Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

suzanna123
5. led 2014

@cabalkova ani ne. Mimochodem, opravdu si myslíš, že jediný způsob, jak přispíváš do zdravotnictví, je platba pojištění? O státním rozpočtu jsi slyšela? To jen tak mimochodem. A další mimochodem - když ti v porodnici řeknou, že pokud za tebou někdo chce přijít na návštěvu, tak taky musí zaplatit, je to taky OK? Řekněme v průměrné nemocnici 100 Kč, v těch "prestižnějších" 500 Kč.. Taky to nemusí být pokládáno za standard, před cca. 30 lety určitě ne. A náklady jim jistě taky vznikají: návleky, zvýšená nutnost vytírání, použití toalety... A co když se ještě, nedej bože, tatínek zeptá doktora nebo sestry na stav manželky či dítěte???

cabalkova
5. led 2014

@suzanna123 Neutoc na me a jdi na zdravotni poistovnu, at pritomnost otce u porodu zahrnou mezi proplacene polozky a nemusime se tu dohadovat. Pojistenim a statni nemocnici jsi argumentovala ty.

leni78
5. led 2014

@cabalkova co bys delala, kdyby ti nemocnice zakazala byt u podobne narocneho zakroku, nebo ukonu na svem vlastnim diteti ? Ten otec ma na to pravo vis ? Ta nemocnice to nemuze zakazat. Ani porodnice. Nema na to pravo. A pokud nema prokazatelne naklady na toho otce, tak se opravdu obohacuje na byznisu jmenem porod.

Ano, at vyrostou naprosto soukromme porodnice, ja rada zaplatim. I 5000 za otce u porodu.Pokud nebudou spolupracovat s pojistovnou, ocekavala bych celkove vysokou sumu. A ocekavala bych skvely přístup, volbu porodni polohy a dalsi dnes vyjimecne veci, na ktere ma mit ale zena z podstaty byti pravo. Ale toho ja uz se nedockam. Budu potreti a doufam naposled rodit v dubnu.

chris_n
5. led 2014

@suzanna123 koukala si do zákona? že furt říkáš, že na to nemají právo?

suzanna123
5. led 2014

@cabalkova nerada bych se pletla, ale o pojištění jsem za celou diskuzi neřekla ani slovo. A neútočím na tebe, ani se s tebou nedohaduju. Pouze jsme se jaksi ocitly v jedné diskuzi a máme opačný názor. A proč bych měla já chodit na zdravotní pojišťovnu, to je mi taky záhadou.. 😕

leni78
5. led 2014

@cabalkova zdravotni pojistovna to nezahrne do polozek k proplaceni, protoze neni za co vis ? To je jako by si nemocnice vymyslela poplatek za pritomnost rodice u jineho zakroku. Ta nemocnice na to nema pravo, vycucala si to lidove receno z prstu a lidi by to hromadne meli pretat platit. Ja se tedy po porodu do hromadne zaloby zapojim. Jde mi o princip.

suzanna123
5. led 2014

@chris_n já myslím, že to už jsem tu vysvětlila dostatečně

cabalkova
5. led 2014

@leni78 Rodic ma pravo byt pritomen, kdyz lekari dite operuji, na operacnim sale? To jsem netusila... A volba polohy je dnes normalni, ne? Ja si mohla delat, co jsem chtela, mela jsem k dispozici vanu, sprchu, mice, stolicku, klasickou kozu, zebriny... na co si vzpomenes...

gepe
5. led 2014

Hele a dle zakona musi byt u ditete k zakroku souhlas obou rodicu. Musi teda oba rodice souhlasit s porodem, kdyz se jedna o jejich vlastni spolecne dite? 😕 a co se stane, kdyz jeden z nich souhlasit nebude?
To uz je k jablkum i sipek 😀

gepe
5. led 2014

@suzanna123 pojistovny zpetne proplaci spoustu veci 🙂 ale to Te zrejme nezajima.

leni78
5. led 2014

@cabalkova Myslim si ze na operačním sále by mel byt jiny rezim, pokud tam neni sklo, tak bohuzel otec na chodbe.

chris_n
5. led 2014

@leni78 můžu se tě tedy zeptat, proč pak pojištovny svým pojištěnkám proplácí přítomnost otce u porodu? Když by se teda cukali u toho, aby to platili rovnou porodnici?

suzanna123
5. led 2014

@gepe ale ano - mně například zaplatili monitor dechu. Ale nechápu, proč mi to říkáš

cabalkova
5. led 2014

@leni78 Vida, takze na operacni sal rodic nemuze a u porodu ano? Automaticky, bez svoleni porodnice?

leni78
5. led 2014

Holky ted mi rikal pritel, ze snad jeho kamos v pardubicich nic neplatil ale byl tam automat na navlrky, coz vnimam jako fer.

sonik05
5. led 2014

@liss_durman já jsem třeba první dceru rodila v Benešově, protože jsem prostě do Pražské porodnice nechtěla. Ale u druhého mimča už je to trochu komplikace, když nevíš, jak rychle seženeš hlídání a jak rychlý bude porod (už ten první jsem měla na prvorodičku relativně rychlý - 6h). A pak pro návštěvy by to bylo dost z ruky a manžel s dcerou by za námi nemohli jezdit tak často.

Myslím, že hlavní z důvodů, proč si rodičky vybírají Podolí je jejich neonatologické oddělení. Jsou jednou z nejlépe vybavenou porodnicí pro předčasně narozená miminka. A nikdy nevíš, ve kterém týdnu porodíš a určitě bys chtěla pro své miminko tu nejlepší péči.

leni78
5. led 2014

@cabalkova ty mas opravdu opacnej nazor ?

chris_n
5. led 2014

@mirunka4 dá se to dohledat na internetu. Ale platí se na Bulovce, v Podolí a ještě jedné. Zbytek se neplatí.

cabalkova
5. led 2014

@leni78 Podle me je v poradku za pritomnost otce u porodu vybirat poplatek, odpovidajici realnym nakladum. To jak si to porodnice zkalkuluje, je druha vec. Porodnice ti povolenim jeho pritomnosti poskytuje sluzbu, neni to jeji povinnost, tak mi prijde normalni za ni (neco) zaplatit. Na druhou stranu rikam, ze do Podoli, kde se plati kazdy prd a jeste v silenych sazbach, by me proste nikdo nedostal. Takze asi tak.

orchidis
5. led 2014

@cabalkova Ukaz mi, kde jsem psala, že jsou lékaři přeplacení 😀?
Nejsou a proto dělají jen "námezdníky" farmafirem.
Líp čti.

baru7
5. led 2014

@orchidis já si jen dovolím reagovat, například můj manžel a mnoho jeho kolegů, kašlou na farma firmy a přípravky, které jim tam propagují, pokud nejsou přesvědčeni o tom, že je to pro pacienta to nejlepší...vše je o lidech, pochopitelně jsou i takoví, kteří mají poněkud pokleslejší morální zásady, ale to se děje všude a nelze myslím házet všechny do jednoho pytle....já si toto možná beru trochu osobně, protože mám doma poctivého lékaře, který zachraňuje životy a nemá ani korunu z farma byznysu... 🙂

cabalkova
5. led 2014

Holky, pojdte radsi varit obed, stejne se nedomluvime. 🙂

gepe
5. led 2014

@suzanna123 psala jsi, proc bys Ty mela chodit do zdravotni pojistovny. Proto 🙂 evidentne v tom mas prehled, tim lip 😉

gepe
5. led 2014

@cabalkova manzel vari svickovou 😵

chris_n
5. led 2014

Co se týče placení našeho pojištění, atd... náš systém zdravotnictví je dávno za zenitem a je nutné ho předělat. Když se podívám, co za mě pojištovna zaplatí jen za to, že jdu k obvodákovi na tehotenskou prohlídku, tak to fakt naskakuje. A myslím sí, že kdybychom teda to udelali tak, ať se nejdřív čerpají peníze z pojištění, které jsme odvedli a pak si budeme zbytek platit.... tak se za chvilku budeme divit, kolik za kterou "banalitu" platíme.

Nechci tady obhajovat ze 100% nemocnice, porodnice, atd... ale v první řadě je tu problém v celých pojišťovnách, kterých je zbytečně moc a chovají se tak, jak se chovají.

V ČR jsou lidé stále zvyklý na systém zdravotnictví z dřívějška, ale takhle to prostě do budoucna je neudržitelné. Jinde v EU taky lidé odvádějí zdravotní pojištění ze svého platu... a navíc platí mnohem vyšší sumy za to, že je někde ošetří.

A tím tady pravděpodobně končím, protože se tu mele furt dokola. Ano 1000 a víc za otce u porodu je přemrštěné, ale jsou vnitřní směrnice, které si má rodička zjistit, když si tu porodnici vybrala (hlavně v Pze, kde se registrujete, že).

Jinak tady padlo něěco o placení státní školky. Tam jsou taky vnitřní předpisy na to, kolik se za co platí. A pokud si státní školka řekne 5 tis. z prokazatelných důvodů, a já nebudu mít jinou možnost, než si vybrat tuto školku, tak to pravděpodobně budu muset platit. Protože když to odmítnu, tak mě školka to dítě nevezme, že...

suzanna123
5. led 2014

@cabalkova omyl - je to jejich povinnost, respektive otec má právo být přítomen a porodnice mu rozhodně nemůže říct "pardon, my otce k porodu nepouštíme". Samozřejmě se bavím o standardním porodu

cabalkova
5. led 2014

@gepe Ju, to by mohl zaskocit s porcickou i k nam. Ja uz mam nastesti taky maso v troube. 🙂

cabalkova
5. led 2014

@suzanna123 Kde je to prosim vyslovne napsano?

leni78
5. led 2014

@cabalkova Diky za nazory. Ja mam zase tohle co pises ty ohledne zvoleni si i nerealne vyse ( coz vnimam 500 kc za u nas papirovy oblecek, navleky nedostal ) jako moznost pro soukrome porodnice nespolupracujici s pojistovnou. Myslim si, ze statni porodnice by mela prokazat realne naklady. Kolik asi stoji papirovy kabatek ? To by slo dohledat. Myslím si, ze státní porodnice by si nemela vybirat penize v hotovosti za nic. Jen tak, soukromma ano, ale statni ne.

suzanna123
5. led 2014

@gepe to jsem psala a stále nechápu, proč bych tam měla chodit. Já jsem zdravotní pojišťovnou neargumentovala a ani nevím, proč by měla něco takového hradit. Ale už jsem si všimla, že tady je nějaká argumentace plýtvání časem

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru