Šestá nemoc

14 zkušeností

Šestá nemocŠestá nemoc a nebo také Exanthema subitum či také lidově spalničky nemluvňat je virové onemocnění, objevující se v dětském věku. Nejčastěji se objevuje u dětí od 6 měsíců do 2 let. Zřídkakdy u dětí mladších 4 měsíců a starších 4 let. Onemocnění způsobuje lidský herpetický virus 6 (Herpesvirus (HHV) 6 human) a přenáší se slinami a tělesným kontaktem či vzduchem.

Nemoc může být zaměnitelná se zarděnkami1 nebo spalničkami, jejichž potvrzení lze doložit sérologickým vyšetřením.

Dospělý člověk onemocní šestou nemocí velmi vzácně. Když už se to ale stane, bolest v krku a zvětšené krční uzliny často připomínají mononukleózu.

Příznaky

Prvním projevem je horečka1 (obvykle 39-40°C). Přichází náhle, obvykle trvá 2-3 dny. Při poklesu teploty se na těle objeví drobný výsev makulární vyrážky. Osyp je tvořen růžovo-červenými flíčky na hrudi a končetinách. Vyrážka nesvrbí a po zatlačení bledne. Osypání obvykle zmizne do několika hodin, až 2 dní.

Objevit se může i zarudnutí lymfatických uzlin a nebo laryngitida4.

Dalšími příznaky mohou být:

  • snížená chuť k jídlu,
  • průjem1,
  • nachlazení,
  • ospalost, únava, apatie.

Léčba

Léčba je pouze symptomatická. Podávají se léky2 na snížení teploty. Protože jde o virové onemocnění, podávání antibiotik1 je neopodstatněné. Nutný je dostatečný příjem tekutin.

Očkování proti šesté nemoci dosud neexistuje.

Možné komplikace onemocnění

V naprosté většině případů probíhá tato nemoc bez jakýchkoliv komplikací. Inkubační doba je zhruba 10 dní a po prodělání nemoci je dítě již imunní. Vysoké teploty, které šestou nemoc doprovázejí, ovšem mohou vyvolat febrilní křeče10. V případě výskytu křečí je nutné dítě převést do nemocnice a neurologicky vyšetřit.

Lidem s těžkým oslabením imunitního systému může virus způsobit zánět plic7 nebo mozku.

V pozdějším stádiu nemoci se mohou u pacienta objevit komplikace způsobující aseptickou meningitidu, encefalitidu, hepatitidu nebo hematologické malignity.

Video: Jitka Boho - 6. nemoc za námi, hory před námi

Související články

Více o šesté nemoci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.malypacient.cz/pomuzeme/detske-infekcni-nemoci/sesta-nemoc/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Šestá_nemoc
  3. http://www.sestanemoc.cz/sesta-nemoc-a-jeji-prevence
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s šestou nemocí

Máš zkušenost s šestou nemocí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luj89
16. črc 2018

První nemoc - šestá nemoc ;-)

Pár dní po oslavě ročních narozenin dostala dcera šestou nemoc. Nejspíš ji chytila u Dr. na roční prohlídce... Tři dny horečky 38-39,5. Snažila jsem se nesrážet, dokud to dcera zvládala. Jakmile jsem viděla, že jí není dobře, dala jsem čípek Nurofenu. Čtvrtý den bez teplot, bez vyrážky, jen nemohla skoro spát přes den a byla hrozně protivná. Pátý den se osypala, začalo to v obličeji a na ručkách, pokračovalo to do pátého dne i na nožičky a bříško. Šestý den byla ještě taková unavená, ale sedmý den už byla vysmátá :-) . U Dr. jsme ani nebyly.

Nejhorší jsou ty horečky, když třeba ještě nevíte, co dítku je.
0 poděkování
janina012
30. čer 2017

Šestá nemoc v 8 měsících

Dcera si prošla šestou nemocí bohužel v těch největších vedrech. V neděli měla zvýšenou teplotu, která se vyšplhala až k 38,7 , takže jsme ihned podali Nurofen. Nic jiného jí nebylo, byla veselá, hrála si, normálně jedla. Druhý den opět teploty, byla mrzutá, přestala jíst i pít. Teploty jsme sráželi Nurofenem a Paralenem SUS. Třetí den opět teploty, navštívili jsme doktorku, která radila vyčkat, zda se objeví vyrážka a zachytit moč. Čtvrtý den byla teplota jen mírně zvýšená a začala se objevovat načervenalá vyrážka ve vláskách, na obličeji a na zádech. Mudr. potvrdila šestou nemoc. Dnes je to pátý den, dcera je bez teploty, vyrážka se trochu rozlezla, tak snad se do zítřka ztratí.
0 poděkování
prdecek
14. kvě 2017

Šestá nemoc ve 4,5 letech

Starší syn měl z ničeho nic teploty přes 38, nic mu nebylo, trvalo to 3 dny přesně, 2. den jsme byli u dr. ta nic neshledala a 4. den jsem našla vyrážku. Měl ji na hrudníčku a hlavně v oblasti spodního prádla. Tak jsme jeli k dr. znovu a ta nám řekla, že je to šestá nemoc. Že je na ni teda už starý, ale tím, že ji neměl, tak to je ono. A za další dva dny bylo i po vyrážce.

Mladší to nechytil, což mi příjde divné.
1 poděkování
jba
5. lis 2016

Šestá nemoc v 11 měsících

Dceři jeden den stoupala teplota od rána. Začala na 37,5 , odpoledne 38,4 a v noci 40. Nechtěla jíst a pít. Přikládala jsem to také růstu stoliček a dehydrataci. Byl teplý červen.

Zabral Nurofen sirup. Druhý den již teplota klesal pod 38, konzultovala jsem po telefonu s lékařem, zda máme dojít. Nechala nás ještě doma. Začala se objevovat vyrážka. Kolem vlasů na obličeji a na hrudníku a břiše hustě červené pupínky, které byly na omak hrubé jako husí kůže.

Třetí den již bez teplot, vyrážka pomalu bledla. Pro jistotu jsme zajeli k doktorce. Ale opravdu se to nijak neléčí, jen sráží horečka.

Po úplném vyblednutí nám asi měsíc ještě zůstala hrubá husí kůže na hrudníku a břiše. Ale dcera byla asi citlivější, měla i atopický ekzém na zápěstí.
0 poděkování
zimkovamonika
1. říj 2016

Šestá nemoc ve 4. měsíci

Dva dny 38.5, průjem celkem velký a po podání paralenu sos teploty 75.5.

Po dvou dnech teploty pryč a na druhý den vyrážky jako krupice asi dva dny a potom to zmizelo, malý je vysmátý a zdravý! :-)
0 poděkování
mon_88017
4. kvě 2016

Celkem standardní průběh

U dcery se náhle (sobota večer) objevily vysoké teploty, nechutenství, ospalost, plačtivost. Teplotu jsem srážela Nurofenem, pod 37,5°C jsem se nedostala. V pondělí odpoledne vysoké teploty klesly (37°C), ale pediatra jsem pro jistotu navštívila. Konstatoval, že to bude nějaká nespecifická viróza, doporučil klid na lůžku a kontrolu v případě potřeby.

Ve středu již byla dcera bez teplot, ale tak nějak ne ve své kůži a ve čtvrtek večer se osypala na zádech a na břiše. V pátek ráno jsem tedy jela opět k doktorovi. Říkal, že to vypadá na šestou nemoc, ale že těch kmenů virů, co způsobují teplotu a vyrážku u batolat je velké množství, že to s určitostí stejně říct nejde.

V sobotu vyrážka zmizela, vrátila se nálada a chuť k jídlu a od té doby to bylo ok.
1 poděkování
iw1984
30. led 2016

Šestá nemoc ve 13-ti měsících

Vysoké horečky jsem přikládala ke klubajícím se horním stoličkám, které se opravdu stále klubou. :-)

Vysoké teploty přes 39 začaly z ničehonic v úterý po odpoledním spánku a odezněly v pátek navečer, tudíž trvaly zmiňované 3 dny. Dávala jsem střídavě čípky, sirup nebo dělala zábaly. V sobotu dopoledne se osypala na bříšku, mírně záda a vzhledem k tomu, že to je dnes, tak doufám, že to nejpozději zítra zmizne. :-)
1 poděkování
apacheee
7. led 2016

Eliáškova první nemoc byla "šestá"

Když bylo Elimu 9 měsíců, objevila se naše první nemoc. Zničehonic se objevily velké horečky, ale jinak synovi nic nebylo, byl veselý, hrál si, jen potřeboval častěji spát. 4. den horečky opadly a 6. den se Eli lehce osypal - po jednom dni byl čistý.
0 poděkování
stephora
26. lis 2015

Šestá nemoc ve dvou letech

Nás navštívila později, krátce po druhých narozeninách.

1. den ráno vysoká horečka cca 39,5 po odečtu, podala jsem Nurofen čípek, malá odpočívala celé dopoledne jen na sedačce u TV, hodně pila, nic nejedla, bez stolice. Po odpoledním spánku už nebyla tak "odevzdaná", večer kolem půl 7 opět raketový vzestup horečky ke 40st, dostala opět Nurofen čípek. Spala celou noc.

2. den ráno horečka přes 40st, jedna normální stolice, dostává čípek Nurofen a jedeme k MUDr., ta vyšetří a doporučí odchyt moči, pokud horečka neustane, další příznaky nenachází. Nechutenství trvá, ale malá funguje normálně, jen je brzy unavená. Objeví se dvě průjmové stolice a kvůli tomu při večerním nárůstu teploty (tentokrát "jen" na 38,5 ) dostává Paralen SUS sirup. Spí celou noc.

3. den ráno je bez teploty, vysévá se vyrážka - drobné růžovočervené skrvnky nejprve na linii vlasů, později za ušima, na krku, dole na bříšku. Vyrážka se stěhuje, během několika hodin z daného místa mizí. Vrátila se chuť k jídlu, hraje si, je živá, zlobí. Ideální. ;-)

Co bych udělala jinak?
Mnohem pohodlnější je teploměr, co měří na čele/v uchu. My měřili klasicky v zadečku a malou to hodně obtěžovalo, plakala u toho. Doporučuji však koupit nějaký dražší přístroj. My máme tento bezdotykový z Lidlu, dokonce dva, a nefunguje ani jeden.
2 poděkování
xvink
7. dub 2015

Atypický průběh v 15 měsících

Tak si můžeme škrtnout první dětskou nemoc. :-) Ale žádná pohodička to teda nebyla.

Průběh:
1. - 4. den - horečky (až 40,5°) a průjem - mysleli jsme, že je to střevní chřipka, první dva dny byl malý celkem v pohodě, pak už byl vyčerpaný, nechtěl jíst, jen se chovat, spal výhradně na mně;
5. den - ráno se objevila vyrážka (hlavně na bříšku) - identifikovali jsme šestou nemoc, ale horečky pokračují (zase až 40°), průjem mizí, téměř nejí;
6. den - vyrážka po celém těle, horečky trvají;
7. den - bez teploty, vyrážka ustupuje.
1 poděkování
mykolaapsi
4. lis 2014

Šestá nemoc v 8 měsících

Syn prodělal šestou nemoc v jeho 8 měsících. Průběh byl naprosto ukázkový:

První 3 dny vysoké horečky (až k 39,5) bez žádných jiných příznaků. I tak jsme si pro jistotu zašli k doktorce na CRP. Čtvrtý den horečky ustály a Štěpánek se osypal červenou krupičkou, hlavně na bříšku. Pátý den bylo po nemoci. Horečku jsme sráželi klasicky panadolem / nurofenem.
0 poděkování
marie_anna
3. lis 2014

Šestá nemoc po roce věku

Mému synovi šestá nemoc propukla zhruba ve 13 měsících.

Začalo to večerní zvýšenou teplotou, která se vystupňovala do horeček až 40 stupňů, nejvyšší naměřená byla dokonce 40,2. Srážela jsem Nurofenem a Paralenem, čekala jsem vždy do zvýšení kolem 39 stupňů bez odečtu, ale příště budu srážet dříve, horečky takto vystoupaly až příliš vysoko a dítě tím bylo podle mě zbytečně ohroženo. Po třech-čtyřech dnech horečky i teploty klesly a dítě se osypalo drobnými červenými flíčky po těle i po tváři. Nijak děsivě to nevypadalo a velmi rychle to zmizelo - do dvou dnů byl zas fešák.

Nepříjemná byla rekonvalescence, syn byl velmi unavený a proto protivný a v noci se neustále budil, což dříve nebylo běžné. Taky uspávání se stalo bojem. Stav se upravil až několik týdnů po prodělání nemoci.
0 poděkování
osicenka
3. lis 2014

Šestá nemoc v 11 měsících

I u nás byl průběh přesně jako podle nějakého "návodu".

Z ničeho nic se objevily vysoké teploty, které v noci stoupaly ke 40 stupňům, nám ale teploty trvaly 4 dny, kdy už jsme raději navštívili lékařku, která konstatovala, že je to chřipka a že máme jen srážet teplotu. O tom, že by to třeba mohla být šestá nemoc vůbec nemluvila. No a 5. den se objevila vyrážka na celém bříšku, která 6. den zase zmizela.

Co nám opravdu hodně usnadnilo život byl čelní bezdotykový teploměr, syn se totiž navzdory vysokým teplotám vůbec nebudil, takže abych ho nemusela budit, ale zároveň mohla kontrolovat, jak vysokou teplotu má, tak tento teploměr nám to usnadnil.
0 poděkování
keirra
30. dub 2014

Šestá nemoc v 10 měsících jako podle učebnice

Tak my máme šestou nemoc skoro u konce, dnes ji malá (10 měsíční mimčo) má 5. den.

Průběh byl následující:
1. den - horečka 39 a víc, v noci 40,5, chování úplně normální, jako by bylo dítě zdravé, žádná rýma ani kašel
2. den - horečka 39 a víc, v noci 40,5, malá byla trochu protivná, málo jedla, v noci hodně špatně spala
3. den - ráno ještě 39, pak už jen 38, noc jsme zvládli bez paralenu, malá skoro vůbec nejedla, byla protivná, v noci spala hodně špatně
4. den - ráno ještě 38,5, po paralenu se zpotila a pak už teplota nebyla, odpoledne se objevila malinko kopřivka na bříšku, je bezbarvá, jen pupínky, které jsou vidět proti světlu
5. den - úplně bez teplot, malá trošku jí, pořád chce ale nosit, je protivná, ráno vyrážka trochu zčervenala, pár pupínků šlo na záda, za ouška a na čelo, tváře a spánky. Vypadá to trochu jak potničky nebo novorozenecké akné (aspoň teda u nás).

Uvidíme, kdy vyrážka zmizí. Používali jsme paralenové čípky (ty ale někdy hned vykakala) a sirup (ten jí moc nechutnal), ale stejně to srazilo teplotu tak maximálně o stupeň. V noci u čtyřicítek zábaly na nožičky a ruce. U dr. jsme s tím ani nebyli (začalo jí to o víkendu).
2 poděkování