NT

NT- nuchální translucence, nebo také šíjové projasnění je podkožní nakupení malého množství tekutiny v šíjové oblasti nenarozeného plodu, které lze pozorovat ultrazvukem2 v prvním trimestru37 těhotenství24.

Vyšetřením tloušťky kožní řasy, která je vázána na množství volné tekutiny v záhlaví plodu, napomáhá certifikovaným lékařům odhalit možné vrozené vývojové vady nenarozeného dítěte.

Hodnota NT1 se však výrazně zvyšuje s velikostí plodu82, přesněji řečeno s jeho temenokostrční délkou (CRL), proto je velice důležité zohlednit stáří těhotenství5, pro tvrzení, zda je zjištěná NT hodnota opravdu zvýšená. Za hraniční nález jsou považovány hodnoty okolo 2,5 mm. Více o NT hodnotách naleznete v samostatném článku Hodnoty NT1.

Video (ENG): Nuchální translucence

Během druhého trimestru17 se volná tekutina v záhlaví (šíjové oblasti) obvykle rozloží. Existuje však také možnost vývinu nuchálního otoku (edému) nebo měkkého zduření krku (cystického hygromu), obojí může, ale nemusí, být spojeno s celkovou vodnatelností.

Ultrazvukovým vyšetřením zvaným NT screening14, jehož součástí je i měření nuchální translucence, lze odhalit některé vývojové vady plodu již koncem prvního trimestru. Více o prvotrimestrálním screeningu se dočtete v hlavním článku NT screening14.

Více o NT na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.fetalmedicine.com/synced/fmf/FMF-czech.pdf
  2. http://www.igyn.cz/screening_vad.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s NT

Máš zkušenost s NT?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost