Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nadměrné pocení

4 zkušenosti

Pocení je běžný fyziologický jev, kterým se organismus chrání proti přehřátí. Lidské tělo se přirozeně potí v teplém prostředí, při zvýšené tělesné námaze, horečce1, ve stresu nebo při pocítění strachu. Existuje však nemoc zvaná Hyperhidróza, která se projevuje právě nadměrným pocením především rukou, chodidel a podpaží.

Nadměrné pocení

Co je hyberhidróza?

Jedná se o poruchu charakterizovanou nadměrným pocením. Lidé s tímto onemocněním se potí přibližně 5 krát více, než-li zdravý člověk. Lidé trpící hyperhidrózou produkují zvýšené množství potu i ve stavu klidu, při normální pokojové teplotě. Jakékoliv rozrušení, nervozita, stres, pobyt ve větším teple nebo konzumace příliš pikantních jídel, situaci rapidně zhoršuje.

Nadměrné pocení lze rozdělit do dvou kategorií:

 • Primární hyperhidróza - zde je nejčastější příčinou dědičnost.
 • Sekundární hyperhidróza - tato varianta onemocnění je méně častá a vzniká převážně jako důsledek různých chorob. Nejčastěji se objevuje ve spojení s obezitou, dnou, při zvýšené funkci štítné žlázy, cukrovkou2, respiračním selhání, některými druhy nádorů, Parkinsonovou chorobou nebo při léčbě antidepresivy2. Příčina může být i v hormonální nerovnováze, jako je menopauza2, těhotenství24 nebo puberta3.

Problémy, které sebou nadměrné pocení přináší

Nadměrné pocení významně zasahuje do celé řady běžných aktivit postiženého jedince.

V případě nadměrného pocení v podpaží jsou značně patrné mokré skvrny v podpaží, což vyžaduje výměnu oděvu několikrát za den. Navíc vlhké kožní záhyby jsou více náchylné ke vzniku zánětlivého onemocnění pokožky.

Pocení dlaní je velmi nepříjemné při podávání rukou, přičemž přehnaná hygiena může vést opět k zánětům kůže.

Pocení chodidel sebou může přinášet zápach, sklon k dermatitidám nebo až k rozvoji bakteriální infekce či plísňového onemocnění.

Mimo tyto tělesné potíže sebou přináší nadměrné pocení i problémy psychického rázu - ztráta sebevědomí, omezení fyzických kontaktů, které sebou ruku v ruce přináší i omezení sociálních vztahů, což může vést k rozvoji deprese.

Znaky nadměrného pocení

 • pocení rukou - postižený trpí obavami z podání ruky, kvůli její ustavičné vlhkosti,
 • pocení chodidel - stálý pocit vlhkých ponožek,
 • pocení v podpaží - vlhké mapy na oblečení,
 • pocení se znatelně zvyšuje ve stresových situacích.

Možné formy tohoto onemocnění

Závažnost onemocnění lze rozdělit do tří kategorií:

 • Lehká forma - dlaně, podpaží nebo plosky chodidel jsou velmi často vlhké. V oblasti podpaží se na oděvu tvoří mokré skvrny o velikosti 5-10 cm.
 • Střední forma - na dlaních anebo chodidlech se tvoří kapičky potu, v podpaží dosahují skvrny na oděvu 10-20 cm.
 • Silná forma - pocení rukou je znatelné na obou stranách silné pocení nohou, propocená kola na zádech atd.. lze říct, že z postiženého doslova teče pot. Mapy potu jsou znatelné často i na zádech, v podpaží mívají často více než 20 cm průměr. Kapky potu jsou znatelné na dlaních i hřbetech rukou a také na nártech a chodidlech.

Léčba nadměrného pocení

Velmi lehkou formu tohoto onemocnění lze poměrně dobře vyřešit vhodným způsobem hygieny a používáním antiperspirantů s vysokou koncentrací hliníku. Stav pomáhá zlepšit i správná volba oblečení, tzn. vynechat oděvy z umělých tkanin. V neposlední řadě je na místě také úprava jídelníčku - vynechat potraviny, které nadměrné pocení ještě podporují, především kořeněná, smažená a ostrá jídla, alkohol atp. Důležitý je také přiměřený pitný režim7.

Lehkou i střední formu onemocnění je možno léčit iontoforézou. Jedná se o lékařsky prověřenou metodu velmi úspěšnou v zahraničí. Tato metoda spočívá v aplikaci nepatrného množství elektrického proudu prostřednictvím vodní lázně do postižených míst (dlaně, chodidla). Existují i iontoforézy pro domácí užití a jejich obsluha není vůbec náročná. Použití těchto přístrojů je naprosto bezpečné, jako zdroj elektrického proudu slouží tužkové baterie.

Video: Léčba nadměrného pocení Iontoforézou (CZ)

Léčebná kůra se aplikuje vždy na jeden pár končetin a její trvání nepřesahuje 25 minut. Ke znatelnému zlepšení dochází již cca po deseti dnech a účinek léčby přetrvává i několik měsíců. Vidí-li pacient, že se problémy začínají vracet, nastupuje udržovací léčba. Aplikaci si postižený volí podle svých potřeb, může to být jedenkrát týdně nebo i jedenkrát měsíčně, přičemž léčebný efekt neustále přetrvává.

Citelně dražší léčebnou alternativou jsou botulotoxinové injekce, které se mimo jiné také hojně využívají v plastické chirurgii. Botulotoxin A působí na nervová zakončení potních žláz a dokáže utlumit jejich činnost. Nevýhody této léčby jsou zejména v její ceně, která se pohybuje přibližně okolo 10 tisíc Kč za jednu injekci, cena je samozřejmě závislá na rozsahu postižení. Ke zlepšení stavu dochází cca do tří dnů od aplikace, její účinek však vydrží nejdéle půl roku, poté je nutné proceduru opakovat.

Nejzávažnější formy tohoto onemocnění lze léčit už pouze chirurgicky, a to odstraněním podpažních potních žláz.

Existují i některá homeopatika2, která dokáží nadměrné pocení utlumit:

 • Acetic acid
 • Aconitum
 • Aethusa cynapium
 • Agaricus muscarius
 • Ammonium carbonicum
 • Antimonium tataricum...

Pro vhodný výběr homeopatik je nezbytné navštívit homeopatickou poradnu či homeopata.

Více o Hyperhidróze na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.homeopatiecesky.cz/nadmerne-poceni-hyperhidroza/
 2. http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/nadmerne-poceni/
 3. http://www.naseporodnice.cz/nadmerne-poceni-hyperhydroza.php
 4. http://www.pharmabiotech.cz/poceni_hyperhidroza.php
 5. http://nadmerne-poceni.cz/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s nadměrným pocením

Máš zkušenost s nadměrným pocením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kristimal
21. pro 2020

Electro Antiperspirant

Cokoliv vám holky pomáhá je super věc :slight_smile:. A i když se mi nechce věřit, že se někdo zbaví pocení bylinkami, možná jo a pak na to nedá dopustit a mne nepřísluší to komentovat. Já mám nejlepší zkušenosti s Electro Antiperspirantem :slight_smile:, již jsem to někde tady psala. Na mne funguje perfektně a kamarádky, kterým jsem ho půjčila, si ho taky pochvalovaly. Ty antiperspiranty, co lze koupit jen v lékárně jsou zbytečné dryáky a nemyslím si, že to nemá negativní dopad na zdraví, dlouhodobě se něčím takovým patlat...
0 poděkování
darija06
18. čer 2019

Nadměrné pocení

Moje mamka s tím měla taky velké problémy, ale pomohla jí aplikace botulin toxinu přímo do podpaží, kde se nejvíce potila. Chodí na to už druhým rokem a s efektem je moc spokojená. Myslím, že by se tady to ošetření mělo dostat do podvědomí, aby se o něm více vědělo. Co jsem se zatím dívala, tak vyhlášené je tady na to Amaryllis centrum v Praze.
0 poděkování
mambaazhamba
4. zář 2017

Jediné, co funguje - Driclor

Myslím, že nadměrné pocení v podpaží trápí asi každého, zvlášť v podpaží. Mě osobně to chytlo hlavně v přechodu, kdy jsem se potila všude, ale nejhorší bylo právě to podpaží a ruce. U doktora na prohlídce vám zkontrolují štítnou žlázu a když nic nenajdou, tak bohužel nic moc nedoporučí - maximálně to, že se máte častěji mýt :grinning: .

Na internetu jsem samozřejmě našla tu iontoforezu, butolotoxin, ale to je šíleně drahé a to obojí. Pak jsem zjistila, že existují i přípravky přímo proti pocení podobné antiperspirantům a jeden z nich je Driclor, který lze použít jak na ruce tak podpaží. Maže se to jenom na noc, aby byly žlázy v klidu, nechá se zachnout a působit a ráno se to smyje. Používá se to jenom 2x týdně asi dle potřeby a vydrží zhruba rok. A hlavně ta cenovka. Kolem tří stovek - no nekupte to, nemusíte pak prostě ani používat normální deodoranty z drogerií, ale stačí pak používat parfém. Na internetu jde koupit velké balení, to jinak sehnat nejde.

Tak hodně štěstí, doufám, že jsem mojí zkušeností pomohla.
1 poděkování
klarina_f
5. čer 2015

Krém Expicial DeoForte

S nadměrným pocením jsem zápasila hlavně v teplém období, ale i v zimě jsem měla občas problémy se "zápachem" a kruhy v podpaží. Mnohdy mi stačilo vzít pouze vysavač do ruky, vysát jednu místnost a už jsem mohla jít do sprchy. Situace, kdy jsem musela udělat x věcí před odchodem z domu (obléct dvě děti, sebe, nakojit, nachystat tašku, všechno a všechny dostat do auta, atd...) jsem neměla ráda, protože právě ve chvíili, kdy bych si zasloužila pořádnou sprchu, musela zrovna mezi lidi.

Na žádného doktora nemám čas (tj. nechce se mi chodit po doktorech a zkoumat, jestli s tím něco udělají), každopádně moje máma si dala tu práci (díky ti maminko!) a při návštěvě kožní se zmínila i o mém problému. Doporučili jí pár možností, ale jelikož máma ví, že jsem lenóra lenivá a k dr. jdu až při řezání, šití... na doporučení dr. mi koupila krém s názvem Expicial DeoForte. Nevěřila jsem, ale s přicházejícím létem jsem to prostě zkusila. A světe div se, on to funguje!

Krém aplikuji večer, po sprše. Prvních pár dnů každý večer, pak ob den... . Zkusila jsem vysadit, ale pocení se vrátí a jelikož jsem lenóra lenivá, krém opět používám každý den, v menším množství a jsem happy... a okolí nejspíš taky. :-p :-D
2 poděkování