Porod čísařem nebo rodit KP?

kacinda
23. pro 2015

Ahoj holky, asi predevcirem mi doktor rekl, ze je nase mala otocena hlavickou nahoru. Jsem nyni 34.tyden, do toho 30. tt byla pekne hlavickou stale dolu a najednou se otocila. Pry uz ale nemam tolik plodive vody, a tak je doktor spise skepticky k tomu, ze by se ji podarilo se otocit. A je fakt, ze porad vidim boulicku nad pupikem, tedy hlavicku a zvladne se vzdycky otocit pod zebra a zase ji ta hlavicka jde zpatky...Kazdopadne po svatcich mam u sveho doktora jeste jednu prohlidku, aby si overil, zda se ji povedlo se otocit nebo ne a pokud ne, tak.me pry preda porodnici, abych se tam domluvila, zda chci rodit koncem panevnim nebo cisare. Ja z toho, co o tom ctu jsem akorat na nervy. Mam doma jeste dvouletaka a nedovedu si predstavit v pripade cisare byt tyden bez nej,pak jsem cetla o dlouhe rekonvalescenci, bolestech jizvy...na druhou stranu porod KP mi.prijde svyma rizikama jeste horsi, tak nevim... mam toho plnou hlavu, i kdyz se na to snazim nemyslet a uzivat si svatky. Jinak vytiram po ctyrech, delam kocici hrbety...omlouvam se za pripadne chyby, pisu na mobilu. Dekuji za reakce

shine2015
23. pro 2015

@kacinda moje prvni dcera byla kvuli kp sekci a nelituji,nemenila bych a rozhoda bych se znovu pro sekci...ono porod kp se 100x povede ale jednou ne a je to maler na cely zivot a nikdo ti nezaruci,ze zrovna tvuj bude ok nebo naopak nebude...ale za me je lepsi neriskovat...a mimo jine,dalsi sekci jsem mela za rok a ted po trech letech treti a vse v pohode,zvladam se starat o deti i o sebe,kojim a kojila jsem i predesle deti....

malalucinka
23. pro 2015

já bych šla císařem, KP je velký risk a za mě já po normálním porodu nemohla chodit a maminka po SC se mnou na pokoji úplně vpohodě,císař ne vždy znamená komplikace s hojením

eliska_z
23. pro 2015

Rodila jsem malého KP a byla jsem za to ráda. Císař je pro mě velká a náročná operace, kde hrozí obrovské množství komplikací a dobrovolně jsem na něho nechtěla. Pokud bude i druhé dítko KP, půjdu do toho znovu.
Tady pod článkem jsou zkušenosti několika maminek odsud z koníka - https://www.modrykonik.cz/prirozeny-porod-konce...
Můžeš i mrknout na ke mě do profilu na článek, nebo vyhledat jiné články o porodech KP v blozích ostatních uživatelek.

petzy
23. pro 2015

Já bych šla asi na císaře, jeden už mám za sebou, kvůli problémům ve 34 týdnu, není to nic hrozného. Rizikai pozitiva mají asi obě varianty

rituska88
23. pro 2015

Já mám za sebou císaře pro KP. Doktor mi tehdy řekl, že kdybych mermomocí chtěla, můžu rodit KP, ale já jsem mu řekla, že ne, že si na to jako prvorodička rozhodně netroufám a taky že si myslím, že ani on jako můj porodník by to neviděl rád, že to nebudu komplikovat a půjdu na císaře. Jenom mi přikývl. Šla jsem na císaře týden před vypočítaným termínem porodu a všechno bylo naprosto v pohodě - bylo to ve spinále, tatínek se mnou na sále...nemůžu si stěžovat. Hned druhý den už jsem normálně běhala a byla prakticky bez bolesti, sama jsem se divila, že jsem to tak skvěle zvládla (jinak jsem strašná citlivka). Akorát domů nás pustili až 6.den. Komplikace žádné, jizva se mi nádherně zahojila, že jsem svému gynekologovi (který mě i operoval) děkovala a říkala mu, že kdyby byl takový každý porod, tak budu mít klidně 10 dětí. Samozřejmě každá z nás je jiná, ale já jsem to prostě brala tak, že se to zařídilo za mě - kdyby se otočil hlavičkou dolů, rodila bych normálně, když se neotočil, tak holt císař a nějak moc jsem nad tím nepřemýšlela a neřešila to.

anetka1701
23. pro 2015

Jako matka co dvakrát rodila císařem bych na tvém místě volila pokus o spontální porod... U císaře je separace od miminka, nejsi hned fit, musíš ležet, nedokážeš se o dítě postarat... O delším pobytu v porodnici ani nemluvě... Já jsem oba svoje porody obrečela a dala bych cokoliv za to, moct rodit normálně...

Na druhou stranu, pokud se v porodnici přikloní k císaři nebo tam bude jakákoliv jiná indikace, tak bez váhání pod kudlu... Zdravé dítě je víc než bonding...

junkka
23. pro 2015

Já rodila císařem kvůli KP a byla jsem ráda, pořád jsem měla velké váhové odhady malé a týden před porodem najednou v porodnici mi doktor říkal, že odhad malé 3350 a že klidně bych mohla rodit normálně, kdybych chtela. Jenže já se s ním bavila o rizikach, a nakonec i on říkal, že císař je bezpečnější pro miminko, že by se mohlo zaseknout hlavičkou, když si porodní cesty otevírá menším zadečkem. No, každopádně jsem tedy šla císařem a bylo to dobře, malá měla 4100 g, 55 cm a 36 cm obvod hlavičky, nevím nevim, jak bych tohle rodila. Malou mi dali poňuňat už na sále a dvě hodiny po operaci jsem ji měla u sebe. Měla jsem nadstandard a manžel tam byl se mnou, tak jsme ji tam měli až do večera. V noci mi ji přinesli ještě na kojení a další den od 5ti od rána už jsem se celej den starala sama. To už člověk stejně musí vstát. Popravdě jsem to čekala horší. Nebat si říkat pravidelně o něco na bolest, ať se to nerozjede a jinak celkem v pohodě. Šla bych do toho znova. Zadnej psychickej problém z toho nemám. Jizva přestala bolet celkem brzo a po dvou měsících už jsem začala zlehka cvičit 🙂 a prsa se mi nalily už čtvrtek den ráno, mohla bych kojit celou nemocnici a patej den jsme šly domů (když nepočítám den operace , tak ctvrtej) 🙂 za mě je to velkej risk pro dítě, ale každej si to musí rozhodnout sám 😉

junkka
23. pro 2015

@anetka1701 jak už tu píšu, tak ta separace od miminka je jak kde. Záleží jak v které porodnici. Já měla malou u sebe pořad od dvou hodin po operaci 🙂

anetka1701
23. pro 2015

@junkka já měla obě taky celkem brzo, nosili mi je na kojení... Druhou jsem měla i na sále - ale stejně to je něco, na co nedokážu vzpomínat bez slz v očích - ta bezmoc když člověk leží a je odkázanej na to, kdo mu co přinese... Holky mi nosili na kojení co tři hodiny, ale já je chtěla pořád u sebe, koukat jak spinkají, moct si je potulit... Opravdu to na mně zanechalo velkej šrám...

apacheee
AMBASADORKA
23. pro 2015

Nejsem si teď jistá, jestli jsme si spolu už kvůli tomu nepsaly🙂 Já rodila KP přirozeně, byl to krásný porod. Doktoři mě ubezpečili, že pokud se dodrží určitá pravidla, není porod KP pro miminko o nic nebezpečnější než při PPH. Spíš než nechat se tu strašit, doporučuju načíst si nějakou odbornou literaturu, případně se poradit s lékařem, kterému věříš. Pokud má zájem, můžeš si přečíst můj porodní článek a kdybys měla jakékoliv dotazy, piš klidně do IP🙂
https://www.modrykonik.cz/blog/apacheee/article/jak-se-eliasek-narodil-prirozeny-porod-w3llmo/

kika_21
23. pro 2015

Já jsem se rozhodla pro císaře též kvůli KP. Ve středu byl císař, v neděli jsem šla domů. Řekla jsem, že nebudu nic doma dělat. Před tím jsem 4 krát rodila normálně, císař je proti tomu procházka růžovým sadem, pouze potom jsem třeba nevydržela dlouho na 1 bokuležet, ale rychle se to srovnalo, jizva mě nebolí, kojila jsem normálně jako po porodu,nelituji.

kacinda
autor
23. pro 2015

@eliska_z
@apacheee dekuju vam za odkazy, urcite jeste nastuduju. Rada bych znala vice nazoru. A kdyby nekdo mel jeste nejakou radu jak miminku pomoct se jeste pretocit, budu rada. Dekuji za vsechny rady

kacinda
autor
23. pro 2015

@kika_21 tak to jsi mela super, ale u nas v porodnici jsou fakt dusledni, pred dvema lety jsem rodila tri dny pred vanocema a ani na ty vanoce jsme se nedostali domu, az den po, takze verim, ze bych tam byla dlouho ☹

apacheee
AMBASADORKA
23. pro 2015

@kacinda mam v blogu clanek i o moznostech otaceni,ale u me to stejne bohuzel nezabralo

pabka
23. pro 2015

ahoj, přikládám cviky, které mi můj dr dal na pretoceni mimca, ale jestli fungují, nevím... za zkoušku nic nedas, on tvrdí, ze pomáhají 🙂

jhhd
23. pro 2015

Pokud si to sama srovnáš v hlavě a dospěješ k tomu, že chceš rodit přirozeně KP, tak do toho jdi. Pokud si vybereš porodnici, kde s tím mají porodníci zkušenosti a podporují to, a splníš ty i miminko určité nutné podmínky, tak opravdu riziko není o mnoho větší než při přirozeném porodu PPH.

Já rodila před 2 lety svojí prvorozenou dceru také přirozeně KP a byl to krásný porod. Před 8 týdny jsem rodila syna přirozeně PPM a na porodním sále po porodu (který také nebyl nikterak problematický) jsem porodníkovi říkala, že se asi budu rouhat, ale být těhotná s KP a rodit ho je daleko větší pohoda. Jen se smál a přikyvoval (byl to ten samý, který rodil dceru).

Za sebe bych se do SC nehnala. Když jsem byla s dcerou v porodnici, tak mi na pokoj přivezli paní po SC a to v jakém byla stavu jak po fyzické tak psychické stránce se s mým stavem po porodu vůbec nedalo srovnávat, i když se jí veškerý personál snažil pomoct, co mohl, a dcerku jí také stále nosili. Já se rozhodně dobrovolně řezat, pokud to nebude nezbytně nutné nenechám. Stejně jako se dobrovolně nepřipravým o svůj porod i se všemi jeho bolestmi, protože je to něco nezapomenutelně krásného.

Psychika a správný výběr porodnice jsou strašně důležité a u přirozeného porodu KP obzvlášť.

Držím palce, ať se rozhodneš tak, abys byla spokojená a v pohodě.

jhhd
23. pro 2015

Cviků a typů na přetočení miminka je spousta, ale nám nepomohlo nic. Ani obrat zevními hmaty.

sara84
24. pro 2015

No kamaradka malem prisla p miminko, melo pupecni snuru kolem krku, nakonec akutni sekce na minutu 12, tak bych s pretacenim za kazdou cenu byla opatrna.Mam za sebou spontalni porod i akutni sekci,a ze by ta sekce byla nejak moc horsi rict nemuzu! A prvni syn byl diky hypoglykemii separovany dele, nez druhy po sekci. Takze kvuli bezpeci miminka bych sla do sekce!

lindaaax
24. pro 2015

Kamoška rodila normálně, ale porod se komplikoval, snura kolem krku + mimi cvalík. Chtěla rodit bio, ale potom byla šťastná za císaře. Po té zkušenosti by to příště neriskovala přirozeně. Ona i mimi císaře i následnou rekonvalescenci v poho zvládli. Přilnuli k sobě na "první pohled", mlíčko se jí také normálně spustilo...je šťastná 😉 Já osobně si myslím, že záleží na tom, co která maminka cítí. Jedna může mít za těchto okolností z toho obavu a raději by na císaře šla - to bych tedy doporučila řídit se tím instinktem. Jiná maminka cítí, že to chce "zkusit", že na to asi má, věří si - to bych doporučila jít to zkusit, ale to nějaké dobré porodky (větší, kde dělají hodně porodů) a být psychicky srovnaná i s tou variantou, že prostě ten císař může nastat...

lindaaax
24. pro 2015

A sama za sebe - já bych to neriskovala a sla na císaře. Zdravé mimi je nejvíc, domů bych si k dvouletákovi zařídila pomoc (babičku, kamošku)... tatínek si může naplánovat dovolenou na týden po císaři, prostřídat babičky, kamošky, tety - k tomu dvouleťákovi. Ono to jinak tak náročné není. Kamoška běhala po týdnu jak srna 😎

vetyver
24. pro 2015

Dcera je císařem pro KP. Nevěděli jsme pohlaví miminka (u kluků je porod kp větší risk, můžou si poškodit vnější genitálie a ohrozit plodnost), prvorodicka, méně plodové vody . Vyzkoušela jsem vše možné, aby se miminko otočilo, kočičí hřbety, vytirala jsem schody v domě kde to dělá uklízečka... Cviky, meditace, sviceni baterkou.... Nic. Tak Prostě jsem přijala že to miminko ví proč tak je a šla dobrovolně na CS ve spinalu, byl tam se mnou manžel (poplatek Plzeň 2,5tis...). Rekonvalescence možná těžší, ale zdravé dítě. Můj gynekolog řekl že svoji ženu by kp jako prvorodicku nenechal. Možná je to jiné u druhirodicky, kdy jsou ty porodní cesty už jednou,, použité,, a fo těch dvou let si to prý pamatuji a ženy se otevírají lépe a rychleji. Osobně si nepřijdu že bych se rozhodla špatně. Dcera byla hlavou zasekla pod žebry, kdovijak by to skončilo. Od začátku je mazlivá, hodná, klidná, spala vždycky krásně. Tenhle rok jsem porodila syna přirozeně po 21m po sekci a on je víc plactivy, vyžaduje víc pozornosti, extrémně kontaktní (kočárek půjde z domu, jen nosím), takze ani teorie o tom že děti z císařů jsou víc mamanci a citlivější kvůli separaci j nás tedy opravdu neplatí.

betelgeuzz
24. pro 2015

@kacinda tohle každý cítí jinak. Někdo chce raději přirozený porod, někdo císaře a každý si pro tu svou volbu najde argumenty. Najdeš statistiky, které budou pro i proti císaři, zpackané porody KP i císaře, doktory, kteří doporučí CS, jiní zase přirozený porod. Ono se říká, že člověk vždycky ví, jak se chce rozhodnout, akorát hledá argumenty, aby to odůvodnil okolí. Tak poslechni svou intuici a zachovej se podle ní.
Já rodila první dceru KP a nelituju toho. Já osobně bych nešla do vyvolávaného porodu KP, to už pak radši císaře.

vetyver
24. pro 2015

@betelgeuzz jojo, srovnat se s tím jsem musela a nebylo to jednoduché. Zavidela jsem přirozené porody holkám v okolí a přemýšlela jestli jsem něco neudělala špatně. Ale věřím že všechno se děje z nějakého důvodu a i proto zůstala dcera hlavou nahoru. Byla jsem vyděšená prvorodicka a to se sebevědomí hledalo těžce. Syna jsem porodila normálně i proto, že jsem od začátku věřila, že to vyjde. Nakonec bylo od první kontrakce za 7hodin hotovo, 2h od příjezdu do porodnice... Psychika dělá divy.. Vím že jako druhorodicka bych uvažovala jinak.

milinka2
24. pro 2015

Já jsem měla cs kp příčná. Řeknu Ti svůj názor, asi to tak ma být a určité je čs rozumné a není se čeho bát. Já neměla nejmenší komplikace bolest po zákroku minimální. Rizika přirozeného porodu jsou tak vysoká, že bych to nikdy neriskovala. Je to hazard rodit normalne. Oni take seriózní porodnice nechtějí rodit neotocene deti. Vim, ze v Ústí nad Orlici to delaji, me dokonce prelouvali ,ale tam to je zdravotní údržba nejhorší pece,co jsem zažila a malém jsem zaplatila svým i dceřinným životem. Za me rozhodne čs opravdu se není čeho bat. Hodně štěstí!!!!

pavlaz
24. pro 2015

Ahoj, pridam i svou zkusenost s cs. Mam dve dcery, obe sekci. Ani jedna se neotocila. Rodila jsem ve spinalni anestezii, svoje holky jsem chtela po vyjmuti videt. Pro me to bylo krasne🙂. Nelituji a necitim se byt mene zenou a matkou, i kdyz jsem svoje dcery neporodila prirozene. Zadny porod neni bez rizika a bez bolesti. Ale stoji to za to. Pokud se citis na prirozeny porod, budu ti drzet pesti. Ja bych ale nic nepodcenovala, pokud doktor doporuci sekci, sla bych do toho. Kazdopadne preji krasny porod a at jste zdravi.

kittykat22
24. pro 2015

Moj syn bol otoceny KP a rodila som planovanym cisarskym rezom. Tiez som mala na vyber ci prirodzene alebo CS. Ja nemam dobru skusenost s porodom. Spinal mi nezabral a tak ma dali do celkovej anestezie kde mi padol tlak a takmer som upadla do bezvedomia. Hojenie bolo priserne, dlhe a bolestive. Zapalila sa mi jazva ktora vypadala normalne az po 2 rokoch. Ale moj aktivny syn ako sa v brusku mrvil, tak sa zamotal do snury. Keby som rodila prirodzene tak sa cestou von zadusi. Som rada, ze som mohla rodit cisarskym rezom aj napriek komplikaciam ktore nastali a teraz mam doma zdrave a vesele sidlo 🙂

carrien
25. pro 2015

Před měsícem jsem také rodila chlapečka císařem, protože byl KP. Byla jsem i v nemocnici na obratu, cvičila, ale nic nezabralo. Rodit přirozeně jsem nechtěla, takže pokud by mi v porodnici sekci neschválili, šla bych do jiné. Ale protože měl malý větší váhový odhad, u prvorodičky nad 3,5kg, tak taky byli pro sekci. Začátky byly celkem náročné, ale po týdnu jsem lítala a byla fit. No na pokoji se mnou byla paní, co rodila přirozeně, a byla na tom mnohem hůře než já, ani o malého se nemohla starat, a hojit se bude podstatně déle. Vše má své pro i proti, záleží na tobě, jestli se na to cítíš a na odhadu miminka. Pokud by to měl být drobeček asi budou všichni porodníci spíš pro přirozený porod.

kacinda
autor
25. pro 2015

Dekuji za nazory. Docela mi to i pomohlo v rozhodnuti. Pockam jeste jestli si to ten nas drobek nerozmysli, a jestli ne, nebudu z toho delat vedu, proste to tak ma byt. Zkusim kazdopadne i ty cviky, uz jen pro ten pocit, ze jsem pro to, abych miminku v otoceni pomohla, udelala maximum 🙂

snecek.v
25. pro 2015

Dobrý den, přidávám taky svoji zkiušenost. Druhá dcerka u mě v břiše cestovala jak divá🙂 32tt byla příčně, 37tt hlavičkou dolů a v 39tt jsem se už na kontrole a monitorech v porodnici dozvěděla, že je malá zadečekem natlačená v porodních cestách.. Ale ať se nebojím, že ji určitě porodím - váhový odhad něco přes 3kg.. Dozvěděla jsem se to v pátek a malá se v pondělí narodila, takže jsem nad tím moc dlouho nepřemýšlela.. 😉 Narodila se překotně v záchrance. 17:15 přišla první kontrakce a 18:20byla na světě. Manžel mě vezl autem do porodnice, ale v autě už jsem potřebovala tlačit, tak zavolal rychlou🙂 Dr byl trošku hotovej, z toho , že je malá KP. Každopádně jsem ji porodila bez jediného zásahu, bez násřihu, oxytocinu.. Když to srovnám s prvním porodem dcerky, která byla hlavičkou dolů, přišlo mi to úplně stejné 😉 Držím palce 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru