Amniocentéza z důvodu věku - ano, či ne?

oveckaluky
2. bře 2018

Mám dotaz, holky. Čekáme dvojvaječná dvojčátka, a vzhledem k tomu, že je mi 38 let, což jsou 3 roky po oné hranici 35 let, si mám rozmyslet amniocentézu. Když jsme plánovali miminko, měla jsem jasno - počkám, jak dopadne krev a UTZ a pak se rozhodnu. Jenže přišla dvojčata a všechno se změnilo. Krev neřekne prý vůbec nic, tak jen ten screening - jak moc je spolehlivý?

Mám si to rozmyslet do té další kontroly, to budu končit 11. tt a prý už se o tom budeme bavit...čím víc o tom přemýšlím a čtu, tím víc to zatracuju, mám nějak pocit, že je pro nás rizikovější ten zákrok, než výsledek. Co jsem koukala na ty faktory, kdy se na ni posílá, tak z těch asi šesti je pro mě rizikový jen věk...

O to větší riziko potratu hrozí zákrokem - kdyby nedej Bože došlo k potratu jednoho, s velkou pravděpodobností s sebou strhne i to druhé, stejně tak, i kdyby byl výsledek špatný jen u jednoho, zase by to bylo riziko případného přerušení i pro to druhé...já fakt nevím 😞 Tak snad dopadne UTZ na pohodu a nebudu to muset řešit...máte někdo zkušenosti?

oveckaluky
autor
3. bře 2018

Krev u mě právě nejde, když jsou děti dvě. Počkáme po screeningu a uvidíme, moc děkuji 🙂

pratensis
3. bře 2018

@majovasnazilka Jj, souhlas. Já na ty testy právě zas nazírám tak, že riziko těžkého poškození zdraví je pak taky celý život a to, že se dítě narodí zdravé bohužel není záruka toho, že zdravé zůstane. Taky se ho pak rodiče nezbavují. Mám kamarádku a u její dcery se těžké postižení projevilo až v roce, do té doby zdánlivě zdravá holčička... Ale jak jsem psala, je to vždy věc pohledu, názoru, životních postojů, osobního rozhodnutí...

sdu
3. bře 2018

Ahoj, pamatuji si Tě a mic Tě zdravím! Moc gratuluji k těhotenství a přeji Tobě, miminkům i celé rodině hodně zdraví. K Tvojí otázce, já otěhotněla také v 38 letech. Krev mi nevyšla vubec dobre, ale dle UTZ mi v gennetu řekli, že vše vypadá bez problému, bez vysledku z krve by nebylo co resit. Me tedy meli moznost udelat ješte jeden odber krve na dalsi testy, ktere byly uz bez problemu, ale sama jsem od zacatku odber plodove vody dost zavrhovala. Chapu Tvoje obavy z potratu. Uvidiš, jak dopadne UTZ a věřím, že budou obě miminka dobře vidět, vyloučí se obavy a nebudeš muset na plodovku jít. Myslím, že jsou tyto testy nadužívané. Vždyť příroda si často vše vyřeší sama. Drž se a hlavně buď v pohodě, nestresuj se a nedelej nic co si nepreješ. Mějte se moc krásně! ❤️

pus
3. bře 2018

Na plodovku jsem nešla,měla jsem strach,volila jsem podrobný opakovaný ultrazvuk a kontrolu srdíčka.vse bylo úplně v pořádku,tak jsem už dál nic neřešila.

marketa11112
3. bře 2018

@oveckaluky tak test by asi sel..jen by byl asi ok, kdyby obe deti byly ok.....v opacnem pripade by nebylo jasne, kteremu z deti neco je...mozna se mylim ?

oveckaluky
autor
3. bře 2018

@sdu moc děkuji za podporu :-*

petrapetule
3. bře 2018

Jinou variantu nenabidli? Mne rekla bud amnio nebo dalsi tri druhy testu,ktere jsou z krve. Jedny se posilaji do statu,druhe se delaji v Cine. Cena byla as do 15tis. Mne vysel kvuli veku hur screening.Amnio jsem odmitla,nakonec po spojeni vysledku screeningu a krve bylo riziko na krasnem cisle. Drzim pesti 🙂 !

oveckaluky
autor
4. bře 2018

@petrapetule to u dvojčat bohužel nejde, pouze u jednoho miminka, jinak to prý zkresluje.

petrapetule
4. bře 2018

@oveckaluky aha,,tak to jsem netusila 🙂. Kazdopadne rozhodnuti je na vas,moc drzim pesti,at je vse v poradku ❤

sun18
4. bře 2018

@oveckaluky Ahoj, taky čekám dvojčata a je mi 43. Původní riziko 1:50 po vyšetření krve a 1.screeningu a po genetickým vyšetření (konzultace s genetikem) kleslo na 1:600. Norma u mladých maminek je 1:900-1000. Zvedl mi to pouze věk. Odběr krve tzv Prenascan je u dvojčat nesmysl (vyjádření dr) a odběr plodove vody je riziko větší jak u jednoho plodů, dělají se dva vpichy. Takže moje ráda zní, nemate-li v rodině anamnézu genetických vad a dopadla-li Vám vyšetření OK, tak na plodovky nechoďte. Nezvyšujte rizika trombózy či krvácení a nezavěšujte se, když jste OK. Klidně napište - ráda odpovím. Držte se ❤

sun18
4. bře 2018

@oveckaluky mělo být- nestresujte se 🙂

oveckaluky
autor
4. bře 2018

@sun18 Moc děkuji za podporu, půjdu do toho jen když to bude nevyhnutelné 🙂

linee
4. bře 2018

@oveckaluky pockala bych na kombinovany screening (krev+1.screening) a podle rizika bych premyslela. Sice kvuli veku to vysetreni vyjde hure, ale urcite bych pockala, popripade si vyzadala zadanku na genetiku a tam se poradila. Jinak plne souhlasim se @sun18. To riziko je u dvojcat dvojnasobne a urcite ne nezanedbatelne. Takze pokud dopadne screening dobre a utz bude v poradku, v rodine nic nemate a zhorsuje se ti to jenom kvuli veku, nesla bych. Pokud chces byt klidnejsi, objednej se na genetiku a tam mas porad moznost se rozhodnout.
Kdy te ceka utz?

oveckaluky
autor
4. bře 2018

@linee končím 9.tt, na UTZ jdu za 14 dní a to už se prý o tom budeme bavit, mám si to rozmyslet...ale počkám do screeningu a pak uvidíme. Moc děkuji 🙂

oveckaluky
autor
26. bře 2018

Holky, tak se to vyřešilo samo - dneska jsem byla na screeningu, je negativní, všechno ukázkové tabulkové, dokonce i výsledky krve mám prý jak pětadvacítka 🙂 Takže amnio se nekoná a pravděpodobně čekáme páreček 🙂

pus
26. bře 2018

@oveckaluky skvělý, gratuluji.

lidka41
26. bře 2018

Tak to je super, už si jen užívej a gratuluju🍀

sun18
26. bře 2018

@oveckaluky Blahopreji ♡

renuliena
26. bře 2018

Tak mě bude ve čtvrtek 39, jsem ve 26tt a v lednu jsem podstoupila odber choriovych klku z placenty, riziko downa z krve 1:40, ultrazvuk byl v poradku, nicmene já neznala jsem to na doporuceni genetika podstoupila, hodne jsem se bala jelikož je tam riziko potratu, nicmene teď s odstupem jsem rada ze jsem na tom byla, takhle bych nemela klid do konce tehu 😉

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@renuliena Mně vyšlo z krve 1:127 a kombinovaný 1:2564 myslím, ale počítala jsem s podstatně horším výsledkem, překvapilo to mě i doktora. Proto jsem ráda, že i on se přiklonil k tomu, že by to bylo zbytečný riziko - u jednoho miminka je riziko potratu 1%, u dvouvaječných dvojčat 3,5% a když jsou ve zjizvené děloze, což mám já, riziko je až 7% . Jsem ráda, že Vám to dobře dopadlo 🙂

pus
27. bře 2018

@oveckaluky mě přišlo i riziko 1 procento hodně,jedna ze 100 ......je super,že tam nemusíš.

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@pus neskutečně se mi ulevilo 🙂

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@renuliena Tak ne, 1:127 mám populační, riziko M.Down z krve 1:140, kombinovaný Tag 1:2548, T18 1:6167 a To 1:19362.

soleilll
27. bře 2018

@oveckaluky Jestli chceš mít trochu větší klid a vyhnout se amniu, můžeš zvolit nějkterou z neinvazivních metod, např. Prenascan. Je drahá, ale možná by ti to gynekolog dokázal napsat na pojišťovnu.

anetapegg
27. bře 2018

@oveckaluky krásné výsledky vzhledem k věku, vůbec bych neuvažovala nad nějakým dalším vyšetřením ❤🍼🍼

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@soleilll podle výsledků není potřeba ani Prenascan, ani amnio 🙂

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@anetapegg už jsem úplně v klidu, nepřemýšlím už nad ničím dalším 🙂 teď už si to budu jen uživat 🙂

renuliena
27. bře 2018

@oveckaluky tak to je super 👌 👌 👌, gratuluji, je fakt že to riziko u tebe je dost velké, to i já bych vahala, hodne štěstíčka preji🍀🍀🍀🍀

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@renuliena Velké? 1:2548? Tomu nerozumím...ani doktorovi nepřipadalo velké 😉

renuliena
27. bře 2018

@oveckaluky myslela jsem riziko potratu, u zjizvene placenty 7%, tohle jsem myslela a proto bych se taky bala jít na amnio, jinak výsledky máš super 👌 👌 👌

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru