Neustálý strach v těhotenství

zuuzannah
22. pro 2016

Ahoj. Moc se vám omlouvám, za tento velice trapný dotaz, ale potřebuji poradit, připadám si jako blázen. Prodělala jsem zamlklé těhotenství a poté biochemické těhotenství. Když jsem konečně otěhotněla (nyní jsem ve 22tt) od začátku jsem měla strach. A moc tomu nepřipadalo špinění (brala jsem utrogestan) a toto špinění se objevovalo sem tam i po 12tt. V 18tt jsem ležela s hematomem na placentě v nemocnici, o týden později zase se špiněním. Ale nepřišli na důvod. Neustále se tak o malého bojím, pořád se sleduju. A teď to hlavní, chodíte se sprchovat po velké? Kamarádka totiž porodila ve 26tt kvůli nějakému zánětu a všude píšou, jak je zánět nebezpečný. Takže kvůli tomu všemu se pořád chodím sprchovat jako blázen. Chodím několikrát denně, protože se sleduju a bojim se, že mi něco uteče a ze zánětu mám opravdu panickou hrůzu. Dřív jsem ale taková nebyla, ani po velké jsem se nesprchovala a na záněty jsem nikdy neutrpěla.
Proto mě tedy zajímá, jestli je opravdu nutné se sprchovat? Po pravdě mě to už dost vysiluje (můj neustálý strach) a navíc se pak kvůli tomu pořád sleduji. A navíc už mi začíná trošku překážet bříško a nechci malého nějak utlačovat.
Tak snad mi někdo z vás poradí, psychika je vážně hnus. Děkuji.

verusky
22. pro 2016

@zuuzannah ano, psychika je zaklad. napada me, abych Ti poradila knihu zdenky jordanove- Tvoje dite jako sance pro Tebe. na strach si dej pozor- dite vsechno vyciti a pak se mu u tebe nemusi libit... nebo naopak ten strach poslechne a nebude v poradku (o tom je take v te knize). takze opakem strachu je VIRA. ver, ze vse je, jak ma byt. se sprchovanim- uplna blbost. pokud se utiras spravnym smerem, naprosto neni sprcha dulezita. mate sex s partnerem? nekdy je spineni po nem... tak velmi opatrne. verim, ze co, mas za sebou ke strachu prirozene vede. ale co ses talo, melo take nejaky duvod. tzn. musis na sobe zapracovat a ten strach pretavovat... ve viru. moc Ti drzim palce. a moc Ti preji, at je vsechno v poradku a usmivas se 🙂

astyna
22. pro 2016

Myslím, že hodně ti zavinila psychika, moc se pozoruješ, ale to sama už víš. Psát ti, uvolni se, začti se do něčeho dobrého, asi moc nepomůže. Nevím, zda chodíš do práce, spíš ne, to doma víc ubíjí. Najdi si nějakou činnost, já se na mateřské naučila plést a háčkovat, když jsem se nudila, nebo měla splín, začla jsem pracovat a bylo mi lépe.

Nepochopila jsem, v čem malého "utlačuješ", já se nesprchovala po velké, chodila po schodech, létala na dovču v 6.měsíci, jedla nivu a eidam a mám syna zdravého a živého narozeného v termínu, ale já taky byla veselé a divoké děvče, takže má po kom být 🙂

Užívej si to, trošku se bojím, abys pak po porodu nespadla do porodní deprese, když si tak vše zabíráš...

luci_nka17
22. pro 2016

Mam otázku? Kdyz sem za tajten mesic dvakrát spinila ale jen chvili z ceho to muze byt? Predem děkuju 🙂

marki00
22. pro 2016

Je to tezke, jak pises psychika je zradna. Ja mam za sebou porod ve 20. tydnu a zt v 7. takze kazde dalsi tehotenstvi pro me bude obrovsky strach. Hlavne kdyz vim, ze mimi muze kdykoliv umrit. (Mam krevni mutaci, malemu se ucpal pupecnik).
Byt tebou, tak se moc nesprchuji, jednou denne staci. Musis se hodit do klidu a rikat si, ze vsechno bude dobre. (Mne se to ted rika, nechci videt sebe, jak budu tehotna.) vsechno dopadne, jak ma🙂

8slunicko6
22. pro 2016

Ahoj, taky mám občas strach o miminko aby bylo vše OK, ale myslím, že to jak to máš ty už je docela extrém-sprchovat se po velké je zbytečnost (pokud se utíráš správně). Navíc máš hlenovou zátku, která brání vniku bakterií do dělohy, takže dokud ti neodejde, nehrotila bych to. Chápu, že je to těžké nemít obavu po špinění a dalších útrapách-ale zkus se uklidnit... Dopadne to vše dobře, uvidíš že ano.Až bude mimčo na světě budeš se bát už pořád.. Teď mysli na to, že je vše jak má a mimi se má u tebe dobře a je v pořádku.

lv
22. pro 2016

@luci_nka17 nerozumím, za týden měsíc těhotná? Co na to lékař? Ten ti poradí vic, co my, bez vyšetření..

@zuuzannah strach..začne s otěhotněním a už nikdy neskončí, donosit, porod, prospívání, 1. nemoci atd.. jak je tu psáno, těš se, otoč to na pozitiva, je to těžké, ale je to jediná cesta.
Neumývala jsem se po velké. Pokud si myješ celý spodek několikrát denně mýdlem, i intimním, spíš si škodíš.
Ano, všude píší, jak je zánět nebezpečný, ale ne to, že mnoho, většina se přeléčí bez potíží. Proč by to psali? I ženy, které se vyléčily nesednou a nenapíší měla jsem zánět (a obecně, každou potíž lehko vyřešenou nenapíšeme) a nic se nestalo.

bohumilakupkova
22. pro 2016

Nemyslím si, že by měla kamarádka zánět z nemytí. Spíš to chce hlavně dávat pozor na hygienu před stykem, tam už bych to riziko viděla vyšší, nebo třeba v bazénu na infekci. Příliš časté mytí mi připadá zbytečné, ale pokud se cítíš potom líp, proč ne. Myju se většinou jen ráno a večer a pocit nečistoty nemám, ani jsem neměla nikdy žádný problém. Jinak tvé obavy naprosto chápu po špatných zkušenostech, ale ve většině případů tohle žena stejně ovlivnit nemůže a nezbývá nic jiného, než doufat, že všechno dobře dopadne.

pekluska88
23. pro 2016

@astyna nic ve zlém,ale napsat zakladatelce diskuze,která očividně bojuje s uzklostlivosti během těhotenství,ze mas strach,aby po porodu neupadla do deprese🙄👎 tohle mne někdo napsat,tak se moje úzkosti jen prohloubi😒 jinak k otázce. Myslím si,ze častým sprchováním,zvlášť,když používáš mýdlo,si můžeš spíš přivést nějakou vaginální mykozu... Snaž se koupání omezit na jedno dvě denně. To je podle mě rozumná míra hygieny. Jinak ti rozumím,že se o miminko bojíš,zvlášť,když to už v minulosti nevyšlo. Ber to ale tak,ze zamklym nebo biochemickým těhotenstvím si prošla většina z nás. Ted bude už určitě všechno v pohode😉 Jinak já jsem taky byla v obou těhotenstvích úzkostliva a bála se kde ceho,porodem to že mě ze dne na den spadlo a na dětech se to rozhodně nějak nepodepsalo🙂

japona
23. pro 2016

@zuuzannah Sprchování po velke je zbytecne. Spis pozor na bazény atd.
Nadměrný strach či uzkosti mohou byt způsobeny hormonálními změnami v těhotenství.
Strach o dite je normální, zvlášť pokud máte za sebou spatnou zkusenost. Ale kdyby to prelezlo únosnou mez (resite svuj zdravotní stav většinu dne), bylo by dobre navštívit odborníka.
Zkzste myslet na to, ze spatne jste si uz vybrala, a ze šance, aby se něco dalšího pos*alo, je jako vyhrát sportku (tj. velmi velmi mala🙂).

chimneysweeper1
23. pro 2016

Pro mě je sprcha po velké naprostá přirozenost, máme u toalety spršku bidetku a používáme ji oba s partnerem, kterého jsem to naučila a dnes už je to pro něho taky naprosto přirozené. Na tu spršku nedám dopustit i při menstruaci, vynikající věc. Pokud máte možnost, tak si ji pořiďte, my ji měli i v paneláku, teď v novém bytě máme rovnou dvě. U druhého umyvadla v komoře slouží jako sprška pro psa 🙂. Rozhodně bych to ale na tvém místě nepřeháněla se sprchováním a mydlením, tím si jen zničíš zdravé bakterie a mohla by sis ten zánět způsobit. Všeho s mírou v životě i v těhotenství - to myslím platí pořád 🙂

alcar
23. pro 2016

Ja v prvnim tehotenstvi mela take obrovsky strach. Nejhorsi to bylo mezi 20.-30.tt, kdy jsem mela hrozny strach z predcasneho porodu. Porad jsem se pozorovala, chodila na wc se koukat, jestli nekrvacim, jestli mi neprdla plodovka, vubec jsem v noci nespala, trpela panickymi stavy, kdy jsem mela tres rukou. No byl to ocistec. Doslo to tak daleko, ze jsem si u dr. vyprosila Diazepam na to spani. V lekarne se popadali za hlavu, vubec mi ho nechteli dat. Doporucili mi kombinaci homeopatik, jedny na uzkostne stavy a jedny na "vycisteni" hlavy pred spanim. Ja si krome toho nasadila jeste i Sedalii. A musim rict, ze mi to vazne pomohlo. Mozna to bylo placebo, ale byla to pro me jakasi berlicka. Diazepam jsem nakonec neuzila ani jeden. Jeste podotykam, ze jsem mela cele tehotenstvi v podstate bezproblemove, jednou slabsi zanet mocaku a na konci preeklampsii. Radu asi zadnou nemam, je mi jasne, ze to v hlave neprepnes ani se toho strachu do konce tehotenstvi nezbavis. Jen vez, ze je nas takovych vice. Zkus kontaktovat nejakeho homeopata (pokud na to veris) nebo klidne i psychologa, pokud bys citila, ze uz to nezvladas. A asi bych se sverila i tvemu gynekologovi. Jo a mne pomahal hodne i Angelsounds. Vzdycky kdyz jsem mela ten panicky strach, tak jsem poslouchala srdicko a uklidnilo me to. Drz se, vim, ze je to ubijejici a bere to hodne energie. ☹

prostejina
23. pro 2016

To znám, taky jsem potratila a cely další těhotenství jsem prožila ve strachu, dokonce jsem si sehnala temesvara a od nějakého 32tt se furt testovala. Kolik dnu jsem probrecela strachem o malou.. A měla jsem i ten hroznej strach z infekce, ze napadne plodovy obaly a bude všechno v cudu. Jenže než se ti rozjede takovej prusvih, tak ti da tělo plno indicií, který te dovedou k dr. Vytok, pálení,... Takže se tak moc nesprchuj, narusis si tam prostředí, a akorát z toho budeš mít jiný problémy.
Zzkus relaxační cvičení, najdi si nějakou činnost. Snaž se zabavit. A hlavně - co se ma stát, tak se prostě stane, a tvůj strach to nemůže nijak ovlivnit, akorát tím skodis miminku. Ted se mi to keca, už mám svoje depkarsky období odrozeny, ale o to víc vim, co ti radim a ze mám pravdu 🙂

alcar
23. pro 2016

Jo a ja pred casem cetla jakysi clanek o tom, ze takovy ten prirozeny strach o dite jeho psychiku nenarusi. Ze dite je schopno bez nasledku "vstrebat" i dlouhodobejsi stres matky (treba kdyz ji umre nejaky blizky) a nezanecha to na nem vubec zadne nasledky. Takze to bych taky az tak tragicky nebrala. Ja mivala v tehotenstvi i tachykardie a byla jsem kardiologem ujistena, ze na puls plodu to take nema zadny vliv. Ze si jede podle sveho. Nenech se hlavne vystresovat takovymi uvahami (tim ted nemyslim to, co ti tu napsaly holky) jako ze se ti narodi vystresovane a postizene dite a ze kvuli stresu porodis drive (opravdu neznam nikoho, kdo by si strachem vyvoval porod), ale hodne rady takhle strasi kamaradky a teticky, ktere o tom vi kulove a nekde neco zaslechli ala jedna babka povidala.

fallingstars
23. pro 2016

Já bych na Tvém místě vyhledala odbornou pomoc, nemyslím si, že ve fázi, kdy se sprchuješ několikrát denně, si dokážeš pomoci sama. Hlava je prevít a je mnohem lehčí se do úzkostných stavů sama dostat než z nich sama najít cestu ven. Myslím, že sama vnímáš, že to není úplně v pohodě, ale fakt si myslím, že potřebuješ k cestě ven navést...

astyna
23. pro 2016

@pekluska88

Ono to psané vyzní jinak než řečené.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru