Pátá nemoc

Pátá nemoc je virové infekční, vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou1, bolestmi hlavy5 a červenými až fialovými vyrážkami. Ty se nejdříve objeví na tváři, poté na trupu a posléze na končetinách.

Výskyt nemoci

Pátá nemoc se vyskytuje nejčastější v jarních nebo podzimních měsících u dětí předškolního a školního věku.
Pátá nemoc u dětí

Je-li nemocné dítě mladší než předškolního věku, jde pravděpodobně o šestou nemoc. Více se o ní dočtete v samostatném článku: Šestá nemoc14.

Výjimečně se může nemoc objevit také u dospělých osob. Jde o velmi častou a mírnou nemoc, v případě, že pacienty jsou děti. Onemocnění může být ale také nebezpečné pro lidi s oslabenou imunitou a také pro těhotné ženy, protože může být nakažen také plod v těle těhotné24 ženy, kdy se pátá nemoc12 přenáší pomocí krve skrz placentu. Vzácně může dojít až ke smrti plodu, zapříčiněnou těžkou anémii.

Po prodělání nemoci je nemocný trvale imunní. Proti páté nemoci neexistuje očkování1.

Pátá nemoc - přenos nemoci

Přenáší se pomocí kapének, které se uvolňují z dýchacích cest nebo u plodu je nemoc přenášená pomocí placenty9.

Inkubační doba je 1 - 2 týdny. Největší míru infekčnosti má dítě před obdobím vyskočení vyrážky.

Pokud se viry v dýchacích cestách přemnoží, dostanou se do kostní dřeně a napadají červené krvinky, které jsou utlumovány. Toto onemocnění je nebezpečné pro děti, které mají problémy s onemocněním krve.

Dospělí lidé jsou proti páté nemoci imunní, protože ji pravděpodobně prodělali v dětství a tudíž nemohou být nemocí znovu nakaženi. U dětí se zdravým a silným imunitním systémem je průběh nemoci velmi mírný bez jakýchkoliv následků.

Pátá nemoc - příznaky

 • zarudnutí pokožky - obličej, končetiny, hýždě,
 • červená vyrážka o velikosti 1-2 cm, která může začít svědit a po 4 dnech začíná blednout a do týdne zcela vymizí,
 • horečka,
 • bolest hlavy,
 • únava,
 • průjem,
 • bolest kloubů,
 • anémie,
 • nevolnost8.

Objeví-li se pátá nemoc1 u dospělých lidí, je častým a typickým příznakem bolest kloubů. Bolest v kloubech se objevuje nejvíce v zápěstí, kotnících a kolenou.

Pátá nemoc a její průběh

Inkubační doba se pohybuje od 6 do 18 dní. První den se u nemocného objeví na tváři vyrážka ve tvaru motýlka, která se později rozšíří na celé tělo. Vyrážka do 7 dní vymizí a dítě potom už není infekční. Pokud se po nemoci vystaví pokožka přímému slunečnímu záření nebo nadměrnému pocení, může dojít znovu ke vzniku vyrážky i několik měsíců po skončení páté nemoci.
Pátá nemoc a její léčba

Pátá nemoc bývá doprovázena teplotou až horečkou, únavou a nevolností8. Důležité je dopřát nemocnému dostatek klidu na lůžku a dostatek tekutin. Lékař nemocnému předepíše léky, které tlumí svědění vyrážky a snižují horečku. Pokud má nemocný oslabenou imunitu, může se objevit zánět hltanu, rýma9 nebo mírná angína2.

Nemocný musí být izolován od okolí a převážně od těhotných žen.

Při podezření na pátou nemoc by měl nemocný vyhledat lékaře. Po prodělání páté nemoci je člověk proti další nákaze imunní.

Dlouhodobá terapie

Většina pacientů se zdravým imunitním systémem nemá žádné dlouhodobé následky. Jsou-li lidé oslabeni z důvodu nemoci AIDS, leukémie, rakoviny nebo podstupování chemoterapií, zůstávají po delší dobu v péči lékaře, který sleduje stav a vývoj páté nemoci.

Má-li pacient jakýkoliv typ anémie, musí zůstat pod lékařským dohledem, neboť pátá nemoc zabraňuje tělu produkovat červené krvinky. Nejvíce ohroženi jsou pacienti se srpkovou anémií, ti by měli při podezření na pátou nemoc okamžitě vyhledat lékaře.

Pátá nemoc u těhotných žen

Pokud přijde těhotná žena do kontaktu se člověkem nemocným pátou nemocí, může se virus přenést skrz placentu9 k plodu. Pokud plod onemocnění, může dojít k poruše vývoje plodu nebo k předčasnému porodu20 nebo potratu13.
Těhotenství

Zhruba u 30% potvrzených případů onemocnění plodu pátou nemocí dochází k úmrtí plodu. Pátá nemoc a pravděpodobnost jejího onemocnění během těhotenství se odhaduje na zhruba 10%. Největší pravděpodobnost onemocnění pátou nemocí v těhotenství je období druhého trimestru17.

Lékař ženě při podezření na pátou nemoc nechá odebrat krev a vyšetří ji na protilátky.

V případě, že děti prodělaly pátou nemoc během nitroděložního vývoje, mohou být poznamenány zánětem kloubů, jater, nervů nebo mozku.

Související články

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pátá_nemoc
 2. http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/pata-nemoc/
 3. http://pata-nemoc.zdrave.cz/
 4. http://www.vasedeti.cz/zdravi/onemocneni/pata-a-sesta-–-nemoci-beze-jmena/
 5. http://www.healthline.com/health/fifth-disease#Causes2 (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s pátou nemocí

Máš zkušenost s pátou nemocí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost