Třetí těhotenství: Jak zvládnout neplánované těhotenství po roce?
Ahoj. Potřebuji poradit. Mám skoro 7 letého syna a skoro půl roční dceru. Zjistila jsem že jsem těhotná. Přítel bohužel neuhlídal co uhlídat trochu měl. Nevím co dělat. Zvažují interupci. Neumím si představit že by se mincí narodilo a dceři by byl rok. Nevím zda bych to zvládla. Jak jste to měli vy co máte 3 děti a alespoň jedno po roce. Vždyť to dítě sotva umí chodit. Neumím si představit jak bych vozila kočárek a co to roční dítě? A tak. Já nevím jsem docela z toho na nervy a zoufalá nevím co dělat. Nikdy jsem si nemyslela že tohle budu muset ve svém věku řesit. Kór když jsme si řekli že už další mincí nechceme..
Stručné shrnutí
- Neplánované těhotenství při už existujících malých dětech má tři hlavní cesty řešení: ponechat těhotenství a připravit se prakticky (dvojkočár, šátek, nosítko) a finančně, ukončit těhotenství farmakologicky nebo chirurgicky, nebo zvažovat adopci jako alternativu.
- Farmakologické ukončení těhotenství v diskusi popisovaly jako „2 tablety“, přičemž byla zmíněna i hranice pro medikamentózní potrat do 49. dne a miniinterrupce „do 8. týdne“ jako krátký chirurgický zákrok s narkózou a cca 2hodinovou hospitalizací.
- Finanční a sociální podpory zmiňované v diskuzi zahrnují rodičovský příspěvek, možnost vyplatit nevyčerpanou část rodičovského příspěvku při narození dalšího sourozence a daňové/odpočtové výhody u více dětí.
Nejčastější otázky
Q: Jaké mám možnosti ukončení těhotenství v raném stadiu?
A: V diskuzi byly zmíněny dvě hlavní metody: medikamentózní potrat („2 tablety“) využitelný údajně do 49. dne, a miniinterrupce chirugická „do 8. týdne“, kterou někteří popisovali jako párminutový zákrok s narkózou a zhruba 2hodinovou hospitalizací.
Q: Do kdy lze použít medikamentózní potrat?
A: V diskusi bylo uvedeno, že medikamentózní ukončení může být možné do 49. dne těhotenství; chirurgická miniinterrupce byla v diskuzi zmíněna jako varianta „do 8. týdne“.
Q: Jaké praktické pomůcky usnadní péči o dvě malé děti s malým věkovým rozdílem?
A: V diskuzi byly opakovaně doporučovány dvojkočáry, šátky/nosítka a další výbava pro sourozence (možnost jedno dítě do šátku, druhé do kočárku).
Q: Jaké jsou možné nefinanční alternativy, pokud si rodiče třetí dítě nemohou nebo nechtějí ponechat?
A: Diskuze uváděla adopci jako legitimní alternativu k interrupci; zároveň bylo zdůrazněno, že adopce je psychicky náročná volba a někteří diskutující jí dávají přednost před potratem.
Q: Kolik může stát přerušení těhotenství?
A: Jedna účastnice uvedla osobní zkušenost, že jí přerušení těhotenství stálo 8 000 Kč; v diskuzi však nebyl jednotný cenový přehled.
Q: Jaké jsou možné psychické důsledky potratu podle diskuze?
A: V diskuzi někteří uváděli dlouhodobou lítost a potřebu psychologické pomoci nebo antidepresiv, zatímco jiní diskutující tvrdili, že potrat vnímali jako ulevující rozhodnutí; zkušenosti se v názorech lišily.
Q: Jak řešit finance a státní podporu při narození dalšího dítěte?
A: Bylo zmíněno, že lze využít rodičovský příspěvek, že „odečet/bonusy“ pro další dítě jsou vyšší, a že existuje možnost vyplatit nevyčerpanou část rodičovského příspěvku, pokud další sourozenec přijde dříve.
Q: Kdy se obvykle detekuje srdeční akce embrya?
A: V diskusi probíhala neshoda; někteří psali, že srdeční akce se obvykle detekuje kolem 7.–8. týdne, jiní upozorňovali, že začátek srdeční akce může být dříve a její detekce závisí na použité technice.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rozhodnutí o pokračování či ukončení těhotenství je osobní volba rodičů a musí být učiněna s ohledem na psychické, fyzické a finanční možnosti rodiny.
- Existují konkrétní praktické pomůcky pro péči o sourozence blízko u sebe (dvojkočár, šátek, nosítko).
- V diskuzi byly opakovaně zmiňovány státní podpory jako rodičovský příspěvek a možnost vyplatit nevyčerpanou část rodičovského příspěvku.
Sporné názory
- Potrat vs. adopce: část diskutujících preferuje adopci před potratem, jiní považují potrat za přijatelnou volbu v těžké situaci.
- Morální a biologické pojetí embrya: někteří diskutující označovali časné embryo za „shluk buněk“, jiní trvali na jeho osobnostním nebo životním statusu již brzy po početí.
- Psychické následky potratu: část žen v diskuzi popisovala dlouhodobou lítost nebo potřebu antidepresiv, jiná část uváděla, že potrat litovat nebude.
Otevřené otázky
- Jaké jsou přesné medicínské hranice a rizika pro jednotlivé metody ukončení těhotenství v konkrétních zdravotních podmínkách?
- Jaké jsou dlouhodobé psychické následky potratu u různých skupin žen a jaká podpora jim efektivně pomáhá?
- Jak reálně překlenout finanční propad rodiny po příchodu dalšího dítěte při nízkém příjmu partnera?
- Kdy přesně začíná a kdy je detekovatelná srdeční akce embrya a jak to ovlivňuje rozhodování?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, Škodovka, Zdravotnický deník, hnutí pro život
Zmíněné produkty a metody
farmakologické ukončení těhotenství (2 tablety), medikamentózní potrat do 49. dne, miniinterrupce (do 8. týdne), Postinor, kondom, tělísko, podvaz (tubalizace), dvojkočár, šátek, nosítko, rodičovský příspěvek, vyplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku, NT screening, anestezie plodu (zmíněno jako téma v diskusi)
Místa a osoby
ČR, gynekolog, Modrý koník, Zdravotnický deník, hnutí pro život, Škodovka
@ruzovyjednorozec77 Aniz bych se vyjadrovala, jestli potrat ano, nebo ne:
@felixfelicis děkuji. Ja jsem psala právě proto otazník. Nekde jsem to četla pred lety. Dost jsem se angazovala v hnutí pro život, tak to bude nejspíš odtama.
@ruzovyjednorozec77 me to samotnou zajimalo, ne ze bych te tolik chtela opravovat. Uprimne jsem si taky myslela, ze je to daleko driv.
@felixfelicis ono asi i dává smysl, že to takto brzy není. Pak by snad potrat takto jednoduše legální nebyl. Nebo minimálně o kus méně humánní. Ale ono je to hnutí pro život dost radikální. Pak jsem se angažovat prestala. Pravé proto, že jsem se dostala k hromadě lidi, co sice na potrat nešlo ale pak jim dite doma brečelo hlady s fetaky rodiči 🤨. Takže jsem dost od svých radikálních názoru upustila.
@felixfelicis ono není na světě dítě, které by ti řeklo,že cítím bolest od x teho týdne. Kdysi se dělali i operace novorozenců bez tlumení,proto že byl názor, že bolest necítí. Takže pro mě osobně je od srdce tepu už to "to" Dítě, i když dle lékařů má ještě měsíce čas na tohle označení. Ale potrat beru jako volbu ženy/páru a raději hned než později. Raději potrat než hodit dítě do kontejneru..
@chrystyanna vim. Ale to je doba nekdy 50 nebo vice let zpet, to uz jsme nekde uplne jinde a temhle informacim verim. Ale je to sporna otazka samozrejme, aktualne se jedna o prodlouzeni doby, po kterou je mozne zkoumat embrya, z 14 dni na 28, coz by odpovidalo tak tem 7tt. Jini povazuji "shluk bunek" za cloveka uz od okamziku poceti...no lepe nemuset toto vubec resit
@me_druhe_ja nehodnotim ani nesoudim. Je to paní rozhodnutí. Jen jsem napsala jak bych se na to dívala já kdyby se to stalo. Ano mám děti daleko od sebe protože to dřív nešlo a možná jsem měla hodné děti, ale to ještě neznamená že by se paní muselo narodit uplakané dítě. Spíš jsem jen chtěla aby se paní pořádně rozhodla než to udělá a ikdyž ji zde poradí 100 žen stejně to bude muset rozhodnout sama. A jestli paní bude chtít budu ji oporou ať se rozhodne jak chce. Jen ať to dobře zváží protože tohle se zpátky vzít nedá
@trpaslicek19 Já hlavně reagovala na to, že ji píšeš jako samozřejmost, že je jasné, že novorozenec bude furt spát. 😀 což samozřejmě může, ale rozhodně nemusí. 😀 a není to nic výjimečnýho... takže raději být připravena na tohle, pokud si to nechaji...🙂 Já třeba úplně nepočítala s tím, že malá bude tak extrémně náročná a fakt mě to děsně semlelo. Ono je to vždy ze začátku hodně náročný s tak malým věkovým rozdílem, ale pokud je ten novorozenec nespaci a řvoucí, je to docela des.
@ruzovyjednorozec77 já myslím,že všichni víme,co to v obecné biologické rovině je. Ale to,že to lidé vnímají rozdílně a různorodě je taky fakt, zcela pochopitelný.
@andelka myslím ze by věci mely byt pojmenovavany správně, aby nedocházelo k nasledkum. Myslela jsem tu radu dobře. Taky je fajn promyslet co se deje s psychikou ženy po plánované interubci. Mnohdy si ty následky člověk ani nespoji. Proto není fér říkat, že "to" vlastně nic neni, aby se dočasně nezalepilo něco, co stejně vyplave 😉.
@miszulicka mas jen 3 možnosti. Dítě si nechat i když si ho partner nepřeje. Nebo jít na tabletky, za mě to šlo do 49.dne cyklu a fakt to byla silnější Ms. A nebo dat dítě k adopci, jak tu někteří píšou☹️… sto lidi, sto názoru. Já jsem pragmatik a šla bych nejméně bolestnou cestou a to adopce neni. Zkus to ještě probrat doma s chlapem, ten ti poradi vic než tady ženský. Držím palce😍
@me_druhe_ja je pravda že oba moji kluci první 3 týdny opravdu prospali. Plakali nebo spíš pobroukávali když potřebovali baštu nebo přebalit. No ať je to jak chce přeju paní aby se rozhodla správně
@miszulicka kamarádka má děti od sebe přesně rok a par dnů..taky neplánovaně..oni ani o potratů nepremysleli.. peněz mají dost..ale vše je na ní..jinak věděla, že si první rok dva nesedne na prdel..ale zas pak ví, že budou parťáci atd..u vás bych ale řešila spíš finanční stránku ne jeslti to bude náročné pro tebe. Tvůj přítel má fakt nízký příjem..po pravdě nechápu z čeho žijete když už máte dvě děti a jej nájem je 14 tisíc 🤔🤯
Nic ve zlým..buď změnit práci..nebo další dítě neuzivite, teď myšleno nějak slušně
@simix22 Amen, jak jsem již psala v úvodu. Zvládnout se to dá, musí :D. Ale s tímto příjmem to je dle mě sebevražda a opravdu upřímně obdivuj a smekámi, že zvládáte i děti dvě s tímto rozpočtem, asi k vám pujdu do učení 🙂. A pokud se partner do dalšího potomka očividně nehrne už vidím jak bude nadšeně hledat jiné lépe placené zaměstnání.
Už se nechci moc vyjadřovat, ale neměly by zapadnout takové drobnosti jako jedinečná genetická informace daná velmi brzy po početí a prostý fakt, že "shluk buněk" má srdeční akci dříve než ji naší aktuálně dostupnou zdavotnickou technikou dokážeme detekovat. DETEKCE naší aktuální nedokonalou zdravotnickou technikou nerovná se začátek srdeční akce 🙈
To, že drtivá většina gynekologů objedná ženu na 8tt a většinou tam už tu srdeční akci detekuje, neznamená, že v 8 tt ta srdeční akce začíná, tvl. Základka, ženy!
A to v žádném případě nejsem nějaký prolife fanatik. Ano, kdybych byla znásilněna, šla bych si velmi pravděpodobně okamžitě pro Postinor. Ano, kdybych věděla, že čekám fatálně poškozené dítě, které se okamžitě po porodu v bolestech udusí, nebyla bych s velkou pravěpodobností hrdinka/nevím, zda by mě to nezabilo a možná bych zvolila rozhodnutí, které by mě ochránilo pro mé už narozené děti a muže. Ale argumenty, které zde padají k tomuto konkrétímu případu mi připadají až zlé, zcestné, jaksi obhajující své vlastní rozhodnutí pro potrat. Vždyť to nic nebylo. Jenom shluk buněk a čím víc žen to udělá taky, tím víc bude moje rozhodnutí normálnější, co?
Upřímně... Vlastně neznám jedinou ženu, která by řekla, že lituje toho, že nešla na potrat. Určitě nějaká bude. To nepopírám. Ale rozhodně se k tomu veřejně nepřizná.
Za to je ale spoustu žen, které se z potratu nezpamatovaly a litují.
@1eso1 Tak podle mě je velký rozdíl, jestli jdeš na potrat, protože se ti do toho už prostě nechce, nebo jestli řešíš rodinou a finanční situaci. Nemají vyřešené bydlení, chlap evidentně stojí jako partner za vyliž, peníze na to, dopřát dětem kroužky, tábory a další aktivity, mít asi nebudou.... Všechno se dá vyřešit, všechno se dá zvládnout, ale bohužel když nejsou prachy a ta kvalita života je snížená, tak jde všechno do kopru, psychika, vztahy....
@irmamala podle mě to jsou obojí zásadní důvody. Každý cítí svoje limity jinak. I to,že člověk už nechce, necítí se na to, být těhotná, rodit, piplat mimco,nespat, být další roky doma, nemít čas a energii na partnerský vztah..nehledě na psychiku..A tohle všechno ovlivní celou rodinu. Nejen finanční důvody můžou hrát zásadní roli.
@andelka to máš určitě pravdu. Já to myslela tak, že si umím představit, že teď se mi do toho nechce, protože už se na to necítím, chci už mít klid atd, ale za 10 let, až děti odrostou začnu řešit, že jsem to přeci jen mohla zvládnout a jaké by to bylo. Kdežto když máš nestabilní vztah a špatné zázemí, tak prostě víš, že to fakt nešlo a byla to správná volba.

@trpaslicek19 "Když se miminko narodí bude spinkat, vaše malá bude chodit spát po obědě takže budete mít chvilku pro sebe a starší dítě. Ten prcek nebude až se narodí zase tolik náročný." no je vidět, že nemáš děti blízko od sebe a máš zkušenost jen s těma "hodnyma" dětma. 😀 Mladsi jako novorozenec nespala. Přes den spala po 20-30min....chtěla se furt kojit a hodně řvala...všude: v nosítku, kočárku, v náručí...jen u prsa ne.. večer zhruba od 18h do 22h probrecela komplet....v noci spala jedině u mě a věčně se prisavala .. xxxkrat za noc...až po 3m se to trochu zlepšilo... kolem půl roku to jakžtakž šlo, ale teprve v 10m, kdy jsem ji odstavila, spí hezky ve dne i v noci.....masakr náročný i když je to první dítě že....a teď si k tomu představ o 15m staršího sourozence, kterej je taky nemocnej a co jsem tak rychle koukla na tvůj profil, tak je na to podobně jak tvůj malej..... takže zvládnout se dá všechno...o ty bys to ve finále nějak zvládla jako já...i autorka ..ale za jakou cenu....a rozhodně nikomu z nás nepříslusi hodnotit a soudit. 🙂 Každá jsme jiná....