Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
25. kvě 2017

@medulinek To zatím nemá význam... tělo je rozhozený nedostatkem spánku, únavou, hormonama. Většinou je vidět nějaký posun až doma.

medulinek
25. kvě 2017

Ja si myslim,ze oni s tim stejne asi nic delat nebudou,ze to jen napisou do propousteci zpravy a at to resi obvodak nebo diabetolog. Hlavni je,ze Stellca ma glykemie v poradku

werumka
25. kvě 2017

@medulinek Přesně, pro ně je to jen kolonka. Smysl by to mělo, kdyby To sledoval nějak kontinuálně diabetolog. Ale v tuhle chvíli se z te glykémie nedají dělat nějaké závěry. Důležité je, že miminku změřili glymču, aby nemělo hypo a tím to tak nějak pro ně hasne. Zůstane Ti glukometr? Nebo ho vracíš?

lucienelka
25. kvě 2017

@medulinek jeeee obrovska gratulace 🙂, mala je nadherna a ta vaha je naprosto krasna, neprijde mi vubec jako obrik, proste parada.
Me dle odhadu tento tyden rikali,ze ma maly 3500gramu, nicmene glykemie mam silene nizko,takze jsem zacala jist i vcelku normalne.Rano mam 4,5 a hodinu po jidle 5,1. Takze snad to bude v cajku i po porodu.

whitelilith
26. kvě 2017

Holky jdu pro info/radu.
Kdyz mi delaly test na cukrovku vysly mi hranicni hodnoty (jenze ja noc pred tim skoro nespala a byla vystresovana, syn sel poprve do skolky).
No uz jsem byla v dia poradne, mam glukomer a ted jsem proste zkusila prasarnu (doted mi vsechny hodnoty vychazely dost pod tu kritickou hladinu)-dala sem si po obede - spagetach jeste tak 1/3nutelly a mereni mi pak vyslo i presto 6,6 po jidle.
Je mozne nejak opakovat znovu ten uvodni test?
Ta dieta mi jako takova az tolik nevadi-ale to bodani do prstu je pro mne stres navic-nesnasim jehly a mam k tom blok, i kdyz to moc neboli, je to rychle-no stejne. Plus samo sebou ta otrava jezdit do poradny. :/

alkapinka
26. kvě 2017

@whitelilith u me se zjistilo ze cukrovku proste nemam, ale jen kuli spatne provedenymu testu a jedny jediny hranicni hodnote na lacno jsem vyfasovala nalepku cukrovkarka,glukometr a nazdar.. jim uplne normalne-az hodne spatne- cola, susenky, cukrovinky,smazeny- vubec se neomezuju(hlavne taky na just abych jim to dokazala) a hodnoty mam 5,1..5,3.. 4,7..apod.. uz na prvni poradne jsem to dia rikala, ne nezajem-proate prej jsem.. na druhy poradne me pochvalila jak dietu hezky dodrzuju-tak jsem ji rekla ze zadnou dietu a VUBEC zadny omezeni nedelam, prave jako test a ukazku ze nejsem cukrovkar a proste ten test byl spatne udelanej.. nikdo se semnou nebavi..z lejster me prej jen tak vyrdit nemuzou..a ja to prej"preziju"..takze osobne ja sem nepochodila ani s opakovanim testu, ani s vyrazenim ze statistiky ze jsem cukrovkar..kdyz evidentne nejsem.. jo a malej je podle mereni taky naprosto jak podle ucebnice... tak sand budes mit vetsi stesti.. ja uz mam nadteti jen jednu poradnu protoze za chvili rodim..a uz je nechci ani videt😒

werumka
26. kvě 2017

@whitelilith Ahoj! A ta zvýšená glykémie byla na lačno? Jen jednou nebo dvakrát po sobě?

whitelilith
26. kvě 2017

@werumka ten prvni a posledni odber mi vysel presne na horni hranici tolerance a ta prstredni hodnota byla o 1,2vyssi.
3 roky zpet u prvniho tehu se delal jen odber pred a pak za 2h a hranice byly nizsi. Kdyby to bylo stejne nastavene, jsem pro ne negativni.

whitelilith
26. kvě 2017

@alkapinka jo. Vnimam to naprosto stejne jak Ty... ale ja se s nima budu jeste chvili prudit.

werumka
26. kvě 2017

@whitelilith Já myslím, že by to bylo naopak - hodny po zátěži se poměrně výrazně uvolňovaly - dřív byla hodnota po hodině 8,9 maximum a po dvou hodinách do 7,7. Teď je limit po hodině 10,0 a po dvou hodinách 8,5. To testování po hodině je v těhotenství důležité, protože v těhotenství funguje metabolismus trochu jinak. Pokud jsou dvě lačné glykémie nadlimitní (v rozmezí třeba dvou dnů) nebo je přesáhnutá jakákoli hodnota po zátěži, tak spadáš do kategorie těhotenská cukrovka. Je samozřejmě důležité vyloučit vnější vlivy, jako je nemoc, některé druhy léků atp. Ale v tomhle případě se test má celý odložit... To, že jsou glykémie v pohodě, je super. Každá žena může mít z hlediska cukrovky odlišný vývoj. Ale sleduje se to proto, že pokud se jedná o GDM, tak ten vývoj může být velmi rychlý (před 30. týdnem nic a po 30. týdnu skoro ze dne na den glykémie letí nahoru).

werumka
26. kvě 2017

@whitelilith Ale @alkapinka ten test provedli celý špatně, tam to bylo trochu něco jiného...

lucienelka
27. kvě 2017

@werumka Veru muz se te zeptat?Od 33tt mi glykemie spadly brutalne dolu, to taky muze byt?Rano mam 4,5 a po jidle 5,1. Je to mozne, ze takto muze telo taky reagovat?

lucienelka
27. kvě 2017

ja uz jsem z toho totiz zblbla!Od 14tt na inzulinu protoze jsem mela ranni hodnoty kolem 5,3, kdyz jsem se prestehovala,tady mi okamzite inzulin sundali,ze nejsem pacientka,ktera ma hodnoty na inzulin a shodou okolnosti v momente,kdy jsem inzulin vysadila,ty hodnoty okamzite spadly dolu.... Bud je to cista nahoda, nebo nejaka souvislost?Muze to tak byt?

werumka
27. kvě 2017

@lucienelka Podle mě to bylo způsobené tím zbytečně nasazeným inzulínem. Když se nasadí na normální glykémie, tak po tom vysazení zase spadnou. A pokud je po gynekologické stránce vše ok, tak je to už teď normální vývoj - po tom 35. týdnu se ty glykémie stabilizují a mohou až tímhle způsobem spadnout.

medulinek
27. kvě 2017

@werumka jj,glukometr mi zustava i mi doktorka napsalA jedny prouzky navic a kdyz se nahodou stane ze budpu v noci dobre podminky,mam si rano zmerit obcas lacnou. A dal u ni zustavam a budem pracovat na snizovani vahy.

veri86
29. kvě 2017

Zítra se chystám na OGTT a chci se prosím zeptat, zda je možné před tím v noci i třeba ráno pít čistou vodu.? Děkuji

klaudiesk
29. kvě 2017

Diabetolog mi rikal, ze ted ma tehu cukrovku kazda treti mamca, ze zprisnili hodnoty glykemie. Nechapu, proc to z 5,5 na lacno posunuli na 5,1?!? Zbytecne tim zatezuji nastavajici maminky. Nez aby nemely nervy, musi se pichat do prstu, odmerovat, nervovat se,... ☹

klaudiesk
29. kvě 2017

@veri86 podle me pit vodu muzes

medulinek
29. kvě 2017

@klaudiesk ale delaji to pro zdravi miminka,zaplatbuh za prisne nirmy,podle starych bych prosla,podle nivych jsem neprosla a bum tehu jsem dojizdela na dost vysokem inzulinu

klaudiesk
30. kvě 2017

@medulinek mne doktor rikal, ze kdyz je ta mamca treba tremistka, tak ze to taky ma. Chapu, ze u nekterych maminek je to dobre, ze to zachyti jako treba u Tebe. Ale i ten doktor se tvaril, ze uz je to moc prehnane. Tady jedna taky psala, ze ji normalne uplne vsechno, ale musi chodit do poradny atd.

alkapinka
30. kvě 2017

@klaudiesk jojo, to jsem byla ja.. kuli nervikum-zrejme.. litam ob 14dni do poradny a tech druhych 14dni do laborek(krev/moc atd) zabiram misto nekomu kdo by to potreboval, mam zbytecnej zaznam v"karte" a priznavam ze me to dost obtezuje...nejsem z mesta kam musim porad dojizdet, ted jeste mame objizdku..takze suuuuper...ale jak rikam-spatny test..jim a piju vsechno a mam vsechno v poradku

werumka
30. kvě 2017

@klaudiesk Tréma Ti opakovaně glykémii nad limit nezvýší. Pokud ano, tak je na místě to sledovat dál, protože spolu se vzrůstající hladinou hormonů to pak může zvednout glykémie plošně. Ty limity se měnily z dobrého důvodu a je to tak dobře. Můžeš se podívat ke mě do blogu. Ale zároveň je nutné ten test provést správně. Mnoho falešně pozitivních diabetiček vznikne právě kvůli blbě provedenému testu. A také na druhou stranu diabetiček, které cukrovku opravdu mají, ale zase kvůli špatně provedenému testu se na to nepřijde (je to třeba test provedený příliš brzy, volný pohyb během testu - oboje uměle sníží glykémii).

werumka
30. kvě 2017

@medulinek Tak to je super - zvlášť, když už máš s tím doktorem nějak navázanou komunikaci a vztah, tak je fajn u něj zůstat.

beatax
30. kvě 2017

prosim o radu, mam gdm od 1. trimestru (2x vyssi lacne), nyni uz na inzulinu, 3 denne pred hlavnimi jidly, ted v 28 tt zacala zlobit snidane, jim 80 - 90 chleba s kravskym maslem a platkovym syrem ci sunkou + zelenina... glykemie zacali litat nad limit, tak sem pripichla ... (pripichuji po jedne jednotce), sem hubene postavy, jde me o to, zda i kdyz mam inzulin mam se snazit snidani delit na dve casti, tj. jeden platek chleba snist napr. v 7 rano, v 8 druhou cast snidane? a pak po hodine merit? anebo proste pripichnout tu jednu dve jednotky (budu na 7 jednotkach pred snidani) a snist celou snidani tj. 45 g sacharidu, u ostatnich jidel mam 3 - 4 j. inzulinu... tam se glykemie zatim drzi stabilne... anebo je to jedno, jen je pro me snadnejsi si pri dopolednim shonu dat tu snidani najednou ... nez ji kouskovat a pak jeste merit... po te druhe casti snidane? 🙂 diky moc za radu

beatax
30. kvě 2017

a jeste bych se zeptala, gdm s inzulinem se rodi v normalni porodnici, nebo je nutne nejake vyssi pracoviste? Pripadne kdy nejpozdeji se rodi, predpokladam, ze prenaseni asi nehrozi? 🙂 diky za vase zkusenosti

medulinek
30. kvě 2017

@beatax ja jsem rodila na melniku,ktery je vedeny jako perinatologicke centrum,mela jsem 26j nocniho a prenaset me nenechali. Chteli vyvilavat v 39+3, usmlouvala jsem to na 35+5tt.

mischel26
30. kvě 2017

@werumka ahoj,prosim Te...mohla bych na Tebe mit dotaz?jedna se mi o to,ze ma diabeticka chce,abych zacala si pichat denni inzulin 2j pred jidlem....a me to prijde jako zcela blbost,protoze mam hodnoty naprosto ukazkove....co bys rekla? Rano 5,5 po 1h 6,2/ pred obedem 5,5 po 1h 5,6 / pred veceri 5,6 1h po 7...a to zrovna jsou jedny z tech horsich hodnot...nevim,to maji doktori nejaky odmeny za pocet rozdanych inzulinu?moc dekuji za reakci...

werumka
30. kvě 2017

@mischel26 No, já nejsem doktor, ale na tyhle glykémie bych vubec inzulin nenasazovala... Jaký důvod dr. uvedla? Glykémie, hladovění (malo sacharidů k jidlu)? Mozna se chce sichrovat pred těmi nejrizikovejsimi týdny z hlediska glykémii, které teď přijdou. Ale to mi prijde jako blbost, inzulin se preventivně nenasazuje, to nadělá vic škody než užitku, i kdyz je ta dávka opravdu jen kosmeticka.

werumka
30. kvě 2017

@beatax Ahoj! V tomhle případě bych spis přidala inzulin. Dělit snídani, když máš rychlý inzulín, může byt ve finále složitější. 7 jednotek není tolik. Ale určitě bych prvořadě vynechala ke snídani mléčné výrobky. Naopak bych zkusila vic bílkoviny - omeletu např. S inzulinem se nenechává přenášet. Pokud pichas i rychlý, je lepší volit porodnici s petinatologickym centrem. Ale je to vsechno i o dalších okolnostech a tom, jak je na tom miminko, jestli je vše ok nebo se předpokládají nějaké potíže.

mischel26
30. kvě 2017

@werumka moc dekuji za rychlou odezvu...mam tez ten nazor...nerekla mi specialne duvod,zda se ji to pry proste zvyseny a chce abych ty hodnoty mela nizsi...asi ji je budu falsovat ty hodnoty...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru