Porodnice Ostrava Vítkovice

Porodnice Ostrava Vítkovice je porodnice, ve které jde ruku v ruce zkušený personál a osobní přístup ke každé mamince. Ročně zde přijde na svět asi 1 500 dětí.

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy a boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Koná se zdarma každou středu od 12:30. Není potřeba se předem objednat. Prohlídka porodnice je také součástí předporodního kurzu. Chcete-li využít individuální prohlídku objednejte se na telefonním čísle +420 595 633 509. Individuální prohlídka je zpoplatněná.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Na porodní sál se dovoláte na telefonním čísle +420 595 633 509. Telefonní číslo na oddělení šestinedělí je +420 595 633 505.

Předporodní kurzy

Předporodní kurz6 je určen pro maminky mezi 27. a 30. týdnem porodu. V kurzu, který má 6 lekcí, se dozvíte vše o porodu, období šestinedělí10, správné manipulaci s miminkem a spoustu užitečných informací o kojení. Kurz se koná v budově D - rehabilitace ve 2. patře. Na kurz se objednejte na telefonním čísle +420 595 633 509.

Porodní sály

Porodní sál je přebudován na dva porodní boxy, které vám zajistí plné soukromí. V těchto boxech trávíte první, druhou i třétí dobu porodní.

Standardní pokoje

Oddělení šestinedělí má celkem 26 lůžek, včetně nadstandardních. Pokoje jsou uzpůsobené pro rooming in. Návštěvní doba je od 10 do 11 hodin, odpoledne pak od 15 do 18 hodin.

Nadstandardní pokoje

Na oddělení je pět nadstandardních pokojů. Čtyři jsou jednolůžkové, jeden je dvoulůžkový, tzv. rodinný. I v jednolůžkových pokojích je možné ubytovat partnera na přistýlce. Nadstandardní pokoje jsou velmi pohodlně vybaveny - lednicí, televizorem, mikrovlnou troubou, rádiem. Mají prodlouženou návštěvní dobu od 9 do 21 hodin. Není možné si pokoje rezervovat předem.

Doprovod k porodu

Doprovod u porodu137 je samozřejmostí. Na nadstandardních pokojích můžete svůj doprovod také ubytovat společně s vámi a miminkem.

Epidurální anestezie

Epidurální anestezie22 je v porodnici k dispozici. V případech, kdy lékař doporučí její využití jako formu tlumení bolesti, je zdarma.

Bonding po porodu

Bonding33 po porodu je samozřejmostí, pokud to umožňuje zdravotní stav maminky a miminka.

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • občanský průkaz,
 • průkaz pojištěnce,
 • těhotenskou průkazku,
 • vdané maminky oddací list,
 • svobodné maminky prohlášení o jméně dítěte a list o určení otcovství,
 • prohlášení o jméně dítěte.

Hygienické potřeby:

 • žínku, ručníky,
 • PH neutrální mýdlo, gel pro intimní hygienu, šampon,
 • zubní kartáček, pastu,
 • hřeben,
 • esenciální krém na pokožku,
 • jelení lůj,
 • porodnické vložky,
 • mast vhodná na popraskané bradavky,
 • vložky do podprsenky,
 • dubová kůra - mycí gel.

Oblečení:

 • župan,
 • omyvatelné přezůvky,
 • noční košili vhodnou pro kojení,
 • mateřské podprsenky.

Může se hodit:

 • neperlivá voda,
 • hroznový cukr.

Pro miminko:

 • jednorázové plenky,
 • oblečení na cestu domů,
 • dětské tělové mléko, krém,
 • vlhčené ubrousky,
 • savé podložky.

Poplatky spojené s porodem

SlužbaPoplatek
Předporodní kurz 600 Kč/6 lekcí
Doprovod na porodní sál 200 Kč/2. osoba
Doprovod k císařskému řezu500 Kč/osoba
Nadstandardní pokoj dvoulůžkový 800 Kč/osoba
Nadstandardní pokoj jednolůžkový 1 000 - 1 100 Kč/osoba
Rodinný pokoj 1 500 Kč/osoba
Přistýlka bez stravy 400 Kč/osoba

Adresa porodnice

Zalužanského 1192/15
703 00 Ostrava-Vítkovice

Kontakty

Primář: MUDr. Ivana Lukáčová
Vedoucí sestra: Mgr. Petra Chromková,

Ostatní kontakty

Oficiální stránky porodnice

Kde co najít v porodnici

Příjem Pavilon I3. patro
Ambulance Pavilon HH4, 1. patro
CTG vyšetření Pavilon I3. patro
Porodní sály Budova I3. patro
Operační sályPavilon I3. patro
Oddělení šestinedělíPavilon I2. patro
Primář klinikyPavilon I

Použité zdroje

 1. https://nemocniceostravavitkovice.agel.cz/pracoviste/oddeleni/gynpor/cpmd/zakladni-informace.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Ostrava Vítkovice

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Ostrava Vítkovice?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
denadena16  4. čer 2019

Zkušenost s Vítkovickou porodnicí

Rodila jsem 03/19 a nemůžu si na nic stěžovat.
Porodní asistentky fakt super :) a paní doktorka Eva Matějková taktéž.
Co se tyče oddělení šestinedeli tak naprostá spokojenost.

Jediné, co mě tam fakt hodně vadilo, byly dvě sestry z novorozeneckého. Vzhledem k tomu, že jsem porodila první dítě, nevěděla jsem vše a když jsem se zeptala, tak div, že ze mě neudělaly úplně husu hloupou.
 • Úžasný přístup
 • Krásné prostředí
 • Sestřičky z novorozeneckého
lucikol  14. únor 2016

Naprostá spokojenost

Rodila jsem ve vítkovické porodnici v 11/2011 a byla jsem naprosto spokojená. Ležela jsem i na pokoji pro první dobu porodní, protože mi sice praskla voda, ale neotvírala jsem se. Sestřičky se chodily ptát jak mi je, jestli něco nepotřebuju. Bylo velmi milé, že vyjadřovaly pochopení pro mé pocity.

U porodu velice příjemná, zkušená porodní asistentka. Ještě před přestřižením pupeční šňůry mi daly malého do náruče, hned tam jsme zkusily kojit. Měla jsem nadstandard a byla jsem moc ráda za klid a soukromí a manžel mohl přijít kdykoliv. Sestřičky chodily často, i v noci, když viděly, že svítím, přišly se zeptat, co se děje (boje s kojením).

V květnu tam jedu porodit svého druhého syna. 😊
betysp  6. únor 2016

Naprostá spokojenost

Rodit ve vítkovické porodnici jsem se rozhodla z toho důvodu, že tam pracuje má švagrová na novorozeneckém oddělení.

Do porodnice jsem dorazila na podezření na odtok plodové vody, které se nepotvrdilo, ale jelikož jsem byla otevřena na dva prsty a měla bolesti, tak si mě tam nechali. Na příjmové ambulanci jsem měla jedinou výtku k celému mému pobytu. Byla tam nepříjemná starší sestra, která se na mě dívala jak na idiota, že nepoznám odtok plodové vody a chovala se trochu arogantně. Při sepisování papíru už si mě na starost vzala další sestra a od té doby si nemám na co stěžovat.

Jak na porodním tak na šestinedělí se ke mě chovali moc hezky, usmívali se a nezlehčovali má trápení, když se dlouho nic nedělo, neotvírala jsem se a ani monitor nekreslil kontrakce a přitom já měla docela velké bolesti.

Na druhý den u porodu jsem měla naprosto úžasnou porodní asistentku. Ikdyž po svých zkušenostech s ostatníma tam musím říct, že jsou úžasné všechny.

Na šestinedělí byli taky všichni moc milí, ochotní a usměvaví. Chodili se ptát, zda něco nepotřebujeme a jestli je všechno v pohodě. Přitom to nevypadalo, že by to dělali jen proto, že to je jejich práce, ale kvůli tomu, že je to opravdu zajímá. Opravdu jsem byla moc a moc spokojená. Až na tu naši nefunkční tv na pokoji, všem ostatním fungovala. :-D
beyun  9. srp 2015

Ambulance při příjmu mě málem odradila

Co se týká porodnice (konkrétně porodních sálů a oddělení šestinedělí), tak můžu vytknout jen jednu věc - a i tu vlastně spíše novorozeneckému odd., a to tu, že na první přiložení na oddělení, když už mi dceru dovezly, přišla mladinká sestra, skoro nic neřekla, chytla prso a dala ho dceři do pusy, bohužel to nešlo hned a ona mi sdělila, že už ji teď končí směna a musí jít a nechala mě v tom. Naštěstí to zachránili jiní a kojení bylo super, ale to odbočuji. Když mě můj gynekolog předal ve 38tt do péče porodnice, nastoupila jsem jedno ráno na kontrolu a CTG, málem mě odradily 2 hodně nepříjemné starší zdravotní sestry, které se tvářily dost arogantně a mluvily se mnou jak s malým smradem. Další den jsem tam jela pro podezření na odtok plodovky, to se nepotvrdilo, ale bylo mi dost razantně sděleno, že plodovku a počínající porod snad poznám (pardon, že jsem prvorodička). No, takže jsem i zvažovala, jestli nemám jít rodit radši jinam. Nakonec jsem tedy rozhodnutí nezměnila a další den v noci mě přijali s počínajícím porodem, tentokrát už mnohem příjemnější sestřičky. Zrovna sloužila PA, která vedla můj kurz a byla jsem moc ráda, že si mě pamatovala i jménem a další den po porodu za mnou dokonce přišla na šestinedělí, mrknout na dceru a povykládat zpětně, jaké to bylo. ;-)

Takže velká 1* personálu porodních sálů, 1* za oddělení šestinedělí, novorozenecke hodnotím 1. A příjem na ambulanci teda tak na půl. ;-)

Jinak jídlo celkem dobré, mimčo můžete brát s sebou do jídelny nebo jíst na pokoji. Toalety a sprcha vždy čisté (nevýhodou teda bylo, že nebyli součástí pokojů, ale bylo jich pár pro více pokojů), wi-fi fungovala. :-D Oblečení pro mimča teda nic extra, všechno tak velikosti 62-68, takže příště beru vlastní. No a jako veliké mínus teda beru to, že i k porodu musíte mít vlastní noční košili (tu jsem pak mohla rovnou vyhodit :-( ). Takže v tom by se mohli polepšit.
barusak1  5. led 2015

Prvorodička rok 2012

S porodnicí jsem byla naprosto spokojená. Personál a pomoc s miminkem na vysoké úrovni. Jediná věc, co mi nevyhovovala, byla doba návštěvních hodin. Manžel se musel přizpůsobit a ke všemu ho vždycky poslali domů dříve s tím, že je večeře. Na pokoj pro jednu maminku jsem nechtěla z důvodu rychlého a bezproblémového porodu. Jinak doufám, že v květnu tam odrodim své druhé miminko.
jija  25. čer 2014

Spokojenost

Ve Vítkovické porodnici jsem rodila 2x.

První porod 10/2012: kvůli těhotenské cukrovce jsem muse nastoupit na vyvolání porodu, 3 dny mi porod vyvolávali, ale nepovedlo se a bylo přistoupeno k císařskému řezu. Všechno bylo v pořádku. Při vyvolávání mě sestřičky pořád kontrolovaly a ptaly se, jestli neco nepotřebuji, stejně jako po císařském řezu. Když jsem byla už s malým na pokoji, tak malý hodně trpěl na prdíky a já pořád volala sestřičkám, nikdy mi neřekly že otravuju, ale říkaly, že se s tím nic nedá dělat. Později jsem, pochopila, že to tak skutečně je, tedy až na to, že syn byl s tímto fakt extrém. Jinak ve dne i v noci byly sestřičky z dětského i šestinedelí na zavolání ochotné příjít a pomoct malého přiložit nebo pomoct s příkrmem nebo koupáním.

Druhý porod 01/2014: u porodu moc hodné PA, byla jsem sama, tak pokud to šlo, tak jsem tam měla jednu PA, když toho měly víc, tak mě pořád chodily kontrolovat. Porod bez oxytocinu či tlačení na břicho, s nástřihem jsem počítala a sama doufala, že mi ho udělají. Na pokoji stejné jako po prvním porodu.

Nevím pouze jak to probíhá na pokoji pro první dobu porodní. Před prvním porodem jsem byla na pokoji na šestinedélí (mají tam pokoj pro maminky co jdou na vyvolání či pozorování) a u druhého porodu jsem šla rovnou na sál.

Porodní sály pěkné, oddělené, příjemné, mají vlastní sprchu a wc. Porodní lúžko, nebo jak se to jmenuje, je polohovatelné a pohodlné.

Pokoje na šestinedélí jsou po 2, což mi příjde akorát, někde je koupelna a wc pro jeden pokoj, jinde pro 2, ale i při plně obsazeném oddělení to bylo v pohodě. Jiné porodnice mají třeba koupelnu a wc na pokoji, ale zase jsou tam 3-4 maminky. Platit za nadstandard mi přišlo zbytečné, navíc to líp utíká, když není človék na pokoji sám. Jo a ještě jsou na pokojích televize, já třeba nevyužila.

Prostě doporučuji, kdyby si to manžel rozmyslel a šel do třetího, zase půjdu do Vítkovic.
1 člověk považuje za užitečné