Stěhování s dětmi

Stěhování s dětmi do nového domova vyžaduje velké množství rozhodnutí a plánování. Je jedno, zda se rodina stěhuje jen do vedlejšího bytu nebo jde na opačný konec země. Pro rodiče bývá stěhování stresující a vyčerpávající. Pro děti však také může jít o velmi náročné období. Stěhování je pro dítě obtížnější, pokud je navíc spojeno i s velkými životními změnami rodiny (např. rozvod2, smrt, ztráta zaměstnání a pod.).

Obecně platí, že čím starší dítě, tím méně bude stěhování nakloněno. Čím starší děti, tím více jsou pro ně důležití vrstevníci.

Stěhování s miminky a školkaři

Pro děti mladší 6 let nemusí být stěhování náročné. Ještě nedokážou pochopit celou škálu změn, která je se stěhováním spojena. Přesto potřebují dobré vedení od rodičů.

Během předškolní docházky9 a prvního stupně základní školy probíhá u dětí osamostatňování od rodičů a přeorientovávají se i na jiné autority. Stěhování však může tento přirozený proces narušit a připoutat je opět více k rodičům.

Zde jsou tipy, jak usnadnit stěhování s malými dětmi:
Stěhování s malými dětmi

 • vysvětlujte jasně a jednoduše.
 • popovídejte dětem příběh o stěhování. Na pomoc si můžete vzít jejich hračky15 a předvést s nimi jak stěhování probíhá, třeba formou divadélka. Použijte kamiony, nákladní auta, nábytek na hraní a hračky atp.
 • při balení hraček do krabic, ujistěte děti, že je nejdete vyhodit.
 • vysvětlete jim, že u vás doma bude žít někdo jiný. Děti mohou zůstat šokovány, když uvidí cizí lidí, kteří si přišli změřit jejich pokojíček nebo vidí před domem dodávku, která čeká na vyložení po vašem odchodu. Ujistěte je také, že všechny vaše věci a zejména ty jejich budou přestěhovány do nového bytu.
 • pokud je váš nový domov blízko, vezměte tam děti na návštěvu. Pokud je prázdný, nechte tam děti přenést několik svých hraček.
 • pokud je to možné, nezbavujte se nábytku z jejich dětského pokojíčku. Při spánku v novém pokojíčku může na děti působit zklidňujícím dojmem. Dobrý nápad je i na začátek rozložit nábytek v novém pokoji stejným nebo podobným způsobem jako ve starém.
 • v době stěhování se pokuste vyhnout velkým změnám pro dítě, jako je učení na nočník3 nebo přechod z dětské postýlky22 do velké7.
 • v den stěhování si zajistěte pomoc nebo hlídání dětí.
 • po nastěhování vybalte nejdříve věci do dětského pokojíčku. Mnohým dětem postačí vybalit jejich oblíbené hračky, aby se cítily příjemněji v novém domově. Pokud vybalujete spolu s dítětem, poukazujte na to, co je v jeho novém pokojíčku lepší (Tvůj pokojíček je mnohem větší. Do těchto poliček se výborně vejdou tvé knížky.)
 • po nastěhování děti uklidní, když se spolu s vámi seznámí s novým domem. Projděte si spolu cestu z jeho pokojíčku do ložnice, koupelny a WC. Ukažte jim všechny vypínače, pokud jsou v noci zvyklé se budit.

Stěhování se školáky

Děti na základní škole nemusí být nutně negativně naladěny na stěhování, ale přesto je třeba je nevynechat a vyhnout se tak zbytečným chybám.

Někteří doporučují stěhování v létě, během velkých prázdnin, protože tak nedojde k narušení školního roku. Jiní doporučují stěhování ve školním pololetí, protože tak má dítě okamžitě příležitost se setkat s dětmi a navázat nová kamarádství.

Před odjezdem navštivte vaše oblíbená místa ve starém bydlišti, a nechte děti se s nimi rozloučit.

Stěhování s dětmi v pubertě

Je pravděpodobné, že se budou puberťáci3 proti stěhování bouřit. Dospívající dítě již investovalo značnou energii do začlenění se k jisté sociální skupině a mohou mít i své první lásky. Stěhování může pro dítě znamenat, že přijde o dlouho očekávanou událost (např. zápas se sportovním družstvem, školní výlet a pod.).
Stěhování s dětmi v pubertě

Dospívajícímu se nemusí líbit, že jste ho postavili před hotovou věc. Vyhnout se tomu můžete tak, že jej zapojíte do procesu rozhodování o stěhování, vybírání nového domova, zapojením do balení a také do výběru nové školy. Pro dítě je důležité, aby vědělo, že chcete slyšet jeho názory a obavy a ujištění, že není "mimo hru".

Pokud plánujete nákup nového nábytku a děti se o to zajímají, můžete je vzít s sebou. Při nákupu nového nábytku do dětského pokoje můžete určit dítěti finanční limit. Nezapomeňte na dítě ani při výběru barvy stěn, koberců a doplňků do jeho pokoje.

Po přestěhování může dítě potěšit návštěva jeho starého bydliště nebo účast na události, na kterou se těšilo.

Pokud se stěhujete během školního roku, dítě možná přivítá neměnit školu a bydlet do konce školního roku u příbuzného.

Po stěhování

Po stěhování se vrhněte nejprve na dětský pokoj a až potom na zbytek domu. Snažte se zachovat běžný režim rodiny i po nastěhování (časy jídel, spánku6 a pod.).

Před začátkem školy můžete dítě seznámit s co největším počtem nových učitelů a ředitelem. Většina dětí se adaptuje v nové škole do 6 týdnů.

Ukazujte dítěti, jak navazujete nové kontakty v novém prostředí. Dítě bude mít ve vás vzor a s novými kamarády bude jeho adaptace v novém prostředí o poznání rychlejší.

Více o stěhování s dětmi na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Dorothy Einonová: Vše o matce a dítěti. Viktoria Print, Bratislava 2001
 2. http://kidshealth.org/parent/positive/talk/move.html#
 3. http://home.howstuffworks.com/real-estate/moving-tips/10-tips-for-moving-with-children.htm#page=0
 4. http://www.parents.com/parenting/money/buy-a-house/how-to-make-moving-easier-on-kids/?page=1
 5. http://www.aacap.org/aacap/Families_and_Youth/Facts_for_Families/Facts_for_Families_Pages/Childre...
 6. Foto: © Depositphotos.com / [MonkeyBusiness]
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se stěhováním s dětmi

Máš zkušenost se stěhováním s dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
terkavil  30. črc 2019

Stěhování

Dobrý den,
my jsme se stěhovali, když byly obě holky malé a dost jsem se toho bála, ale nakonec vše bez problémů.
Je důležité dětem věnovat co nejvíce času, nestresovat se a nechat vše na ostatních, my stěhovali se stěhovací firmou a ta nám v tom dost pomohla. Vše zařídili, půjčili krabice, stěhování proběhlo rychle...

Takže hlavně se věnovat nejvíce dětem, ne samotnému stěhování :)
petruska1977  3. zář 2016

Stěhování s půlročním miminkem

Stěhovala jsem se, když bylo synovi půl roku. Balit jsem začala průběžně po večerech, když spal a pár krabic se odvezlo už předem k mámě, která bydlí přes ulici od domu, kde nyní bydlíme.

V den stěhování mi přišla kamarádka hlídat syna, takže jsem měla klid a čas organizovat nakládání věcí do dodávky a vyložení v novém bytě. Jako první jsme dali dohromady postýlku a mojí postel, abysme se synem měli ten den kde spát a zbytek se dodělával postupně.

Stěhování s miminkem je tedy možné a v pohodě, pokud nechcete mít hned všechno v novém bytě perfektní a na svém místě.

A co bych udělala jinak? Už bych se nestěhovala! :-)
petrucetni  30. srp 2016

Stěhování s 2 malýma dětma

Po vlastních zkušenostech zastávám názor, že je lepší se "nechat přestěhovat" než se snažit ušetřit a organizovat to ve své režii. Mimochodem, ač se to nezdá, stěhováci vás vyjdou skoro stejně tak draho jako když si jen půjčíte dodávku. Nemluvě o úspoře času, nervů, zdraví, dřiny, podřeným nábytku, atd. Stěhováci přesně ví jak zabalit, fixovat, přenést atd. Půjčí vám krabice. Mám pozitivní zkušenost s jednou brněnskou firmou v rámci stěhování v tomto městě. Nejlepší scénář je nechat maminku s dětmi někde mimo a jen si to dozorovat. ;-)

Hodně zdaru.
mogwaika  5. srp 2015

Stěhování s mrňaty

V momentě, kdy jsme se rozhodli pro stěhování, udělali jsme si i plán. Oba byty jsme měli souběžně 14 dní. Cca měsíc před dnem D jsme zrušili ložnici a krabice a věci, které jsme nepotřebovali akutně, skládali tam - při stěhování šly jako první. Krabice byly popsané, roztřízené podle místností. V den stěhování už se přestěhoval v podstatě jen nábytek, jeden velký kufr s věcmi, které jsme nutně potřebovali a část hraček. Děti v podstatě nepocítily změnu a vše proběhlo v klidu a v pohodě.

Dětský pokoj se udělal jako první, byla to otázka jednoho odpoledne a zbytek se vybaloval podle času a potřeby. Těch 14 dní jsme využili na úklid nového bytu, přesun krabic, samotné stěhování a úklid starého bytu.

Doporučuji dobře si vybrat stěhováky, u nás bohužel pospíchali a poškodili dva dražší kusy nábytku - ač byli pojištění, plnění jsme dostali až po pěti měsících a jen v poloviční výši škody. Obě děti byly po celou dobu s námi a vzhledem k tomu, že měly hračky neustále k dispozici, tak ani nepřekážely. :-)
3 lidé považují za užitečné
mmirunda  6. črc 2015

Stěhování si snad ani nevšimla

S dcerou jsem se stěhovala k mojí mámě, když jí byl cca 1,5. Podle jejího chování mi přišlo, že si toho snad ani nevšimla. Chovala se stále stejně, spala stále stejně dobře, jedla dobře. Možná je to tím, že u babičky trávila už i předtím dost času, tak jí na té situaci nepřišlo nic nového.

Uvidíme jak to bude vypadat teď v blízké době, kdy se budeme stěhovat do úplně jiného a neznámého bytu. Já ale doufám, že to proběhne i tentokrát bez problému.
nikolapomahacova  10. bře 2015

Stěhování s 16-ti měsíční dcerkou :-)

Byla to práce, dřina a hra s názvem ''Kdo pohlídá Klárku''. Naštěstí jsme se přestěhovali během jednoho dne a bylo to super. :-)
První dny byla sice rozhozená z nového prostředí, ale perfektně se přepnula z domečku na byt a musím říci, že i to má své klady - nemusíte mít strach, že Vám dítě spadne ze schodů, tady zavřete bytové dveře a jste v bezpečí. :-)
ammmi  8. lis 2014

Stěhování s 4měsíčním kojencem

Stěhovali jsme se 100 km, věci vezla dodávka, náš kamarád. V podstatě jsem to měla bez práce :-D, protože jsem si obstarávala syna, nábytek a krabice nosil přítel s kamarádem. Balila jsem postupně asi 14 dní předem. Změnu prostředí malý nijak neprožíval, vše proběhlo v pořádku.
petrajavor  8. lis 2014

Zábava nebo fuška?

Stěhovali jsme se, když měl T 1 rok a 7 měsíců. Balení byl malý porod. Nechápu, jak jsme do 1+1 mohli narvat tolik věcí. Naštěstí mám úžasnou babičku, a ta mi pomohla sbalit, celá rodina pak pomáhala stěhovat.
Syn si to užíval, ten binec všude a navíc ho manžel učil jezdit v krabicích, což se mu víc než líbilo. Každý večer během týdne, kdy jsme se na stěhování chystali, ho posadil do krabice od banánů a tahal ji po našem malém bytě.

Večer před stěhováním jsme spali u tchánů. Tchýně jej v den D hlídala a večer jej dovedla k nám domů, což byla neocenitelná pomoc.
Stěhování s dítětem je víc stresující, ale také je to větší zábava. V příštích dvou letech nás to čeká ještě jednou a snad už i naposledy. Jsem zvědavá, jak to bude syn vnímat, jelikož první dny se v novém bytě bál.
miriamkad  7. lis 2014

Jen o patro níž :)

Stěhovali jsme se, když měl Vojtík 13 měsíců. Naštěstí se nám podařilo sehnat byt o patro níž, ale o dva pokoje větší! Myslím, že celou dobu to snášel dobře, i když jsme byt bourali, opravovali, a i jak jsme se stěhovali. I tak malinký se vším rád pomáhal. :) A po dokončení objevoval nová místečka, zkoumal nový pokojík. Celkově se myslím zabydlel líp jako my. Mě táhly vzpomínky k tomu původnímu bytu, ale Vojtík byl nadšený a je do teď ! Pořád tady má co dělat a co objevovat. :)
pazibarb  7. lis 2014

Stěhování s dvouleťačkou

Stěhovali jsme se z 2kk do 3+1. Malá a my jsme tím získali vlastní ložnice. Obávala jsem se hlavně toho, že spolu se stěhováním přistupujeme ke kroku výměny postýlky za normální postel a že bude utíkat, místo aby usínala. Nestalo se. Pochopila velmi rychle, že celý pokoj je její království a že postel je místo na odpočinek i lumpačení. Nastěhovala si tam oblíbené hračky a začala dokonce konečně spát celou noc.

Co se týče změn dětských kamarádů - tolik se jí to nedotklo. Není zatím ve věku, kdy by je vnímala víc než rodiče. Naopak, má častější styk s babičkami. Na nové adrese začala chodit do pidiškolky a velmi rychle se adaptovala.

Na dlouhé cesty autem byla naštěstí odmalička zvyklá, takže několik dvouhodinových cest pro další a další věci jí nevadilo. Zvládla to perfektně.
dandellaii  6. lis 2014

Stěhování s 5ti měsíčním miminem

My se stěhovali, když bylo Ele 5 měsíců. Nastěhovali jsme se nikam daleko z Prahy do vesničky pár km od Prahy. Za jeden den bylo přestěhováno na dvě otočky dodávkou. Naštěstí nám pomohli rodiče, bez nich by to určitě nebylo tak rychlé.

Nejdéle mi trvalo balení, začala jsem asi 14 dní před akcí Zet. Postupně od věcí, které jsme tak často nepoužívali. A sem tam jsme něco převezli autem, když jsme měli cestu.

Pomohlo mi, že jsem si vše rozplánovala, popsala atd. Např. Elišky věci šli jako poslední, aby nebyly zaskládané vespod.

Bylo to náročné. Ela sice ještě nechodila/nelezla, ale chtěla pořád pozornost a přes den toho moc ani nenaspala. Ovšem nedokážu si to představit teď, když je jí 11 měsíců, kdy už nestačí jen nakojit a rozhodně nevydrží celý den v korbičce :)

Nového prostředí si snad E. ani nevšimla :) Byla ještě malinká :)
andelkaprdelka  6. lis 2014

Stěhování s dvouletákem

My se stěhovali z pidi 1+1 do domečku, úplně mimo naše předchozí bydlení.

Nejhorší ze všeho bylo balení a následné vybalování všech věcí. Syna jsme "uklidili" na pár dní k babičce. Ač jsem se bála toho, jak to vše zvládne, adaptoval se skvěle. První den si vše prohlížel, hrozně nutně potřeboval vyndat všechny hračky z pytlů ;-) , největší radost měl z toho mega prostoru, takže mohl hned začít "řádit". O tom, že si hned zamiloval okolní lesy a krajinu nemusím ani psát, to jsme si zamilovali všichni.

Upřímně si myslím, že nebýt babičky, která hlídala a kamarádům, co nám hodně pomáhali při stěhování, nejsme přestěhovaní dodnes 8-)
marie_anna  4. lis 2014

Stěhování s batoletem

Stěhovali jsme se s třináctiměsíčním dítětem do nového bytu. Snášel to velmi dobře, naopak si užíval objevování nových prostorů a rychle si zvykl. Jen první den byl problém s denním spánkem, ale to bylo taky způsobeno hlukem při přemisťování věcí. Druhý či třetí den už ani nevěděl, kde byl předtím. :-)
1 člověk považuje za užitečné
hhanca  3. lis 2014

Stěhování, když měl malý 1 rok..

My se stěhovali, když bylo malému necelý rok. Fakt jsem se toho hrozně bála! V bytě tolik věcí, balení, do toho miminko, které pořád chce maminku, chovat, hrát si... No, bylo to náročné, balili jsme asi měsíc, stěhovali 3 dny, ale dalo se to. Malý mezi krabicemi byl docela spokojený, jen jsme museli dávat pozor, aby na něj nic nespadlo, aby na sebe nic neshodil. Jedno stěhování máme za sebou a druhé nás čeká během půl roku a doufáme, že to je naposledy a už nikdy více!!!! :)

Moc mi pomohlo, že jsem měla hodně krabic a na ty jsem psala přesně, kde co je. Ono když se stěhují jen dospělí, tak je to jedno, to se vždycky nějak udělá, když něco chybí. Ale s malými dětmi, to je náročnější. Miminku těžko vysvětlím, že jsme se stěhovali a že nemám plínky, dudlík, hračky... Takže všechny dětské věci byly na jednom místě, velkým nápisem popsané. Do krabic jsem to třídila tak, že věci které nutně nepotřebujeme šly napřed a ty nejnutnější až v den, kdy jsme se stěhovali i my.

Takže maminky, tatínkové nebojte se! Všechno jde, když se chce. My teda ani neměli hlídání, malý je mamánek a zvládli jsme. Tak držím palce všem stěhovalcům s miminkama :)
1 člověk považuje za užitečné