Opruzeniny

Opruzeniny, odborným názvem Intertrigo, je onemocnění, které vzniká zejména tam, kde se dotýkají nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se pak zadržuje teplo a vlhko, a pakliže je navíc chráněné těsným oblečením, které brání přísunu vzduchu, dochází k hromadění kožního potu a mazu, což způsobuje podráždění pokožky, která reaguje svěděním, zarudnutím či pálením.
Opruzeniny

Opruzeniny také velmi často vznikají díky bakteriím a kvasinkám Candida albicans, které se na lidském těle běžně vyskytují. Dokonce i vláknité houby, které vyvolávají plísně na ploskách nebo nehtech nohou, mohou být původcem opruzenin. K přenesení kamkoliv po těle pak postačí běžné otírání ručníkem nebo oblékání např. spodního prádla. Živnou půdou pro bakterie a kvasinky je zejména vlhké a teplé prostředí.

Opruzeniny postihují nejen děti v kojeneckém a batolecím věku, ale mohou být problémem i celé řady dospělých jedinců, přičemž muži jsou k opruzeninám více náchylnější, než-li ženy.

Nejčastější výskyt opruzenin

  • třísla, nebo vnitřní strana stehen,
  • podpaží,
  • rozkrok,
  • genitálie,
  • oblast konečníku,
  • pod prsy,
  • kožní záhyby (zejména u obézních jedinců).

Podpůrné faktory vzniku opruzenin

  • velmi teplé prostředí,
  • vlhkost vzduchu,
  • oblečení (včetně spodního prádla) vyrobené z umělých materiálů,
  • nepříliš kvalitní obuv z gumových či koženkových materiálů,
  • nadměrné sezení v automobilu, neprodyšných křeslech atp.,
  • nedostatečná nebo naopak příliš důkladná hygiena - nadměrným používáním mýdla nebo jiných kosmetických přípravků může být snížena přirozená obranyschopnost pokožky a tím vzniká prostor pro opruzeniny,
  • některé chronické zdravotní potíže - snížená imunita, diabetes (cukrovka2) atd.

Léčba opruzenin

Při výskytu opruzeniny lze v mnoha případech základní léčbu zvládnout i bez návštěvy lékaře. Lékárny nabízí nespočet přípravků, které mohou pomoci problém vyřešit. Vhodné jsou například zásypy, speciální masti, krémy, pudry či koupele.
Dále je u postižených míst třeba dodržovat:

  • suchou a čistou pokožku, zabránit dalšímu zapařování,
  • upřednostňovat vzdušné oblečení a spodní prádlo z přírodních materiálů - v domácím prostředí pak nosit co nejméně oblečení,
  • při intimní hygieně používat čistou vodu a případně antibakteriální mýdlo.

Výborným pomocníkem, zejména na cestách jsou i speciální vlhčené ubrousky napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem.

Pokud domácí samoléčba nepomáhá a postižená pokožka je stále zarudlá, zanícená či dokonce mokvá a bolí, jedná se s největší pravděpodobností o opruzeniny způsobené kvasinkami, bakteriemi nebo plísněmi. V takovém případě je vhodná návštěva lékaře - dermatologa, který provede stěry z postižených míst a doporučí vhodnou léčbu.

Opruzeniny u dětí

Opruzeniny v novorozeneckém7, kojeneckém nebo batolecím2 věku jsou v podstatě obecným názvem pro několik projevů zánětlivého onemocnění pokožky. Postihují nejčastěji děti v kojeneckém věku, avšak tyto obtíže mohou přetrvávat až do věku batolete.

Sudocrem

Pod označením "kojenecké opruzeniny" se skrývají nejčastěji tyto dermatologické obtíže:

  • Intertrigo (opruzeniny) - stejně jako u dospělé populace se jedná o onemocnění, které postihuje především kožní záhyby. Výsledkem toho je mechanické nebo chemické podráždění kůže, způsobené rozkladem potu, moči nebo stolice. Tento typ opruzenin vzniká zejména nedostatečnou hygienou a nevhodnou volbou oblečení. Postižená místa jsou červená, se sklonem k mokvání. Děťátko může pociťovat bolest a pálení.
  • Plenková dermatitida - je forma opruzenin, vznikající třením plenek33 a působením chemických látek z moči a stoličky (z mokré plenky, ale odpařují se také ze savého gelu v jednorázové plence, i když se na omak zdá být suchá). Postižené místo pak osidlují bakterie a plísně. Výskyt opruzeniny v tomto případě začíná v okolí genitálu a zadečku, v oblasti plenek. Postižená místa jsou sytě červené barvy, s výsevem drobných puchýřků, které mají sklon k mokvání. Postižená oblast je bolestivá a pálí.
  • Ouročky (kojenecká forma atopického ekzému23) - tento ekzém může být snadno zaměnitelný s opruzeninami. Ekzém se objevuje zpravidla mezi 2.2- 6. měsícem6 života miminka a často je projevem potravinové alergie6. Velmi často začíná na tvářích, bradičce nebo krčku děťátka, ale může se rozšířit prakticky na celé tělíčko. V postižených místech nejprve dojde ke zčervenání pokožky s výsevem drobných pupínků na povrchu, následně dochází k mokvání a povrch se změní na stroupky a šupinky. Ekzém je provázen úporným svěděním, které způsobuje celkový neklid miminka a také špatný spánek6.
  • Kontaktní kojenecký ekzém - i tento ekzém1 může vzhledem připomínat opruzeniny nebo vyrážku. Jedná se vlastně o alergickou reakci děťátka na např.: používanou kosmetiku, prací prášek28, plenky, nebo materiál používaného oblečení. Reakce obyvkle bývá lokální, tzn. pouze v místech, kde se alergen a dětská pokožka dotýkají, ale může se projevit na celém těle. Projevy vyrážky jsou podobné kojeneckému atopickému ekzému, i tento je provázen silným svěděním.
  • Kandidóza neboli kvasinková infekce10 - obvykle je odrazem špatné střevní mikroflóry, u kojených dětí předané od matky, případně z nevhodného složení stravy, pokud je miminko již přikrmované10.

Jak předcházet opruzeninám u dětí

Kůže novorozence je po narození hladká, záhy však dochází k jejímu odlupování, které trvá přibližně od 2-20 dnů. V tomto období je možné novorozeneckou pokožku po koupání ošetřovat olivovým nebo jiným vhodným olejem (olej vždy mažeme na vlhkou pokožku, ne na suchou). Děťátko není třeba koupat každý den, postačí omytí obličejíku, rukou a zadečku - tedy místa, kde k zapařování dochází nejčastěji. Teplota vody by měla být mezi 36 - 37 °C. Nejvhodnější k mytí je pak čistá voda, případně dětské mýdlo s obsahem glycerinu nebo mycí olej ( pak není třeba mazat po koupeli ). Pravidelně umývat se doporučují především místa náchylné k zapářce - krční záhyby, podpaží, nožičky a zadeček miminka, namydlit celé tělíčko postačí jedenkrát za týden. Stejně často se myjí i vlásky děťátka, zpočátku také pouze vodou, mýdlem či mycím olejem. Dětský šampón (nejlépe takový, který nepálí a nedráždí oči) je vhodné používat až v době, kdy jsou vlásky hustší. Pěny do koupele nejsou pro malá miminka vhodné, zejména proto, že vysušují kůži a obsahují dráždivé látky. Používání olejových emulzí do koupele je na místě pouze v případě, že má děťátko suchou a podrážděnou pokožku. U takových dětí je také nevhodný dlouhodobý pobyt ve vodě.
Opruzeniny - prevence

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat chlorované vodě. Kombinace vysokého obsahu chlóru a přecitlivělosti dětské pokožky může vést k zánětlivým projevům pokožky. Tento problém je možno řešit dvěma způsoby: používáním speciálních filtrů na vodu, nebo převařováním vody ke koupeli miminka. Chlór se totiž odpařuje.

Velice důležitá je také péče o plenkovou oblast. Základem prevence opruzenin je především pečlivé očištění pokožky od veškerých zbytků stolice pod tekoucí vodou, případně za pomoci vlhčených čistících ubrousků. Nevhodné je používání syntetických mýdel. Při přebalování je důležité nechat zadeček miminka chvíli na vzduchu. Na očištěnou a suchou kůži poté nanášíme ochranou mast nebo mast proti opruzeninám (Bepanthen, Sudocreme, Menalind, Bübchen, Sebamed, Rybilka atp.), vhodné jsou také masti s obsahem zinku. Zásyp (kromě zinkového) na podrážděnou nebo vlhkou pokožku vhodný není, stejně tak jsou nevhodné i krémy, které zabraňují přístupu vzduchu k pokožce. V akutní fázi jsou nevhodné mastné krémy, lze je ale použít k doléčení suché kůže po opruzenině.

Příčiny vzniku opruzenin u novorozenců a kojenců

  • Kůže novorozence je jemnější, tenčí a je méně odolná infekci.
  • Dítě není dostatečně často přebalováno. Plenky je třeba děťátku měnit často, novorozenec čůrá i více než dvacetkrát za den, roční dítko přibližně sedmkrát denně. I při používání velmi kvalitních plenek je nutná častá výměna a alespoň jedno přebalení během noci. Kvalitní plenky jsou do jisté míry prodyšné a zajišťují tak proudění vzduchu k pokožce. Látkové plenky23 je důležité řádně vymáchat a pro novorozence po usušení lze i přežehlit. Také velikost plenek hraje v prevenci opruzenin důležitou roli. Děťátko v plence nesmí být příliš utaženo a omezeno v pohybu.
  • Rodiče používají na jemnou dětskou pokožku nevhodné krémy, přísady do koupele a kosmetiku.
  • Průjem dítěte nebo řídká stolice. Opruzeniny se mohou také objevit v souvislosti s vyšší frekvencí stoliček nebo průjmem1. Zde je potom riziko infekce plísněmi nebo bakteriemi mnohem vyšší. Stoličky děťátka se můžeme snažit upravit vhodnými probiotiky6 a Hylakem forte.

Léčba opruzenin u dětí

Opruzeniny jsou velmi bolestivou záležitostí i pro miminka. Co tedy dělat:

  • nejprve je důležité postižené místo pečlivě umýt vlažnou vodou a glycerinovým mýdlem a poté opatrně vysušit jemným ručníkem,
  • zadeček děťátka necháme chvíli volně na vzduchu,
  • poté naneseme tenkou vrstvu vhodného krému (masti) na postiženou oblast, tenkou vrstvu proto, aby mohla pokožka dýchat.

Dobré jsou např. zinkové či kalciové masti, které pokožku pozvolna vysušují a zklidňují a současně ji také chrání před účinky rozkládajícího se potu, moči nebo stolice.

Ke zklidnění této kožní nemoci dochází při správné péči zpravidla během několika málo dní. Ovšem v případě zhoršení stavu, např. v podobě zanícené, mokvající pokožky, může jít o příznaky kvasinkové nebo bakteriální infekce, kterou je již nutné konzultovat s lékařem. Tyto infekce se léčí zpravidla mastmi s protikvasinkovým nebo antibakteriálním účinkem.

Vhodné přípravky při léčbě

  • zinková mast (obsahuje oxid zinečnatý, sádlo, slunečnicový olej a bílý včelí vosk)
  • Sudocreme (krém s obsahem zinku a levandulového éterického olej),
  • Leontýna Tia Nobilis (zinkový pudr s levandulovým éterickým olejem),
  • Bübchen Baby Krém proti opruzeninám,
  • Bepathen,
  • Vitella ictamo pasta (s ichtamolem a zinkem),
  • Hipp (dětský krém s obsahem panthenolu a zinku),
  • Calcium pantothenicum (mast k podpoře hojení drobných poranění a podráždění kůže),
  • Rybilka (mast s obsahem kalcia),
  • Valinka (bílá kosmetická vazelína),
  • Ondřejova mast (mast s protizánětlivými účinky),
  • Infadolan (mast s obsahem vitamínů A a D určená k obnově poškozené pokožky),
  • Pevaryl, Imazol nebo Canesten (antimykotické masti k léčbě kožních infekcí plísňového nebo kvasinkového původu, mají své nežádoucí účinky a i s nimi se infekce5 léčí dlouho, zásadní je úprava stravy, podáváním probiotik a Hylaku forte).

Více o opruzeninách na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://www.maminkam.cz/opruzeniny-u-kojencu
  2. http://www.treking.cz/testy/opruzeniny.htm
  3. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/zdravi/opruzeniny-intertrigo-pricina-lecba-faktory-vzniku
  4. http://www.rodicka.cz/opruzeniny-genitalii/
  5. http://pediatrie.webnode.cz/onemocneni-kuze/plenkova-dermatitida-neboli-opruzeniny/
  6. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/03/16.pdf
  7. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/14.pdf
  8. http://www.symptomy.cz/priznaky/opruzeniny
  9. http://www.kozni-nemoci.com/
  10. http://www.cpzp.cz/clanek/2573-0-Opruzeniny-nejsou-jen-detskou-nemoci.html

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s opruzeninami

Máš zkušenost s opruzeninami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zdenka07  16. led 2018

Náš boj

Prvnímu synovi se oprudil zadeček jen jednou a jen tím, že jsme mu potřeli prdelku krémem na opruzeniny od Johnson’s baby (modrobílá tuba). Jinak byl bez problémů.

Zato druhý poklad má zadeček červený od 14. dne věku. Začali jsme Bepanthenem, ale jakmile se objevily první pupínky, přešli jsme na Sudocream. Doktorka nám k tomu předepsala Imazol. Oplachovali jsme černým čajem a střídali Imazol a Sudocream. Vypadali to, že je to na dobré cestě, ale opruzeniny se vždy vrátily... máme vyzkoušenou i Rybilku, ta taky trošku pomáhá.

Takže teď čekáme až malému trošku zhoustne stolička a pak bude snad už pokoj.

Zkusili jsme i probiotika, ale pořád stejné.
Děláme pořád všechno stejně a opruzeniny si dělají co chtějí.

Ale teď se snad uz blýská na lepší časy. Takže teď za nás: určitě umýt pod čistou vodou, opláchnout řepíkovým čajem, pořádně osušit, natřít Imazolem nebo teď jsme objevili další (myslím, že nejlepší) pastu - Penaten krém a co nejčastěji přebalovat. 🙂
1 člověk považuje za užitečné
baronie  26. říj 2016

Opruzeniny a zkušenost s papírovou plenkou

Syn na opruzeniny nějak netrpěl, ale stalo se. Všechny tedy v oblasti zadečku. Většinou jsem používala jednorázové papírové plenky, a když se mu pokožka začervenala, většinou večer, na noc jsem dala látkovou plenku a do rána měl prdelku jako majolenku. A z krémů se mi nejvíc osvědčil imazol a bepanten. Jo a co se týče papírových plen, pouzžívali jsme Happy plenky. Jednou jsem koupila pampersky a po jednom přebalení jsme je musela dát pryč, protože tak podrážděnou pokožku jsem ještě neviděla. Není plenka jako plenka.
laisobel  3. zář 2016

Zvládli jsme to

Naše dcerka byla opruzená jen v období, kdy měla vysoké horecky nebo průjmové onemocnění.

Z dostupných krémů na běžnou péči Sudocrem, Bepanthen u ní způsoboval zarudnutí a svědění.

Při opruzeninách pak Imazol.

Vyzkoušeli jsme i Nivea SOS a Sebamed baby, nakonec jsme se vždy vrátili k Sudocremu.

U druhého dítěte uvidíme, zkušenost říká, že co zadeček, to jiné potřeby.
kekulice  2. zář 2016

Opruzeniny

Obě děti velice citlivé, nedonošené. Nejdříve vyladění plínek a pak mastičky či jiné babské rady.

Naše zkušenost je následující:

Imazol - průměr
Bepanthen - klasika, která vždy funguje, ale na větší problém úplně nestačí
Sudocrem - u dcery zabíral dobře u syna mi nezabírá vůbec

Nakonec na oba používám na doporučení laktační poradkyně Balzám na opruzeniny od Motherlove. Je to přírodní kosmetika z bylinek, takže děti nepatlám žádnou chemií. Používám jako prevenci a funguje opravdu velmi dobře a na obě děti.

Bepanthen mam stále doma, když se nááááhodou stane, že dojde k opruzení, tak namažu nejdříve balzam od Motherlove a pak ještě trochu Bepanthenu, zabírá to okamžitě.

Také se mi osvědčilo používání vložek do plínky z bio bavlny od Douce Nature, to pak byl zadeček opravdu v suchu a byl klid. Teď používám hlavně na delší cesty.

Člověk prostě musí vyzkoušet co vyhovuje.
1 člověk považuje za užitečné
kocour1  30. srp 2016

Bepanthen jako skvělá prevence

Nikdy jsme moc nevěřila tomu, že nějaký krém na opruzeniny dokáže spolehlivě ochránit dětský zadeček před opruzeninami. Upřímně, moc jsem nemazala a spíš až pak řešila občasné zarudnutí či dokonce bolavé puchýřky.

Pak jsem byla u kamarádky na návštěvě i se svým půlročním synem a byl lehce opruzený, kamarádka se zděsila, já to přikládala zavádění příkrmů - to víš, tomu se člověk nevyhne. Ale ona jen nevěřícně kroutila hlavou, že tohle nezná ani u jednoho ze svých čtyř dětí.

Používá stejné plenky, také omývá vodou místo vlhčených ubrousků, ale navíc k tomu ještě dává při každém přebalení Bepanthen.

Vyzkoušela jsem to tedy také. Od té doby nemáme vůbec žádné opruzeniny. Ani z jídla, ani z vedra...prostě nic.

Od té doby již nezapomínám! :-)
frenchpa  7. bře 2016

Mateřské mléko

Používáme látkové pleny a zatím se malý oprudil jen 4x, a to lehce. Pokaždé to ustoupilo max. do druhého dne. Umyla jsem mu zadeček, natřela mateřským mlékem a nechala uschnout na vzduchu. Zadeček se velmi rychle spravil. Výluh z černého čaje pomohl také, ale mateřské mléko mělo asi rychlejší účinek. :-)
mavega  1. únor 2016

Bepanthen

Syn na opruzeniny trpěl hlavně v létě. Pomohlo sprchování po přebalování, Bepanthen, větrání a hlavně vydržet. Zkoušeli jsme i různé jiné mastičky, ale opravdu jsme se vždy vrátili k Bepanthenu.
1 člověk považuje za užitečné
roseinka  8. led 2016

Opruzeniny

Malá měla opruzeniny ze dvou důvodů. Po vlhčených ubrouscích a po intoleranci mléčné bílkoviny.

Na ubrousky jsem přišla celkem rychle. Zkusila jsem i měnit, např. bio ubrousky od Hippu, ale měla opruzeniny po všech značkách, takže ji myji mokrou plenou, pak usuším a namažu. Po mléčné bílkovině je měla, pokud jsem jedla mléčné výrobky.

Rozhodně nedoporučuju Bepanthen na rozjeté opruzeniny, naopak nám to zhoršil.

Opruzeniny se musí vysušit a Bepanthen je mastný. Nám zabral Sudocrem. Pokud byly opruzeniny vážnější, ani Sudocrem nezabral a pomohla kalciovka. Na tu nedám dopoustit i co se bradavek týče. A pokud už byly opruzeniny hnisavé, tak nám pomohla jen krém pasta Imazol.

Chce to zkoušet, každé dítě je jiné a co vyhovuje jinému nemusí vyhovovat vám.
dagmarj  30. lis 2015

Sudocrem

Nejlepší mast na světě. Bepanthen jsem měla jen na bradavky. Vyzkoušela jsem kde co, všeho bylo málo a rychle ubývalo. Někdy ani nezabralo.

Nejvýhodnější a nejúčinnější je opravdu Sudocrem. Všestranné použití, různá velikost balení, účinný, cenově přijatelný.
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  30. lis 2015

Opruzeniny

Když už u nás opruzenina vznikla, tak vždy po oranžových plenkách Pampers, a to jen po pročůrané plence.

Jediné, co nám pomohlo, byla vždy mast Imazol, která po nanesení vždy zpudrovatěla a vše krásně do rána zahojila. Jako druhá velká pomoc na opruzeniny byl Infadolan pak Bepanthen a až jako poslední Sudokrém.
2 lidé považují za užitečné
leniczka23  30. lis 2015

Když už nic nezabírá

Synovi se jednou objevila silná opruzenina na varlátkách, nepomáhalo absolutně nic, žádný Imazol, Sudocreme, Bepanthem... Pak jsme objevili Pytiol a musím říct, že je to hotový zázrak. Ta vůně vám jistě připomene vaše dětství a zabírá i na akné. Do týdne bylo po opruzeninách.

Na běžné mazání nedám dopustit na Nivea krém proti opruzeninám, je krásně hustý a na zadečku vydrží celou noc.
sanchezova  5. čer 2015

Imazol a Sudocream

U nás zabírá sudocream, a pokud ne, tak Imazol zaručeně. :-)
rosaleen  1. čer 2015

Střídání mastiček

Dcera má od narození citlivou pleť, doktorka nás jednu dobu strašila i atopickým exémem, takže jsem péči o její pokožku hodně řešila. Naštěstí na opruzeniny moc netrpěla, pouze když bylo vedro, nebo když měla období průjmů.

Každopádně se mi osvědčilo po přebalení nechat místo pod plenkou chvíli větrat, používat jen určitý typ vlhčených ubrousků a krémy na opruzeniny střídat, neboť i sebelepší krém používaný delší dobu vyvolával nežádoucí reakce. Myslím, že každá matka zjistí, že její dítě je jedinečné, a co vyhovuje jednomu, jinému nemusí sedět. Doporučuji tedy vyzkoušet více přípravků a najít si ten svůj nej.

Mast Bepanthen je hodně mastná a lehčí opruzeniny vyléčí, dá se použít i jako prevence, ale vzhledem k vyšší mastnotě může způsobovat vznik pupínků, stejně tak jako Rybilka, která je hodně mastná... a která ještě nepříjemně smrdí rybinou. I když teď varianta Neo už tolik nesmrdí.
Hodně se nám osvědčil krém od Weledy, ale vzhledem k tomu, že je dražší, používáme spíš na noc a na léčbu případných lehčích opruzenin.
Sudokrém hodně vysušuje, takže jsme nepoužívali, spíše nárazově protože jsme měli malé balení na cesty.
Na opravdu velké opruzeniny jsme zakoupili na radu dětské lékařky Imazol cremepastu a jako léčba je opravdu nejlepší.
Na pravidelné mazání po přebalování používáme krém, který není mastný a je spíš jako prevence, momentálně je v kurzu Penathen.
Pro další mimča mám připraveny všechny zmiňované a uvidíme, co se osvědčí...
vevina14  10. kvě 2015

Calciová mast

Nám na opruzeniny asi nejvíc vyhovovala již stará známá Calciová mast, vždy zabere do 24 hodin a opruzenina je pryč, např. Rybilku jsme používali spíše jako prevenci, ale rozhodně neléčila. Sudocream je také na hojení výborný, ale u naší Emmy to mělo odezvu vysušené pokožky, což u Calciové masti nemá. Takže za nás tuto mast a není ani drahá.
zebruska  7. dub 2015

Co nám pomáhá? Voda, vzduch a sudocrem

Zdendík měl poprvé opruzeniny po změně plenek. Podchytila jsem to včas, manžel přivezl Imazol a bílé Pampersky, které nám předtím vyhovovaly. Každé dopoledne a odpoledne byl hodně na vzduchu, místo vlhčených ubrousků používám čistou vodu a ráno vodu a mýdlo. Dva dny a bylo po opruzeninách. Při každém přebalování používám sudocrem a je klid. Dokonce je celou noc v plence a prdelka je čistá. Jen teď jsme byli u našich, víc jsem používala vlhčené ubrousky, bepanthen... Ráno jsem objevila pár pupínků, takže jsem nasadila po příjezdu domů naší terapii a už je vidět zlepšení...
evaamy  23. bře 2015

I u látkových plen

Ze začátku jsem bohužel podcenila četnost přebalování, a tak se mi syn oprudil, i přesto, že používám látkové pleny. Bráním se chemii, proto jsem zapátrala a zkusila potírat černým čajem, mazat krémem weleda, neustále jsem přebalovala a nechávala co nejvíce větrat (odnesla to postel, několik fontánek, ale dá se to oprat.)

Ropné produkty typu Sudocrem či Rybilka nebyly potreba.
1 člověk považuje za užitečné
aggamma  11. bře 2015

Sudocrem

Naše dcera naštěstí na opruzeniny netrpěla, ale když se vyskytly, zkoušela jsem různé prostředky. Rybylku jsem po 1. namazání zavrhla, jelikož se mi dělalo špatně z jejího pachu. Nakonec mi magistra z lékárny doporučila Sudocrem, a od té doby na něj nedám dopustit.
nikolapomahacova  10. bře 2015

Od drahých mastí k levnému zásypu ;-)

Použili jsme na opruzeniny snad všechno co šlo od Bepanhenu, Sudocremu, Rybilky, Imazolu až mi mamka poradila klasický zásyp. Světe div se, opruzeniny se zmírnily a pomohla i změna plen. :-)
satyendz  14. únor 2015

Aloe

Poprvé se mi malá oprudila v porodnici - místo látkové pleny jsem dala jednorázovou. Ale nebylo to nic hrozného - omytí vodou a tenká vrstva bepantenu udělaly svoje. Celkově má dcera opruzeniny minimálně - používáme látkové pleny a omývám vodou a vatou, perlanem, venku medvídkem... Opruzeniny měla po pamperskách, které jsme dostali jako dárek. Taky se opruzovala po vlhčených ubrouscích.

Když jí rostly zuby, měla hodně agresivní stolici a příšerně se oprudila. Když jsem se jen přiblížila k přebalováku, tak začala příšerně plakat. I omývání čistou vodou jí bolelo. Přestože nemám Imazov moc v lásce, poslala jsem manžela do lékárny a Imazol namazala na noc - snadno se roztírá, takže ji to tolik nebolelo. Druhý den jsem si jela pro Emergency sprej Aloe a pro koncentrát aloe - během dvou nastříkání a natření začaly opruzeniny mizet a do večera po nich nebylo ani památky. Teď, jakmile je náznak opruzeniny, mažu aloí a opruzeniny se nám vyhýbají velkým obloukem.
kacik87  12. únor 2015

Medvídek od Eone

Důležitá je prevence a časté přebalování. Z kosmetiky používám na noc (během noci nepřebalujeme) bepanthen a přes den Niveu na dupku. Pěkně voní a nedá se jen tak lehce utřít jako třeba Rybilka. Na utírání používáme Medvídka od Eone, čistící ubrousky jsou podle mě moc chemické na tak jemnou pokožku.
kacajak  7. lis 2014

Prevence Bepanthenem

Syn opruzeninami netrpí. Byl opruzený jednou jedinkrát. Jinak se mi jako prevence osvědčil Bepanthen, ten mohu vřele doporučit. :-)
lauramyn  7. lis 2014

Mí atopici a červená prdelka

Se všemi dětmi jsme řešily neustále potíže s kůží, zejména červené prdelky.

Osvobozující bylo, že jsme narazili na výbornou kožní, která vymýšlela velmi šetrné masti. Její ichtyolová mast je u nás pořád doma a nejen na prdelku. Je to vlastně pityol bez kyseliny salicilové, takže je šetrný a možno ho použít kdykoliv. Pokud to došlo až do horšího stadia, tak pomohlo mytí černým čajem a prášek tannini - výtěžek černého čaje. Na základě mých zkušeností jsem u pátého dítěte začala látkovat a moc se nám ulevilo. Nepoužívám na mytí zadečku žádný přípravek, jen vodu. To si myslím je také dobré pro kůži. Vlhčené ubrousky používám pouze na čištění obuvi :-N

Doporučila bych všem, co to řeší, odlehčit zadečku od chemie. Nám to pomohlo. Stačí nám jen občas použít ichtyol.
1 člověk považuje za užitečné
tynka23  6. lis 2014

Otírání perlanem

Malý nikdy neměl opruzeniny v oblasti plenek, za to se mu občas udělají na krčku a pod kolínky. Na to se mi osvědčila klasická Rybilka. Na utírání zadečku používám perlan z lékárny. U přebalovacího pultu mám mističku s vodou - namočím, utřu. Občas použiji Bepanthen, ale rozhodně ne při každém přebalování. Vlhčené ubrousky opravdu jen na cesty.
1 člověk považuje za užitečné
dora13  5. lis 2014

Vlhčené ubrousky

Jakékoliv problémy s opruzeninami u nás přestaly ve chvíli, kdy jsem přestala používat vlhčené ubrousky. Místo toho používám mycí olej Medvídek a malý má krásně hladký a bezproblémový zadeček.
3 lidé považují za užitečné
cobaltino  4. lis 2014

Opruzeniny v naší rodině mají jen dospělí :-)

Protože praktikuji se synem Bezplenkovou komunikační metodu, opruzený ještě nikdy nebyl. Zato my s manželem už ano :-D

Vzhledem k časově náročnému rýsování za studia se mi nejednou povedlo si slušnou opruzeninu způsobit. Koupila jsem si dětský krém Nivea se zinkem a úspěšně (za současného omezení sezení na židli) jsem si vše vyléčila.

Manžela občas zatrípí opruzenina při dlouhých služebních cestách autem.

Pro prcka jsme koupili výhodně ještě v těhotenství obří krém Bepanthen. Po necelém roce máme více jak polovinu tuby, protože ji používá hlavně manžel a já občas synovi preventivně prdelku namažu. Když byl novorozenec, mazali jsme mu třísla, protože si je občas na kýblíku počůral a pak je měl lehce zrůžovělá. Do dalšího čůrání / přebalování (cca 1 hod) byla kůžička zase v pořádku.

Bepanthen mi doporučila tchýňka, že ho už ona používala na své děti. (A když jsem se pak dočetla, že zinek kůži vysušuje, ostatní mastičky na prdelku, co jsem jako vzorky všudemožně dostala, jsem vyhodila). Jen bych ocenila, kdyby byla tuba třeba z plastu, protože po roce používání je ten hliníkový obal místy opotřebovaný. :-N
leenulka89  3. lis 2014

Jedině Pityol...

Opruzeniny dceru naštěstí potrápily pouze dvakrát, jednou když měla průjem z antibiotik, stolice byla snad co hodinu, a podruhé nedávno když měla stoličku vícekrát za den - asi ji něco prohnalo. Zkoušeli jsme různé masti - Imazol, Sudocream, Bepanthen apod., ale zabral nám jedině Pityol a nedám na něj dopustit. Můžu jen doporučit ;-)
p_ch  3. lis 2014

Mazat a větrat

Kluci moc netrpěli na opruzeniny, ale když už při průjmu byli zapruzení, tak nám vždy pomohlo smíchat dermazulen s pityolem 1:1 a tímhle mazat. Do dvou dnů bylo zahojeno.
1 člověk považuje za užitečné
svoba  3. lis 2014

Užili jsme si

S každým novým zubem se syn oprudil. Měl mokvavé nehezké opruzeniny. Pomáhá větrání. Dále omývání výluhem s řepíkem či černým čajem a po zacelení ranek použití krému se zinkem. Ve slabé vrstvičce mazat několikrát denně.
1 člověk považuje za užitečné
rebarborar  8. zář 2014

Obyčejný olivový olej :-)

Náš Šíma měl opruzeniny fakt škaredý! Narodil se se samým záhybem - krásný faldíky, ale na opruzeniny jak dělaný.

Stará babka porodka - léčitelka poradila obyčejný stolní olej - je jedno jaký - já si to "vymakala" ;-) a dávám kvalitní olivový, normálně ten, který si dávám do salátů a hle! - opruzky byly pryč do 2, 3 dnů a už se neukázaly. A hlavně ho mám furt doma, vím, že ho i jím, takže neobsahuje žádný hnusy a všechny mastičky se můžou jít bodnout;.-)

Mějte se krásně!
women123  8. zář 2014

Opruzeniny

Dcera trpěla na oprozuniny už od malička. Zkoušeli jsme klasickou Rybilku a Bepanthen, ale opruzenin se ne a ne zbavit :-( , navíc mi přišlo, že jí to hodně zhoršovaly vlhčené ubrousky a "navoněné" jednorázovky.

Začali jsme omývat vodou a používat měsíčkový kojenecký krém od Weledy a od té doby se to hodně zlepšilo. Nyní dceři budou dva roky a začaly jsme "odplenkovávat" tak už snad budeme mít pokoj, i když v noci plenku ještě má :-|.
1 člověk považuje za užitečné
palma111  23. kvě 2014

Welleda

U nás nejlépe zabírá mastička na zadeček od Welledy a docela dobře funguje i SOS krém od Nivei. Po Sudocremu se mi oba prcci vždycky oprudili. A když už náhodou dojde na malér (většinou u nás po namáhání Sudocremem), tak pak Imazol případně Pityol.
2 lidé považují za užitečné
avantgarda  22. kvě 2014

Bepanthen a voda - to nám pomáhá

Dobrý den, maminky,
mé zkušenosti s léčbou a prevencí opruzenin jsem popsala na mém blogu. Snad mé zkušenosti pomohou.
Přeji hezký den, Hana Matějková

Náš syn se jednou, když byl asi 3 měsíční miminko, hodně oprudil po té, co jsme jeli asi 3 hodiny autem. Protože opruzenina nemizela, volala jsem pro radu naší dětské doktorce. Až tehdy jsem se dozvěděla, že věční soupeři Bepanthen a Sudocream jsou každý určený pro jiný stav pokožky a není jedno, který z nich používám jako prevenci a který pro případnou léčbu vzniklé opruzeniny. Maminky mají často špatně zažito, že nejdřív se používá Sudocream a až na vzniklou opruzeninu se aplikuje Bepanthen. Jednoduchá rada mé doktorky – obraťte postup, přestaňte používat vlhčené ubrousky a uvidíte změnu sama.

Rada, jak se zbavit opruzenin byla jednoduchá:
Dokud opruzenina nezmizí:
- zapomeňte na vlhčené ubrousky, ale omývejte pod tekoucí vodou,
- po omytí jemně dítě osušte do ručníku a nechte ho na několik minut bez plenky, aby pokožka pořádně uschla,
- mazejte postižená místa mastí s obsahem zinku (např. Sudocrem, Rybilka, Imazol atd.), zinek opruzená místa vysuší.

Zadeček bez opruzeniny pak ošetřujte takto:
- omývejte dítě pod tekoucí vodou, vlhčené ubrousky si nechte pro případ přebalování na procházce,
- po omytí jemně (nesmíte kůži dřít) osušte a pokud je to možné, nechte během dne několikrát bez plenky, aby pokožka větrala,
- pokožku, která je pod plenkou, mazejte Bepanthenem, který na rozdíl od výše zmíněných mastí neobsahuje zinek a pokožku tak zbytečně nevysušuje v době, kdy vysušení není potřebné,
- na noc, či před dlouhou cestou, nezapomeňte namazat celý zadeček (nejen mezi půlkami) a vpředu celou oblast pod plenkou (nejen třísla), protože tím, jak se plenka tře o pokožku, dochází k dráždění pokožky.
2 lidé považují za užitečné
lenilajd  22. kvě 2014

Žádné vlhčené ubrousky

Omýváme jen černým čajem, řepíkem nebo vodou. Jakmile začneme otírat jakoukoliv značkou vlhčených uborusků je do druhého dne opruzený. Trvalo nám, než jsme na to přišli a pro manžela to byla rána, protože používat misku s vodou je pro něj složité :-) Ráno udělám misku řepíkového odvaru a používám k omývání perlan nebo vyprané vlhčené ubrousky. Kupujeme je v akcích. Já je ve studené vodě večer vymáchám a necháme usušit. Suché používáme. Perlan je docela drahý a ubrousky všichni dávají jako dar, když chtějí něco přinést. Jinak krémy na opruzeniny nám moc nepomohly (vyzkoušena Rybilka, Bepanthen, Babypanthen, Sudocream), naopak leckdy bylo i hůř. Jediné, co zabralo je Šalvějová mast. Naštěstí opravdu stačí vyhnout se ubrouskům, používat pudr a je klid.
3 lidé považují za užitečné
alzbetak  22. kvě 2014

Náš docela častý boj s opruzeninami...

My sme si "vytrpeli" docela dosť v tejto oblasti. Samozrejme napriek častému prebaľovaniu a pod. Boli sme u troch kožných doktorov a verdikt bol aj po spravení testov rovnaký - extrémne citlivá pokožka a vraj by sa to malo vyriešiť, keď sa zbavíme plienok. Skúšala som samozrejme plienky všetky možné značky, krémy, vlhčené obrúsky som vyradila - umývali sme iba pod vodou resp s Bioderma ABC alebo Avene baby micerálnou vodou (to bolo teda sakra drahé prebaľovanie, ale čo by človek nespravil však...). Čítala som všetky možné rady... a pod.

Nakoniec sa mi podarilo "vychytať" to, čo je pre nás najlepšie a viac menej už na zapareniny (opruzeniny) netrpíme. Takže rada znie, skúšať, skúšať a zasa skúšať... keď sa chce všetko sa dá, aj keď teda veľakrát som bola už takmer zúfalá... a hlavne nie vždy zaberalo to isté...

Nám sa osvedčilo: buď umývanie pod vodou s mycím olejom Aderma alebo Bioderma, alebo micerálna voda Bioderma ABC alebo Avene baby a k tomu bioderma krém na opruzeniny, alebo telová masť - krém Aderma pre atopikov, alebo Weleda měsíčkový krém (ten používame bežne do plienok najviac) a keď už išlo byť moc zle - tak som vytiahla tajnú zraň - Pevaril krém.

Už som bola vo fáze keď som si všetko zapisovala, čo malá jedla aj - nakoľko som si myslela, že ide o alergiu na nejakú potravinu... Nám opruzeniny vybehli, keď malá jedla veľa ovocia, keď išli zúbky, keď bola chorá a mala průjem, a bolo jedno, či je leto alebo zima...

Veľa zdaru pri boji :) vyhrať sa dá vždy... len treba bojovať.
eliska_z  22. kvě 2014

Zlo jménem vlhčené ubrousky

Už v porodnici jsme měi velký problém s opruzeninami. Sestřičky se po zkontrolování toho, jaké používám pleny (pampers premium - ty bílé ;-) ), vlhčené ubrousky (Pampers sensitive) a mazání (Sudocrem) divily, že se opruzeniny objevují, i když jsem přebalovala opravdu často. Poradili mi tedy vynechat ubrousky a mýt zadeček při každém přebalení pod tekoucí vodou. Okamžitě došlo k radikálnímu zlepšení.

Nicméně i doma jsme s opruzeninami v menším rozsahu stále bojovali. Při kontrole u dětské dr. mi bylo řečeno, ať vyzkouším jiné mastičky, takové, které spíš promastí, než vysuší (jako sudocrem). Začali jsme tedy mazat Bepanthenem. Od té doby se opruzeniny objevily jen výjimečně, většinou, když jsem nějakou část těla otřela vlhčeným ubrouskem (např. krk, upatlaný obličej). Takže vlhčené ubrousky už vůbec nepoužíváme. Místo nich máme na cesty látkovou nebo celulózovou separační plenu, které v případě potřeby navlhčím.
2 lidé považují za užitečné
katyxq  21. kvě 2014

Opruzeniny - žádné složitosti

U malé byly mírné opruzeniny hlavně projevem alergie na bílkovinu kravského mléka a sóju, jakmile jsem začala držet dietu, zmizely, až na výjimky, úplně. Občas se objevily při zapaření a nebo při růstu zubů. Dokud byly začervenalé, mazala jsem lehký, nemastný levandulový krém a přes to zásyp Leontýna od Tia Nobilis (malé vadí minerální oleje a vazelína, ale i kdyby ne, tak takovou kosmetiku používat nechci, naštěstí dnes již existuje dostatek přírodnějších variant), hodně jsem malou větrala, přebalovala jsem látkovky často, v podstatě každé učůrnutí, na mytí "jen" vodu a nebo vodu s mycím olejem, i když opruzená nebyla, takže v tomto žádná změna. Jakmile opruzeniny odrudly a byly suché, používala jsem bambucké máslo nebo dražší, ale hojivější a snáz roztíratelné bambucké máslo se šípkovým olejem.
2 lidé považují za užitečné
jennyska  21. kvě 2014

Omývání a střídání tří mastiček :-)

Syn na plenkové opruzeniny nějak často netrpí, ale když už je má, je to teda hlavně z tepla a nebo z dlouhé cesty autem (dost cestujeme ČR vs SR, i 4 hodiny), kdy se místa styku pokožky s plenkou potí a červené flíčky jsou na světě! :(

Vždy jsem natírala v hrubší vrstvě Sudocremem a nebo Imazolem, v poslední době jsem pořídila i Rybí mastičku (je taková olejová, tuším se jmenuje Rybilka) a snažím se je vždy střídat - a to i tehdy, když opruzeninky nejsou. Co jsem začala také velmi často dělat - to je téměř po každém přebalení velké potřeby - je to, že maličkého vezmu do spršky a poté chvilku nechám zadeček větrat... ať není celou dobu v plínce a trošku si i poběhá, pokožka se zklidní a až poté dávám krém a čistou plínku.

Je ale pravda, že někdy i přesto, že se snažím sebevíc, opruzeninky vylezou (průjmy, růst zubů, teploty, ...). To potom stále oplachujeme, necháváme větrat a mažeme hrubými vrstvami a nějak to vždy přejde :-)
1 člověk považuje za užitečné
luc1979  20. kvě 2014

Opruzeniny

Kluci měli klasické opruzeniny velmi málo, možná pomohlo i používání bavlněných plenek a časté přebalování.

Určitě nedoporučuji vracet při přebalování počuranou plenku, že ještě vydrží (ať je jakákoliv značka - ano, na pohmat suchá není, ale ten gel, co se vytvoří nezabrání v odpařování moči a dráždění pokožky v teplém vlhku). Ale není to jen díky tomu. Jako prevenci jsem je mazala s každým přebalením Sudocremem. Jednou jsme měli od dr. na ekzém pod krkem, který byl podobný opruzenině TannoHermal, že se používá i na plenkovou dermatitidu, mokvavý ekzém rychle zmizel, domazala jsem na zadečky, když byly potíže během průjmu.

Pomáhají také obklady ze silného černého čaje.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce