Kojicí kloboučky

Kojicí kloboučky jsou prakticky silikonovou protézou bradavky, vyrábějí se ve více velikostech. Jejich používání by vzhledem k možným krátkodobým a dlouhodobým rizikům mělo být omezeno pouze na některé specifické případy. Kojení70 s kloboučky je složitější a méně pohodlné než bez nich.


Video: Vše co jste chtěli vědět o kojení.

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Radka Jakubová - laktační poradkyně

V rozhovoru s Mgr. Radkou Jakubovou zaznělo:

00:00 Úvod.
00:15 Představení hosta a tématu.
00:49 Co je to kojení?
01:22 Kdy vzniká mateřské mléko a jak se mění jeho složení po delší dobu kojení?
01:49 Co je to kolostrum?
01:58 Z čeho se skládá mateřské mléko v prvních dnech a týdnech po porodu?
02:14 Může mít žena slabé mléko?
03:10 Kojení a vpáčené bradavky.
04:02 Jak se na kojení připravit během těhotenství?
04:32 Co je nejdůležitější pro bezproblémové kojení?
05:50 Jak často a jak dlouho kojit?
06:35 Proč je kojení důležité?
07:09 Proč je kojení důležité pro ženu?
07:34 Jak rozeznat, kdy už kojení nestačí a je třeba dokrmovat umělým mlékem?
08:00 Jak zjistit, že má žena dostatek mléka a miminko není hladové?
09:48 Jaké pomůcky na kojení existují?
11:10 Které pomůcky ke kojení se nedoporučují?
11:59 Co jsou to ragády a jak si s nimi poradit?
13:40 Mastitida (zánět prsu) jako komplikace kojení.
15:07 Může se kojit i když je maminka nachlazená a užívá léky?
15:45 Co konzumovat, aby bylo mateřské mléko pro děťátko co nejvýživnější?
17:06 Ovlivňují bylinky na podporu laktace tvorbu mléka?
17:58 Kdy je vhodný čas na odstavení dítěte? Jak na to?
19:11 Shrnutí a rady na závěr.


Pro víc rozhovorů s odborníky klikněte na YouTube kanál Modrého koníka


🎞️ Mýty a fakta o kojení


Miminko přisávající se na klobouček se nepřisává k prsu, nepřisává se správně a používání kloboučků tak kazí techniku kojení5. Při kojení přes kloboučky dochází k nižší stimulaci dvorců a neprobíhá chemická komunikace mezi pusinkou miminka a prsy. Mateřské mléko7 se tedy netvoří miminku na míru a velmi pravděpodobně postupně poklesne laktace do té míry, že miminko začne kojení bojkotovat8. Používání kojicích kloboučků negativně ovlivňuje délku kojení a z dlouhodobého hlediska nemusí zajišťovat dostatečné prospívání dítěte. Může docházet ke vzniku retencí mléka v prsou, zablokování mlékovodů až zánětu prsu (mastitidě). Při používání kojicích kloboučků také nedochází k tlaku bradavky na nervus vagus miminka, což může negativně ovlivnit rozvoj jeho nervové soustavy.

Kloboučky nemají být používány jako ochrana bolestivých a poraněných bradavek12, neodstraňují totiž příčinu problému, kterou je špatná technika kojení5. Naopak samy mohou, obzvlášť při nevhodném výběru jejich velikosti, bradavky poranit. Navíc je prostředí pod kojicími kloboučky, díky teplu a vlhku, ideálním pro množení patogenních baktérií a kvasinek5, zvyšuje se riziko moučnivky11 u miminka. Naprosto nevhodné jsou kloboučky při velkém nalití prsou, v tomto případě má být použita tzv. květinková masáž dvorce před kojením (postup naleznete i v odkazu uvedeném v odstavci Externí linky).

Správně se miminko přisává na dvorec a ne na bradavku a bradavka během kojení mění svůj tvar. Tedy i v případě plochých nebo vpáčených bradavek by správné přisátí mělo být proveditelné, ale jeho zajištění může být obtížnější. Použití kojících kloboučků by tedy nemělo být první volbou, ale naopak tou poslední, pokud se miminko na takovéto bradavky nepřisává (než se podaří upravit přisátí, miminko je možné krmit z pohárku).

Nastávající maminky s plochými a vpáčenými bradavkami by tedy neměly váhat a měly by co nejdříve kontaktovat laktační poradkyni10 a na kojení70 se teoreticky i prakticky připravit, aby se po porodu vyhnuly používání kojicích kloboučků. Mohou zkusit již během těhotenství, nebo i před ním, používat formovače bradavek1. Laktační poradkyně jim může ukázat i tzv. květinkovou masáž dvorce před kojením (postup naleznete i v odkazu uvedeném v odstavci Externí linky). Základem správného přisátí je co nejvyšší míra těsného fyzického kontaktu17 maminky a miminka, a to nejlépe kůži na kůži, a co nejdřívější přiložení miminka k prsu po porodu.

Ideální je ihned po porodu miminko položit mamince na břicho do tzv. savčí pozice (existuje i varianta této polohy po císařském řezu27) a nechat ho při bondingu33 dospět k samopřisátí. Více informací o správném přisátí, technice kojení a samopřisátí, včetně videí, naleznete v článku Jak kojit5.

Krmení nepřisávajícího se miminka z pohárku - video (ENG)

Povšimněte si, jak miminko vystrkuje jazýček, aby se napilo mléka. Mléko se miminku nelije z pohárku do pusinky.

Více o kojicích kloboučcích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/
  2. http://www.kojeni.net/pruvodce-kojici-zeny-3/19-Kojici_pomucky.html
  3. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/
  4. https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/proc-ma-cenu-zapracovat-na-odstraneni-kloboucku-/
  6. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kloboucky-na-kojeni-by-se-v-bezne-praxi-vubec-nemely-pouzivat/
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3014757/
  8. https://web.archive.org/web/20180201120641/http://www.llli.org/llleaderweb/lv/lvjunjul00p39.html

Exerní linky

Hodnocení a zkušenosti s kojicími kloboučky

Máš zkušenost s kojicími kloboučky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
stana_lohinova  3. srp 2018

Kloboučky mi zachránily kojení (dvakrát)

Mám vpáčené bradavky a u prvního syna mi doporučili kloboučky hned v porodnici (i když první přiložení proběhlo bez nich) a nikdy jsem s nimi neměla problém. Kojila jsem 15 měsíců a přestala jsem jen proto, že se můj syn odstavil sám. Nikdy neměl problém s tím, že by neprospíval, prvních šest měsíců byl jen kojený.

U druhého syna jsem chtěla zkusit kojení bez kloboučků a v prvních dnech všechno vypadalo růžově. Přisával se bez problémů, mléko se objevilo brzy. Ale už třetí den mi z té zátěže začaly praskat bradavky. S ragádami jsem pak bojovala celé šestinedělí (vyzkoušela jsem několik mastí, změny kojící pozice, techniku jsem měla v pořádku) a kvůli silné bolesti a krvácení jsem kojení málem vzdala. Naštěstí jsem navštívila laktační poradkyni, se kterou jsme vymyslely postup, jak bradavky zahojit (vyžadovalo to větrání, odstavení přímého kojení, odstříkávání a spoustu trpělivosti). Jen díky kloboučkům jsem byla schopná kojit s ragádami a jen díky kloboučkům teď kojím naprosto v pohodě už 14. měsíc.

Laktační poradkyně mě v používání kloboučků naopak uklidnila, protože některá prsa prostě mohou být příliš citlivá.

Články jako je tento, používání kloboučků démonizují. Ano, musíte je sterilizovat, musíte je s sebou nosit, ale to je jediný problém. Ano, kloboučky by měly sloužit jen tam, kde jsou nutné. Pokud může někdo kojit bez nich, rozhodně by měl. Ale nemějme trauma z toho, když už je používáme při vpáčených a plochých bradavkách.
  • pomáhají mi kojit při vpáčených bradavkách
  • kojím s nimi už druhého syna (prvního 15 měsíců, druhého zatím 14)
  • doporučuji značku Medela
  • musíte je nosit s sebou (a nezapomínat)
  • musí se sterilizovat
1 člověk považuje za užitečné
astyna  22. črc 2018

Pohodové kojení

Já mám stejně jako holky pozitivní zkušenost. U druhého syna jsem měla problémy s vpáčenou levou bradavkou, syn se nemohl dostatečně přisát, na prsu se tvořila rudá skvrna, protože se důkladně mléko neodsálo. Používala jsem teda v porodnici odsávačku, doma jsem si pak v DM koupila klobouček a bylo po problému. :-) První měsíc jsem se pachtila s kloboučkem, poté se bradavka vytvarovala a kojila jsem již bez něj. Žádný vliv na laktaci to nemělo - jen se musí vybrat fakt přilnavý klobouček, je jich spousta tipů.
lillithie  14. črc 2018

Ještě, že jsou

V únoru se mi císařským řezem narodil můj první syn. Jako nezkušená mamča jsem byla vyjukaná, nervózní a zklamaná sama ze sebe, že jsem nebyla schopna porodit ho přirozeně. Prsa už před těhotenstvím veliká se mi nalila do neskutečných rozměrů a k tomu vcelku ploché bradavky a maličký neměl vůbec šanci se chytit. Až Ardo kloboučky vše vyřešily. Tím, že se mi v podstatě hned po nasazení lehce naplnil mlezivem, malý se začal moc snažit a já se začala uklidňovat. Porodnici jsme zvládli bez jediného příkrmu a domů jsme šli plně rozkojeni po 4 dnech. Teď mu bude 5 měsíců a kojím bez kloboučků skoro 2 měsíce.

Je to sice věc zatracovaná, ale za mě jedině dobře, že jsou. Bradavky velice dobře ochrání a když se lehce mažou není to ani moc bolestivé (alespoň já neměla) a postupem času se vytahají a lze zkoušet kojení bez nich.

Nejvíc byl ale klid duše, když jsem viděla jak malej přibírá. A že se musí vyvařovat to ano, ale za šťastné dítě mi to stálo. 😊
sonislavab  4. črc 2018

Neprávem opovrhované kloboučky

Moje zkušenost je, navzdory negativnímu vyznění článku, jednoznačne pozitivní. Nemám žádný problém s bradavkami, jako mnoho maminek používajících kloboučky, ale hodně předčasně narozena dvojčata. Kdo zná ví, že takto malá miminka nemají i několik měsíců sílu sát z prsa. V porodnici mi po mnoha neúspěšných pokusech sestra nabídla kloboučky. A děly se zázraky. Kloboučky mi zachránily kojení, dvojčata jsem zvládla plně kojit bez dokrmování onoho půl roku a hodně kojila do dvou let. Žádné z problémů uvedených v článku jsem nezažila (málo mléka, retence, záněty a pod.), kromě přechodu na kojení bez kloboučku. Nicméně s kloboučkem jsem kojila 5 měsícu a přechod jsme nakonec také zvládly.
archibaldik  23. čer 2018

Není to tak zlé..

Popravdě jsem dost ráda, že jsem na tenhle článek nenarazila, když jsem klobouček dostala v porodnici (ploché bradavky na velkých prsou). V tu chvíli jsem totiž byla strašně šťastná, že se mi syn konečně přisál a přibírá a neřešila jsem, že by něco mohlo být špatně.

Samozřejmě tu bylo určité nepohodlí s umýváním a sterilizací, ale jinak jsem byla rozhodnutá klobouček postupně odbourat, a to se nám úplně plynule povedlo během pár týdnů, jenom to chtělo trochu trpělivosti a praxe na obou stranách. 😉
2 lidé považují za užitečné
bustedka  6. črc 2016

Klobouček MAM vs EASYSTART vs SAVIČKA

Mám ploché bradavky, malá se narodila drobounká a nechytla se. Již v porodnici jsme zkoušely co se dalo, nakonec za mě doporučuji klobouček MAM - má vyztuženou špičku, univerzální velikost, výkroj pro nosánek i bradičku. Často se používá pro drobné a nedonošené děti.

Klobouček EASYSTART mi nevyhovoval, malá nechytla. Existují navíc různé velikosti. Já mám velkou bradavku, tím pádem větší velikost, ale ta špička zas tím pádem neodpovídala velikosti pusinky malé.

Savička - dlouhá cesta k pusince, malá nebyla přisátá k prsu dobře.

Plus pokud můžete, kloboučky nepoužívat. Díky kloboučkům a sání se mi bradavky trochu vytáhly, zkoušíme přikládat bez nich, ale odbourat to jde velmi těžko.
barborelka  29. led 2016

Jen jedna značka

Klobouček jsem dostala už v porodce. Malá se vůbec neuměla chytit , možná kvůli tomu, že je narozena předčasně a možná kvůli plochým bradavkám. Kdo ví! Každopádně domů jsem si koupila také, ale už jinou značku. A hned byl problém. Malá asi poznala, že je klobouček jiný -možná tvar či síla silikonu, ale vůbec z něj nepila😡 takže jsem šupajdila do lékárny koupit ty od medely, na které byla zvyklá a už to zase šlo jak po másle.😁
Vhodnost používání kloboučku (retence, špatně sání atd.) takže něco pravdy na tom asi bude.
Já jsem ráda, že kojím, ale určitě zkusíme odbourat. Ale když to nepůjde, tak to hrotit nebudu.

Každopádně jsem ráda, že ho používám a plně kojím. ;-)
3 lidé považují za užitečné
helenah82  16. bře 2015

Poprvé ano, podruhé ne

Při prvním těhotenství jsem něco málo přečetla o kojení, ale bradavky mi nikdo nekontroloval. Měla jsem je ploché. Malý se nechtěl přisát. Již z porodnice jsem tedy odcházela s kloboučky a ne úplně "rozkojená". Z počátku to byl boj, ale po radé mé mamky jsem pak vždy vstříkla do kloboučku trochu mléka, aby měl syn důvod sát - to byl začátek úspěchu. Měla jsem snahu se kloboučků zbavit (přece jen na ně člověk musí stále myslet, aby je měl, když jde mimo domov a strašidelné zprávy o tom, jak přijdu o mlíko, když budu kojit s kloboučky mi nedodávaly na pohodě), ale nepodařilo se. Na druhou stranu kojila jsem do jedenácti měsíců a jsem ráda.

Byla jsem připravená, že i podruhé budu kloboučky potřebovat, a měla je sebou v porodnici. Zároveň jsem chtěla zkusit, zda se nepodaří kojení bez nich, což by byl příjemný nadstandart :-) a ejhle! Dcera se přisála a přisává docela dobře, takže tentokrát to vypadá na pohodlnější kojení a snad to také zvládneme tak dlouho, jako se synem.
2 lidé považují za užitečné
zulitvi  9. únor 2015

Super věc

Kdysi jsem byla na operaci s prsem a doktor mi jen tak oznámil, že mám vpáčené bradavky, a tak mi jednou asi nepůjde kojení. V těhotenství jsem se dočetla o těchto kloboučkách, tak jsem je radši koupila a už v porodnici jsme je zkusili. Bez nich by se malej nepřisál, takže díky Bohu za kloboučky.

Nevýhodou bylo, že to teklo všude kolem, stále se musely umývat a sterilizovat, kojit na veřejnosti jsem si s tím ani netroufla.
blondie007  11. led 2015

Díky Bohu za kloboučky!

Od počátku jsem měla s kojením problémy. Syn se narodil císařským řezem, při porodu se nalokal plodové vody, jako první dostal do pusy glukózu stříkačkou, ke mě se dostal asi za 5 hodin, měl žloutenku a já ploché bradavky. ideální startovní pozice k zahájení kojení, abych tak řekla. :-)

Klouboučky mé kojení zachránily a jsem za ně moc vděčná. Strašně jsem si přála kojit, ač mě všichni zrazovali, že po císaři to nebude legrace. Moc jsem se na to soustředila a mlíko měla jako první maminka z pokoje a to tam se mnou byly jen maminky, co rodily přirozenou cestou. Pouze a jedině díky klouboučkům šlo z počátku mlíko synovi dát a pro mě je to vynález století.

Veškerá negativa (nepraktičnost při kojení jinde než doma, nutnost vyvářet, to že mlíko vyteče, když do kloboučku miminko trochu narazí apod.) jsou pro mě minimální a zanedbatelná.
3 lidé považují za užitečné
manteca73  10. led 2015

Já a kloubočky

Už v porodnici jsem měla trochu problém s kojením, hlavně z pravého prsu. Pouze jedna jediná sestřička se mi snažila pořádně pomoct, ostatní mi rovnou daly klobouček ať to zkusím s ním. Nooo, co vám budu povídat, domů jsme šly s kloboučky. Byla jsem z toho špatná. Proč zrovna já nedokážu kojit svoji dceru normálně.

Přihlásila jsem se do skupin o kojení, hledala na internetu a dokonce se radila s laktační poradkyní. Všude jsem četla, že se kojení přes klobouček nedoporučuje. S každým pokusem bez to bylo horší a horší, dcera brečela a nechtěla se přisát.

Nejhorší bylo, že jsem kloboučky musela mít vždy u sebe. Musela jsem je po každém použití umýt. A hlavně, když se dcerka náhodou odtáhla a klobouček byl zrovinka plný mléka, tak se občas stalo, že to vše vyteklo.

Ale na druhou stranu jsem byla moc ráda, že jsem schopná dceru plně kojit a to až do pátého měsíce (postupně jsem pak začala zavádět zeleninové příkrmy).

A pak jednou při večerním koupání se mi hladová dcerka sama od sebe přisála na prs. :-) No a od té doby jsem to zkoušela BEZ. Hlavně v noci to šlo dobře. Trvalo to asi 3 týdny, ale povedlo se. Dcerka má skoro 8 měsíců a je stále kojena a už bez kloboučku. :-)
2 lidé považují za užitečné
jana155  18. lis 2014

Moje zkušenost s kloboučky

V porodnici, kde se malá (narozená dříve o 3 týdny, 2800g) nepřisála - mám ploché bradavky, jí to nešlo a bylo to asi i tím, jak byla malá. Přes veškeré moje snahy i pomoc personálu to stále nešlo, tak jsme zkusily kloboučky od Medely. A sláva, přisátí se po chvíli zadařilo. Moc sice nesála, takže jsme ještě bojovali se suplementorem a dokrmovali stříkačkou, co jsem odstříkala, ale nakonec se napila sama. Byla jsem moc šťastná.

Doma to potom bylo lepší a lepší. Malá přibírala úplně neskutečně. Potud s kloboučky velká spokojenost.

Teď ta negativa: Klobouček se hodně vyvrací, mléko z něj teče všude. Než jsem začala kojit, musela jsem se obložit plenkami :-) V noci také dát pod sebe složenou plínu. Taky to neustálé vyvařování a sterilizace a to nemluvím o kojení na veřejnosti. Ale to by nebylo tak hrozné. Hrozné bylo, že jsem dostala kvasinkovou infekci. Podle LP za to mohly kloboučky.

Nakonec se nám kolem 3.měsíce podařilo kloboučky odbourat a jsem moc spokojená, kojení jde jako po másle bez zbytečných průtahů a mokrých fleků:-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce