Mám nárok na mateřskou dovolenou, když nemám odpracovaný rok?

m1chalka
14. pro 2017

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou. Na přelomu roku 2016-2017 jsem pracovala 3 měsíce na dohodu. Potom jsem byla na ÚP. V pracovním poměru jsem od 10.4.2017, poslední den kdy jsem pracovala byl 1.prosince, poté jsem nastoupila nemocenskou kvůli nevolnostem. Termín porodu mám 19.7. což je dlouhá doba, do práce už nemůžu abych ještě něco odpracovala, nutí mě být na neschopence, protože si za mě našli náhradu. Tudíž nevím jestli budu mít nárok na md? 😕

frndafrrr
14. pro 2017

Neschopenka se počítá stejně, jako odpracované dny v práci. 🙂

denny27
14. pro 2017

Nárok na Mateřskou je v případě,pokud je odpracováno alespoň 270 dni během 2 let před porodem..pokud tam mezitím byla přestávka na UP,tak se obavam...ale je možný, ze se to za tu dobu zase změnilo

pampeliska1
14. pro 2017

@m1chalka obávám se, že nárok nemáš, protože nesplňuješ podmínku být v posledních dvou letech alespoň 270 dní nemocensky pojištěna. Ale popravdě mě zmátla @frndafrr s tím, že se neschopenka počítá jako kdybys byla v práci ?
Jinak to, že tě nutí zaměstnavatel být doma na PN, tak na to nemá právo. Pokud pro tebe nemá práci, tak máš nárok na celý svůj plat z důvodu tzv. překážek ze strany zaměstnavatele. Do července daleko, to si nedovedu představit být tak dlouho doma na PN, když vlastně ani není důvod.

frndafrrr
14. pro 2017

@pampeliska1 Pokud pracovní poměr trvá, tak se dny v prac. neshopnosti počítají stejně, jako by byla fyzicky v práci. Měla jsem to stejně. 🙂

bassetlady
14. pro 2017

pokud za doby trvání PN budeš stále zaměstnaná tak nárok v pohodě máš.

denny27
14. pro 2017

Já sem tohle měla se synem..leden 2009 jsem nastoupila do práce a leden 2010 jsem asi ve 3m šla na neschopenku.. bohužel mě vedoucí zastrašovala...ale když sem pak posílala papíry na PPM, tak mi vypočítali, že jsem byla pojištěna 273dni (leden 09-leden 2010) a nějaka nemocenska se do toho vůbec nepočítala..😐😐

frndafrrr
14. pro 2017

@denny27 Možná byly v těch letech jiné podmínky? Já byla v PN přes rok, 2015/ 2016 během té doby jsem otěhotněla i porodila bez jediného dne v práci a nárok na MD jsem opravdu měla. Zaměstnaná jsem tedy stále.

denny27
14. pro 2017

@frndafrrr je to možný..jako jsem neměla omezené vycházky,tak dnes můžou maminy snad na 6 hodin ven😐

caseopea
14. pro 2017

@m1chalka Nejlepší máš když si zavoláš na OSSZ pod které spadáš a tam ti paní podle rodného čísla řekne jestli máš nárok nebo ne a případně kolik ti chybí, ale mateřská by měla jít vyřídit i přes otce, pokud on splňuje podmínky.

lucie_91
14. pro 2017

@caseopea PPM? O tom nevím a to manžel splňuje podmínky na 100%... RP ano, ale PPM?

caseopea
14. pro 2017

@lucie_91 Jo já myslím že i mateřská jde takto vyřídit, zeptám se kamarádky co dělá na úřadě a dám vědět 🙂

lucie_91
14. pro 2017

@bassetlady Takže s dítětem doma pak dle prvního článku o "předání dítěte do péče otci od..." pak musí být doma otec? Tak jsem to nějak pochopila. Nebo to je jen formální text a vše probíhá jako doposud, že je doma matka a otec pracuje?

lucie_91
14. pro 2017

@bassetlady Jo už to vidím, nesměl by pracovat... tak to abychom šli na kořínky do lesa... škoda.

bassetlady
14. pro 2017

@lucie_91 je to formální (otec musí být doma tusím jen 6 dní) ale potom nesmí pracovat u zaměstnavatele na stejnou smlouvu. takže pokud je např. vedoucí skladu , tak musí mít novou smlouvu na např. vedoucí expedice .

bassetlady
14. pro 2017

@lucie_91 ale ne, může pracovat jen ne na stejnou smlouvu.

lucie_91
14. pro 2017

@bassetlady Jj to jsem se dočetla, stačí udělat druhou smlouvu... no to by bylo asi moc lítání, to oželíme 😕 To než by se vyřídilo, tak bude porod za námi...

bacika
14. pro 2017

@lucie_91 Jde to i přes otce, ale je to šílené papírování a nikomu se do toho moc nechce, tak potom záleží jestli se vám chce do toho jít nebo ne. Sice by nesměl pracovat, ale jen na svou původní smlouvu, ale kdyby dostal na tu dobu třeba jinou tak by mohl.

lucie_91
14. pro 2017

@bacika To by mu asi vstříc nevyšli, navíc by se to muselo posílat na centrálu a ta je úplně jinde a kdo ví nakolikrát by to bylo... Škoda, ale neva.

bacika
14. pro 2017

@lucie_91 Tak to je škoda no ☹, tak alespoň by měla jít čerpat otcovská dovolená. Ale nevím jestli už to platí.

lucie_91
14. pro 2017

@bacika Jj platí pro otce narozeného dítěte ( platí pro narozené od 21.12.2017 tuším) po dobu 1 týdne po porodu dítěte, čerpat lze od 1.2.2018 pokud se nemýlím. Ale dovča vyjde manžu nastejno nebo i líp co mi tak říkal. Ale nezjišťoval úplně vše domrtě.

bassetlady
14. pro 2017

@lucie_91 jj myslím, že tam je podobná sazba jako při PN 60% nebo 70%

lucie_91
14. pro 2017

@bassetlady Jo, to tak nějak bude, manža právě říkal, že to nebude mít smysl nijak řešit.

lenoulinkaa
14. pro 2017

@m1chalka pokud vydrzis na nemocenské do nástupu na PPM, tak nárok mít budeš. 270 dní jsou kalendářní dny včetně nemoci.

bacika
20. pro 2017

@lucie_91 Tak když se dítě narodí už teď třeba a tak manža může na ten volný týden až v únoru? Ale tahle je prakticky "navíc" ke klasické dovolené, tak ve finále to dopadne lépe ne? Je to o týden déle a nevyčerpá si svojí klasickou dovolenou.

lucie_91
21. pro 2017

@bacika Platí to pro děti narozené od 21.12. tuším, otec to může dle zákona čerpat od 1.2. pokud se nemýlím nebo nenastala ještě nějaká změna... Jak to bude chtít manža pak udělat nevím.

bacika
21. pro 2017

@lucie_91 Aha dobře děkuji za info. Jen je to trochu nefér, když někdo porodí třeba 20.12.

lucie_91
21. pro 2017

@bacika No, ono u takových věcí v zákoně je nefér dá se říct cokoli, protože všechno se vztahuje k nějakému "startovacímu" datu... Když jste v ten den a dál, tak na to máte nárok, když den předem, mnohdy třeba pár hodin, tak máte hold smůlu...

bacika
21. pro 2017

@lucie_91 Jo tak to máš naprostou pravdu. I třeba ty podmínky ohledně příjmu, to mě štve třeba u porodného, jinak ani ne. Porodné by měl dostat každý kdo porodí, třeba alespoň první dítě.

lucie_91
21. pro 2017

@bacika To je fakt, ale na druhou stranu, neměj mi to za zlé prosím, kdo chce dítě, má být schopný jej finančně zajistit, tzn. nepotřebuje porodné. U rodičáku už to je jiný, to je jako měsíční příjem místo "ztráty" zaměstnání po dobu rodičáku... Čekáme teď třetí dítě, porodné mít nebudu, protože od 3.dítěte se už nedává, nijak ho nepotřebujem, ale kdyby bylo, nepohrdla bych. Je to lepší...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru