Císařský řez a spinální anestezie - průběh, rekonvalescence

eva0123
9. črc 2017

ahojte holky,

bohužel nemůžu rodit přirozenou cestou ze zdrav.důvodů ( mám aplikované icl čočky) a chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše zkuš. s císařem.
Celkovou anestezii jsem zavrhla, nesnáším ji dobře a měla jsem po ni komplikace ještě několik měsíců, již nikdy víc!!
Tak mi zbyla spinální anestezie...Navíc mi přijde fajn, že může být tatínek celou dobu s vámi , k mimču se oblbováky nedostanou, můžete komunikovat s doktory a miminko hned vidíte a jste s ním v kontaktu....tedy podle toho, co jsem se dočetla, jaké jsou vaše zkušenosti ??

- jak to probíhá? a jak dlouho dopředu jste si domlouvaly termín? ( mám za sebou lumbální punkci a pohoda, je tohle bolestivější?)

- jak velká je jizva, hojení nebo jak nejlépe urychlit hojení?

- bolesti po císaři, jak jste se cítily?

- kdy jste dostaly mimčo? prvních 24 hod se má ležet na lůžku, nosily ho sestry jen na kojení nebo jak?

- partner s vámi mohl být celou dobu?

- co je dobré si vzít sebou, rady, vychytávky 🙂 děkuji !!

elinkal
9. črc 2017

@eva0123 u Milosrdnych

wefka
9. črc 2017

Ahoj Evi,

císaře jsem měla akutního v Brně u Miloušů a oproti předešlým nekonečným porodním kontrakcím to bylo jak procházka růžovým sadem 🙂 Napíchnutí epidurálu nebolelo, spíš to bylo trochu nepříjemné. Zavedení cévky jsem necítila vůbec, ale to už jsem měla napichnutý epidurál. Nevím, jestli u plánovaného císaře je postup stejný....

Při císaři byl přítel přímo na porodním sále. Malého mi vytáhli, očistili a na chvíli mi ho dali k hlavě, abych se s ním mohla přivítat a dát mu pusinku 🙂 Pak si ho sestřička odnesla na sesternu, ale protože byl v pořádku, tak ho hned po "zapsání" dali tatínkovi, který si ho asi půl hodiny choval. Mě zatím zašili a převezli na pokoj (JIP u Miloušů nemají). Cítila jsem se dobře, tak mi přítel mohl malého donést a asi půl hodiny jsme byli všichni spolu. Pak na mě padla únava a celé odpoledne jsem prospala. Malého mi přinesli ještě ten večer na kojení a pak jednou nebo dvakrát v noci. Jinak jsem spala téměř celou noc.

Další den mě odcévkovali a musela jsem se projít na záchod. Bolest to byla, ale nic, co by se nedalo vydržet. A to bych řekla, že jsem docela cíťa 🙂 Při chůzi jsem chodila zkroucená jak paragraf, ale nebylo to ani tak kvůli bolesti, jako spíš psychikou - měla jsem pocit, že když se narovnám, tak mi všechny stehy určitě popraskají :D Malého mi ten den ještě nosili jen na kojení a na pokoj jsem ho dostala až další den, tj necelých 48 hodin po porodu. Jinak druhou noc už jsem prospala bez jakýchkoliv prášků proti bolesti. Fakt to šlo 🙂

Porod byl v pondělí, v pátek nás pouštěli. Někdy v průběhu třetího týdne po porodu jsem jizvu přestala cítit. Pamatuju si, že na konci třetího týdne jsem kamarádce říkala, že vůbec nevím o tom, že jsem nedávno podstoupila operaci 🙂

Celkově vzato jsem ráda že jsem při císaři měla epidurál a že jsem u narození svého miminka mohla být "osobně". Že jsem cítila, jak ho vyndali a slyšela ho poprvé plakat. Při cestě na sál jsem měla trochu smíšené pocity, že budu při smyslech u vlastní operace, ale potom na sále nad tím člověk vůbec nepřemýšlí. Ani není kdy - miminko je do pěti minut venku, pak následuje cca 20 minut šití, ale to už je maminka myšlenkama jen s miminkem 🙂

Jinak co mě překvapilo - čekala jsem, že při epiduralu nebudu cítit dolní půlku těla. Omyl! Při cestě na sál jsem se štípala do stehna a cítila to. Jenom to nebolelo. Je to jako u zubaře, když ti vrtají zub a předtím ti to umrtví. Cítíš, že se tam něco děje, jenom to nebolí. Jo a nevolnosti žádné (srovnání s celkovou narkozou nemám).

Ještě jsi se ptala na nějaké tipy - po porodu jsem měla šíleně suché a popraskané rty. Takže doporučuju vzít si s sebou jelení lůj. A taky se mi osvědčila petka na vodu. Narozdíl od maminky výše ne na mytí, ale na pití na noční stolek. Přece jen každý ušetřený krok je v prvních dnech pomoc.

Na jizvu jsem si nechala předepsat laser. Od obvoďačky. Deset sezení mi vyšlo na 90 Kč 🙂 Začínala jsem měsíc po operaci a během měsíce to vybrala. Jizva se hojí pěkně, je cca 12 cm dlouhá, ale teňoučká a postupně bledne (teď jsem 7m po porodu). Myslím, že do roka nepůjde skoro vidět. Jinak jsem ji nijak nemasírovala.

Závěrem přeju, ať vše dobře dopadne, ať je miminko zdravé a ty ať jsi co nejdříve fit. Kdybys měla jakýýkoliv dotaz, klidně napiš zprávu.

aalleennkkaa7
9. črc 2017

Ja jsem mela 2 cisare v bohunicich. U prvniho mi davali vybrat jestli epidural nebo spinal, cisar byl akutni tak papiry cetl manzel, fakt jsem uz nemela silu cist 2 a4 textu, ale v roce 2012 byl bran jako nadstandard oproti epiduralu aspon tak mi to ve zkratce tlumocili. Ze mam cevku jsem u obou cs zjistila az na jipce a u prvniho vim, ze me prekvapilo ze nemuzu pohnout nohama, nejak mi v ten okamzik kdy te prendavaji z operacniho stolu na luzko nedocvaklo a chtela jsem se pohnout. Doktori si spolu povidali, ja si povidala s anesteziologem takze mi ani neprislo ze mi rozfikli cele bricho ;).

eva0123
autor
10. črc 2017

@wefka dekuju moc za info! U planovaneho cisare se pry prvne dava klystyr, cevkuje se a pak se dava oblbovacka ;) taky by to mohli delat opacne, ti uplne zavidim. Treba je premluvim nebo budu mit proste stesti. Na te lokalce je prave super,ze za chvilicku vidis mimi a pak si taky myslim zapomenes na vse kolem a mas oci jen pro nej. S tou jizvou si me hodne prekvapila, mam supr obvodacku a predepisw mi cokoliv ;) na ten laser si chodila kam? Jinak doma se slo starat o mimco nebo to bylo silny kafe? Budu mit v te dobe doma predskolacku, tak pocitam,ze bude trosku pomahat a nebude to nic dramatickeho

eva0123
autor
10. črc 2017

jak je to ted vůbec s pokojem nadstandart? jak vychází cenově? 🙂

maxpex
10. črc 2017

Já jsem rodila v Motole císařem pro konec pánevní. Stihla jsem jen dvě poradny, kdyby v té první byla jiná doktorka, resp. primářka, kterou jsem měla v druhé poradně, termín bych měla naplánovaný hned. Plánují od ukončeného 38.tt prý kvůli pediatrum, aby mimi bylo co nejvíc dopecene a neměli s nimi problémy. Mně nakonec stejně praskla voda o 5dni dřív než byl termín.
Na příjmu klasické dotazy, papíry, vyšetření, monitor.Pak mě dali na klasický porodní box, kde mi napíchla sestra kanylu a dala vykapat nějaké roztoky. Manzel se mezitím převlékl a přišel za mnou. Tomu dala, aby ho zabavila, za úkol mi natáhnout kompresní punčochy.
Za hodinu si pro nás přišla a odvedla na sál. Před vstupem na sál zout, hned svléknout košili, podepsat souhlas s epiduralem atd...lehnout na lůžko. V Motole přímo na sál tatínka nepustí, ale stal, resp.sedel za prosklenou stěnou asi 3m ode mě a hned jak malou vyndali, byl s ní na ošetřovacím boxu a hned si ji choval.
Napíchnutí epiduralu neboli, anestezioložka mi to totiž nejdříve umrtvila injekci jako např.u zubaře. Klystýr jsem neměla, ikdyz by na něj čas byl, ale nikdo nic neříkal. Cévku jsem dostala až na sale po píchnutí epiduralu, takže jsem nic necítila 😀
Malá byla venku snad za 5minut, oni ji musí vyndat co nejrychleji. Následně sítí asi 30minut.
Malou mi ukázali jak ji vytáhli a pak na delší chvilku po ošetření. Pak ji museli odvézt. Mě po zašití na sále umyla od krve, manžel jim pomáhal mě přesunout z lehátka na postel a pak tam se mnou nějakou dobu ještě byl, než mě odvezli na JIP. Rodila jsem ráno v pul8 a malou mi na přiložení na JIP přivezli kolem páté. Prisala se výborně.
Na JIP jsem jen ležela a nesměla zvedat hlavu, prý by se mi druhý den motala a bolela by mě. Hned jsem ale mohla jíst, donesli mi polévku v hrnečku s brčkem. Vstávala jsem druhy den ráno do sprchy, cévku jsem si nechala vyndat až na šestinedělí, kam jsem se přestěhovala asi v pul10. Já se celých 24hodin na JIP snažila v posteli hýbat nohama a přetáčet se na boky, takže vstávání nebylo tak hrozne. Jo jasně, táhlo to, ale že bych omdlevala bolesti to ne. Nejprve jsem byla 3dny na pokoji bez mimin a tam mi malou nosili na přiložení každé 3hodiny (tenhle interval nám zůstal, takže super, nevisi mi pořád na prsu😁) a ten třetí den mě přesunuli na rooming in. Tam už jsem ani o nějaké řezné rane v břiše nevěděla. Hojila jsem se velmi dobře. Po 10dnech jsem si ustřihla maslicky od vstřebatelneho stehu a začala mazat a masírovat měsíčkovou masti. Doma jsem v podstatě musela trošku simulovat, že mě to bolí, abych si užila aspoň jednou to, že kolem mě se bude skákat, protože jsem byla úplně fit.

bamishop
10. črc 2017

Doporucuji epiduralni anestezii ne spinalni, ta jde zbytecne hloubs (mam spatne zkusensti z lumbalky, tak sem spinalni za nic na svete nechtela), zavedeni nijak neboli, proste tupy tlak v zadech nez projde jehla a je to. Pri sekci pak clovek citi maximalne tlak v brise, kdyz lovi miminko, jinak vubec nic a to jsem mela jen pri druhe sekci, kdy ze me dceru nemohli vydolovat, neb byla 4kilova a zamotana do pupecni snury, kolem krku a ramen, ze se nemohla ani hnout.

Porod, jak Vas hezky zasijou a jak Vas hezky vyberou, to zalezi jak se chvata na sal, pokud je potreba nejakou akutni skeci, udelaji to dobre, ale rychle, kdyz je cas, pak je jizva pekna, protze si s ni vyhrajou jako u kosmetickych operacich a ocistky skoro nejsou, kdyz neni, je to horsi, ale odhoji se to stejne. U prvnich 2 sekci cas nebyl, u tretiho cas byl, byla sem z toho ale na nervy, protoze ocistky nebyli ani o sile menstruace, tak me pro jistotu jeste zkontrolovali na UZ a vse vporadku.

Cas necas, po vybaveni miminka stejne chvili trva nez te vyberou a zasijou at uz se chvata nebo ne a ty je muzes poprosit o chvilku s miminkou, pri porodu si prikurtovana, ale na to vetsinou jednu ruku odkurtujou, jen na prilozeni to nikdy nebylo, protoze sme jim zasahovali do siti, ale aspon trochu z te zlate hodinky maminka zazije.

Kdy Vas pusti z JIPKY, nejdriv, kdyz si ste schopna stoupnou, u prvni potrebovali moji postel, tak se ptlai kdo by mel zajem odejit driv, po 8 hodinach sem teda sla na 6tinedeli a kdyz mi dokapaly kapacky, to byly jeste dalsi dve hodky, tak pak uz sem mela malou. Pro me je to miminko nejlepsi na bolest, ze se na ni pak nemam cas soustredit, ale kazda zena to ma jinak. A uplne nejhorsi pro me je, kdyz tam tech 24 hodin byt musim, to sem byla u druhe dcery a pak se mi rozchazelo hur, jak to telo uz bylo takove ztuhle, u syna sem sla na sestinedeli po 20 hodinach a i to stacilo, aby to bylo lepsi.

Deti se nechavam dat hned, ale je to opet o energii, ja sem po porodu nabuzena a nejsem schopna spat ani po praskach na spani... Ale treba po poslednim se unava a vek jiz projevily a prvni noc sem ho vratila sestrickam a fakt sme asi 4 hodiny spala...

O jizvu se musi pecovat, ne v kazde porodnici ale chodi rehabilitacni a uci to. Jeste v porodnici je treba cvicit na brisko - cvicit mysleno ruzna prodychavani, kdyz se odeberou stehy - urstihnout ty krajni a jdi doma, tak po odhojeni strupu se pak dela tlakova masaz a esicka, mam to na svem osobnim profilu akankeo jak na to, diky tomu je jizva pruzna a brani to srustum jednotlivych vrstev tkani co rezali, takze se budes citit vyrazne lepe pri dlasim tehotenstvi, nez ty, ktere o to nepecovaly a pak je v dalsim tehu bricho ruzne pne a boli... Ta jizva, jak se masazemi vic prokrvuje se take mnohem lepe odhoji a lepe i vypada. Pokud timhle ditetem nekoncis, tak na zadny laser nechod, pri dalsim ti tu starsi jizvu vyriznou...

Domu chodim 5ty den po porodu a ty kraje si stirham sama, jsem zdravotnik a u posledniho tehotenstvi sem si redila krev, tak to stejne bylo treba strihat az pozdeji...

Co se tyce nadstandartu, to ma kazda jinak, me vyhovoval v apolinari spolecny pokoj, protoze na kazde curani se ma spravne chodit do sprchy a to bych se na sesternu ulitala, takhle si miminko na tu chvilku maminky pohlidaji navzajem. Ale apolinar nepovoluje navstevy na pokoji, kdyby mi tam meli lezt cizi lidi, tak bych preferovala nadstandart...

bamishop
10. črc 2017

omlouvam se za preklepy, hrubky, z tabletu se pise hur...

yelowangel
10. črc 2017

Taky jsem rodila v Brně u Miloušů ale mám teda úplně jinou zkušenost. Císaře mám v papírech jako akutního ale ležela jsem tam před tím 3 dny a snažili se vyvolat mě porod jenže moje tělo stávkovalo. Tak prej buď mě pustí (a je to risk protože jsem měla málo plodovky) a nebo císař. S partnerem jsme to probrali, já jsem to cca kolem 10 řekla doktorovi, ten že to ve 12 na poradě probere s primářem a když to půjde fiknou mě ještě ten den. No a o půl 1 už přišla sestra s holením že ve 2 jdu na sál. Takže jsem volala partnerovi co a jak a jak nechtěl u císaře být najednou otočil a za hodinu jsem ho měla v porodnici. Zavedli mě kanylu a cévku, pak mě odvezli na sál, tam mě hrozně hodná anestezioložka vysvětlila co a jak a říkala co právě dělá. Měla jsem spinální anestezii, vpich nebyl bolestivý, spíš takový nepříjemný tlak. Bolest jsem necítila, tlak a dotyky ano. Zarouškovali mě, pustili partnera a řekla bych že je to jeho zásluha že jsem neztratila vědomí. Mluvil na mě, tlumočil že mě je zle a nutil mě být vzhůru. Když malý začal plakat šel s ním do vedlejší místnosti na vyšetření, pak už ho dostal (prej dokonce utekl sestrám na druhej konec chodby když mu ho chtěli ještě na chvilku vzít a cosi zkontrolovat že je to jeho syn 😀) Než mu ho ale dali donesli mě ho ještě na chvilku na sál a dali k hlavě abych se na něj podívala a koukla že máme stejný číslo. Mě zatím na sále šili a jako fakt dlouho. Ve 2 mě odváželi na sál, 14:28 vybavili malýho a až po půl 4 mě dovezli na pokoj. Tam se mnou byli další 2 maminky takže takový to soukromí po porodu 0. Po asi 10 minutách taková herdek sestra hnala partnera ven a malýho si vzali na novorozenecký. Dostala jsem kapačku na dočištění a to teda bylo teprv peklo. Do toho jsem zas začla asi po 2 hodinách cítit nohy, takový ti mravenci. Večer se sestra strašně divila že chci malýho ještě donýst když nosili děti na kojení, tak mě ho donesla a aspoň chvilku jsem ho měla u sebe i když zvednout jsem se nemohla abych si ho pochovala pořádně. Ráno mě pak sestra pomáhala vstát, to bylo dost bolestivý ale ta kapačka víc 😉. Čím víc jsem se hýbala tím to bylo lepší. Malýho na kojení mě přinesli až ráno, pak ho nosili celý den a další den už jsem ho dostala k sobě. A pak už nás pustili domů. Jizva mě bolela teda hrozně dlouho, pamatuju si že ještě na oslavě synových 1. narozenin jsem ji cítila, ale spíš si myslím že to bylo tím že týden po císaři mě na břicho skočilo to naše 30 kilový telátko, to jsem teda zařvala a zlomila se v pase a jak do ty doby dobrý tak pak začla pobolívat. Nijak jsem ji nemasírovala a teď po 2 letech není skoro vidět. Jinak mě v lékárně doporučili hemagel po operaci syna s tím že s ním léčili i jizvu po císaři aby se krásně zhojila a nebyla tak vidět. A ta cévka je nutná nejenom proto, že se pak x hodin nevyčůráš ale i proto aby viděli že krev jde odkud má a ne z močáku, takže nechtěně nenařízli ani močák ani močovody. Jako celkově jsem spokojená ale to nepřiložení mě doteď mrzí..

yelowangel
10. črc 2017

Jo a ještě ta flaška s vodou, tu mě doporučili až po císaři a to mě etad naštvalo když jsem tam ležela takovou dobu. Po císaři dokud musíš ležet se prostě normálně nenapiješ dostaneš skleničku s brčkem, ale je lepší mít s sebou takovou tu flašku s tím nevylívacím cucem nahoře. A co se týče nadstandartu to taky záleží na tom jestli je volný, když jsem tam byla já byl celou dobu obsazený.

eva0123
autor
10. črc 2017

@bamishop v pohodě 🙂 neřeším , jsem vděčná za každé info...a jak se liší epidural? lumbálku mi dělali nějaký ten rok zpět a zvládla jsem ji dobře, ono asi dost záleží, kdo ji provádí. proto mám i strach, abych narazila na někoho šikovného. tu nabuzenost naprosto chápu, při prvním porodu jsem si říkala,at to mám za sebou,že už chci spát 🙂 rodila jsem totiž v noci,no a spát jsem šla až druhý den večer, nemohla jsem od malé odtrhnout oči.
další už neplánujeme , dvě a dost, laser bych určitě využila. jen se chci ještě zeptat, od kdy se dá ležet na břiše? vím, že po prvním porodu se mi krásně stáhlo bříško a pomáhalo mi to, navíc ta úleva po tolika měsících na zádech....
jinak na obyč pokoj návštěvy myslím nikde nesmí a musí se na chodbu, ale raději mám soukromí , než abych trávila 5 dní s cizíma lidma, nikdy nevíš koho dají na pokoj...uvidíme, zda ten nadstandart vyjde, ne vždy je volný. raději počítám s horší variantou, at můžu být jen mile překvapena.

fifi02
10. črc 2017

@eva0123 ležet na břiše můžeš, jakmile jsi toho schopná 🙂 ... doporučuju si dát pod břicho nejdřív měkký polštář a zkoušet. Na boku jsem ležela a spala už v porodnici, ale břicho jsem začala zkoušet až po týdnu doma a vydržela jen třeba 10-20 min. Spát na něm jsem vydržela až za několik týdnů. Ale stahování bříška to opravdu pomohlo moc!

sunny1sis
10. črc 2017

Ja som po planovanom CR, maly bol velky 4600g/53cm a tehu cukrovka. Nastup ku Milosrdnym v Brne den predem o 13.00h, vyplnene papiere, monitor. Od pulnoci nejest, nepit. Rano klystyr, zavedeni cevky, kanyla, ze za chvilicku pujdu. Hmm, tak kanylu mi nevedeli napichnut, skusali vsade a az na 6.pokus prisla hlavna sestra s detskou velkosotu. Ruce cele modre. Cevka nic prijemne, palila a furt som mala pocit, ze proteka, ale pry ne. Nakoniec som takto lezala nekolik hodin na pripravke, sla som na sal az pred obedom. Hladova a vystresovana. Oblbovacku si vobec nepamatam, ze by mi davali. Manzel bol pri mne na sale, jedine moje stastie, mala som hrozny strach, ukludnoval ma. Napichnutie spinalu bol horor, pichli spatne a trefili nerv, na stole ma vystrelo, rvali, ze "nehybte sa, mate ihlu v zadech, aby sme vam neublizili", to uz som brecela bolesti a klepala sa. Pak zaruskovali, este som im vravela, ze at pockaji, stale som nohami mohla hybat, ale to pry bylo normalne. Rez som necitila, manzel vse videl, stal a koukal. Citila som len tlak na hrudnik, neslo dychat, ked maleho vyberali. Ked uz bol von, siel s manzelom na ocistenie a na chvilku mi ho ukazali, dala som mu pusinku a pak mi zacalo byt zle na bliti. Nieco poupravovali v davkovani, zlepsilo sa to a nevedela som o sebe. Vnimala som vse kolem sebe. Na pokoji sme byly 3 po CR, ja som to znasala najhorsie, mali ma za hysterku. druhe zeny len sem tam poznamenali, ze ich to boli, ale usmev na tvari. Ja od bolesti buchala rukou do steny. Pichali injekce na redeni a bolest, ale nepomahalo a sestry uz pak ani nechodili. Az prisiel lekar vecer na vizitu (maleho vybrali 11.51h), malem ho kleplo a orval vsechny, ze jak je tohle mozne, ze podomnou kaluz krve a ze nevidi, jak sem bleda, at mi rychle daji polstar pod hlavu, co dle sestricek neprichazelo v uvahu. Skontroloval ma dole a pry zato mne to tolik bolelo, ze sa mi udelali obr zrazeniny ako grepy. Cerstvo rozrezana deloha sa ich snazila vypudit, ale neslo, tak doktor mi na ranu tlacil rukou a zespoda vytahoval. Myslela som, ze umru bolesti. Pak uz to bolo lepsie, ale stratila som vela krvi a motala sa mi hlava, neslo vstat, nic som nepocula. Vstavanie az na dalsi den v 5rano. To som bola este stale bez jedla a vody. Dostala som az na obed vyvar. Dalsie dni som sla na nadstandard, tam na mna pravidelne zabudali, neukazali mi nic s malym, a divili se, ze som ani nebola na kupani, o ktorom mi zabudli povedat. Kojenie nic, nosili prikladat, ale neukazali ako, len ho polozili vedla mna a rob. Za chvilku odvezli hladoveho. Az po 3 dnoch, ked im vravim, ze maly nema co jest, tak mu dali prikrm, to uz sa chudatko ukludnil, inak vkuse rval hlady. Bola som v nemocke o den dele ako je obvykle, lebo este 4.den ze mne sli tie obr srazeniny na wc a museli mi robit este kontrolny UTZ. Zacala ma nenormalne boliet hlava, to bylo vraj z toho spatneho spinalu a chceli mi zase pichnut mou krev do chrbta, aby zacelili unik miechoveho moku, ale to som odmitla, zase si dat pichat do chrbtice. Po nekolika dnech to preslo samo. Co sakojenia tyka, neslo to vobec, maly este v nemocke sal krev, nevedela som to, az ked vygrckal cervene, skoro ma kleplo. Bolelo to hrozne, plakala som pri kazdom "kojeni" celu dobu. Ked som sa sla opytat sestriciek, ci mi nejako nepioradia, tak mi doniesla manualnu odsavacku avent a odisla. Samozrejme nic som neodsala. Takze sme od zaciatku na UM s tym, ze som doma skusala odsavat, ale za cely vecer, nekolikahodinovem odsavani obou prs vydolovala tak 20-30ml. Rekord bol 80ml za noc z obou. Muj tehdejsi gyn. to neriesil, ze videl kojit aj s odhryznutymi bradavkami (ja som mala len natrhnute s chrastami, dle neho ok). Nastastie maleho drka je tak dobre stvorenie, ze mi kukla na prsa a hned skonstatovala oboustranny zanet prsou, ostala po ordinacnych hodinach a snazila sa mi rucne vytlacit mleko, ale neslo a ja rvala bolestmi. Skoncila som v nemocnici na pohotovosti. Pichli injekciu, zastavili laktaci, ze to nema zmysel, prsa cervene bolave samy strup. Za CR som este mesiac lezala, nastastie prisla na 9 dni mamka a manzel si vzal dovcu, tak sa o nas starali. Manzel mi rucne vytlacal mleko z prs, aby uvolnil ten tlak a bolesti. Najhorsie obdobie v zivote!!!!!!!!! Vtedy, ked by mi niekto povedal, ze este jedno dite ci nedajboze CR, tak mu flaknem. Zavidela som mamickam po prirodzenom porode, ze mohli s miminkami normalne fungovat a ja som sa citila a vyzerala ako po autonehode.

Co poradit....na hojenie hemagel, super pomaha, ale ja mam jizvu keloidnu. :(
Do porodnice mne osobne pomahali lactacyd vlhcene ubrousky, fakt bez toho by to neslo. Na utieranie dole po sprche kuchynske utierky (utries a vyhodis). Zachranila som tym uteraky. Prajem, aby toto nikto iny nezazil, bylo to peklo!

belleelle
10. črc 2017

@eva0123 jen si nacti rozdil mezi spinalni a epiduralni anestezii

bamishop
10. črc 2017

@eva0123 epidural jde do mensi hloubky k mise nez spinal, je vetsi sance, ze po nem nebudou komplikace typu dlouhodobe bolesti hlavy a podobne. Lezet na brichu jde brzo, problem byva jak se do te polohy dostat, prece jen je to bricho riznute a nemela bys pouzivat brisni svaly. Coz mi pripomina, zkus se naucit uz ted vstavat pres bok, ze se prevalis na bok, skrcis nohy, opres o ruku a vstanes. Takovahle pitomost hodne urychluje hojeni jizvy a kaslat ci kychat v predklonu, to take hodne pomuze po sekci, nikdy nevis, co ti preletne pres noc a je lepsi, kdyz to zustane vklidu,.. Kdyz budes delat ty masaze, jizvu budes mit krasnou a zadny velky cas to nestoji, stejne to musis mazat mastnym...

elinkal
10. črc 2017

@sunny1sis to je priserne, jste si chudino uzila! S kanylou u Milosrdnych mam tu stejnou zkusenost, napichovali nekolikrat, uz pak ani nemeli kam.

wefka
10. črc 2017

@elinkal
@sunny1sis
Holky, to je mi líto, že jste to měly tak komplikované. Jak to čtu, přijde mi, jako bych měla úplně jinou operaci v úplně jiné nemocnici 😲. Holt je to asi o tom, kdo má zrovna službu a jak mají narváno. A pak hlavně každé to naše tělo má jiný práh bolesti a jiné schopnosti rekonvalescence.
Po své zkušenosti mám pocit, že to moje tělo prostě není stavěné na přirozený porod a už mu nevěřím, že zvládne přirozeně vypudit nového človíčka. Asi z toho budu mít v příštím těhotenství docela strach :/ Naopak co se císaře týká, šla bych klidně znovu a vůbec bych se toho nebála. Je to fakt individuální.

smoldovka
10. črc 2017

@sunny1sis to je jak z hororu...ja mela fyzicky vse OK, ale psychika v háji. No a pak ti nekdo rekne-cisar?tak to jsi nemela bolesti...neee, rozrezany bricho neboli.

wefka
10. črc 2017

@eva0123
Evi, na laser jsem chodila mimo Brno, do svého rodného města (50km). Byla jsem často u našich, tak mi o tak vyhovovalo.
Jinak péče o prcka se dala zvládnout - snad s výjimkou koupání. To sklánění k vaničce a přenášení mokrého mimina z přebalováku do vany bych asi hned nedala. Když tak o tom přemýšlím, cokoliv, co bylo níž než v úrovni mých kolen pro mě bylo namáhavé a kosmetiku pro mimi i sebe plus nějaké další potřebné věci jsem dočasně stěhovala do vyšších pater (možná tip pro tebe).
Jinak jsem taky ze začátku měla problém někam vyjet sama s prckem - máme to k výtahu 10 schodů a malého jsem ve vajíčku ani v kočárku prostě neunesla. Jinak veškeré domácí práce šly taky stranou - asi by to šlo, ale rozhodla jsem se, že se jsme chvíli obejdeme bez žehlení a že vařit bude někdo jiný :D Takže tohle bych taky zkusila domluvit s některou z babiček. Ale jak už jsem psala výš, mluvím o max 14 dnech (první týden jsi v porodnici a od čtvrtého už jsem byla bez bolestí).
Nebudu ale zastírat, že jakákoliv pomoc se po návratu z porodnice hodí. Aspoň těch prvních pár dnů. Zvládnout to jde, ale na druhou stranu, čím víc se budeš šetřit, tím líp pro tebe 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru