Porodnice Plzeň - Lochotín

Porodnice Fakultní nemocnice Plzeň nabízí komplexní péči o matku a dítě. Řeší riziková těhotenství, stejně tak i předčasné porody již od 22. týdne pro Plzeňský a Karlovarský kraj. S počtem více než 3 000 porodů ročně a kapacitou lůžkového oddělení se řadí mezi největší poskytovatele porodnické-gynekologické péče v České republice.

Porodnice Plzeň - Lochotín

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy a boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Prohlídku porodnice můžete absolvovat v rámci předporodních kurzů. Je také možné domluvit individuální prohlídku na telefonním čísle +420 377 105 234. Virtuálně si prohlédněte porodní sál zde.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Telefonní číslo na porodní sál je +420 377 105 234. K porodu není potřeba se registrovat.

Předporodní kurzy

Porodnice nabízí hned několik variant předporodních kurzů6.

Maxi kurz je jednorázový kurz, který trvá 2 hodiny. Je zaměřený na informace o době těsně před porodem27 (co do porodnice, kdy jet do porodnice) a na porod (úlevové polohy, prohlídka porodního sálu).

Velký klasický kurz5 lekcí, každá lekce trvá 90 minut. Jedná se o komplexní kurz zaměřený na dobu těsně před porodem, porod a také péči o novorozence a kojení. Jeho součástí je také praktický nácvik dýchání10, úlevových poloh11 na gymbalu, prohlídka porodního sálu a oddělení šestinedělí (řídí se aktuální vytížeností). Probíhá ve všední dny v odpoledních hodinách.

Kurz zaměřený na péči o miminko a kojení je určený pro ty z vás, které se chtějí dozvědět více o následné poporodní péči o miminko. Kurz má 2 lekce trvající cca 180 minut. Termín konání se dozvíte na telefonním čísle +420 377 105 216. Koná se na oddělení fyziologických novorozenců v prvním patře.

Do kurzu je nutné se předem přihlásit, vzhledem k jejich velké oblibě to udělejte včas. Přihlášku podávejte emailem na gynkurzy@fnplzen.cz. Do emailu uveďte údaje o termínu porodu, telefonní číslo, emailovou adresu a o jaký kurz máte zájem. Hlásit se můžete i telefonicky na +420 377 105 234. Kurzy vás provedou zkušené porodní asistentky.

Cvičení pro těhotné9 se koná jednou týdně. Jeho cílem je pomoci vám udržet se v dobré psychické a fyzické kondici. Přihlásit se můžete na gyncviceni@fnplzen.cz. Následně vám budou zaslány podrobnější informace a termíny.

Porodní sály

Celkem šest porodních boxů je vybaveno porodním lůžkem, vlastním sociálním zařízením a vanou. Najdete zde také různé relaxační pomůcky. Porodní sál má také operační sál pro případné provedení císařského řezu. Na webu porodnice se můžete podívat na virtuální prohlídku porodních pokojů.

Standardní pokoje

Jedenáct dvoulůžkových nebo třílůžkových pokojů je moderně vybaveno tak, aby umožnily rooming in systém. Pokoje mají vlastní sociální zařízení. Návštěvní hodiny jsou zde každý všední den od 15 do 17 hodin, o víkendech a svátcích od 14 do 16 hodin. Mimo uvedené hodiny pouze po předchozí domluvě s personálem.

Nadstandardní pokoje

Nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové, mají vlastní sociální zařízení, televizor, lednici a rychlovarnou konvici. Nadstandardy mají také prodlouženou návštěvní dobu - každý den od 10 do 21 hodin.

Doprovod k porodu

Doprovod k porodu137 je samozřejmostí.

Epidurální anestezie

Na vaše přání, případně na doporučení lékaře můžete využít epidurální anestezii22. Služba je zdarma.

Bonding po porodu

Bonding33 po porodu je samozřejmostí, pokud ho umožňuje váš zdravotní stav a zdravotní stav vašeho miminka.

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • těhotenská legitimace,
 • průkaz pojištěnce ZP,
 • občanský průkaz,
 • oddací list,
 • zdravotní dokumentaci,
 • prohlášení o jménu dítěte.

Hygienické potřeby:

 • toaletní potřeby podle zvyklostí (mýdlo, tělové mléko, zubní kartáček a pasta, atd.),
 • hygienické vložky,
 • vložky do podprsenky,
 • jednorázové spodní kalhotky.

Oblečení:

 • omyvatelné přezůvky,
 • teplé ponožky,
 • 1 - 2 košile vhodné na kojení,
 • kojící podprsenky.

Může se hodit:

 • pomáda na rty,
 • léky,
 • kojící polštář,
 • kniha, časopis, křížovky a podobně,
 • neperlivá voda,
 • fotoaparát,
 • psací potřeby,
 • mobil, nabíječka,
 • předem si připravte odpovědi na otázky, týkající se rodinné anamnézy a vašeho zdraví, otázky naleznete zde (přípravou urychlíte přijetí k porodu).

Pro miminko:

 • 1 balení jednorázových plenek pro novorozence,

Vše ostatní budete mít v porodnici k dispozici. Nezapomeňte si také připravit věci na cestu domů, které vám v den propuštění z porodnice přinese doprovod.

Poplatky spojené s porodem

SlužbaSuma (CZK)
Předporodní kurz Maxi kurz 500 Kč/osoba včetně doprovodu
Předporodní kurz Velký klasický kurz 1 200 Kč/osoba včetně doprovodu
Kurz zaměřený na péči o miminko a kojení 250 Kč/osoba včetně doprovodu
Cvičení pro těhotné 100 Kč/lekce
Prohlídka porodního sálu 168 Kč/osoba

Adresa porodnice

Alej Svobody 923/80,
323 00 Plzeň

Kontakty

Sekretariát: Jana Bradová,
Telefon/E-mail: +420 377 105 430, BRADOVAJ@FNPLZEN.CZ
Primář: Doc. MUDr. Zdeněk Novotný CSc.,
Telefon/E-mail: NOVOTNYZ@fnplzen.cz
Zástupce primáře: Doc. MUDr. Vladimír Kališ Ph.D.,
Telefon/E-mail: KALISV@fnplzen.cz
Vedoucí sestra: Mgr. Bc. Marie ŠEDIVÁ,
Telefon/E-mail: SEDIVAM@fnplzen.cz

Ostatní kontakty

Oficiální stránky porodnice

Kde co najít v porodnici

Příjem vchod R
Ambulance vchod R
CTG vyšetření vchod R
Porodní sály vchod R
Operační sályvchod R
Oddělení šestinedělí vchod R
Primář kliniky vchod R

Použité zdroje

 1. https://gpk.fnplzen.cz/cs/porodnice
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Plzeň - Lochotín

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Plzeň - Lochotín?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nikoll1521  13. led 2021

Skvělý porod🙏🏻

Mám skvělou zkušenost, přijela jsem ve 3h ráno jako prvorodička. Přijali mě hned na sál, tak jsem si užila kontrakce a v 6:12 byl malý na světě.
Žádné léky, nástřih ani poranění 🙈. Na šestinedělí z 90 % super přístup. Jen na noční byly dvě nepříjemné sestry.
terka268  16. črc 2017

Doporučuji :)

Za mě jednoznačně super! :-)

Původně jsem měla rodit v KV porodnici (tak jako prvního syna), ale tou dobou tam malovali - zpětně musím říct NAŠTĚSTÍ. :-)

Již od předání od gynekologa byly monitory a kontroly naprosto super.

Samotný porod, probíhal pro mě hodně náročně, a tak jsem moc a moc vděčná za pomoc moc milým PA, které se mnou měly svatou trpělivost, porodní pokoj byl úžasně vybavený. :-)

Další plus bylo to, že hned po porodu mi malého přiložily a poté ho následně ošetřovali hned vedle mě. :) Navíc na mě vyšel krásný nadstandartní pokoj.

Za mě mohu určitě doporučit! :) Krásné prostředí, ve kterém jsem nenarazila ani na jednoho nepříjemného človíčka. :-) Naopak všichni byli moc milý, jako druhorodičce vše znovu zopakovaly. :)

Tímto i moc všem co se o nás tak krásně staraly děkuji. :)
tomikjoejoe  25. čer 2017

Trojnásobná zkušenost s FN Plzeň

Poprvé jsem rodila ve FN v Plzni v lednu 2013 jako nezkušená prvorodička. Porodnici jsem měla nejblíž, reference dobré, takže jsem se moc nerozmýšlela. Porod proběhl v pohodě, personál měl se mnou velkou trpělivost a byl i celkem příjemný. Já jsem je také poslouchala na slovo, protože jsem ještě nevěděla do čeho jdu. Na šestinedělí to celkem šlo, až na jídlo a stres u začátku kojení, protože malý opravdu v noci nechtěl jíst po třech hodinách, ale chtěl cca 5 h spát. Bohužel mě neskutečně nadzvedla nerudná sestra, která mě přišla zkontrolovat, když jsem měla poprvé vstát. Že mě doprovodí do sprchy, to jsem ještě pochopila, ale že na mě bude celou dobu zírat, dveře od koupelny navíc otevřené, bude mi diktovat jak se mám mít a co a jak si mám obléknout, to už na mě bylo moc, ale jako prvorodička jsem to zkousla.

Druhý porod v r. 2014 jsem si už po zkušenosti s nutností ležet na prodním sále na zádech a nechat si natáčet monitor velmi nepříjemných pordoních bolestí, odbyla víceméně doma, do nemocnice jsem přijela doslova jen vytlačit miminko. Malá se narodila do 30 min po příjezdu. :) S PA byla naštěstí domluva, takže jsem tentokrát nečekala na dozorce ve sprše na šestinedělí, ale mohla jsem se pod dozorem manžela už osprchovat na porodním sále. Pak následovalo šestinedělí, tentokrát jsem se rozhodla nekojit a kupodivu to všichni vzali dobře a nikdo mě nepřemlouval. Jídlo opětovně nic moc, ale těch pár dní se to vydržet dá. Jediný negativní zážitek mám z porodního sálu, kde jsem po porodu řekla, že nechci kojit, manžel to potvrdil na čež se tam odněkud objevil pan primář, mě seřval a manžela se ptal, jestli mi dovolí dceru nekojit, jako by o tom měl manžel výhradní rozhodovací právo.

Třetí porod v r. 2015 proběhl celkem bez problémů, až na to, že se malý zasekl a lékař mu musel pomoci. Že jsem nechtěla kojit na porodním sále akceptovali a primář kupodivu tentokrát nepřiběhl. Bohužel PA mě po porodu sešila dost prapodivně a stehy se mi následně uvolnily, takže je musely předělávat!! Na šestinedělí bylo vše jako předtím, jen doba, kdy nemůžu mít dítě u sebe, se z nějakého záhadného důvodu protáhla ze 3 hodin na 6, ale když viděli, že jsem v pořádku, tak malého bez problémů přivezli dřív. Bohužel jsem si v závěru svého pobytu (probíhala to dopoledne zrovna velká vizita) vyslechla od praktikatnů na chodbě, že jsem neměla pořizovat další dítě, když nechci kojit a moje starší děti jsou určitě chudáci. Doteď by mě zajímalo, jestli si opravdu myseli, že je těmi otevřenými dveřmi (u kterých jsem ještě navíc měla postel), neslyším.

Brzy se chystám rodit zde počtvrté a nejradši bych si ty tři dny pobytu na šestinedělí odpoustila.

Určitě sebou papírové plenky a vlhčené ubrousky, ideálně i nějakou menší svačinu, protože mimo jídlo se tam dá něco hodně těžko sehnat. Navíc strava odpovídá úrovni horší školní jídelny. Také pevné nervy a připravit se na to, že o co si na šestinedělí neřeknete, to opravdu nedostanete. Stejně to funguje i v příjmové ambulanci, kde mi sestra při posledním porodu chtěla natáčet 20 minut monitor, ikdyž jsem byla otevřená na 8cm. Kdybych nebyla protivná a netrvala na tom, aby mě poslali na porodní sál, tak porodím na ambulanci.
jana22655  12. led 2017

Už nikdy více

Pokud nerodíte zdravé dítě v termínu, raději se této nemocnici vyhněte, i když neonatologie je fakt špičkově vybavená.

Za mě příšernost, nervydrásající zkušenost a rozhodně si hodně po této zkušenosti rozmyslím další dítě :frowning2:
shak29  6. srp 2015

S porodnim spokojenost, šestinedělí horší

Rodila jsem zde všechny naše děti a maximální spokojenost. Vyšli maximálně vstříc mému porodnimu plánu. Úžasné obrovské pokoje s vanou, balónem, postelí, sprchou a toaletou. Vždy jsem u sebe měla manžela po celou dobu.

Na šestinedělí už to ovšem tak slavné není - sestry většinou nepříjemné (až na dvě dětské, ty byly úžasné :-) ) , laktační jsem neviděla v roce 2012 a 2014 ani jednou za dobu "pobytu". Poslední, 2014, už jako zkušená kojící bych řekla :-D jsem se maminkám se mnou na pokoji snažila radit s kojením (aby nedopadly jako já v roce 2010, kdy jsem diky jejich ochotě přestala kojit a dávala odstříkane mléko). Syn mi řval hlady a jediné, co mi říkaly, bylo : "Přikládejte!", což byl problém, když odmítal prso. :-D Mamince po CS ani nepomohly přiložit holčičku, protože ji tam miminko zpravidla jen přivezly a poraď si.

Takže šestinedělí slabost, ale jinak chválím. ;-)
2 lidé považují za užitečné
helenah82  16. bře 2015

Opět spokojená

Rodila jsem zde dvakrát. Poprvé jsem byla spokojená, a tak nebyl důvod se sem nevydat i podruhé. Personál byl příjemný jak na porodním pokoji, tak na šestinedělí, prostředí příjemné (pokoje maximálně po třech, ale jsou prostorné).

Po prvním porodu jsem se setkala jen s jednou nepříjemnou gynekologickou sestrou a tentokrát ani to ne. Takže asi záleží, jak se kdo chová k personálu, a tak se on chová k němu.

Někdo tvrdí, že je Lochotín továrna na děti, ale za mě - byla jsem na porodním pokoji a pak na pokoji na šestinedělí, a tak jsem se nesetkala s x dalšími maminkami, které zde byly - a jestli jich bylo 15 nebo 60? Nevím to a nijak mě to neovlivňovalo.

Asi by zde mohlo být více personálu, protože např. v noci, když měla spolubydlící problém, tak trvalo déle, než sestra přišla, protože byla na jiném pokoji, ale to je dáno financema a není to chybou sestry. Takže za mě spokojenost.
sykorkova  1. únor 2014

Akutní sekce

Porodnici jsem si vybrala pro svůj druhý porod. Rodila jsem po dvanácti letech a chtěla si být jistá, že v případě komplikací bude snadno dostupná nejlepší péče pro mě i miminko.

Prostředí je krásné, dostatek soukromí, vybavení perfektní. Personál se chová velmi profesionálně při komunikaci během porodu, po porodu nesmírně milé a vstřícné sestřičky jak na JIP, tak potom na oddělení šestinedělí a dětské sestřičky i lékařky - ty jsou zde opravdu ukázkově milé a děti milující. Měla jsem po císaři problémy s kojením a rozkojila se až doma po několika týdnech. Přesto mě nikdo nestresoval ani nepeskoval, naopak mě sestřičky uklidňovaly a stále se trpělivě snažily, aby se nám dařilo :-) Poporodní péče opravdu špičková a měla jsem i štěstí a získala nadstandart, takže jsem byla opravdu v klidu a spokojená.

Bohužel porod samotný nedopadl úplně ideálně. Rodila jsem 15 hodin a za tu dobu mě vyšetřilo několik lékařek a vystřídaly se u mě tři PA. Naštěstí čtvrtá v pořadí, starší a zkušená, zjistila během dvaceti minut (potom, co jsme spolu prováděly psí kusy na porodním lehátku a snažily se miminko dostat ven), že přirozený porod nebude možný a zavolala jiného lékaře, který za dalších deset minut definitivně ukončil moje trápení a rozhodl o akutní sekci. Můj syn byl během chviličky venku s mírami 53 cm a 4,69 kg. Taky měl výrazný hematom na hlavě ještě několik týdnů po porodu, jak se chudinka tlačil ven.

Každopádně mě synovy míry dost překvapily. Na Lochotín jsem totiž jezdila na pravidelné kontroly od 35. týdne, rodila jsem ve 42. týdnu a i když mi zde provedli několik ultrazvuků, příliš velké miminko v poměru k mé nepříliš široké pánvi nezjistil nikdo. Problém je, že samozřejmě na ambulanci v poradně mě vyšetřoval pokaždé někdo jiný a chybí tedy souvislosti a všimnutí si změn ve vývoji těhotenství.

Nicméně, kdyby byl alespoň jeden odhad správný, mohli jsme si ušetřit stres z průběhu porodu a strach v jeho závěru, který byl nemalý jak pro mě, tak pro manžela, který byl u porodu se mnou.
cmacuba  2. říj 2013

Preindukce a následný porod

Jako prvorodička jsem váhala. NEmám ráda velké porodnice, ale nakonec jsem zvolila správně. Lékaři, porodní asistentky, dětské sestry i sestry na šestinedělí mají jedničku s hvězdičkou. Všichni naprosto skvělí, za celou dobu jsem se nesetkala s jediným kyselým obličejem.
Nastupovala jsem v neděli na preindukci, v půl sedmé ráno druhý den mi sama praskla voda. Přesunula jsem se z rizikového odd. na porodní pokoj. Pěkné, moderní, velký sprchový kout, vana, polohovatelné porodní křeslo. Vše, co od nové a moderní porodnice očekáváte. Na vše se mě ptali, vše se mnou konzultovali, usmívali se, nikdo mě v ničem neomezoval, mohla jsem si v klidu zařvat a nikdo se na mě nedíval jako na hysterku.
Miminko ošetřují přímo na pokoji a je na ně vidět, kvůli vexu ho nejdřív ošetřili a pak mi ho dali na břicho. Po té následoval pokus o přiložení k prsu - miminku se nechtělo, ale šlo to. A pak si ho brali na novorozenecké odd. Je možnost, aby tam s rodiči miminko zůstalo ty 2 hod. po porodu, ale u nás to nebylo možné (opět kvůli vexu).
Přítomnost blízké osoby u porodu je vítána a je zpoplatněna částko 500Kč. Nadstandartní pokoje super, ale je o ně rvačka, já jsem měla štěstí :-)
K porodu je zapotřebí vlastní košile a určitě mít s sebou ještě další. Já teda nakonec rodila nahá, protože mi bylo teplo. K dispozici porodnické vložky, toaletní papír, papírové podložky, základní oblečení pro miminko, plenky pouze 5ks na den, doporučuji vzít si s sebou balík vlastních.
1terezicka  14. kvě 2013

Porodnice Plzeň FN Lochotín - přirozený porod

Rodila jsem tam poprvé a snad ne naposledy. Lékaři, porodní asistenky i sestry byli všichni naprosto skvělí, dovolí-li to stav rodičky a dítěte absolvují bonding, následně je miminko sledováno po dobu min. dvou hodin na novorzeneckém oddělení. Mají k dispozici laktační poradkyni, která mi dala celkem přesné instrukce jak na kojení (nicméně hlava to v tu dobu moc nepobírala, jen jsem vše odkývala a zasněně se usmívala). Prostředí porodnice je pěkné, skládá se z 6 moderních a velkých porodních pokojů s vanou, polohovacím porodnickým lehátkem, dvojlůžkem, k dispozici je PC a rádio, přímo na pokoji je miminko po porodu kontrolováno, měřeno a váženo.
Přítomnost blízké osoby u porodu je vítána a není zpoplatněna ( k 10/2012). Nadstandartní pokoj je také skvěle vybaven, nechybí lednice či rychlovarná konvice.
K porodu je zapotřebí vlastní košile, určitě se vyplatí mít s sebou alespoň 4 další. K dispozici jsou porodnické vložky, papírové podložky, plenky vel. 1, látkové pleny, základní oblečení pro miminko.
1 člověk považuje za užitečné