Porodnice Brno - Milosrdných bratří

Porodnice Milosrdných bratří je v provozu od roku 1955. Uskuteční se zde více než 1 700 porodů ročně a je vyhledávaná zejména pro klidné a rodinné zázemí, které rodičkám a novopečeným maminkám poskytuje.

Porodní boxy

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Pokoj na oddělení šestinedělí

Prohlídka porodnice

Prohlídka porodního sálu se koná pravidelně ve čtvrtek a v pátek od 14. hodin. Vždy je nutné se informovat o tom, zda v daný den skutečně proběhne na telefonním čísle +420 543 165 257. Telefonujte maximálně 2 hodiny před zvoleným termínem. Dříve vám porodnice není schopna podat relevantní informace (zejména kvůli obsazenosti porodního sálu).

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Konzultace ohledně porodů můžete směřovat na telefonní číslo +420 532 299 263 - ambulance porodního sálu. Informace týkající se oddělení šestinedělí (novorozeneckého) pak na telefonním čísle +420 532 299 224.

Předporodní kurzy

Předporodní kurz6 obsahuje 2 lekce:

 • První lekce je zaměřena na odjezd do porodnice, přítomnost doprovodu na porodním sále a prohlídku porodního sálu. Koná se vždy ve středu od 16. hodin do cca 18. hodin. Součástí první lekce je prohlídka porodního sálu - stejně jako u samostatné prohlídky se její uskutečnění řídí aktuální vytížeností porodního sálu. Na první lekci kurzu se není nutné objednávat.
 • Druhá lekce je zaměřena na průběhšestinedělí10 a kojení. Koná se jednou měsíčně a je potřeba se na ni předem objednat na telefonním čísle + 420 543 165 257.

Individuální konzultace s porodní asistentkou nejsou součástí kurzu, pokud vám ale více vyhovuje zcela osobní přístup, je to možné. Objednat se můžete na telefonním čísle +420 543 165 257.

Porodní sály

Samostatné porodní boxy s vlastním sociálním zařízením jsou vybaveny tak, aby mohla porodnice co nejlépe vyjít maminkám vstříc - muzikoterapií, aromaterapií, úlevou ve sprše nebo vaně.

Porodní sály

Standardní pokoje

Pokoje jsou vždy dvoulůžkové nebo třílůžkové, celkem je jich na oddělení 12. Vzhledem k tomu, že nemocnice umožňuje rooming-in3 systém, jsou pokoje i takto vybaveny. Každý pokoj má kompletní sociální zázemí pro maminku a miminko. Pokoje jsou vybaveny dětskými postýlkami, které jsou pojízdné a každá je automaticky vybavena monitorem dechu.

Nadstandardní pokoje

Na oddělení šestinedělí jsou k dispozici 2 nadstandardní pokoje. Jeden je jednolůžkový, druhý je dvoulůžkový a je možné v něm ubytovat také partnera. Nadstandardní pokoj není možné objednat předem. Ubytování se řídí aktuální volnou kapacitou.

Doprovod k porodu

Doprovod partnera k porodu137 je v porodnici vítaný. Kromě partnera si můžete vzít k porodu i další osobu (například dulu1). Přítomnost každé další osoby u porodu (s výjimkou partnera) je zpoplatněna.

Standardní pokoje

Epidurální anestezie

Epidurální anestezii22 nenabízí v porodnici proaktivně, ale pouze na přání maminky. Jako úlevu od bolesti nabízíme také rajský plyn Entonox. Jeho aplikace je zpoplatněna.

Bonding po porodu

Vzhledem k tomu, že nemocnice podporuje maximální možnou měrou přirozené porody, je bonding33 po porodu samozřejmostí. Pokud to situace dovoluje, nechávají maminku s miminkem v kontaktu okamžitě po porodu. Výjimku tvoří porody, které jsou komplikované a dojde k ohrožení matky nebo dítěte. Pokud není maminka bondingu schopna, lze se domluvit na bondingu s otcem dítěte.

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • těhotenský průkaz,
 • průkaz zdravotní pojišťovny,
 • občanský průkaz,
 • oddací list,
 • nesezdané páry potvrzení z matriky o dohodě příjmení dítěte,
 • rodný list.

Hygienické potřeby:

 • zubní kartáček a pasta,
 • mýdlo,
 • kosmetika, na kterou jste zvyklé,
 • jednorázové síťované kalhotky,
 • hygienické vložky,
 • vložky do podprsenky14.

Oblečení:

 • omyvatelné přezůvky,
 • osobní prádlo.

Pro miminko:

 • kosmetika (mýdlo, krém, olejíček),
 • plenky pro novorozence,
 • košile, župan a košilky pro miminko jsou na oddělení k dispozici a nemocnice vám je zapůjčí).

Poplatky spojené s porodem

SlužbaPoplatek (CZK)
Předporodní kurz 2 lekce (maminka a jeden doprovod)600 Kč
Předporodní kurz 1. lekce (maminka a jeden doprovod)360 Kč
Individuální konzultace s porodní asistentkou240 Kč/hodina
Samostatná prohlídka porodního sálu 120 Kč
Entonox1 000 Kč
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí 700 Kč/den
Poplatek za doprovod k porodu (přítomnost otce u porodu není zpoplatněna)1000 Kč/další osoba

Adresa porodnice

Polní 3
639 00 Brno

Kontakty

Primář: MUDr. Ivan Huvar,

Zástupce primáře: MUDr. Jiří Nagy,

Vedoucí sestra: Drahomíra Danielová,

Ostatní kontakty

Oficiálne stránky porodnice

Kde co najít v porodnici

PříjemHlavní budova, 3. nadpodlaží
AmbulanceHlavní budova, 3. nadpodlaží
CTG vyšetřeníHlavní budova, 3. nadpodlaží
Porodní sályHlavní budova, 3. nadpodlaží
Operační sályHlavní budova, 2. nadpodlaží
Oddělení šestinedělíHlavní budova, 3. nadpodlaží
Oddělení rizikového a patologického těhotenstvíHlavní budova, 3. nadpodlaží

Použité zdroje

 1. https://www.nmbbrno.cz/novorozenecke

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Brno - Milosrdných bratří

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Brno - Milosrdných bratří?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sumama  19. led 2020

Dva pohodové porody

Porodnici "u miloušů", jak my říkáme, jsem si vybrala už pro první porod v roce 2017. Před prvním porodem pro mě bylo rozhodující, že okolí bylo zde spokojeno a také jsem se zde narodila jak já, tak i mí 3 sourozenci. Němela jsem porodní plán, jen jsem věděla, že nechci epidural, ráda bych se vyhla nějakým velkým zásahům a plně jsem důvěřovala doktorům.
Do porodnice jsem přijela ve 23:30 otevřená na 2, takže se mnou sepsali příjem - toto bylo nepříjemné, vzhledem k tomu, že jsem papíry měla již vyplněné, nebylo myslím potřeba znovu procházet.. PA byla příjemná, pouze mne chodila zkontrolovat a když manžel ve 4 ráno po prasknutí vody zazvonil, že budu tlačit, nechtěla mi ani jako prvorodičce věřit. K porodu přišel pan doktor, který mi velmi pomohl, když mi zatlačil na břicho (zřejmě onen probíraný hmat) při kontrakci, přesně jsem pak věděla, kam tlačit a dcera byla na, světě 4:20.
Šití proběhlo ihned a při umrtvení, takže skoro nebolelo. Jediné, co mi na porodu vadilo (mírně), byly občasné pohledy z PA na doktora a naopak, které mě znejisťovaly - například při zkoumání placenty, měla jsem pak strach, že se něco děje.
Druhý porod v roce 2019 jsem přemýšlela jestli nerodit v "rodinnější" atmosféře v Břeclavi, nicméně jsem na začátku roku musela podstoupit revizi a při každé návštěvě pohotovosti "u miloušů" jsem měla i přes negativní zážitek potratu dobré pocity se zacházením s pacienty i s péčí. Proto jsem zde rodila i podruhé. Na druhý porod jsem měla PA dvě, tentokrát po mně na příjmu ani nechtěly procházet papíry, takže jsem hned šla s manželem na box. I tentokrát jsem přijela otevřená na 2, ale ve 2 ráno. S první PA jsem si prošla první dobu porodní, po mém souhlasu i dirupci vaku blan. Na tlačení a konec porodu jsem měla druhou, která si se mnou dost užila, jelikož jsem měla silné nutkání tlačit už hodinu a stále jsem nebyla dost otevřená. Nakonec mi PA pomohla "ručně" a budu ji nadosmrti vděčná, nebyla jsem ani tolik šitá, co s první dcerou. Ke konci tlačení přišla i paní doktorka, byla příjemná, ale nijak nezasahovala, až na šití. Musím říct, že jsem za všechny porody a návštěvy porodnice nezažila nepříjemného člověka, já jsem vždy šla s úsměvem a byl mi oplacen. Nevadil mi ani svérázný pan doktor Nagy, neměla jsem s ním žádný problém, i když je svůj 👍. Pobyt na šestinedělí byl také v pořádku, kdybych měla někdy ještě rodit, šla bych znovu a ráda 👍.
 • Profesionální chování personálu.
 • Možnosti porodniho boxu (míče, vana, sprcha..).
 • Příjemné zázemí porodniho boxu.
 • Vzdělaní odborníci v řadách PA i doktorů.
 • Příjemné sestřičky i na oddělení šestinedělí.
 • Jídlo chutné, ale nevhodné ke kojení.
1 člověk považuje za užitečné
m_isk_a  20. čer 2019

Skúsenosť - pôrod květen 2019

Chcela by som sa podeliť o svoju skúsenosť s pôrodom u Milosrdných. Bola som teda 100%-tne spokojná. Pôrod som mala šialene dlhý, nevládala som, proste celé zle, skončila som s nástrihom a vakuumextraktorom. Ale...! Všetci lekári a pôrodné asistentky, ktorí sa vystriedali počas môjho pôrodu, boli neskutočne milí, príjemní, podporní. Dokonca, keď som nevládala tlačiť a na ich "ještě jednou" som kričala len, že nemôžem, mi nič zlé nepovedali, naďalej vydržali všetci veľmi podporní a príjemní.

Malá mala šnúru okolo krku, hneď po narodení sa nás spýtali, či ju môžu najprv vyšetriť, až potom mi ju dať, súhlasila som. Dostala som ju maximálne po 5 minútach. Na pôrodnom boxe nás aj s manželom a malou nechali ešte 3 hodiny po pôrode.

Šestonedelie - moc som tam vlastne lekárov ani sestry nevnímala, len pri vizite a sestričky, keď mi nosili lieky, ale zlú skúsenosť nemám.

Novorodenecké - s nimi mám skúsenosť veľmi dobrú, s lekármi aj sestrami (niektoré síce neboli úplne najvrelejšie, ale vždy boli ochotné poradiť, pomôcť, podporiť), takže aj túuto 100% spokojnosť. :)

Malá bola stále so mnou, ani na chvíľu sme neboli odlúčené.
 • príjemné prostredie - nová izba na šestonedelí, prostredie pôrodného boxu.
 • profesionálny a milý personál
 • možnosť počas pôrodu diskutovať o možnostiach jeho vedenia
pavlinakm  20. led 2017

Naprostá spokojenost

S výběrem jsem naprosto spokojená. Porod byl hladký, průběh přirozený. Personál na mě působil mile. Jediný v čem trochu pokulhávají je podpora/rady ohledně kojení. Jinak nemám co vytknout.
1 člověk považuje za užitečné
genius11  19. led 2017

Velká nespokojenost

Dobrý den, v této porodnici jsem rodila únor 2016. Personál byl kompletně neochotný, empatie nulová. Porodní plán ani nečetli! Fyziologický průběh mi opakovaně narušovali, nakonec mě ani asistentka Ježková nenechala rodit v pro mě příjemně poloze. Absolutní nezájem, vůbec nic nám nevysvětlila, ne doporučila, byla jen nepříjemná. Nakonec mi celý porod zkomplikovala natolik, že jsem nebyla schopna cítit kontrakce, malého málem vytahovali kleštěmi. Aplikovali zakázané chvaty vytlačování miminka!! Na závěr ze mě rvali placentu asi 30min. nehorázně surovým a bolestivym zpusobem.. Hrůza!

V 6 nedelce jsem díky tomu začala velice silně krvácet, proudem. Standardní pokoje šestinedělí jsou obyčejné, personál příšerný. Vše se zlepšilo až na nadstandardním pokoji, kdy zde sestry aspoň klepou a oznámí vám, co jdou do pokoje dělat.

Už nikdy více. Porodu zde opravdu velmi lituji.
1 člověk považuje za užitečné
kackata  3. srp 2016

První porod

Poprvé jsem u Milosrdných rodila v říjnu 2014. V noci mi praskla voda, ale jinak nic až do druhého dne. Ze všeho jsem byla trochu rozrušená, protože jsem rodila poprvé. Sestry na příjmu byly fajn i veškerá péče poté. Ovšem na nějaký obvyklý sled jsem čekala dlouho: než se něco rozjelo, trvalo to téměř den a půl.

Oceňuji přístup MuDr. Nagy, protože mě vždy uklidnil a logicky vysvětlil, co se bude dít a proč.

Jelikož se něco začlo dít až po dlouhé době a dcera se nakonec otočila, musela jsem na sekci ( s úlevou ). Dítě jsem krátce po vyjmutí dostala k sobě a následně i na pokoj. Samozřejmě - ne každá sestra - jako ostatně kdokoli z nás měla vždy skvělou náladu, ale jak už jsem výše uvedla, péče byla velmi dobrá. Stejně na novorozeneckém odd., kde mě s citem seznámili s např. správným držením při koupeli dítěte atd. Za pár měsícô budu rodit znovu a opět zde. Tedy pokud nebude stop stav. :-D
annapans  30. led 2016

Plánovaná sekce pro konec pánevní

U milosrdných jsem "rodila" v červnu 2014. Pro PPKP mi lékařka doporučila plánovanou SC jednoznačně v této nemocnici. Lékaři se s vámi podle ní jedině tady v klidu dopředu domluví na sekci, bez nějakého nátlaku či přemlouvání. Bohužel já měla asi smůlu na náladu zástupce primáře. Choval se jako totální buran a idiot. Po vyšetření mi řekl, ať příjdu za hodinu (po obědě) domluvit si termín s primářem. Tu hodinu jsem probrečela a manželovi tvrdila, že už se tam nikdy nevrátím. Přemluvil mě a šli jsme k primáři spolu. Ten tam však nebyl a po sestřičce vzkázal, že porod schvaluje, ať si domluvíme den. Termín jsem dostala za 14 dní (39.tt.), další týden jsem byla u nich na kontrole a monitoru. Sestřička byla skvělá, trochu se mi ulevilo.

Příjem jsem měla den před porodem, veškerý personál, se kterým jsem se následně setkala, byl úžasný. Na šestinedělí bylo plno, tak mě na noc šoupli na gynekologické oddělení. I zde byli všichni perfektní. Ráno mě od 5-ti hodin chystali k porodu a v 8 už jsem byla na sále i s manželem. Měla jsem spinál, takže jsme byli oba u toho. Jen jsem stihla říct manželovi, ať se o malého postará a už ho nesli (v přítomnosti manžela) někam pryč do vedlejší místnosti. Malej se narodil 8:04 takže fakt rychlovka. Po celou dobu všech vyšetrení vedle byl přítomen manžel. Mě zašili, manželovi dali zabalené miminko a už nás vezli všechny na šestinedělí. Manžel tam byl půl hodiny s námi a pak jej vyprovodili. Do pokojů totiž návštěvy nesmí. Syn byl střídavě u mě a na novorozeneckém, kde se o něj perfektně starali. Šestinedělí i novorozenecké fungovalo perfektně, vše jsem měla k dispozici. Moderní postýlky, erární oblečení, zavinovačky, miminko jako v bavlnce. Chodila dokonce každý den paní, která předcvičovala a my cvičili v posteli. Proběhl minikurz kojení i péče o miminko.
Ano, na jedné směně byla sestra "na facku", ale byla jediná asi ze 30, takže se to nepočítá. :) Se zástupcem primáře jsem se už nikdy nepotkala....

Za necelé dva měsice rodím znovu a bude zase volit Milosrdné. Nemůžu popsat porod nebo porodní boxy, ale to, co bylo pak, byl pro mě a hlavně pro dítě luxus.
2 lidé považují za užitečné
opifka  17. čer 2014

První, ne moc hladký porod

U Milosrdných jsem se rozhodla rodit dle recenzí a také na doporučení mé gynekoložky. Než jsem ale stihla nemocnici vůbec navštívit, přišel porod. PA na příjmu byla úžasná a hrozně milá. Pak mě umístila na pokoj, kde jsem setrvala až do porodu. Dala mi na výběr, zda chci pokoj s vanou nebo sprchou, preferovala jsem sprchu. Pokoj byl hezký, čistý. PA mě chodila kontrolovat, jestli něco nepotřebuju, pak přišel pan Huvar a sdělil mi porodní plán. Protože se dlouho nic se mnou nedělo, měla jsem jen poslíčky, ani mě moc zbytečně neprohlíželi. Vše monitorovali na dálku. Přítel mohl kdykoliv přijít a zůstal se mnou až do převozu na šestinedělí.

PA mi pomáhala, když jsem začala rodit, kdyby nedošlo na komplikace, určo by mě odrodila sama. Porod byl nakonec kleštěmi a za přítomnosti primáře i jeho zástupce a dalších několika lékařů, protože když konečně dostali malého ven, vůbec nedýchal. Přinesli mi ho asi po 40-ti minutách, když už bylo jisté, že je úplně v pořádku. Takže můžu říct, že personál nemocnice rozhodně ví, co dělá, protože jsem si jistá, že mému synovi zachránili život.

Šestinedělí špatné nebylo, je to prostě průchoďák. Naučí vás jak se o miminko starat, dbají striktně na kojení a sestry jsou ochotné s čímkoliv poradit. Jídlo je moc dobré, pokoje jsou po třech. Za mě je maximální spokojenost, personál je zkušený a vstřícný, takže jsem se nebála důvěřovat lékařům jak na šestinedělí, porodním, tak i na novorozeneckém.
1 člověk považuje za užitečné
danielahe  9. pro 2013

Druhý porod Milosrdní b...

Asi měsíc před porodem jsem si byla jistá, kde budu rodit a to v porodnici u Milosrdných bratří.

Vedlo mě k tomu několi faktorů. Pozitivní ohlasy, nevybírání poplatku za otce u porodu a ani přítomnost vlastní PA nebyla zpoplatněna. Po předchozím porodu jsem si chtěla být jistá, že tentokrát bude vše, tak jak si přeji já.

Ráno kolem 8 hodiny mi začala odtékat plodová voda, proto jsem se vydala do porodnice, tam se mě ujal nějaký mladý příjemný doktor, plodová voda potvrzena a odeslána na porodní sál. Do půl 12 se skoro nic nedělo, tak jsem si v klidu odpočívala a čekala na příchod mého doprovodu a PA. Moje PA měla veškerou důvěru zdejšího personálu, takže jí nechali dělat její práci a já jsem za to moc vděčná.

Můj druhý syn byl sice také rozen v bolestech, ale byl to nezapomenutelný zážitek. Porod postupoval rychle a samotné tlačení trvalo asi 10 minut. Malého jsem měla po porodu přiloženého na břicho, ošetřen byl asi až po hodině strávené se mnou. Veškerý personál mi vyšel vstříc. Sice se tam našla jedna urejpaná duše, ale já si nic nenechala zkazit. Druhý porod byl pro mě krásný zážitek.
3 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru