Epi-no

Epi-no nebo také epino je pomůcka slouží dle potřeby k předporodní přípravě, cvičení po porodu nebo v případě inkontinence (úniku moči). Tento anatomicky tvarovaný silikonový balónek s ruční pumpou a ukazatelem tlaku, které jsou ze zdravotního hlediska velmi přísně kontrolovány v oblasti kvality, posiluje pánevní dno a díky ukazateli tlaku tak může žena sledovat dosažené výsledky a pokroky.

Video: "Poslouží ženě před i po porodu."

říká v rozhovoru fyzioterapeutka Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství.
🎞️ Porod v nemocnici od A po Z.
🎞️ Předporodní kurz online.
🎞️ Příznaky porodu.


Je-li Epi-no používáno pravidelně, dochází k přirozenému posílení svalstva pánevního dna. Není tak potřeba používat elektroniku a nebo jiné, doprovodné léky. Balonek Epino je vyvinutý tak, aby se přizpůsobilo každé ženě individuálně. Na jeho vývoji pracoval a navrhoval ho tým gynekologů, fyzioterapeutů a pacientek. Je možné ho používat v pohodlí domova, bez lékařské, či jiné pomoci a cvičení přizpůsobit jak sobě, tak vlastním potřebám.

Epi-no

Jak se EPI-NO používá?

  1. Je vhodné najít si příjemné, nerušené místo, kde lze provádět trénink a cvičení v klidu a pohodě.
  2. Žena by si měla najít takovou polohu, která jí ke cvičení vyhovuje.
  3. Při cvičení je potřeba klidně a pravidelně dýchat. Uvolnit svalstvo břicha, hýždí a stehen.
  4. U EPI-Na se otevře vzduchový ventil a žena ho uchopí do ruky tak, že sevře balónek v ruce v pěst a vzduchový ventil uzavře. Balónek se tak nezvětší a žena ruku uvolní. Balónek poté zůstane ve své úzké podobě.
  5. Silikonový balónek (tlakový senzor) se při tréninku zavede ze 2/3 pomalu do pochvy.
  6. Ruční pumpou se do tlakového senzoru napumpuje vzduch a v tu chvíli se balónek v pochvě přizpůsobí individuální anatomii ženské pochvy. Je-li tlak vysoký a žena ho pociťuje jako nepříjemný, může jej kdykoli snížit pomocí vzduchovému ventilu.

V příbalovém letáku každého Epi-no je přiložen i kalendář cvičení a popis jednotlivých cvičení. Díky kalendáři žena pozoruje i pokroky, které s Epi-no dělá. Doporučená doba denního cvičení je 10 až 20 minut denně.

Jak Epi-no působí?

Epi-no povoluje a uvolňuje svaly pánevního dna. Ty, pokud jsou velmi silné a pevné, svaly tlačí na tlakový senzor a jsou zároveň Epi-nem roztahovány. V pochvě tak probíhá odpor Epina a svalů proti sobě.

Předporodní příprava s Epinem

Díky Epina může žena během porodu účinně předejít nástřihu a nebo jinému poranění hráze. Vedle masáže hráze7, která častokrát sama o sobě jako cvičení nestačí, je Epi-no vhodnou prevencí. Balónkem se zkrátí druhá doba porodní - hlavička dítěte je dokonale imitována právě silikonovým balónkem - a připraví porodní cesty na průchod dítěte.
Epi-no

Předporodní příprava probíhá ve 3 stupních a sice.
Cvičení pánevního dna - slouží k posílení svalstva pánevního dna před porodem. Epino balónek se vloží ze dvou třetin do pochvy. Lehkými pohyby balónku nahoru a dolů žena získá pocit roztažitelnosti oblasti hráze. Při cvičení musí být žena uvolněná, i když to pro ni může být z počátku.
Napínací cvičení - slouží k postupnému napínání poševního vchodu, hráze a poševního svalstva před porodem. Balónek Epino se pomalu nafoukne tak, jak dovolují osobní pocity ženy. Měl by být nafouknut tak, aby pocity z umístění balónku byl vždy pod hranicí bolesti. Balónek se poté ponechá jednu až deset minut v pochvě. Každý den ho žena bude nafukovat o malý kousek více a nemusí se přitom obávat, že by toto cvičení nějak ohrozilo bezpečí dítěte.
Simulační cvičení - slouží k nácviku vypuzovací fáze. Na konci napínací fáze žena musí zkoušet nechat balónek vyklouznout a to tak, že uvolnění svalstvo pánevního dna. Tímto cvičením si žena navodí pocit vypuzování hlavičky dítěte. Ideální v této fázi je, když je žena po pár týdnech schopna z pochvy vytlačit balónek nafouknutý na 8-10cm.

Více o EPI-NO na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180729233247/http://www.epino.cz/produkty/epi-no-delphine-plus.html
  2. https://web.archive.org/web/20130515035650/http://www.lehkyporod.cz/

Hodnocení a zkušenosti s Epinem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Epinem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
toucheart  11. srp 2017

Krvácení a natržení při používání epi no

Používám epi-no od 36 tt, o víkendech si dávám pauzy - na 28 cm jsem začala krvácet - vždy při cvičení mám krvavý balónek. Poslala jsem foto trhlinky lékařce a ta mi napsala, ať na 3 dny vysadím, mažu gelem z dubové kůry a pak pokračuji. Trhlinku mám spíše trošku směrem dovnitř. Nacvičeno mám 28 cm. Chci jít dál - jsme obrohlavci :) . Po třech dnech vynechání z trhlinky znovu krvácím již na 22 cm. Není to nic hrozného, po cvičení to ustává. Myslím, že na zhojení bych potřebovala alespoň 14 dní, což nemám :D jsem 39tt. Nijak moc to nebolí a porod bude jistě horší, takže pokračuji a dlabu na to.

S epi-no si alespoň trošku umím představit, do čeho jdu a cítím se klidněji. Lékařka říkala, že si dělala průzkum mezi známými a toto je jediné, co opravdu pomáhá.

Krásný den všem! :)
astyna  20. led 2017

Potřebuju odhodlání :-)

Nikdy jsem s epi-no necvičila, ale v poradně jsem se setkala s PA, která mi to velmi doporučovala. Nicméně, jsem lajdák a taky trošku sketa, takže jsem nedělala ani masáž hráze.

Syn měl 3300 gramů a 55 cm, hlavička 36 cm + 2 pupečníky + salutující ruka, dostala jsem se tedy na nějakých 42 cm, což je mazec. Výsledek? 2 stehy, které se během 6-ti nedělí zacelily. Rodila jsem v pololeže, na 4 zatlačení byl malý venku. Porodní asistentka mi po porodu řekla, že když uviděli prvně prsty, než hlavu, vylekali se, protože dle utz nic takového probíhat nemělo a běžně se takový případ s mou anamnézou bere na císařský řez. Ale u mě bylo již pozdě.

Chtěla jsem tedy dodat odvahu těm, které mají úzké porodní cesty jako já, že to jde zvládnout i bez cvičení. Vždyť porod je tak přirozený jako kojení, ikdyž se mu často musí pomáhat.

Musím ovšem zmínit, že jsem až do 5. týdne před porodem pracovala, hodně jsem se nachodila, to mělo jistě také vliv. :-)

PS: jak říká moje máma (děti 4,5 a 5 kg rovných), nebát se a nemusí se nic špatného stát, :-) vždy bez nástřihu.
4 lidé považují za užitečné
pavlinakm  20. led 2017

Doporučuji

Cvičení jsem měla komplikované krvácením. Udělala se mi trhlinka u poševního vchodu a od 25 cm jsem krvácela. Nepomáhaly ani pauzy mezi cvičením. Ukončila jsem to 7 dní před TP. Ale přenášela jsem, zkusila jsem cvičit znovu, ale opět krvácení. Max. jsem nacvičila 26,5 cm.

Nevěřila jsem si, když jsem šla rodit, že to bylo dostačující. PA jsem se vším obeznámila a vyslovila přání porodu bez nástřihu. Vše bylo respektováno a já jsem porodila 4kg holčičku s obvodem hlavy 36,5cm bez jakéhokoliv poranění a nástřihu. Byla jsem chválena, že šel porod hladce. Takže mohu s klidem říct: Ano cvičte, má to smysl.

Nemusím myslím říkat, že jsem potom ani nevypadala jako po porodu. Plně jsem fungovala bez omezení.
1 člověk považuje za užitečné
petunie8  6. led 2017

Skvělá zkušenost

S Aniballem jsem cvičila od 36. tt. Cvičila jsem 1x za 2-3 dny, byla jsem trochu lajdák. :-) Dostala jsem se na 26,5 cm a i to stačilo k porodu bez nástřihu i natržení.

Porod byl vyvolávaný dva dny před termínem porodu, miminko jsem vytlačila až po mnohokráté, možná 5-8 kontrakcí, už nevím. Měl obvod hlavičky 34 cm a to, že nedošlo k natržení ani nástřihu (jen vnější 2 mm trhlinka bez šití o které bych ani nevěděla, kdyby mi to dr. neřekla) si myslím ovlivnilo jednak pití maliníku, jednak cvičení s Aniballem a taky možná, že jsem s vytlačováním nespěchala. Miminku se na monitoru dařilo, mohla jsem ho vytlačit dřív, ale prostě jsem cítila, ať nespěchám. A taky věřím tomu, že se hráz měla čas roztáhnout, jak ta hlavička vykukovala postupně pomalinku. A ten pocit něčeho velkého mezi nohama jsem znala díky balonku, takže mi nevadilo nespěchat. :-)
1 člověk považuje za užitečné
happyhearts  6. zář 2016

Doporučuju!

Cvičit jsem začala o něco dříve, asi ve 33. týdnu, abych měla dostatek času. Po nějakém čase jsem začala při cvičení opravdu hodně krvácet, se cvičením jsem tedy přestala a počkala až na kontrolu u gynekologa. Ten doporučil klidně pokračovat ve cvičení dál, jen pomalejším tempem.

Snažila jsem se cvičit každý den tak půl hodiny.
Dostala jsem se na 35cm, dcera měla při narození 3600g a já byla bez nástřihu i jakéhokoli poranění. Pár minut po porodu jsem ani nevěděla, že jsem rodila.

Za mě tedy určitě cvičení mělo cenu. Příště bych znovu začala cvičit dříve, než v tom doporučovaném 36. týdnu, abych nebyla nervózní z toho, že třeba cvičení nejde tak rychle, jak bych chtěla.
elekthra  6. kvě 2016

Chválím kudy chodím

Epi-no mi velmi pomohlo, nacvičování s balonkem před porodem mě uklidnilo a při porodu jsem si pak říkala, je to OK, tohle přece znám, teď to trošku štípne a pak už bude miminko venku.
Velmi mi pomohl a psychicky mě uklidnil, při porodu mi to přišlo už povědomé. Měla jsem asi 2-3 stehy na to, že malý měl obří makovičku - asi 38cm :-D což myslím na Epi-nu ani nacvičit nejde. :-D
prapodivna  9. dub 2016

I přes nesnáze doporučuju

Cvičení mi fakt příjemné nepřišlo, ale za to všechno to stálo: 2.doba porodní trvala 3 minuty, byla to nejméně nepříjemná část porodu a bez poranění a bez nástřihu. Ještě v den porodu jsem měla pocit, že jsem nerodila a vše se brzy vrátilo do normálu. Na kontrole po roce u gynekologa mi řekl, že, ehm, jsem dole jako jeptiška. 😄 Takže cajk.
2 lidé považují za užitečné
annie33  4. dub 2016

Rozhodně ano!

Začala jsem cvičit přibližně měsíc před TP. Cvičila jsem obden. Šlo to pomalu, ale pokroky byly vidět. Nacvičila jsem 27cm, jelikož poslední týden před TP jsem cvičit už nemohla.

Dcera se narodila a měla 35cm obvod hlavičky, 50 cm a 4020 g. Já měla pouze 4 povrchové stehy, z toho 2 kosmetické.

Doktorka co porod vedla se divila, že nejsem zašitá až na zádech. Takže já můžu jen doporučit!
1 člověk považuje za užitečné
roseinka  1. bře 2016

Aniball - ano, doporučuji

Začala jsem cvičit v 36 tt. Šlo mi to pomalu, ale šlo. Cvičila jsem vždy 4 dny a pak jeden den pauza. Cvičila jsem hlavně v polosedu/lehu, ale zkoušela jsem i v kleku, dřepu i na boku, abych byla připravená na všechny varianty. Nacvičila jsem 1x 30 cm, jinak jsem udržovala 29 cm.

Malá měla 2890 g, 46 cm a 34 cm hlavičku. Měla jsem malé poranění na stydkém pysku od toho, jak doktorka pomáhala hlavičce ven. Zašila mi to pár stehy. Jinak bez nástřihu.

Aniball mě hlavně připravil na porod psychicky, neměla jsem strach z porodu, ani z poranění, věděla jsem jak tlačit. PA i doktorka mě moc chválily. Za mě rozhodně ano a budu cvičit i v dalším těhotenství.
misule_b  4. říj 2015

Určitě doporučuji

Přidávám pár dní starou zkušenost s Epinem.

Začala jsem cvičit na začátku září, termín jsem měla 4. října. Jako všechny maminy jsem se bála nástřihu a poporodních zranění, a tak jsem poctivě trénovala.

29.9. mi při cvičení praskla voda, v tu chvíli jsem měla natrénováno na nějakých 31 cm. Jeli jsme do porodnice, kontrakce mi začaly ve 23:00 a za 2 a půl hodiny byl malej venku - na tři zatlačení a bez jedinýho zranění.

Super bylo, že jsem šla k porodu s vědomím toho, že mám natrénováno a že to prostě bude pohoda. Hned jsem fungovala bez problémů a litovala ostatní maminy, co byly zašitý od hlavy až k patě.

Takže za mě rozhodně ano, příště jdu do toho bez váhání zase. :-)
romancam  8. črc 2015

Za mě ano

Aniball - začala jsem cvičit, jak se píše v návodu, tedy od 36tt. Cvičila jsem ob den, protože jsem trpěla vleklou kvasinkovou a nevím jakou infekcí, takže jeden den výplach, druhý den balónek. :-) Šlo mi to opravdu velmi pomalu a byla jsem z toho nešťastná. Četla jsem ve skupince příspěvky, jak to každé jde a jen já skoro nepostupovala.

Nejprve mi tam balónek ani nešel nacpat, ale zabojovala jsem. Jen zavádění trvalo i deset minut. Pak už jsem si našla "správný" směr a jakýsi grif a šlo to líp a líp. První nafouknutí 16cm a při vytlačování jsem se polekala, jak to štípalo. Na dva dny jsem toho nechala a zkusila to znovu. 16,5 cm. No, žádná sláva. Uvnitř jsem zvládla víc, ale přes hráz to nešlo a bála jsem se poranění.

S hodně nepříjemnými pocity jsem natrénovala po milimetrech za tři týdny 23,5cm a to pouze dvakrát. Jednou se mi podařilo 25,5cm, ale s krví. Ostatně, poslední 4 cvičení jsem krvácela vždycky, celkem dost, ale studená sprcha to hned zastavila.

Při porodu jsem uplatnila techniku tlačení, protože patřím mezi ty, jež nemají při kontrakci pocit, že musí tlačit. Takže jsem tlačila nezávisle, tedy ano, v závislosti na bolesti (ta ale byla jedna opravdu dlouhá).

Na 3-4 zatlačení byla malá venku, 3 kosmetické stehy, hlavička 32cm, 3210g a 49cm. Druhý den veliká pochvala od samotného primáře, prý bez balónku bych dopadla mnohem hůř, malá šla hlavičkou nějak všelijak.

Rady: zkus začít dřív (jen abys věděla na čem jsi, když dáš napoprvé 22, tak v pohodě, ale mě to stresovalo, že mám za měsíc rodit a jsem pořád tak málo), hooodně lubrikovat a nevím proč, ale lépe se mi cvičilo přes den, než večer. No a cvičit v poloze, ve které se bude rodit (asi nesmysl trénovat to v kleku, když to porodnice neumožňuje, že ;-) ).
miminko85  9. čer 2015

Anibal mě vystresoval

Já si anibal půjčila od kamarádky. Těšila jsem se až se začnu připravovat na porod, ale poprvé mi to vůbec nešlo, byla jsem zpocená úplně všude, nakonec jsem ho zavedla, ale jen na 17 cm, nebolel mě tlak vevnitř, ale to vytlačovaní. Zkusila jsem to ještě druhý a třetí den, ale pořád stejné.

Každopádně, tak jak jsem do té doby neměla strach z porodu, tak od té doby jsem ho mít začala a velký. Psychicky mě to dost "položilo", takže jsem přestala cvičit a po dvou týdnech jsem se konečně začala uklidňovat a přestala na to myslet. U porodu jsem samozřejmě nástřih měla, vnitřní i vnější, ale to bych měla i tak, protože mimčo bylo špatně otočené.

Rozhodně nelituju, že jsem s ním necvičila, ale věřím, že hodně holkám pomohl. :-)
ladyhacek  6. dub 2015

Investice, co se vyplatí

Já se porodu a hlavně nástřihu hrozně bála a i proto si pořídila Aniball (napodobenina Epina).

Měla jsem vyvolávaný porod, od zavedení druhé tablety (první nezabrala) byl malý cca za 5,5 hoďky venku. Na sál se šlo kolem 14. hodiny (přesně nevím, čas jsem tolik nesledovala ;-) ) a ve 14:07 jsem už byla maminka.

Měla jsem nacvičeno 1-2x 25 cm a malý měl obvod hlavičky 33cm. Jsem bez nástřihu a bez šití (jen jedna menší trhlinka, která se zahojila sama).

Takže cvičení doporučuji. Já sama při druhém určitě zase cvičit budu! :-)
1 člověk považuje za užitečné
barry111  15. bře 2015

Dobrá investice

Jako prvorodička jsem měla z porodu obavu, a když jsme hledala způsoby, jak se mohu na porod připravit, našla jsem i tuto pomůcku. Přečetla jsem si zkušenosti tady na MK a koupila. Jsem člověk, který je víc psychicky v pohodě, pokud je připraven. Takže jsem šla do toho.

Cvičila jsem opravdu poctivě téměř každý den a celkem nacvičila 31,4 cm. Na sále jsem hlásila, že mám nacvičeno a vše tedy zvládla bez nástřihu. Malá měla obvod hlavičky 34 cm. Za mě tedy určitě doporučuji všem, kdo se chtějí vyhnout zraněním, a chtějí mít pocit, že jsou aspoň trochu na porod připraveny.
vorllinka  12. bře 2015

EPI-NO jednoznačně doporučuji

EPI-NO jsem používala u obou porodů. Rodila jsem poměrně velké děti (syn měl 3600 g a 50 cm, dcera 3850 g a 51 cm). U obou jsem začala cvičit poměrně brzy, a to v 35 tt. Cvičila jsem 1x denně a oba rodila až ve 41. týdnu, takže jsem cvičila dlouho.

Dostala jsem se vždy na maximální možný, doporučovaný obvod nafouknutého balonku. Oba moje porody dopadly výborně, u syna jsem neměla jediné poranění, ani jeden steh. U dcery jsem měla drobné povrchové šití, a to si myslím, že bylo z toho důvodu, že mě rodila nezkušená začínající lékařka, která nevěděla "kam šáhnout". :-)

U obou dětí jsem ze sálu odcházela po svých a ihned jsem byla schopná normálně fungovat.

EPI-NO jednoznačně doporučuji. Já jsem k tomu ještě pila maliníkový čaj a jedla lněné semínko a věřím, že tohle všechno pomohlo ke krásným porodům.
2 lidé považují za užitečné
syrecek01  12. únor 2015

Určitě to stojí za to

Když jsem o této pomůcce slyšela poprvé, přišlo mi to hodně divné. Ale jak se porod blížil, tonoucí se stébla chytá, začala jsem o to přemýšlet. Pročetla jsem diskuze a bylo jasno.

Ze začátku to byl boj, ale vydržela jsem a vyplatilo se. Sice jsem nezvládla celých 30 cm, co se doporučuje, na 27 už mi tekly slzy a chtěla jsem omdlít, ale i to stačilo! Při porodu jsem asistentku upozornila, že nástřih rozhodně nechci, když už jsem se tak týrala. Nakonec jsem jako prvorodička byla bez nástřihu, na posteli hned seděla v tureckém sedu, což sestry nechápaly a po povinných dvou hodninách ležení jsem po pokoji skákala jako čamrda kolem mé nešťastné spolubydlící po císařském řezu.

Byla jsem asi jediná na oddělení, kdo nechodil po chodbě chůzí postřelené kachny rychlostí 2 metry za čtvrt hodiny. Díky vynálezci této metody!
syrovatka  10. únor 2015

Určitě bych doporučila

Já se o skvělém epi-nu dozvěděla úplně náhodou tady na MK, byla jsem z diskuze cvičících maminek nadšená a objednala ho, i když mi do TP zbývalo pouhých 12 dní. Porodu jsem se nebála, ale nástřih a porodní zranění je určitě strašákem většiny žen. Cvičila jsem 16 dní a získala jsem jistotu, že to zvládnu.

Nástřih bohužel malý byl a byl rutinní i přesto, že nám vrchní na kurzu říkala, že se preventivně neprovádí. :-(
Určitě bych cvičila znovu. Po porodu jsem si bez problému došla na malou a šití pěkně zahojilo. Jen jsem si první dva dny opatrněji sedala.
wahu  13. led 2015

Rozhodně doporučuji

EPI-NO pro mě bylo obrovskou psychickému oporou, byla jsem si jistá, že miminko prijde a měla jsem odvahu mezi tlačením opakovaně důrazně upozorňovat PA, ať v žádném případě nestřihá, i když ona mi zase opakovaně tvrdila, že bude muset. Poporodní poranění jsem měla jednak proto, že Ondrášek šel ručičkou napřed a jednak kvůli zbytečně uspěchanému vedení konce porodu ze strany lékařky. Jednalo se však jen o povrchové trhliny, velice rychle se vše zahojilo, nemám žádné následky. Hlubší tkáně zůstaly bez poškození.
leniczka23  11. led 2015

Vřele doporučuji...

O Epinu jsem se dozvěděla až během těhotenství a jelikož jsem se nejvíc bála nástřihu a poporodních poranění, neváhala jsem a Epi-no koupila. Cvičila jsem poctivě a dostala se na 32 cm.

Když jsem zjistila, že váhový odhad mého drobečka jsou 4 kila, byla jsem o to víc ráda, že jsem cvičila.

Porod, ač se bez nástřihu neobešel, byl ale velice rychlý. Malý-velký byl venku na dvě zatlačení, ač měl 3950g a 53cm s hlavičkou 36cm. Nástřih byl velice malý, měla jsem 4 stehy a mohla normálně sedět, vnitřní poranění nula. Zásluhy přisuzuji hlavně Epinu.
natylai  1. pro 2014

Raději svobodu pohybu

Před prvním porodem jsem poctivě cvičila a dostala jsem se na 30 cm (obvod miminka byl 34 cm). Jak já jsem ten mučící nástroj nenáviděla!!! Rodila jsem v pololeže na zádech a nástřih mě neminul. Přiznávám, že i tak jsem měla v hlavě nastavené, že to dítě prostě přece nemůže projít.

Po druhé už jsem byla chytřejší. Informace, že svobodná volba polohy při porodu sníží riziko poranění a nástřihu o 30% mi velmi pomohla. Epi-no jsem nakonec koupila, abych zkusila, která poloha je mi nejméně nepříjemná. A v té poloze jsem nakonec rodila úplně spontánně aniž bych nad tím v tu chvíli přemýšlela.

Za mě Epi-no určitě pomůže psychicky. Nemyslím si ale, že pro svaly vagíny, která je uzpůsobená k roztažení do maxima pouze při porodu a to hlavně díky hormonům je Epi-no pomocníkem. Je to prostě o hlavě. Pokud prostě věřím, že je moje tělo uzpůsobené k tomu, aby miminko dokázalo projít, tak nepotřebuji berličky jako je Epi-no. Pokud tomu uvěřím jen díky Epi-nu, tak nic proti. Jen to prostě není nutnost.

Druhý porod proběhl bez epi-na v poloze na boku, bez nástřihu, bez poranění. A to měl chlapec 4,13 kg.
3 lidé považují za užitečné
pupiceknikol  11. lis 2014

Super !!!

Všem ženám doporučuji cvičit se Epinem. Jsem prvorodička, nacvičila jsem na 31 cm a malá měla obvod hlavičky 33 cm, žádný nástřih jsem neměla. Malá byla venku na tři zatlačení.

Epino mi pomohlo nacvičit jednak roztažení hráze, ale také jsem si ujasnila polohu, v jaké to pro mne bude při porodu lehčí. Cvičení s balonkem pomůže natrénovat i samotné tlačení. Cvičila jsem poctivě 4 týdny před porodem.

Hlavně mi cvičení pomohlo i psychicky. Věděla jsem, že balonek vytlačím a že se to dá zvládnout!
2 lidé považují za užitečné
holkavbotech  9. lis 2014

Velká pomoc s velkým miminkem

Cvičila jsem čtyři týdny, ne úplně poctivě. U porodu nakonec došlo k nástřihu, ale nutno podotknout, že k malému - vzhledem k tomu, že náš "prcek" měl obvod hlavy 38cm.

Takže rozhodně doporučuji, a na příští porod plánuju trénovat poctivěji.
1 člověk považuje za užitečné
olaj  9. lis 2014

Jednoznačně doporučuju!!

Ještě ve 35. týdnu jsem si nebyla jistá, jestli není miminko hlavou nahoru, teprve když mi potvrdili polohu hlavičkou dolů, začala jsem shánět epi-no, které jsem rozhodně chtěla, protože jsem se nejvíc bála nástřihu a šití. Hrozně dlouho jsem předtím hledala, kde by se dalo sehnat a nabídka byla omezená, ale nakonec dorazilo včas (použité jsem nechtěla), ve 36. týdnu jsem začala cvičit. Cvičila jsem poctivě každý den, prostě jsem tomu věřila. Kromě toho jsme ještě obden masírovali hráz a koupila jsem si i dianatal gel.

Díky tomu, že jsem si hlavně nacvičila tlačení a získala tak sebevědomí a klid v tom, že hlavičku 28 cm obvodu v pohodě dám, jsem se vydala rodit. No a vše se opravdu vyplatilo, dítě mělo hlavičku 35 cm, váhu 3,62 kg, třetí doba porodní trvala chviličku a byla jsem absolutně bez zranění a šití. Příště do toho jdu znovu a rozhodně doporučuju všem, kteří pochybují. Pokud bude vše bez komplikací, neznám nikoho, kdo by byl nespokojen.
suzanna123  8. lis 2014

Ano

Při prvním těhotenství jsem cvičila, bohužel jsem toho musela nechat, jelikož jsem trpěla vyšší krvácivostí a tu vyvolávalo i cvičení. Nástřihu jsem se nevyhnula, ale spíš bych řekla, že proto, že pan doktor dělal nástřih rutinně.

Takže doporučuji cvičení s epi-no v kombinaci s porodním plánem ( a výběr porodnice, kde porodní plán neberou jako osobní útok...).
arrowka  7. lis 2014

Spíše ano

Nacvičila jsem přibližně 29 cm, tedy ne úplné maximum. Přesto jsem se malému nástřihu nevyhnula a prý byl nutný. Často popisovanou psychickou výhodu jsem nepociťovala. Tlačení jsem se nikdy nebála, brala jsem to tak, že dítě ven musí. Je pravda, že vypuzovací fázi jsem měla jako prvorodička velmi krátkou (sotva 10 minut), ale opravdu nevím, zda to přisuzovat epinu. Hodně věřím na genetiku, moje máma porodila dvě děti s minimálním a žádným poraněním, epino samozřejmě neměla.
1 člověk považuje za užitečné
kulenka  6. lis 2014

Psychická podpora

O Epi-no jsem se dozvěděla tady na MK a hned jsem si ho nadšeně objednala, porodu jsem se totiž dost bála a každou aktivní přípravu jsem tedy uvítala.

Cvičila jsem každý den od začátku 36 tt, nevyhnula jsem se ani drobnému krvácení, ale stačilo 2 dny necvičit a prasklinka se zahojila. Natrénovala jsem asi 31 cm, nástřih jsem nakonec měla, ale ta psychická pohoda, se kterou jsem šla k porodu, byla k nezaplacení.

Měla jsem i dojem, že se rychleji hojím, ani jsem si nemusela sedat na nějaké speciální polštářky, nebo se štelovat na šikmo.
kessa  6. lis 2014

Mně nepomohl, ale určitě to za zkoušku stojí

Já jsem začala cvičit cca v 36tt a na víc jak 25 cm jsem se nedostala - prostě to nešlo :-(

Pokud jsem jeden den cvičení vynechala, tak jsem mohla začít od začátku na cca 17ti cm. Nástřih jsem povolila jen pokud bude nutný a nutný byl. Paní doktorka říkala, že mám neuvěřitelně pevnou hráz a určitě bych se poranila. Navíc malá už potřebovala ven. Ale poté, co mi paní doktorka řekla, jak mám pevnou hráz jsem pochopila, proč to cvičení tak nešlo. Možná kdybych cvčila měsíc, tak bych to nacvičila. Každopádně kdybych to nezkusila, tak bych si to vyčítala.

Určitě to funguje, ale také záleží na tělesných předpokladech.
dora13  5. lis 2014

Maximální spokojenost

Přiznám se, že nástřihu jsem se bála víc než celého porodu, takže jsem zjišťovala možnosti, jak se mu vyhnout a epi-no (respektive aniball) mi bylo sympatičtější než masírování hráze, takže čtyři týdny před termínem jsem začala cvičit a během necelého měsíce jsem se dostala ze 17 na 30 cm, v podstatě bez větších obtíží.

Občas to bylo náročnější, moc mě to nebavilo a občas jsem si říkala, proč se na to nevykašlu, ale vydržela jsem až do konce a nelituju - jednak se můj porod obešel bez nástřihu, ale taky jsem díky cvičení věděla, jak správně dýchat a která poloha mi vyhovuje nejvíc. Takže za sebe určitě doporučuji :)
stares  5. lis 2014

Jde to i bez něj

Chci povzbudit všechny těhulky, které tyto vymoženosti moderní doby nepoužívají, že to jde i bez něj :-). Porodila jsem přirozeně syna, 4620g, 55cm, obvod halvy 38 cm a bez nástřihu.Takže nezoufejte. :-)
3 lidé považují za užitečné
apacheee  5. lis 2014

Aniball - alternativa k epinu

Já jsem sice cvičila s Aniballem, ale fungují na stejném principu, proto si dovolím vložit sem svoji zkušenost.

Cvičit jsem začala ve 36. tt, postupně se mi povedlo nacvičit 31 cm, i když zpočátku moje cvičení provázelo poměrně velké krvácení. Přiznám se, že jsem z toho měla strach, ale ještě větší strach jsem měla z toho necvičit. Změnila jsem cvičební pozici a začala opravdu hodně lubrikovat a krvácení přestalo, pak už jsem neměla žádné obtíže. Horní hranice jsem dosáhla pár hodin před porodem a k porodu jsem šla sebevědomě. Rodila jsem miminko v poloze KP - a jsem bez nástřihu a jediného poranění. Syn měl obvod hlavičky 34 cm a doktoři se na mě chodili koukat jako na raritu :). Nicméně jsem musela opravdu přemlouvat, aby to šlo bez nástřihu - při porodu KP je nástřih velmi doporučený.

Syn vyšel ven na 3 zatlačení a vyklouzl jako po másle, takže jsem opravdu strašně vděčná za to, že jsem mohla cvičit a byla jsem tak po porodu v perfektní kondici:)
1 člověk považuje za užitečné
marie_anna  3. lis 2014

Pozitivní zkušenost

S epinem jsem cvičila asi 4 týdny před porodem, ale bála jsem se do toho pořádně opřít, takže jsem nedosáhla doporučeného limitu. Nicméně při mém porodu sice k nástřihu došlo, ovšem k minimálnímu, rekonvalescence byla rychlá. Před druhým porodem určitě cvičit budu, tentokrát důkladněji.
oktarina  3. lis 2014

Zbytečnost

U prvního těhotenství jsem si pořídila "zázračnou" pomůcku a poctivě masírovala hráz a prováděla cvičení nafukovaním balónku a jeho vytlačováním. Ze začátku to bylo bolestivé, pak si tkáň zvykla a postupně jsem se vypracovala až na 31 cm. U porodu jsem hlásila, že mám nacvičeno, porodni asistentka mi také masírovala hráz při kontrakcích, ale bohužel mám příliš tuhou tkáň, která prostě neuhla a trhla se. Při prvním porodu ruptury II.stupně. Myslím si, že důležité je cvičení pro psychickou pohodu nastávající maminky a pocit, že pro hladký průběh porodu "něco" udělala, ale vrozené predispozice a stav tkáně se ošidit nedají.
tynka23  3. lis 2014

Pozitivní zkušenost s Epi-no

Epi-no jsem začala používat cca 6 týdnů před termínem porodu, denně. Dostala jsem se na 29cm. Syn měl obvod hlavičky 33cm a obešla jsem se bez nástřihu a jakéhokoliv poranění. Přesně jsem věděla jak tlačit, malý byl na tři kontrakce venku.

Kdybych měla nastávajícím maminkám poradit jako přípravu na porod jedinou věc, bylo by to právě Epi-no.
kali.kal  29. říj 2014

Epino všem doporučuji

Všem vřele doporučuji. Cvičila jsem 4 týdny, dostala jsem se na maximum, které se doporučuje. Malá byla venku na třetí zatlačení, bez nástřihu a bez oděrek. Z porodního sálu jsem odešla po svých a hned jsem si šla vyzvednout malou. Okamžitě můžu sedět jakkoli chci.

Jděte do toho, je to výborná psychická i fyzická příprava na porod.
alcakrej  21. zář 2014

Epino rozhodně doporučuji

Používala jsem Epino před prvním porodem, dostala jsem se na průměr cca 9 cm a dcerku 3200g a 50 cm jsem porodila bez problémů a bez zranění. Na dvě kontrakce jsem ji vytlačila. Díky balónku jsem věděla jak :o). Po porodu nemám žádné následky, jako kdybych ani nerodila - vřele doporučiji!

Teď čěkám druhé dítě a pořídila jsem si Aniball, což je úplně to stejné, jen to stojí půlku.
Takže hodně štěstí!
nikollita  18. bře 2014

Ano

Cvičit jsem začala asi 6-7 týdnů před termínem (rodila jsem dva týdny po termínu), ze začátku fakt pidi pokroky, trvalo to strašně dlouho, ale hnala mě dopředu informace od doktora, že nosím obříka :-) a měl pravdu :-)
Náš synek měl 4680 g a hlavu jak tříměsíční mimino ;-) Nakonec se porod nepovedl a skončilo to akutním císařským řezem (hlavička neprošla), ale Dr. mě během porodu chválil, že jsem cvičila a že to jde poznat :-) (při vyšetřování během porodu).
innes  17. bře 2014

Epi-no

Rozhodně doporučuji. Je to skvělá jak psychická, tak fyzická příprava na porod. U dcery jsem měla jen pidi kosmetický steh a u syna nic a to vážil 4,22kg. Žádné nástřihy, po porodu jsem snad jako jediná seděla v pohodě :.)
veronika.h  17. bře 2014

Epino - nejlepší příprava na porod

Já rozhodně doporučuji, nedám na něj dopustit. Oba porody proběhly naprosto bez problémů, bez nástřihu a poranění a kluky jsem vytlačila do 10 minut. Obrovská psychická podpora, protože když jsem každý den viděla cvičební pokroky, byla jsem si jistá, že záverečnou fázi porodu zvládnu v pohodě. :-)
bara.c  28. led 2014

Rozhodně doporučuji.

Můj první porod byl velmi náročný a troufám si říct, že Epi-no zachránilo život nejen mně, ale i naší dceři.

Nebudu se rozepisovat o podrobnostech, ale ve zkratce: Dcera byla porozena i přes velmi plný močový měchýř a poporodní zranění nebylo nijak děsivé. Jen pár malých stehů. Teď před druhým porodem cvičím znovu.

Všem moc a moc dporučuji, psychická pomoc k nezaplacení :-) :-) :-)
blizenka1  26. led 2014

Epi no

Mám dvě děti. Před oběma porody jsem používala EPI-NO a oba porody byly skvělé (druhé dítě 4kila) - teda skvělé ve smyslu, že jsem pak neměla žádné potíže a bolesti, šitá jsem byla pokaždé malinko.

Doporučuji.
1 člověk považuje za užitečné
renny83  23. led 2014

Balonek pomohl, doporučuji

Balonek jsem používala od 32.tt, protože mi hrozil předčasný porod (nakonec mi ho museli vyvolat.)

Ke konci, když už jsem balonek nafoukla na 10cm, jsem cvičila jen obden. K tomu jsem si ještě pořídila olej na hráz a po cvičení pokaždé hráz namazala olejem. Díky balonku jsem šla k porodu psychicky připravená a s pocitem, že to zvládnu. A musím říct, že je to úžasná věc, malá vylezla s ručičkou u hlavy a neměla jsem žádné poranění. Hned po porodu jsem mohla normálně sedět. A když jsem viděla, jak některé maminy nemohly po porodu sedět, byla jsem šťastná, že jsem si epino koupila.

Pro mě nejlepší investice. A co se týče sexu po šestinedělí, úplně v pohodě :o) nic nebolí. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
dzejnyy  27. lis 2013

Doporučuji

Rozhodně Epi-no doporučuji. Při prvním porodu jsem nestihla moc nacvičit, synek se narodil o 3 týdny dřív. Ale na to, jak šel na svět rychle (porod trval 40 min. kontrakcí a pár minut porod samotný), tak jsem měla jen drobné poranění uvnitř.
S druhým synem jsem stihla cvičit víc. Skončila jsem někde na 28 cm, ale i tak byl porod ještě bleskovější a bezproblémový, naprosto bez poranění.
5 lidí považuje za užitečné
svoba  27. lis 2013

Rozhodně doporučuji

S epinem jsem cvičila od 35.tt spolu s masírováním hráze. Upřímně - není to nic přijemného. Ale porod se obešel bez nástřihu a to je hlavní.
Epi-no jsem občas pomazala lubrikačním gelem, lépe se zavedl.
5 lidí považuje za užitečné
ivulla  2. říj 2013

Epino - ano

Po velmi bolestivém nástřihu a následném dlouhém hojení u prvního porodu jsem chtěla pro sebe v této "oblasti" u druhého porodu něco udělat. Při volbě mezi epinem a porodnickým gelem vyhrálo epino. Cvičila jsem poctivě a vyplatilo se. Balónek jsem nafoukla k nějakým 27-8cm po obvodu a stačilo to, i když obvod hlavičky dcery byl 35,5cm. Druhý porod proběhl bez poranění a tedy bez šití a já mohla ze sálu na pokoj odskákat klidně na jedné noze. Epino rozhodně doporučuji. Má dle mě i psychický vliv - když žena vidí, že dělá pokroky, že balónek zvládne sama vytlačit atd.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce