Vitamíny pro těhotné jsou dnes běžně dostupným zbožím v každé lékárně a nebo obchůdcích se zdravou výživou. Během těhotenství tělo prochází velkými změnami, velkou zátěží, miminko "z maminky" de facto roste, živí se a tím tělo matky může v některých směrech strádá. Potřeba některých vitaminů a také minerálů se v těhotenství24 zvyšuje až o 100%, ideální je toto navýšení pokrýt zdravou a pestrou stravou. Vitamínové přípravky neslouží jako náhrady stravy v těhotenství.

Některé ženy, plánující těhotenství, začnou užívat vitamíny ještě před otěhotněním a některým je toto užívání doporučeno až poté, co je jím u gynekologa těhotenství poprvé potvrzeno. Existují ale jisté úvahy o tom, zda jsou vitamíny pro těhotné ženy vhodné, či nikoli a to z důvodu velikosti miminka82, resp. jejich porodní váhy. Dokonce lze nalézt studie, které prokazují vyšší výskyt atopického ekzému23, alergií (včetně potravinových6), astmatu3 či nemocí horních cest dýchacích u dětí, jejichž matky během těhotenství užívaly vitamíny. Z těchto důvodu je třeba užívání vitamínových preparátů velmi dobře zvážit.

Předávkování a nadměrný přísun vitamínů v těhotenství

V případě vitamínů může dojít k předávkování buď jednorázovému a nebo dlouhodobému. Jednorázové předávkování není nikdy nebezpečné ani pro matku, ani pro dítě. Pokud ale dojde k dlouhodobému předávkování, zejména u vitamínu A, dochází ke změně pokožky, která se zbarví do oranžova až hněda. Vyloučena není ani tvorba nádorů.

Vitamíny pro těhotné

 • Kyselina listová37 - doporučené užívání je hlavně cca 3 měsíce před plánovaným otěhotněním, protože společně s vitamínem B12 zabezpečuje tvorbu červených krvinek a syntézu nukleových kyselin, což je potřebné k reprodukci a bezchybnému dělení buněk. Dále mohou užívat i těhotné a kojící ženy a také lidé se zvýšeným rizikem onemocnění srdce.
 • Femibion46 - vitamínové doplňky Femibion 800 a Femibion 400 jsou určeny ženám plánujícím otěhotnění, těhotným ženám a kojícím maminkám.
 • GS Mamavit - doplněk vitamínů a minerálu, který je vhodný jak v období plánování těhotenství, tak v graviditě a kojení.
 • Calibrum Babyplan - tento doplněk je určen hlavně těm ženám, které plánují těhotenství a již těhotným ženám v prvním trimestru.
 • Calibrum Mami - jsou vhodné pro těhotné ženy v druhém17 a třetím trimestru13 a také kojící70 matky.
 • Chytré miminko - vitamíny vhodné pro dospělé ženy od začátku těhotenství po kojení.
 • Centrum Materna - doplněk stravy obsahující vitamíny, minerály a stopové prvky vhodné k užívání před i v těhotenství a v době kojení.

Více o vitamínech pro těhotné na modrykonik.cz

Kyselina listová:

Femibion:

GS Mamavit:

Calibrum Babyplan:

Chytré miminko:

Použité zdroje

 1. http://www.lekarna24h.cz/?skupina=86
 2. http://ona.idnes.cz/co-musite-vedet-o-vyzive-v-tehotenstvi-dy9-/deti.aspx?c=A080818_130716_tehote...
 3. http://adc.bmj.com/content/70/3/229.abstract
 4. http://adc.bmj.com/content/94/3/180.short
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19522996

Hodnocení a zkušenosti s vitamíny pro těhotné

Máš zkušenost s vitamíny pro těhotné?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
styna87  5. led 2015

Vitamíny jsem neužívala

O miminko jsme se snažili 3 roky. Jako "správná" začínající snažilka, jsem si hned v počátcích koupila kyselinu listovou a vitamíny GS Mamavit s tím, že vše bude hned a já hned další měsíc budu těhotná a miminko bude mít hned od začátku dostatek všech vitamínů. Jenže uběhl měsíc, dva, pět, jeden rok, dva roky. Mezitím jsem samozřejmě vitamíny i listovku přestala užívat, protože jsem zkrátka cítila, že mi to nedělá dobře. Do užívání jsem se vyloženě nutila a beztak jsem si pak každý večer říkala, že jsem si vitamíny zase nevzala, však to znáte. :-)

Přišlo jaro 2014 a já si na sobě začla všímat, že mám více chuť na zelené potraviny: salát, čerstvý špenát, pažitka. Nijak jsem tomu pozornost nevěnovala. :-) Až v červnu, když jsem objevila // mi to docvaklo. :-) Tělo je zkrátka na tolik dokonalě, že si řekne.

Takže když jsem v cca 9tt zjistila, že čekáme miminko, nemělo cenu s listovkou začínat, protože drobeček už byl vyvinutý a doporučuje se brát až 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím. No a vitamíny? Ty mi nakonec zakázal i manžel-lékař, jednak, že pokud se člověk stravuje střídmě a nejí jen ve fastfoodech, tělo si živiny vezme a pak taky z důvodu rození se větších dětí.
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru