Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hakalinka
28. kvě 2015

@macinek To bude dobré, neboj. My jsme si neštovice odbyli v létě - obě děti. Hloupé bylo, že to samozřejmě chytly po sobě a přes měsíc jsme nikde nemohli. Ale zas průběh měly takový normální. Horečky ani ne moc vysoké, pupínků tak akorát. Nejhorší je svědění, ale dalo se to. Ale dětí, co to měly ve školce a škole bylo tenkrát pár. Ale měly to všechny tak nějak najednou. Je tedy zvláštní, že u vás se to takhle táhne. Ale přeci jen - když by to měl syn chytit, tak už to snad chytí.

macinek
28. kvě 2015

@hakalinka No nezbývá nám než věřit že všechno proběhne v pohodě 🙂 , hold u prvního těhotenství nic z toho člověk neřešil, teď je to hlídání, nemoci. Stejně tak může syn onemocnět chřipkou nebo čímkoliv jiným, prostě si člověk nevybere 😝 . Ale vzhledem k tomu, že teoreticky můžu porodit kdykoliv, tak se budeme muset přesněji domluvit se sousedkou na přesnějším postupu např. při odjezdu v noci

mimar
28. kvě 2015

@macinek děkuji za info. takže se toho bát nemusím když je 35. a to jsem občas i hřešila hořkou 70% čokoládou.

aanicka
28. kvě 2015

@macinek no, stejně to už nijak neovlivníš. Spíš je to fakt komplikace ohledně toho hlídání. Ale snad to nějak dáte.
Dcerka je zase nemocná, za květen už podruhé a já jednou, tak snad to zase nechytnu. Je to s ní mazec. Sice jen nějaká viróza, ale uspaný nos a děsný kašel - to je hrůza ty noci. A ty jsi už v pohodě? Myslím se zdravím.

aanicka
28. kvě 2015

@mimar jo, tou já hřeším také 😉 , ale mě dlouhý cukr nikdo nebere, tak vím stejně prd.

hakalinka
28. kvě 2015

@aanicka On ten dlouhodobý cukr stejně o těhu cukrovce prakticky nic nevypoví. Myslím, že to má smysl až u dlouhodobějších diabetiků. Mě ze začátku ty hodnoty po jídle lítaly - ale zas mi rychle padaly. A dlouhodobý cukr jsem měla 29.

macinek
29. kvě 2015

@aanicka Jj nemoci u dětí si nevybírají a příjdou vždycky v tu nejméně vhodnou chvíli 😒 . Já už jsem celkem v pohodě, ještě mě trochu v krku pobolívá, ale nic hrozného, naštěstí teď jak se ochladilo a pršelo, tak se pyly spláchly a řepka odkvetla.

78marcela
30. kvě 2015

Holky, ja vcera na kontrole !měla rano 5,7. Po dva dny predtim jsem mela 4,7, tak se na me mudra divala, jakoze si to tam snad vymyslim a chtela mi dat pichat inzulin. Nakonec mam jeste tyden na to aby se to spravilo. Dlouhodoby cukr mam 43, coz je pry taky hodne, na netu jsem nasla jen normalni netehotny hodnoty a tam pisou ze do 45 je to vyborny, ale my tehotny mame zase asi jinak tabulky, nevite kolik je hranice?

a.n.d.y
30. kvě 2015

@78marcela nic si z toho nedělej. Mně ty hodnoty taky lítaly a absolutně jsem nechápala z čeho, když jsem po dva dny jedla stejné jídlo. Jinak mě na diabetologii řekli, že se mám u dlouhodobého cukru vejít mezi 20-40. Já měla 33 a byli spokojený. A co se týče inzulínu - kdybys ho nááááhodou dostala, tak věř, že to zmákneš. Já se strašně bála a teď mi vadí víc glukometr, než inzulínová tužka.

vera1410
30. kvě 2015

@78marcela Mě to taky skáče, ale opačně. Doma mám víc a u dr.míň :D jinak ten dlouhodobý cukr je podle mého dr. do 42 v pohodě. Tak to máš o trochu horší. To se ti spraví určitě.

hakalinka
30. kvě 2015

Holky, výhoda je, že máme velkou šanci, že je to jen na pár týdnů - měsíců. To vydžíme. Já teď spíš přemýšlím, co po porodu. Co udělat pro to, abych tu cukrovku nedostala definitivně. Nemáte nějaké rady? Já jsem hubená, takže problém nadváha u mě není. Přemýšlím o nějakých produktech na posílení slinivky nebo tak...

a.n.d.y
30. kvě 2015

@hakalinka já si myslím, že pokud ji máme dostat, tak ji dostaneme 😒 Určitě pomůže, když se nebudeme přejídat sladkým, budeme mít vyváženou stravu a nějaký pohyb, ale myslím si, že víc udělat nemůžeme. Taky jsem štíhlá, takže si nemyslím, že by u mě byl problém v nadváze. Cukrovku měla moje babička, teď ji zjistili nově mojí ségře, ale ta to má zřejmě způobené jinou nemocí zažívacího systému.

xalla
31. kvě 2015

Ahoj těhulky cukrovkářky 🙂 Tak se zkouším měřit po hodině....na diabetologii mi řekli, že se mam měřit po 2 hodinách ale to mám ty hodnoty kolem 5ti.....tak teď zkouším měřit po hodině a už to tak dobré není mi přijde....mám v průměru po snídani, obědu i večeri tak 7,2-7,5 ...ale když je limit do 7,8 tak to snad bude ok ....raději se budu měřit po hodině ale přijde mi že se mi to zhoršuje :/

macinek
31. kvě 2015

@xalla Pokud jsi v limitu tak to neřeš 😉 navíc většina glukometrů spíš přidává, takže v reálu to bude míň. Někomu se to časem zhoršuje, někomu zlepšuje, někdy to lítá, hlavní je že je to v limitu, hlavně se moc nestresovat 🙂

Mě teď prochází tak nějak kde co, přes limit jsem nebyla ani nepamatuju 😀 , teď jsem zkoušela večeři z grilu - 1,5 špekáčku, grilovanou kukuřici, rajčata, slunečnicový chleba, kečup a hořčice a po hodině 7,4 a to jsem se pěkně přecpala 🙂 . S blížícím se porodem je to každý den jinak, jeden den mi je blbě takže jím jenom opravdu jenom že musím a pak jsou dny kdy mám pořád hlad a nevím co bych sežrala 😀 , ale vzhledem k tomu že mě víc než sladkosti bere ovoce, tak je to hřešení celkem v pohodě 🙂

xalla
31. kvě 2015

@macinek Tak tobě už se to blíží 🙂 Já jsem 35. tt , tak ještě budu muset vydržet ....včera jsem měla k obědu jen polévku s chlebem a po hodině 7,5 ....k večeři jsem si dala 5 párečků ( těch mini) v listovém těstě a zeleninku a po hodině 5,8 :D takže to mi prošlo v poho a to jsem se bála ......
Já to mam většinou v poho když jim maso se zeleninou ale to už mi nějak začíná lézt krkem :D

Tak to máš dobré že tě bere ovoce 🙂 lepší než chuť na dortíky 🙂 Já když mam chuť na něco tak si udělam štrůdl bez cukru a to je taky uplně v poho 🙂

macinek
31. kvě 2015

@xalla Mě se to kolem toho 35tt lehce zhoršilo, blbě mi vycházely snídaně, ale pak se to začalo zlepšovat a projde mi kde co - skoro celá pizza, hromada těstovin. No ovoce bych jedla pořád anebo ovocné nápoje - freshe, smoothie atd, ale i s tím se člověk musí krotit a nemůže toho sežrat moc, navíc já mám po klasickém sladkém a hlavně sladkém pečivo v puse jak v polepšovně, né že by mě zrovna pálila žáha, ale prostě hnusně kyselo v puse, takže mě to sladké ani moc neláká 😀

xalla
31. kvě 2015

@macinek No tak to je paráda, že tě projde kde co 🙂 Jak říkám , už to máš za pár, takže pohodička 🙂

A budou ti porod vyvolávat ?

78marcela
31. kvě 2015

@vera1410
@a.n.d.y holky diky za info o tom dlouhodobem cukru. Ja rano jako kazdou nedeli tradicne zvracela, tak nebylo co merit po snidani, ale nalacno bylo 4,8. A to jsem si dala jeste vecer v devet na druhou veceri jogurt s ovocem. Predtim nam nic o druhe veceri nerikali, pry jen jednu mame mit, ale jak mi sem nektera z vas dala odkaz na recepty, tak jsem si to precetla a tam o druhe veceri psali, tak jsem ji zacala a v rano v pohode.
Docela se bojim aby mi ta cukrovka po porodu nezůstala, nadvahu mam, i kdyz jsem mela na zacatku tehu cukr 3,9. Pak jsem dost sladky jedla, mela jsem na to porad chut.

petane
31. kvě 2015

Ahoj holky, nemáte někdo glukometr Freestyle lite? Já měla Accu-chek performa, pak Contour plus a oba mi hrozně přidávaly oproti laborce. Teď jsem dostala ten freestyle a ty hodnoty jsou na něm naprosto v pořádku i když sním cokoliv 😀 Tak jestli zase naopak neměří moc málo ☹ Zítra ho vezmu s sebou a otestuji s laboratoří.

macinek
31. kvě 2015

@xalla Zatím nevím, ve středu jdu ještě na poslední monitor a kontrolu ke své doktorce a ta mě už bude odesílat do porodnice a tam se rozhodne, ale malej byl zatím váhově dle tabulek, takže zatím dobrý. No uvidíme, v prvním těhotenství jsem měla taky cukrovku, na vyvolání jsem měla nastoupit v neděli v 7:30 (lítal mi i dost tlak) a syn se narodil v neděli v 4:20 přirozeně, stihli jsme to tak tak 😀 a bylo to v 38+5tt

xalla
31. kvě 2015

@macinek Ty jo tak to už můžeš rodit každým dnem 🙂
Tak to držím palce ať to máš rychlý 🙂 a nemusí ti to vyvolávat..... z toho já mam docela strach z toho vyvolávání 😠 i když zatím nevím jak to bude, malá minule na UTZ nebyla otočená , takže čekám co bude 😎

macinek
31. kvě 2015

@xalla Díky 😉 , no přijít to může kdykoliv, uvidíme, akorát teda epidemie neštovic se rozjela ve větším, takže už není otázka jestli je syn dostane, ale kdy, každopádně nejpozději do 14ti dnů je očekáváme, tak uvidíme jak to všechno proběhne 😒 . Ohledně vyvolávání ani strach nemám, podle doktorky už se to pomaličku připravuje, takže si myslím, že by to nemusela být taková hrůza snad 🙂

a.n.d.y
1. čer 2015

Holky, tak vám chci říct, že jsem vyzkoušela ke snídani bílou housku. Po skoro 4 měsících! A hodnota stejná jako s tmavým pečivem 6,1 😀 Včerejší večeře dopadla teda katastrofálně (8,9), ale to se nedá nic dělat, holt ty večeře musím nějak přežít nebo si přidat ještě inzulín.

macinek
1. čer 2015

@a.n.d.y No škoda těch večeří, ale zase už jsme skoro u cíle 🙂 , já mám dneska měřící den, ale očekávám klidný průběh 😀 , nalačno 4,6 večeře byla vydatná pečená žebra 😀

Tak dneska ještě nachystám postýlku v ložnici a už snad budeme mít nachystáno všechno, dokonce i manžel si včera sbalil batoh do porodnice s oblečením a přezůvkama 😀 , ale doufám že ještě aspoň týden vydržíme

a.n.d.y
1. čer 2015

@macinek přesně, jsme skoro u cíle, tak už mě to nerozhodí jako na začátku, ale dnes si dám raději pozor 🙂 Držím palce, abys měla hodnoty hezké, ale u tebe se toho nebojím 😉 Mě dneska čeká k obědu zelí, výpečky a br. knedlík, se těším.
Manžel už má taky sbaleno? Skvělý, ten můj už taky 😀 Já teda beru 2 tašky - jednu menší na sál, kde má i manžel věci a druhá větší se mnou půjde na pokoj. Přibalila jsem mu tam pití, foťák, přezůvky, peníze a přihodíme raději ještě nabíječku na mobil 🙂 Já bych klidně už rodila 😀

macinek
1. čer 2015

@a.n.d.y Já mám pro sebe kufr kde mám všechno co potřebuju, ten mám víceméně sbalený, jenom tam před odjezdem přihodím věci co používám i doma denně, manžel si do batohu hodil věci pro sebe. No jsem zvědavá kdy to bude, já nemám ráda takové ty přepadovky, radši vím co a jak, takže v tohle ohledu bych radši věděla kdy to příjde i s ohledem na syna, no uvidíme.

hakalinka
1. čer 2015

@a.n.d.y Prosím tě, už neřeš cukr a šupaj rodit 😀

hakalinka
1. čer 2015

Holky, já už jsem taky nervozní.....Dnes v noci mě pořád bolelo břicho, já nevím, jestli poslíčci, ale pořád mě to budilo. Tašku mám taky tak nějak napůl sbalenou. Ale včera jsem měla energie jak nikdy za celé těhotenství. Tak si říkám, jestli to taky není příznak porodu. Jinak, co se týká cukru - tak včera jsem si dala nanuka, pak spoustu broskví, hořický trubičky - ty bez cukru - zato čtyři balíčky....ne tedy najednou, ale tak nějak postupně v průběhu odpoledne. Hodnoty asi dobré - to co jsem se asi 2 x změřila. ...Jsem zjistila, že mě to měření docela baví - mě to snad už i bude chybět po tom porodu 😀

macinek
1. čer 2015

@hakalinka Já jsem včera měla taky celkem dost energie, vyčistila jsem cestovní postýlku, připravila zahradní nábytek na sezonu, manžel vyčistil bazén, večer jsem teda byla unavená, ale příjemně. Zato teda v sobotu mi bylo celkem ouvej, ale prcek si ještě zvětšoval svůj příbytek takže to bylo tím 😀 , dneska se cítím celkem dobře, takže doufám že ještě tenhle týden bude klid 😀

macinek
1. čer 2015

Teda ohledně toho shánění hlídání dneska haluz jak prase. Před časem jsme sháněli paní na úklid, tu jsme sehnali a inzerát pořád visí na webu (hlidacky.cz) a dneska mi psala slečně jestli ještě někoho sháníme a slečna i hlídá děti a vypadá to že bydlí cca 5km od nás, tak jsem jí psala, že teda úklid nepotřebujeme, ale že bude asi potřebovat hlídání, tak jsem zvědavá co mi napíše. Bylo by to asi úplně nejlepší řešení i kdyby syn nebyl nemocný, aspoň bych nemusela otravovat sousedku a hlavně stejně počítám že pokud nebude vyvolávaný porod, tak pojedeme v noci 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru