Sedmá nemoc

Sedmá dětská nemoc, nebo také Nemoc ruka noha ústa, je obecné označení pro nemoc s poměrně zdlouhavým označením Syndrom ruka noha ústa (či poněkud lidověji nemoc ruka noha pusa). Tento název však o nemoci vypovídá poměrně přesně.


Video: "Sedmou nemocí může onemocnět i dítě se silnou imunitou"

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Denisa Jaššová


YouTube Modrý koník

Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ PRVNÍ POMOC nebo co by vám v "lékárničce" na výletech nemělo chybět.
🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.
🎞️ Co je to pátá nemoc a jak ji léčit?


Nemoc ruka-noha-ústa patří pravděpodobně mezi choroby, o kterých vaše babičky a maminky nikdy neslyšely. A pokud ano, pak jen velmi málo. Přesto se tato nemoc u nás v poslední době poměrně rozšířila. Český název převzal pojmenování z anglického hand, foot and mouth disease. Velmi často se tak můžete setkat se zkratkou syndrom HFMD.

Nemoc ruka noha pusa - co si pod tímto označením můžeme vlastně představit?

Jedná se o vysoce infekční virové onemocnění, které se charakteristicky vyskytuje u dětí (95% pacientů je ve věku do 5 let), nicméně vzácně se nemoc ruka noha pusa může objevit i u dospělých. Původcem této nemoci jsou některé enteroviry (jedná se o velmi početnou skupinu virů, které způsobují například i běžná nachlazení), konkrétně především pak virus Coxsackie A16. Tato nemoc je poměrně zrádná v tom, že i lékaři se často spletou a nemoc ruka pusa noha zamění například za spálu, plané neštovice6, pásový opar5 či impetigo.
Tato 7. nemoc má zpravidla sezónní charakter a nejčastěji se objevuje v létě a na počátku podzimu. Zdrojem virů je nemocný člověk či člověk v inkubační době, u kterého se onemocnění ruka noha pusa ještě neprojevilo.

V naprosté většině případů je syndrom ruka noha ústa charakterizován jako nezávažné onemocnění s poměrně nekomplikovaným průběhem a rychlým uzdravením.

Sedmá nemoc

Sedmá nemoc, způsob šíření nemoci a inkubační doba

Syndrom ruka noha ústa je nemoc, která se přenáší kapénkovou infekcí či orofekálně - tedy kontaktem se stolicí, slinami, hlenem a přímým kontaktem s vyrážkou. Nakazit se však je možné i nepřímo - tedy kontaktem s kontaminovanými předměty. Špatnou zprávou je, že jsou tyto viry docela odolné, tudíž na předmětech “přežívají” poměrně dlouhou dobu. Vaše dítě si tak může z návštěvy koupaliště, hracího centra, dětského koutku či klidně z veřejného dopravního prostředku, přinést vir, který způsobí právě toto velice nepříjemné onemocnění. Jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, velmi často onemocní i sourozenci a vyloučeni nejsou ani rodiče či jiné dospělé osoby, které s nakaženým dítětem přijdou do kontaktu.

Syndrom ruka pusa noha (sedmá dětská nemoc) má poměrně krátkou inkubační dobu (3 - 5 dní).

Sedmá nemoc a její příznaky

Nemoc ruka noha ústa se zprvu projevuje jako obyčejná chřipka. Pokud se touto nemocí nakazí i Vaše dítě, mohou ho začít trápit příznaky podobné při chřipce. Bude mít zvýšenou teplotu nebo dokonce horečku1, může ho začít bolet v krku1 a přidat se může i bolest břicha4 (podobná bolesti při průjmu1). Kromě toho si děti mohou stěžovat na bolest kloubů, svalů a potrápit je může i zvracení3.

Sedmá nemoc s sebou nese příznaky, které se však projevují velice individuálně, zatímco jeden nemocný může cítit všechny příznaky, jiného zase potrápí třeba jen dva symptomy z výše vyjmenovaných možností. Poté již dojde k výsevu samotné vyrážky. Ta se nejprve objevuje na dlaních, chodidlech a po stranách prstů. U malých dětí se mohou puchýřky projevit i na pažích, hýždích či tříslech. Vyrážka bývá silně svědivá až bolestivá, vyvolává nutkavé škrábání, někdy i brnění postižených končetin. Poté se zpravidla objevují afty11 a puchýřky v ústní dutině a kolem pusy - zpravidla jsou velmi bolestivé a dítě tak může odmítat jídlo i pití - v tomto případě je vždy dobré zkonzultovat situaci s lékařem.

Veškeré projevy onemocnění ruka noha ústa obvykle vymizí do 10 dní. Ve výjimečných případech může dojít k odloučení (některých či všech) nehtů na rukách i nohách.

Sedmá nemoc a její infekčnost

Člověk se syndromem noha ruka pusa je infekční již v době před vypuknutím prvních příznaků. Nejvíce infekční je však v době, kdy se mu začínají objevovat puchýřky. Virus se vylučuje ve stolici ještě zhruba měsíc po prodělaném onemocnění, obzvláště velký pozor by si tedy měly pečující osoby dávat při přebalování dítěte a opravdu důkladně dodržovat hygienu rukou.

Sedmá nemoc u dětí

Již výše jsme uvedli, že pusa ruka noha je převážně dětská nemoc. Není však třeba se této nemoci děsit, děti ji mnohdy snáší velmi dobře - to samozřejmě záleží na míře projevů a množství vysetých puchýřků.

Sedmá nemoc u dospělých

Pokud se syndrom (HFMD) ruka noha ústa (pusa) objeví u dospělých, může mít silnější průběh, i zde však platí, že se nejedná o nijak závažnou, či život ohrožující nemoc. Obecně se však dá říci, že nemoc ruka noha ústa dospělí snáší poměrně těžce. Velký problém se však může objevit v případě, že se nemocí ruka-noha-ústa nakazí těhotná žena.

Nemoc Ruka noha ústa

Syndrom ruka noha pusa (ústa) v těhotenství

V těhotenství jsou samozřejmě všechny nemoci nepříjemnější než v běžném stavu. V případě onemocnění HFMD syndromem však mohou být následky až fatální. Problémem je, pokud žena onemocní v prvním trimestru těhotenství37 - v této fázi těhotenství totiž může dojít až k samovolnému potratu plodu13. Pokud má žena nemoc ruka pusa noha v době porodu29, je velká pravděpodobnost, že onemocní i novorozenec7. Syndrom ruka noha ústa má totiž opravdu velmi vysokou infekčnost. Ale zbytečně se neděste, tato komplikace se objevuje naštěstí jen velmi zřídka.

Sedmá nemoc a její léčba

Onemocnění je zpravidla nezávažné a obvykle odezní do 10 dnů od propuknutí prvních příznaků. Pacient by však měl důsledně dodržovat klid na lůžku (kvůli svému zdraví i kvůli nešíření viru) - především opravdu nechodit do žádného kolektivu, mít dostatek tekutin7 a vitamínů (především skupiny B). Pokud se objeví vysoká horečka a bolesti, je možné podávat analgetika - tedy léky tlumící bolest. Na zmírnění svědivého pocitu se doporučuje podat orálně (ve formě kapek) antihistaminika a místa postižená vyrážkou a puchýřky ošetřit tekutým pudrem, zinkovou mastí, dezinfekčním prostředkem (např. Rivanol roztok, Betadine, aj.) a chladit studenými obklady. Vše seženete bez nejmenších potíží sami v lékárně, není tedy nutné mít recept od lékaře. Puchýřky se kvůli riziku přenosu infekce rozhodně nedoporučuje propichovat, či jakkoliv jinak poškozovat. I když to bude občas obtížné, zabraňte také vašemu dítěti v tom, aby si je “drbalo a škrábalo”.

Pokud se vám cokoliv nezdá, je určitě lepší navštívit lékaře a podělit se s ním o své obavy, nicméně ruka noha pusa je nemoc dobře “léčitelná” doma, lékaře tedy není nutné vyhledávat.

Na závěr pro jistotu ještě připomeňme poměrně nemilou zprávu. Nemoc pusa ruka noha se bohužel může opakovat, a to dokonce i několikrát. Po proběhlé nemoci sice v těle pacienta zůstávají ochranné protilátky, ty ale fungují pouze proti konkrétnímu původci onemocnění. To tedy znamená, že onemocnět lze i opakovaně, pokud se pacient nakazí jiným typem viru způsobujícím nemoc ústa ruka noha.

Nemoc ruka noha ústa

Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

  1. http://www.ordinace.cz/clanek/syndrom-ruka-noha-usta/
  2. https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/nemoc-rukou-nohou-ust
  3. https://www.maminka.cz/clanek/zahada-jmenem-syndrom-ruka-noha-usta-pozor-na-zamenu
  4. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/04/11.pdf
  5. https://www.hledamzdravi.cz/ruka-noha-usta/
  6. http://www.ordinace.cz/clanek/syndrom-ruka-noha-usta/

Hodnocení a zkušenosti sedmou nemocí

Máš zkušenost sedmou nemocí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
86mirka  4. lis 2017

Odpadáváni nehtíků

I já přidám zkušenost.

Tady jsem se to nikde nedočetla, ale důsledek této nemoci je odpadáváni nehtíků. Docela mne to vyděsilo. Začalo to asi 1-2 měsíce po prodělané nemoci. Udělaly se mu bublinky u lůžka nehtu a postupně se odloupl celý. Pod ním už byl nový nehet.

Odpadlo mu cca 5 nehtíků na ruce a dva na noze.
2 lidé považují za užitečné
cervivec1  3. lis 2017

Ruka-noha-pusa

Bohužel jsme taky chytli tuhle šílenou infekci. Ale máme výbornou lékařku a na afty, vřídky do pusy nám poradila Kalobu, která je normálně na kašel, ale má antiseptické účinky a musím říci, že se malé ze dne na den ulevilo v puse a tolik jí to nepálilo.

Na puchýřky na rukou nám doporučila odvar z třezalky, ve kterém jí několikrát denně máchám ručičky. Naštěstí (no, jak se to vezme) to máme jen na rukách a v puse, nožičky a obličej zůstaly ušetřené. Bohužel malé kamarádka ze školky s tím skončila na JIP - vše se jí vrazilo do pusinky, nejedla, nepila. :-(
2 lidé považují za užitečné
machulka1982  2. lis 2017

Ruce, noha, ústa

Má dcera tuto nemoc chytla včera v deseti měsících. U starší dcery řádí ve škole, ale nevím, zda je možné, aby ji přenesla na mladší, aniž by ji sama chytla. Mladší dostala horečky jeden den a druhý den měla tváře jeden velkej slitej pupen. Druhý den je opsypaná celá. Bohužel má i aftíky v pusince a ty hrozně bolí a svědí ji celé tělo. Nespí, je celé dny mrzutá a zatím se to pouze zhoršuje. Od doktorky jsme dostali mastičky, a tak čekáme, kdy to bude lepší. Zřejmě máme bohužel horší průběh. Jen trnu, kdo to chytne další a jestli to pak malá chytne zpátky, tak mě asi odvezou. :cry:
bimmka  11. říj 2015

Čím starší, tím horší průběh

Nemoc jsme chytili jako bles z čistého nebe.

Nejprve začal horečkovat švagr s bolestmi krku a nakonec vyrážkou v obličeji. Bohužel jeho pediatr nemoc podcenil a tvrdil, že se jedná o horší akné. Jakmile onemocněla za 3 dny naše nejmladší, od našeho jiného pediatra vyzněl jasný verdikt. Nejprve měla velmi vysoké teploty a šílené bolesti břicha, za den se jí objevila vyrážka v puse a za další den se jí objevila kopřivka na nohách a rukách. Naštěstí vše zvládla na Nurofenu a za tři dny již pila normálně.

Bohužel za dva dny to chytil starší tříletý syn a stěžoval si na zimnici, pak se objevily vysoké teploty a ke konci bolest v krku, puchýřky na dlaních a chodidlech. Už to bude 5 dnů a stále má vyrážku a bolesti v krku.

Po synovi jsem následovala bohužel i já a už věřím dětem vysokou bolestivost a chápu jejich pláč a odmítání jídla a pití. Jediné, co mi nedělá moc zle v krku, je studená voda. U jídla nezáleží na měkkosti, ale na složení, nikdy bych neřekla, že mi banán vyhrkne slzy do očí. Takže rozhodně doporučuji nepodceňovat děti, když říkají, že je to bolí.

Vyrážka na rukách a nohou je jako by mě při každém dotyku píchalo tisíce jehliček a šíleně svědí a ve vlasech se nachází prasklé pupínky.

Závidím těm, koho se týkala jen lehká viróza, protože já doufám, že tady tu bolestivou potvoru už nikdy nikdo z nás mít nebude.

Za mě doporučuji Nurofen, dospělým ibalgin a do pusy na afty gel s mikonazolem.
iiivvveeettt  15. bře 2015

Jak to bylo u nás

Přišla nečekaně a překvapila nás. Žádná horečka ani teplota, za plného zdraví se malé osypaly dlaně - vypadalo to jak spálenina, nikde pupínky, jen slitá červená místa. Po 3 dnech jsme šly k doktorce, kde verdikt zněl ruce - nohy - ústa. Stále měla jen osypané dlaně (už někde bylo vidět pár pupínků) a trošku zarudlý krk. Několik dnů nato měla pár aftů v pusině - zmizely rychle, jak přišly. Zato vyrážka na dlaních zmizela až 15. den, a dlaně se hojí doteď (jsou suché a loupou se, bohužel to vypadá, že ji sleze i 1 nehtík) a to už je to měsíc od 1. příznaků. Také ještě pokašlává a né a né se toho kašlíku zbavit.

Průběh nemoci byl nevyzpytatelný, dlaně vypadaly lépe, den nato to bylo zase hrozné - po 7 dnech vypadaly skoro bez pupínků - 10. den byly zase osypané. Až potom 10. dnu bylo konečně vidět zlepšení.

V průběhu nemoci se jí udělala i mírná vyrážka na bříšku a zadečku (to bylo vždy jen několikahodinové). Dlaně ji dost svědily - hlavně v noci.
Mažeme celou dobu kokosovým olejem.
1 člověk považuje za užitečné
romantika  7. únor 2015

Toxický průběh ruce nohy ústa

U nás vše dopadlo bohužel hůře. Jako ve více případech se to spojilo nejspíš se spálovou angínou, ale afty malému prolezly celými dutinami až z nosu ven. Pusinku měl jeden aft vedle druhého a vytvořilo se toho tolik, že se osypal po celém tělíčku, nafoukl se a vypadal jak při nějakém těžkém syndromu. Vše začalo dost nečekaně 40cítkami horečkami. V nemocnici nás drželi na kapačce, protože vzhledem k mladšímu věku nebyl schopen přijímat jídlo ani pití.

Vše odeznělo asi do 14ti dní, kdy následně úplně odumřela pokožka na koncích prstů a kloubech a slezla kůže - ne ovšem jen tenká vrstvička, ale opravdu poměrně do hloubky do takové velice čerstvě červené kůže. To trvalo dalších 14 dni a následně začly odhnívat nehtíky. Na prstech trvalo celý měsíc, než se vyměnila, a když se vyměnily na prstech, začly uhnívat na nohou. Celý průběh rekonvalescence, když zahrnu i ty nehty, trval 3 měsíce! A jako bonus jsme vesele přešli do neštovic, které už pro jistotu řídili antivirotiky, které mírní těžké příznaky dětských infekčních onemocnění.
veruska007  30. lis 2014

Nemoc v pohodě

Když před měsícem ve školce vyvěsili, že několik dětí onemocnělo chorobou pusa-ruka-noha, googlila jsem, co nás nejspíš čeká. Zkušenosti maminek s touto nemocí mě skutečně vyděsily. Představa, že 3x zažiju vysoké horečky, šíleně svědící puchýřky od hlavy k patě a slézání nehtíků, mě skutečně netěšila.

Zhruba po měsíci od doby, co se nemoc vyskytla ve školce, měl 5-ti letý syn v neděli večer zvýšenou teplotu. Pro jistotu jsem ho nechala do středy doma. V pondělí už byl fit a večer brečel v posteli, že chce do školky hned. No, šel až ve středu. V pondělí večer jsem měla trochu teplotu i já, ale při dětech jsem tomu nijak nevěnovala pozornost, jen jsem si dala na noc paralen, stejně mě bolela hlava, tak to bylo 2v1. Ve středu jsem byla odpoledne plavat a během plavání mě začalo různě svědit po těle a naskakovaly mi rudé flíčky, které ale zas hned mizely. Trnula jsem, co to bude, ale chlór je asi všechny vyštípal, protože všechny zmizely, než jsem přišla domů, do rána taky nic.

Až za další dva či tři dny se mi udělal pidi flíček na malíčku a jinak nic. Nejstarší syn přišel ve čtvrtek ze školky, že ho asi tlačí boty, že má na prstě puchýř. Zpětně si říkám, že to teda asi byla ta nemoc pusa-ruka-noha, ale jistá jsem si nebyla. V podstatě jsme měli oba jeden flíček a ještě dost pozdě, teplotu skoro žádnou. Prostě pohoda. A včera při snídani jsem se dívala na prostředního syna, že má kolem pusy tři typické flíčky i několik dalších puchýřků na rukou. Teplotu neměl vůbec, jedl a divočil po celý týden naprosto standardně.

Kdybychom takhle přečkali každou virózu, byla by to fakt pohoda.
pavuska  18. lis 2014

Nemoc ruka-noha-ústa

O této nemoci jsem se dozvěděla až tady na koníku a bohužel nás taky postihla.

Nejdříve začal mladší syn, bez příčiny teplotu kolem 38 a asi třetí den se mu udělaly kolem pusy pupínky a pak se mu pár pupínků udělalo na ruce a noze. Tak 5. den od první teploty byl už v pohodě. Starší syn (11let) dostal větší teploty a hodně ho bolelo v krku, jak při angíně, nechtěl moc jíst, ale neudělal se mu ani jeden pupínek.

Nakonec jsem tuto nemoc dostala i já, byla jsem bez horeček, ale bolelo mě tělo jako při chřipce, pak mě bolelo v krku a nakonec jsem měla pupínky jak na ruce tak na noze.

Co jsem četla tady nebo na internetu, tak jsme měli asi lehký průběh. Do týdne jsme byli všichni v pohodě. Jen mě zarazila paní doktorka s informací, že se tato nemoc může opakovat :-( .
teraokula  8. lis 2014

Nemoc ruka, noha, ústa

O této nemoci jsem nic nevěděla. Než vyvěsili ve školce na dveře leták, holka mi ji chytla už v neděli, ale to jsem nevěděla. Proč má horečky jsem zjistila, až když jsem vyzvedávala o tři dny později kluka. Taky se tam chudáček potácel s horečkou. Překvapilo mě, že nám ani nevolali, ať si pro něj přijedeme.

Oba měli dva dny horečku a pak se trochu osypali, naštěstí bez aftů v puse. Co mě dost zaráží, že nám k tomu sestra od doktorky neřekla bližší informace. Jen poznamenala, že je toho plno a taky to, že to můžou chytit i dospělí. Samo, že už mám druhý den horečky. :-(
jajinka27  5. lis 2014

Naše bezva zkušenosti

Tuhle nemoc měl pravděpodobně jako první starší syn, kde ji sebral, netuším. Měl dva dny horečku a ničeho dalšího jsem si nevšimla. Za pár dní měl teplotu mladší syn a najednou pupínky na rukách a okolo pusinky. Netušila jsem co to je, tak jsme jeli na pohotovost. No to jsem si pomohla, kdybych tam nejela, udělala bych líp. Koukali na nás a netušili co to asi tak je, když jsem se zmínila o téhle nemoci ( měla jsem tip od známé) koukali na mě jako na cvoka :-N

Odešla jsem odtamtud a nevěděla nic :/ Hned po víkendu jsem šla k pediatře a ta hned věděla o čem je řeč. Na tuto nemoc bohužel nic nepomáhá, ale syn to snášel statečně :)

Ovšem, kdo to nesnášel dobře jsem byla já, chytla jsem to od něj a v mnohem horší formě než to měl on. Začalo to horečkou 39 a pak puchýře na dlaních, ale moc a bolestivé ale zároveň svědivé, myslela jsem, že se zblázním. Ruce jsem nemohla vůbec používat. Jediné, co zabíralo byl dithiaden. Když polevilo na rukou, začala jsem to mít i na ploskách a to bylo žůžo - nemohla jsem chodit. Poté se mi ruce i nohy začly loupat a to hodně, trvalo to dlouho než se kůže svlékla.

Toť naše zkušenosti :-N
3 lidé považují za užitečné
evinka  4. lis 2014

Nemoc ruka - noha- ústa

Klárka měla v neděli zvýšenou teplotu a v úterý se jí objevily první pupínky kolem pusinky a stěžovala si, že jí bolí nožičky. Ve středu se jí objevily flíčky na chodidlech a dlaních. Ty se jí vůbec do puchýřků nenalily, kolem pusy jich měla celkem asi 5. Doktorka nám tuto nemoc potvrdila, nedala nám na ní žádné léky, pouze pokud by si ještě stěžovala na bolest tak jsem měla dát Nurofen. Pak se jí ještě objevil jeden puchýřek na uchu. Po týdnu šla do školky. Po cca 2 týdnech se jí začaly loukat prstíky na nohou.

Tato nemoc u nás tedy proběhla velmi lehkou formou, syn to vůbec nechytil. Když jsem nemoc hlásila do školky, paní ředitelka nás upozornila, že jí jedna maminka hlásila, že její dítě má Herpaangínu. Obě tyto nemoci způsobuje stejný vir. Do školky volala paní doktorka z kožního a doporučila vyměnit ložní prádlo a ručníčky a zvýšit hygienu.
helulela  3. lis 2014

Jak to proběhlo u nás

Nemoc jsme si přinesli ze školky.
Starší syn měl nejdřív zvýšenou teplotu, současně jsme si všimli pupínků na ploskách nohou a dlaních, pár puchýřků měl v puse. Během pár dní pupínky přibývaly, několik jich měl i po těle a dost taky kolem pusy, některé se změnily na puchýře, ty za čas praskly a udělal se strup.

U mladšího syna byl průběh podobný, se čtyřdenním zpožděním, jen na začátku s teplotou naskákala drobounká vyrážka po celém těle, větší pupínky v typických místech až tak za dva dny.

Oba kluci jedli dobře, nejvíc si stěžovali na svědění nohou. Dávala jsem jim před spaním Fenistil kapky, plosky nohou jsme chladili gelovými pytlíky z mrazáku. Pupínky jsme ničím nemazali. Potíže trvaly asi 3 dny, vyrážka zmizela tak za týden. Potom se klukům oloupala kůže na rukou a nohou.
Nemoc chytil i manžel. V puse dobré, nejvíc pupínků měl na ploskách a dlaních, měl je taky oteklé. S chladícím gelem chodil i spát. ;-)
Já si pořád dokola myla ruce, před jídlem a po WC jsem si je i dezinfikovala. Nemoc jsem nechytila, nevím, jestli to bylo tím.
olcab  3. lis 2014

Nemoc ruka-noha-ústa

U nás to nejspíš prošlo tak, že si starší dcera přinesla virovou angínu z nemocnice a mladší se asi po 2dnech kolem pusy osypala. Teplotu jsem ani nepostřehla, chovala se úplně normálně. Asi za další den-dva se objevily pupínky na prstech, to už jsem začala tušit, že se něco děje a nakonec se objevilo pár flíčků na nohou,ale ty nebyly tak výrazné jako na rukou, tam měla takové jako boláčky.

K dr. jsem ani nešla, protože se tohle nijak neléčí, pupínky jsem max. lehce zamázla Sudocremem a po vyhojení jsme občas namazala Bepanthenem, aby se to dohojilo a stroupky nesvěděly.

Naštěstí v puse žádné afty neměla, takže to byl lehčí průběh, bohužel se tahle nemoc může i opakovat. U starší (ač má asi sníženou imunitu) se tahle nemoc nakonec vůbec naprojevila.
1 člověk považuje za užitečné
hansed  26. říj 2014

Naše setkání s nemocí ruka - noha - ústa

Všechno to začalo ve čtvrtek, kdy měla Adélka ve školce horečku. Sestřičky jí daly léky na snížení, odpoledne pospávala, ale kolem 17.h už byla v pořádku, teplota normální. Se sestřičkami jsme domluveni, že pokud bude bez teploty, může do školky. Takže jsem ji v pátek ráno dovezla do školky a v klidu šla do práce.

Odpoledne při vyzvedávání už měla kolem pusinky "opary". Nalité puchýřky po celých rtíkách. Volala jsem naší doktorce na mobil, co na to. Doporučila Sudocrem. Celý víkend jsme pečlivě mazali, jenže pupínky se objevily i na ručičkách a nožkách. Přisuzovali jsme to faktu, že si neustále strká ručičku do pusy a přistoupili jsme k tomu, že jsme jí ručku schovávali do rukávku, aby si nesmazala sudocrem.

V pondělí jsme naklusali k dětské dr., která hned vyřkla nemoc ruka - noha - ústa. Týden byla Adélka doma, snažili jsme se minimalizovat kontakt s mladší Klárkou, aby to nechytila taky. Pokaždé, když jsem jí mazala ručičky nebo pusinku mastí s ATB, pečlivě jsem si myla ruce.

Na konci týdne byla vyrážka pryč, prstíky se loupaly a hojily. Za tři týdny ovšem Adélce slezly tři nehtíky. A během dalšího týdne další...

Díkybohu neměla Adélka aftíky, jedla i pila normálně. Mladší Klárka tuto nemoc naštěstí nechytila :-)
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru