Moučnivka

Moučnivka (nebo také žabka, soor, mykóza, kandidóza) patří mezi časté infekce dětí, nejčastěji se objevuje v dutině ústní u novorozenců a kojenců do 2. měsíce věku. Není výjimkou ani u malých dětí nebo u dospělých osob, které mají slabý imunitní systém a nebo mají chronické onemocnění jater.

Soor, moučnivka, mykóza, žabka, kandidózaMoučnivka je způsobena kvasinkou (houbou) Candida albicans, jedná se o její přemnožení v ústech. Houba Candida albicans vyvolává vznik dalších kvasinkových infekcí, např. kožní, slizniční nebo orgánové. Kvasinky jsou běžnou součástí trávicího systému každého člověka a dojde-li k jejich nerovnováze, vzniká infekce. Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s kvasinkou při porodu, kdy prochází porodními cestami a žena během těhotenství24 trpěla kvasinkovou infekcí5 (aniž by o ní věděla). Důležité proto je, aby byla ženě během těhotenství kvasinková infekce důkladně přeléčená a netrpěla jí během porodu a zabránilo se tak přenosu infekce na novorozence. U dítěte dojde později k přemnožení kvasinky a vznikne moučnivka.

U dětí se moučnivka objevuje také během užívání antibiotik (užíváním dítěte nebo kojící matky). Antibiotika1 se dostanou také do mateřského mléka a zabíjí tak "dobré" bakterie a udržují kvasinky při životě a může tak dojít k jejich přemnožení. Moučnivka tak může vzniknout u dětí, které se narodily císařským řezem81, ale matka byla nucena ihned po porodu začít brát antibiotika.

Možný přenos moučnivky je také přes hračky5, se kterými si dítě hraje a strká si je neustále do pusy (hlavně během období růstu zubů4). Rodiče by proto měli dbát na časté umývání gumových hraček popř. praní hraček látkových.

Příznaky moučnivky

Na sliznici se objeví bílý až nažloutlý povlak. Tento potah vypadá jako tvaroh a nebo sražené mléko, které nejde jednoduše setřít, přičemž je dané místo náchylné k lehkému krvácení. Napadena bývají ústa, dásně, měkké podnebí a jazyk. Dítě je nepokojné, plačtivé a může odmítat stravu. Může se stát, že je moučnivka doprovázena i opruzeninami38, puchýřkami okolo konečníku, které mokvají a bolí, kolikami25 nebo zasažením kůže10.
Žabka u kojenců

Rizikovou skupinou jsou děti:

Jak poznat moučnivku?

Moučnivka je charakteristická bílými skvrnami a při jemném doteku se moučnivka neodlepuje snadno. Pod bílými flíčky se nachází zarudlé místo, které může začít krvácet. Má-li dítě bílý povlak pouze na jazyku a nevyskytuje se na uvnitř líčka, může jít pouze o zbytek mléka, které lze jednoduše setřít.

Moučnivka se objevuje na jazyku, ale nejčastěji se nachází také na stranách úst. Skvrny jsou bolestivé a při prvním pohledu si matky mohou myslet, že jde o afty11. Výskyt aft by se potvrdil v případě, že by dítě během kojení nebo při sání dudlíku nebo láhve plakalo.

Kvasinky se rády množí v teplém, vlhkém a sladkém prostředí, což je přesně takové místo, které se nachází v dětských ústech nebo na bradavkách kojící ženy.

Rizikové faktory vzniku moučnivky

  • snížená odolnost organismu - nastává u člověka při chemoterapiích, po ozařování, při nemoci AIDS, cukrovce, po transplantacích, během těhotenství, ve stresovém prostředí nebo také u člověka kuřáka
  • zničení dobrých bakterií - dobré bakterie, které dohlíží na správné fungování organismu mohou být zničeny užíváním antibiotik, antikoncepce, očkování
  • příjem potravy bohaté na velké množství cukrů i složitých sacharidů, mléčných výrobků

Prevence vzniku moučnivky

  • zdravá strava s nízkým obsahem cukrů a sacharidů (u dětí se předpokládá, že pravidla bude dodržovat i kojící matka)
  • příjem pro tělo prospěšných bakterií, které jsou obsaženy v jogurtech, podmáslích či probiotických nápojích (ale často jakékoliv mléčné výrobky, i ty zakysané, množení kvasinek podporují), mléčně kvašené zelenině, vodním kefíru, které jsou bohaté na živou kulturu, probiotik a prebiotik (Hylaku forte)
  • důležité je také posilování imunity - např. se snažit snížit užívání antibiotik na minimum
  • snažit se omezit pití kávy a čaje, vhodné na boj proti plísním jsou třeba mátové čaje (pozor ale, snižují laktaci, jsou také nevhodné pro kojence a batolata)
  • sterilizace láhví41 a dudlíků85, které dítě používá
  • omývání hraček

Léčba moučnivky u kojenců a batolat a její prevence

Léčba spočívá ve vytírání pusinky miminka vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánové violeti (její karcinogenita již byla vyvrácena) nebo výtažku z grepových jader (Citrovitalu) nebo citrónovo-glycerínovými tyčinkami Med-Comfort nebo Pagavit, lze také používat Nystatin. Vhodná je také konzumace potravin bohatých na brukvovitou a junou zelenou zeleninu, česnek, cibuli nebo křen.

Při kojení70 bývají infikovány také bradavky a dvorce matky, je třeba je ošetřovat rovněž genciánovou violetí, Citrovitalem, tyčinkami Med-Comfort nebo je možné, po poradě s lékařem, použít antimykotické masti (ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky) či Nystatin. Infikované bradavky pálí, svědí12, mohou být zarudlé, olupovat se a nebo mohou být naopak hladké, lesklé, s bělavými flíčky. Kvasinkou infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem, naopak by to kvasinky pomnožilo).

Významnou pomocí při boji s kvasinkou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka) či nekojeného miminka, protože kvasinky5 na kůži matky a kvasinka v pusince a střevech miminka je jen odrazem stravy a nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, často vadí v příkrmech10 vařená mrkev) a jakékoliv mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik6 kojící matkou nebo nekojeným dítětem (po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (bere se před jídlem). Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování38 a užívání antibiotik a jiných léčiv. Správné osídlení střev u miminek podporuje zdravá střevní mikroflóra matky, vaginální porod, časný kontakt kůži na kůži33 po porodu a kojení70.
Lék na moučnivku - velmi účinný, k dostání v Německu, bez předpisu

Při moučnivce je také třeba dezinfikovat, vyvařit vše, co přichází s pusinkou miminka (a také matčinými prsy v případě kojení) do kontaktu - dudlíky85, kojenecké láhve, kojící kloboučky12, formovače bradavek1, plenky na ublinkávání, pratelné prsní vložky14, atd. V případě, že moučnivka do několika dnů nezmizí, je vhodné poradit se s lékařem.

Někteří lidí si myslí, že moučnivka může být způsobená delším sáním láhví nebo dudláním dudlíku. Někteří můžou za vznik moučnivky podezřívat špatnou hygienu láhví nebo mytí bradavek. Moučnivka trápí jak dětí kojené, tak také ty, které pijí mateřské mléko z dětských lahviček. Některé děti (i maminky) jsou na vznik kvasinek náchylnější než někdo jiný.

Léčba homeopatiky

Na léčbu moučnivky je možné vyzkoušet také homeopatickou léčbu. K léčbě sooru jsou vhodná následující homeopatika:

  • CALCAREA CARBONICA
  • HYPERICUM PERFORATUM
  • INSULINUM
  • RHUS TOXICODENDRON
  • LAC MATERNUM
  • LAC DEFLORATUM

Moučnivka u starších dětí a dospělých

Protože moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem a nebo s chronickým onemocněním jater, její léčba spočívá v posílení imunity a podpoře funkce jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu a nebo aloe vera.

Více o moučnivce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans
  2. http://www.mykoza.com/moucnivka/
  3. http://www.medicinabih.info/2011/04/10/najcesce-infekcije-novorodenceta/
  4. http://soor.webnode.cz/
  5. http://nemoci.vitalion.cz/kvasinkova-infekce/
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18025938
  7. http://www.homeopatiecesky.cz/soor-moucnivka-ustni-kandidoza/
  8. http://www.babycenter.com/0_thrush-in-babies_92.bc?page=2 (ENG)
  9. http://www.babycenter.com/0_thrush-in-breastfeeding-moms_8486.bc?page=2 (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s moučnivkou

Máš zkušenost s moučnivkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kate013  23. dub 2022

Alunit od TianDe

Udělejte roztok alunitu (kristalu) v horké vodě, nechte vylouhovat 15-20 sekund kristal a kdykoliv si vzpomenete, vytřete dětem pusu (namočenou plínou nebo oušátkem), sterilizujte často dudlíky a flašky. S Alunitem jsme měli během dne problém pryč. Koupili jsme různé mastičky, a to i z Německa, ale až tohle fakt zabralo a hlavně rychle.🙏
bvolfie  22. čer 2018

Neocide gel a Borax CH9

Před dvěma dny jsem si u dcery (9 měsíců) všimla bílých teček na jazyku, během dne se z toho stal povlak, hned mi bylo jasné, co to je. Moučnivka se objevila po očkování, jelikož měla dcera oslabenou imunitu. Hned včera ráno jsem zašla do lékárny a koupila Neocide gel a Borax CH9, už dnes je krásně vidět jak moučnivka v pusince mizí a i na chování malé je to znát (je mnohem klidnější a už i líp pije).
1 člověk považuje za užitečné
irenaz  30. dub 2017

Moučnivka

Nejlepší na moučnivku je Mundgel. Po 4 dnech je po moučnivce a je to jediný preparát, který pomáhá. Důležité je po skončení léčby všechny savičky a dudlíky vyhodit. Sterilizací se bakterie nezničí. Irča
2 lidé považují za užitečné
dena87  16. bře 2016

Moučnivka

Dobrý den, syn mněl moučnivku jako miminko a těd jako tří letý. Pomohl nám na to NEOCIDE GEL.
bubenikova  22. led 2016

Roztok Tantum verde

Malej měl moučnivku v necelých třech měsících (nekojím). Doktorka mi doporučila naředit roztok Tantum verde s vodou (1:2) a tyčinkou do uší mu to potírat. Roztok koupíte ve všech lékárnách a stojí cca 120,- Kč. Natřela jsem mu jazyk a horní ret všehovšudy asi 5x a moučnivka byla pryč.
2 lidé považují za užitečné
madlan  10. pro 2015

Moučnivka

Můžu vřele doporučit německý ústní gel Infectosoor.

My měli moučnivku u prvního syna a mazala jsem genciánovou violetí, trvalo to dlouho a několikrát se vracelo. Teď, u druhého syna, nám poradila doktorka Neocide gel, ale mazala jsem týden a skoro bez výsledků a pak jel manžel do Německa a koupil Infectosoor Mundgel (bohužel k dostání pouze v Německu), no a namazala jsem všehovšudy třikrát a byla pryč!

Mohu vřele doporučit, je to přímo dělané na moučnivku (Soor).
aljuska  4. lis 2014

Moučnivka u staršího syna

Syn byl kojený a částečně dokrmovaný z láhve. Moučnivku měl kolem 3. měsíce, na doporučení doktorky jsme koupili genciánovou violeť a mazala jsem mu pusinku a sobě bradavky. Na radu doktorky jsem ale tu genciánu z bradavek po kratším čase smyla a namazala bepanthenem, aby se mi bradavky tolik nevysušovaly.

Důležité je v období nemoci nepoužívat dudlík, když je to nutné třeba na uspání, tak opravdu jen na ten okamžik a když dítě spí dudlík vyndat. A jak dudlíky, tak láhve a další jídelní potřeby je nutné pečlivě sterilizovat.
maaxina  4. lis 2014

Naše moučnivka

Dcera měla moučnivku 2x, na základě doporučení dr. jsme mazali fialkou, jak pusinku, tak moje prsa. Já to chytla od ní, takže každé kojení byl boj. Bolavá prsa, popraskané bradavky. Mazala jsem se fialkou i MM, vyzkoušela kde co. Poprvé se nám to podařilo ustát, podruhé už ne, takže jsem musela přestat kojit. Samozřejmě jsem to obrečela, nicméně se tentokrát pokusím tomu co nejvíce předcházet, aby mi kojení vydrželo co nejdéle, bez těchto nepříjemných problémů
1 člověk považuje za užitečné
veruska007  14. črc 2014

Moučnivka

Moučnivku jsme si odvezli už z porodnice.

Nejspíš se nakazila od sondy, kterou jí odsávali obsah žaludku po porodu (nalokala se plodovky). Bylo to hrozné. Malá se odmítala přisát, kojení ji bolelo, stále plakala, skoro nespala. Já to chytla od ní, kojení mě bolelo strašně, rty jsem měla do krve rozkousané, při každém kojení jsem brečela bolestí. Když na to vzpomenu, divím se, že jsem to kojení nezabalila :-(.

Zkoušeli jsme všechno možné, genciánka ani neocide gel ani homeo nezabraly. Prsa jsem omývala, potírala kde čím, stejně to nezabralo. Na radu laktační poradkyně jsem si koupila cannesten, mazala si s ním prsa, potom v zoufalství dcerce i rtíky. Na rtíky pomohl rychle, na vnitřní část pusinky pomohl cca po týdnu pagavit.

Mně nejvíce pomohlo plavání v bazénu, po pár návštěvách to kvasinky po chloru vzdaly. Naštěstí se nám už moučnivka nevrátila.
martitom  13. črc 2014

Moučnivka u dcerky

U dcery se moučnivka objevila asi v jednom měsíci.

Byla hlavně na jazyku. Dostali jsme na pohotovosti genciánovou violeť. Poté u našeho p. doktora Neocid. Vypadalo to, že se jí zdárně začínáme zbavovat. Sterilizovala jsem řádně věci, sobě ošetřovala prsa a jí mazala pusinku. Z jazyku jí zmizela velmi rychle, ale přemístila se na vnitřní strany tvářiček. Bohužel se s tím potýkáme pořád. Dceři bylo teď 5 měsíců. Pokaždé to řešíme u p. doktora, ale stále máme mazat. Dokonce jsem vyzkoušela i homeopatika. Vždy to začne mizet a znovu se to objeví.

Teď, když jsem si přečetla příspěvek od maminky Andrejky, tak uvažuji, zda nekoupím bezbarvou tu violeť a zkusíme ještě něco dalšího.
andrejka_86  14. pro 2013

Moučnivka při UM

Syn byl krmený umělým mlékem a v pusince se mu začala objevovat moučnivka. Po poradě s lékařkou jsem v lékarně vyzvedla genciánova violeť, která je k sehnání i bezbarvá. Synovi jsme pusinku vytírali tampónky a do pár dní bylo po problému.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce