Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Metoda podle Mojžíšové

Pokud jste se nějakou dobu snažili o početí miminka a nezadařilo se vám hned, určitě jste se zajímali o metody, kterými je možné sobě (a vlastně trošku i přírodě) pomoci. Jednou z těchto “zázračných” metod je zajisté i metoda podle Mojžíšové. Že jste o ní ještě vůbec neslyšely? Nevadí, v tomto článku se dozvíte ty nejdůležitější a nejzásadnější informace, které by vám v žádném případě určitě neměly uniknout.
Cviky podle Mojžíšové a jejich efekt

Kdo byla ona paní Mojžíšová?

Paní Ludmila Mojžíšová(žijící v letech 1932–1992), po které se tato metoda jmenuje, byla rehabilitační sestra a pracovala v Praze v Tyršově domě a později také jako asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Kromě toho, že pomohla mnoha lidem od problémů s páteří, metoda podle Mojžíšové pomáhá i při problémech s funkční sterilitou žen. Metoda podle Mojžíšové se skládá z mobilizace páteře a množství cviků, které uvolní vychýlenou kostrč a svaly pánevního dna. Problémy s páteří a se svaly pánevního dna jsou totiž jednou z příčin neplodnosti u žen8 a souvisí s opakovanými potraty13. Díky svalové křeči dělohy3 se může žena potýkat s bolestivou menstruací5, neschopností uhnízdění nebo následně udržení oplodněného vajíčka. Metoda je doporučována ženám, které jsou ze zdravotního hlediska v pořádku, ale i přesto nemůžou otěhotnět (můžeme se setkat právě s termínem funkční sterilita). Stoupenci této metody (z řad zdravotnických pracovníků) prosazují metodu podle Mojžíšové jako tvz. metodu první volby - pokud má žena potíže s otěhotněním, měla by se nejprve rozcvičit, srovnat si pánev a pokud se ani poté početí nedaří, teprve pak by měla přijít na řadu hormonální a operativní vyšetření a léčba. V praxi tomu však bývá bohužel přesně naopak.

Úspěšnost a efektivnost metody

Metoda podle Mojžíšové je úspěšná u 34 % žen a u 37 % u mužů. Pokud má žena gynekologické problémy, metoda podle Mojžíšové jí nepomůže, ale může ji použít jako podpůrnou metodu k umělému oplodnění24. Úspěšnost této metody samozřejmě záleží také na motivaci ženy/muže ke cvičení (jestli dokáže cvičit poctivě každý den), dále na patologii nálezu, věku a četnosti problémů, atd. Metoda podle Mojžíšové každopádně slibuje zajímavé výsledky a byla by škoda nevyzkoušet ji.

Metoda může být úspěšná v těchto případech:

Jak s Metodou podle Mojžíšové začít?

Metoda podle Mojžíšové je velice pěkně zpracována například v knize Metoda Ludmily Mojžíšové od A po Z od autorky Olgy Struskové, ale ani tak vám snad nikdo z odborníků na tuto metodu nedoporučí stát se při učení cviků samoukem. Daleko lepší (a co si budeme povídat, také efektivnější) je navštívit fyzioterapeuta, který vám ukáže, jak se tyto důležité cviky cvičí správně. Věřte, že jen podle knížky máte malou šanci, že budete vše provádět správně.

Samotný léčebný cyklus a proces trvá zhruba 6 - 7 měsíců, během kterých se ženě NEDOPORUČUJE otěhotnět. Prvním krokem by tedy měla být návštěva fyzioterapeuta, který vám ukáže, jak cviky správně provádět. Nyní přichází čas, kdy opravdu vše závisí na vás - začíná několikatýdenní doba, v níž je vaším úkolem doma pravidelně cvičit předepsané cviky.

O této fázi se několikrát vyjádřila i sama Ludmila Mojžíšová (navíc s humorem sobě vlastním): „Dostanete devět cviků. Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Já vás to cvičení teď tady naučím a pak už se doma musíte snažit samy. Děti chcete vy, takže si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjcem.“
Metoda podle Mojžíšové přináší výsledky

Po fázi, kdy cvičíte doma, je opět potřeba navštívit fyzioterapeuta (ale pozor, ne ledajakého - měl by to být fyzioterapeut, který je důkladně proškolen právě v metodě Ludmily Mojžíšové), který s vámi udělá naprosto zásadní věc, kterou metoda Ludmily Mojžíšové vyžaduje - MOBILIZACI PÁTEŘE. Tato mobilizace se musí provádět až po několika týdnech pravidelného cvičení, dříve by neměla smysl, protože ochablé svaly by neudržely novou správnou pozici páteře.

Po mobilizaci páteře opět začíná další fáze pravidelného cvičení. V případě velkých problémů je možné tento postup zopakovat několikrát.

Během cvičení je možné docházet na pravidelné kontroly, které se provádí jednou měsíčně, vždy první týden po menstruaci.

Video: Cvičení podle Mojžíšové

Více o metody podle Mojžíšové na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.futurebaby.estranky.cz/clanky/metoda-mojzisove.html
  2. http://www.emartinka.cz/Martinka.asp?show=ivf&ID=40
  3. https://www.maminka.cz/clanek/s-legendarni-metodou-ludmily-mojzisove-muzete-zacit-kdykoliv
  4. https://www.babyweb.cz/metoda-ludmily-mojzisove-aneb-metoda-prvni-volby
  5. https://www.cviceni-mojzisova.cz/node/13

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/lidé-žena-roztažení-jóga-cvičení-2568410/
  2. https://pixabay.com/cs/dítě-narození-narozen-péče-22079/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s metodou podle Mojžíšové

Máš zkušenost s metodou podle Mojžíšové?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tarz  22. bře 2015

Cvičení po IVF

Několik let jsme se marně snažili o miminko, tak jsme se rozhodli navštívit CAR.

Po spoustě vyšetření a třech neúspěšných IUI jsme se rozhodli pro umělé oplodnění. Na tom jsem byla v srpnu 2012, nepodařilo se, tak jsem vyhledala fyzioterapeutku a pod jejím dohledem jsem cvičila podle Mojžíšové. Po měsíci cvičení mi udělala mobilizaci kostrče a já cvičila dál. V říjnu jsem zjistila, ze jsem těhotná. Narodil se nám zdravý chlapeček, teď je mu 20 měsíců a já na konci dubna čekám další mimčo. :-) Druhé těhotenství bylo absolutně neplánované a bylo to opravdu velké překvapení.

Cvičení rozhodně doporučuji!
0 poděkování
luciasekl  20. bře 2015

Tím se nic nezkazí

Po roce a půl marné snahy otěhotnět (po vyzkoušení všech možných přípravků) jsem začala cvičit podle L. Mojžíšové. Říkala jsem si, že mi to minimálně krásně tvaruje postavu. Začala jsem koncem září a v prosinci jsem otěhotněla. Nemám tušení, jestli zrovna tohle pomohlo, ale jsem ráda, že jsem do toho šla. Cvičím i v těhotenství a cítím se skvěle.
0 poděkování
kristinandbaby  9. únor 2015

Metoda dle L. Mojžíšové

Tuto metodu cvičím cca půl roku, pro více obtíží (neplodnost, zácpa, bolest zad, bolestivý styk). Rozhodně se mi zlepšila záda, mám je celkově pevnější, i když je pravda, že krční a hrudní páteř u této metody pokulhává. Dochazím na pravidelné mobilizace. Za mne doporučuji! :-)
1 poděkování
klami  2. pro 2014

Cvičení po třech potratech

V roce 2012 jsem třikrát potratila v prvním trimestru. Následovalo objednání do Gennetu, jenže volali jsme v prosinci a termín dostali na duben. Rozhodla jsem se využít ten čas cvičením podle Mojžíšové. Cvičila jsem každý den doma a tři měsíce chodila k fyzioterapeutce, která mi ukazovala, na které cviky se mám zaměřit a jak je dělat správně.

Nakonec mi udělala jednu mobilizaci. V dubnu jsme prošli všemi možnými vyšetřeními, mě nasadili Euthyrox na štítnou žlázu (testy ukázaly velmi mírnou hypofunkci) a já do dvou týdnů otěhotněla. Teď mi v postýlce spinká skoro roční brouček. Nevím, jestli to bylo tím cvičením nebo Euthyroxem anebo vším dohromady. Každopádně kdyby nic jiného, tak se mi zpevnily záda, stehna atd. :-)
0 poděkování