Je tu někdo, kdo si dal v těhotenství párkrát decku vína a jeho dítě je OK?

12. črc 2023

Zdravím, nejdu si sem pro lynč, pouze pro odpověď na otáku, zda jsou mezi Vámi takové, co si během těhotenství občas (nikoliv pravidelně) dopřáli malé množství vína či malé pivko a jejich děti jsou naprosto v pořádku? Případně pokud Vám není nepříjemné sdílet svoji zkušenost, tak budu moc ráda za detaily - v jakém trimestru? Jak často? A tak dále. Moc děkuji za slušnou a konstruktivní diskuzi! 🙂

lennus
13. črc 2023

Já, holka z j. Moravy a vinařské rodiny. I v poslední velmi rizikovém těhotenství jsem si nebarvila vlasy, nelakovala nehty, ale jednou za čas decce vína jsem prostě neodolala. Miluju kvalitní jídlo i víno, pila jsem víno v Burgundsku i v Kalifornii, nevidím v tom problém, bylo to v těhotenství opravdu jen jednou za čas.

laxesis
13. črc 2023

Já ne, ale jedna pani od nás ze školky se už 5 rok chlubí, jaká byla borka, že asi do 8tt chodila na fesťáky, chlastala první ligu a když pak zjistila, že je těhotná, tak už jen dvě sklenky piva/vína týdně a žádný problém. Chlapec má potvrzeného aspergera, jestli to má ovšem souvislost, to nevím.

odvarkova
13. črc 2023

Mám pět dětí. U prvního jsem občas měla skleničku červeného, na doporučení gynekologa. Ano, opravdu na doporučení gynekologa. Měla jsem nízký tlak a málo železa, a protože mi tablety železa vůbec nedělaly dobře, doporučil mi dát si občas sklenku červeného. Syn je naprosto v pořádku, teď už má téměř 2m 😃
U všech dětí jsem občas měla nějaký alkohol a všechny jsou v pořádku. Vlastně druhý syn má histaminovou intoleranci, ale to už má genetické.

veronikaveruverule
14. črc 2023

Když jsem už nosila malou po termínu a blížil se datum vyvolání porodu lékař mi doporučil pár banských rad jak malou trošku pošťouchnout..mezi nimi byla i sklenička vína a dál klasika-sex, ostré jídlo, horká vana ..cucla jsem si,ale nechutnalo a to jsem vinař.. každopádně byla jsem závislá i na kávě (5denne) před těhu a okamžitě sekla se vším kávu nahradila Carrem a alkohol vůbec až do rady lékaře..na rovinu?Nic mi neuteklo..

lenatko91
14. črc 2023

Když jsem čekala dceru, víno jsem nemohla ani cítit, ale dala jsem si sem tam decku piva. Dcera je naprosto v pořádku, inteligentní, zdravá.. u syna jsem si ve 2. a 3. Trimestru dala deci vína na pár oslavách a taky je úplně ok 🙂

sfet
14. črc 2023

Sem tam nealko pivo, pak necelé deci vína s kolegy, takový spíš strik s kolou, pak deci červeného na Vánoce a toť asi vše. Nic se nestalo.

hanka_12345
14. črc 2023

To je dotaz zas ....a co ho polozit opacne?
Jdo si dal decku a nema zdrave dite?
Jako ja to neodsuzuju sklenka obcas asi neuskodi ale to je zase otazka kde 100 lidi rekne ano a 100 ne. Co si pak vyberes?

emillyhk
14. črc 2023

Já měla v těhotenství asi 3x půl sklenice malého piva. Bylo léto, vedro na padnutí a po obědě jsem na to pivo měla vyloženě chuť. Jak mi bylo neustále zle, tak po pivu se žaludek uklidnil a mě bylo několik hodin opravdu dobře. Ale i když jsem měla chuť na další, nedala jsem si. Jednak to nejde dohromady s GDM, kterou jsem měla diagnostikovanou hodně brzy, a za druhé jsem nechtěla riskovat. Jsem dospělá, zvládnu se ovládat 🤷‍♀️
Na druhou stranu, známá byla těhotná ve stejnou dobu, obrážela svatby, fesťáky, grilovačky a všude se (omlouvám se za ten výraz) ožrala jak doga, často nebyla schopná ani dojít sama do auta... Dítě je mírně hyperaktivní, jinak se zdá v pořádku. Ale opravdu bys to chtěla riskovat?

lucieevita
14. črc 2023

Já jsem taky pro nepít alkohol vůbec. Proč taky. Říká se malé pivo 1x týdně, že nevadí. Já měla navíc cukrovku, takže alkohol jsem samozřejmě ani nemohla kvůli ní, i tak by mě nenapadlo pít, víno vůbec a pivo nemůžu, takže prostě nic🙂za mě alkohol v těhotenství úplná zbytečnost. Proč riskovat zdraví dítěte.

jerrabina
14. črc 2023

@odvarkova já to mela stejně

normálně skoro vůbec nepiju, ale u prvního těhu jsem si musela koupit likerek, abych dokázala ráno normálně fungovat. Bylo to super na nízký tlak i nevolnosti (jak byl hutný, na ty nevolnosti pomáhalo cokoli hutnejsiho ideálně tekutého, třeba kaše). A jak normálně nepiju skoro vůbec, dělala jsem si legraci, že v těhotenství jsem toho vypila víc než kdykoli jindy 😄 (a masa jedla tak 10x víc 😁) Ale dohromady jsem vypila za to těhotenství necelou jednu lahev, i když jsem si dávala každý den. A vždy jsem si jen cucla opravdu maličko, jen na ten tlak. Ale dcera má ADHD, zatím nepotvrzené, na diagnostiku jdeme v září. Jestli to souvisí neřekne nikdo (je tam větší pravděpodobnost kvůli dědičnosti, ale třeba bez alkoholu by to nepropuklo). Ale lepší si dát každé ráno stopové množství alkoholu a chodit do práce, než v těhotenství trpět hlady, to by dceři uškodilo určitě víc 🙂
A teda když už jsem nekojila, dávala jsem si na ten tlak kávový likerek abych tu dceru uhlídala 😄 na to jsem si docela zvykla. Nebo alžírske kafe jsem si dělala, to mě nakoplo spolehlivě.
U syna už jen přípitek na vlastní svatbě u oběda něčím hodně mírným, už nevím čím, možná prosecco (to byl úplný začátek těhu a zjistila jsem to den nebo dva před svatbou když jsem si dělala test hlavně pro zajímavost jestli dítě bude ze svatební noci nebo se už povedlo dřív, a oběd už byl objednaný. Ale díky tomu testu jsem aspoň mohla říct kámošce, která pak na párty všechny s alkoholem nenápadně odháněla 😄) jo a na svatební cestě jsme dostali v hotelu na uvítanou šampaňské, tak jsem asi půl sklenky taky vypila, než jsem to šoupla muži. Muž nesl dost těžce že nemůžu na svatební cestě si s ním dát víno, které nám dal jeho brácha, ale toho jsem si taky jen cucla a poslala s ním naložit se do vany, kam jsem si za ním přišla povídat se sklenkou džusu, takže mě to nevadilo a jemu pak už taky tolik ne 😁 A pak ve druhém trimestru jedno pivo napůl s manželem když jsem to pivo vyhrála a měla na něj fakt chuť - ale kdybych ho nevyhrála, nedala bych si. No a taky jen na jazyk ouzo, protože jsem chtěla vědět jak chutná. Jinak nic. A pak až při kojení občas, tak jednou za měsíc, od manžela svlažím rty pivem, jen na chuť a taky většinou ani ne na polknutí. Jinak jsem odolávala a odolávám i těm úžasným svatebním darům (hlavně domácímu jeřabinovému vínu 😍, na to se těším až dokojim, zatím jsem ho deportovala někam kde na něj tolik nevidím, předtím to bylo utrpení) a při kojení jsem měla teď sklenku proseca na svagrovych 50tinach. Syn vypadá v pohodě, uvidíme jestli ADHD tam bude taky. Snad ne 🙏 ale u dcery se to poznalo už na půlroce vždycky při usínání.
A jinak ani při kojení nepiju, když, tak jen nealko pivo, nějaké to ovocné. To je naopak při kojení super, plné vitamínů.

urtica
14. črc 2023

Ve 2. trimestru jsem měla cca třikrát decku vína. Syn je autista. Spíš si myslím, že to nesouvisí, ale jistotu pochopitelně nemám.

odvarkova
14. črc 2023

@jerrabina já si myslím, že se nemá nic přehánět. U třetího syna jsem měla šílené chutě na hermelín a občas jsem si ho dala a také se nic nestalo. U dvojčat už od začátku strašné chutě na vajíčka na měkko, ty jsem jedla častěji, mám čerstvé, tak mi to nepřišlo nijak zvláštní, až mi někdo řekl, že si strašně zahrávám, v těhotenství a vejce na měkko 🤷🏻‍♀️ a také se nic nestalo.

bartk
14. črc 2023

Já teď v létě slabý aperol . Myslím ,ze se nemá nic přehánět ale určitě sklenicka vina mimcu nic neudělá

veronikav31
14. črc 2023

@laxesis kamarádka má chlapečka s aspergerem,ale byl plánovaný,v té době se alkoholu vyhýbala na sto honů,s dcerou taky a ona je v pořádku 🤷

kristynkal
14. črc 2023

Priznavam-ano dala jsem si, pysna na to nejsem. Sice to bylo na chuť, ale podvedome jsem vedela, ze to je spatne, protože to nebylo obcas. A jestli je dite zdrave? Nemyslim, ze na to muzu jednoznačně odpovedet, to by musel lekar. Sice vse je v poradku, i porody bez problemu, ale ma atopicky ekzem, prvni pul roku abkm-muze to souviset? Netusim.

veronikav31
14. črc 2023

@kristynkal atopicky ekzém je geneticky daný,mám jej a mama alkohol nepila vůbec,to věděla,že čeká mě,museli se brát

laxesis
14. črc 2023

@veronikav31 jo však já k tomu žádný výzkum nemám, jen konstatuju 🙂 ale kdyby to byl můj prcek, tak i když bych to neměla potvrzené, tak bych se asi neubránila tomu, že jsem se na ty každotýdenní oslavy mohla vyprdnout, jelikož náhoda je mrcha no

lennus
14. črc 2023

@lucieevita Alkohol jsi samozřejmě nemohla kvůli cukrovce? To přece vůbec nesouvisí, tedy pokud není těžká, tam je nutné dodržovat příjmy sacharidů a hodnoty v krvi, mně prošla i krupice s trochou medu, taky jsem ji měla, ale dietou kompenzovanou.

lennus
14. črc 2023

@odvarkova Taky jsem jednou neodolala nivě

vlaxyz
14. črc 2023

První trimestr jsem přežila na obyčejným Birellu. Nesnáším pivo, ale měla jsem na něho nehoráznou chuť. Druhý trimestr mi Stárko koupil vaječňák. Z toho ubylo minimálně. I když by mi teda hrozně chutnal, vadilo mi, že už je tam toho alkoholu dost. Takže jsem si dala třeba malýho panáka do whiskovky a ceckala to hodinu na chuť. Za celou dobu jsem měla nějaký frisco. Ale spočítala bych to na jedné ruce. Ale co mi mega chutná je nealko šáňo od Muchy. To bych mohla pít po litrech. Kupuju si ho třeba do kempu nebo na grilovačky. A zůstanu u něj i po porodu. Je fakt výborný, máš čistou hlavu a můžeš hned řídit. Alkohol mi vůbec nechybí. Spíš se mi zalíbilo, že nemám ranní kocoviny. 🤣 Chybí mi ta chuť třeba rumu. Ale když jsem dělala třeba koblihy a čichla k tomu, tak to zas takovej zázrak není. 🤣

pampeliska1313
14. črc 2023

Mne třeba gynekolog ve třetím trimestru “doporučil” jedno pivo týdne - trpěla jsem nespavosti a ze mi to pomůže. Dala jsem si tak dva tri menší loky a bála jsem se.:D rikal, ze problém je hlavně tvrdej alkohol a ze se obecně doporučuje nepit aby to lidi nezneuzivali. A ze v prvním trimestru vůbec, protože se všechno tvoři. Ale třeba ve vesnici máme dítě s fetalnim akoholovym syndromem a v hlavě vždycky mám, ze mi to je proste lito - ale jasne, tam už to je asi trochu jiná liga… ale respekt před tím mám. Když si vezmu co se muže podelat. A ještě mě napadá jedna známá - tři děti, první v pohodě a u dvojčat pak do sebe dostávala bůh ví co (i ten alkohol občas, ale v jakým trimestru atd to netuším) a na dětech to je vidět, ze jsou někde jinde..

pajusz
14. črc 2023

Já jsem pivař, ale nepiju pivo pro alkh ale pro chuť piva, takže jsem popíjela birella.

lucieevita
15. črc 2023

@lennus tak to mi raději vůbec nepiš. Zřejmě o těhotenské cukrovce a rychlých cukrech moc nevíš 😉

lennus
16. črc 2023

@lucieevita Vím dost😉, měla jsem u obou, ale ne silnou, kompenzovanou stravou i pohybem, byla jsem na sebe přísná, ne asketická, takže decka vína nebo jednou za čas trochu medu v kaši ženě neublíží a i v běžném životě stravu dost řeším a vidím, že moje děti jsou zdravější než ostatní.

lennus
16. črc 2023

Prošla znamená na glukometru

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru