Chutě v těhotenství

Chipsy, které tě přímo magicky přitahují, zvláštní chuťové kombinace, nad nimiž ostatní kroutí hlavou, ale i obyčejná jablka, která jíš na kila… I takto mohou vypadat těhotenské chutě, s nimiž se ve větší či menší míře setká téměř každá budoucí maminka. Proč vlastně těhotenské chutě vznikají a co dělat, když ti přerůstají přes hlavu?

Těhotenské chutě

Chvilku slané, pak zase sladké a po něm kyselé. Těhotenské chutě jsou nevyzpytatelné.

Proč se v těhotenství mění chutě?

Příčina těhotenských chutí je úzce spjata s rostoucí hormonální hladinou v ženském těle. Už pár dní po oplodnění totiž v organismu stoupá celá kombinace hormonů.

  • Především jde o hCG1 – lidský choriový gonadotropin, kterému se lidově říká těhotenský hormon. Připisují se mu mimo jiné i těhotenské nevolnosti a svého vrcholu dosahuje kolem 12. týdne těhotenství22, poté jeho hladina pomalu klesá. Právě v tomto období několik nepříjemných příznaků těhotenství začne ustupovat.
  • Dále jsou to estrogen a progesteron, tedy hormony, které by po menstruaci měly klesnout. Jelikož však menstruace z důvodu oplodnění nenastane, hormony neklesají, ale stoupají.

Jaké jsou projevy těhotenských chutí?

Typickým projevem těhotenských chutí je, že tě lákají potraviny, na které jsi se dříve téměř ani nepodívala, případně se nemůžeš nabažit jedné konkrétní potraviny, kterou si musíš dopřát každý den. Zároveň máš naopak vůči některé potravině averzi – často se jedná o kávu nebo maso.

Hodně se mluví o chuti na zvláštní kombinace jídel, ale ve skutečnosti takovým extrémem projde jen malá část těhotných žen. Proto s potvrzeným těhotenstvím nemusíš automaticky očekávat, že budeš toužit po jahodách s treskou a kyselých okurkách se šlehačkou.


Pro zajímavost: Mnoho žen říká, že v potravinách, na něž měly v těhotenství největší chuť, si později libovalo i jejich děťátko. Pokud tedy s rostoucím těhotenským bříškem sníš denně několik banánů, možná je jednou bude mít rádo i tvoje maličké. 🙂


Kdy se těhotenské chutě objevují?

Změna chutí může být jedním z prvních příznaků těhotenství, který se vyskytne klidně i pár dní po uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Většinou však těhotné ženy pociťují zvláštní chutě po ukončení první poloviny prvního trimestru.

První trimestr je také obdobím, kdy se těhotenské chutě projevují nejintenzivněji. Jejich síla postupujícím těhotenstvím pomalu utichá a často zcela odeznívá ve druhém trimestru. Výjimkou jsou maminky, které mají poblázněné chuťové pohárky až do porodu.

Těhotenské chutě

I přes případné těhotenské chutě nezapomínej na vyvážený jídelníček.

O čem nejčastěji svědčí těhotenské chutě?

O tom, zda chutě v těhotenství mají nějakou hlubší příčinu, se stále vedou dohady. Poměrně rozšířený je názor, že potravina, na kterou má těhotná žena často chuť, obsahuje vitamíny nebo minerály, které jejímu tělu zrovna chybí.

  • Co když máš chuť na sladké?

Za sladkostí se těhotenské chutě mnohdy „zaměřují“ na čokoládu, a tak by sis mohla říci, že tělo prostě potřebuje více cukru. Pravdou však je, že neutišitelná chuť na čokoládu vzniká i tehdy, hlásí-li organismus nedostatek železa. Zkus proto do svého jídelníčku zařadit například datle, banány, sušené meruňky, mandle, špenát a vařenou čočku.

  • Co když máš chuť na slané pochutiny nebo kyselé potraviny?

Touha po slaných a většinou i nezdravých potravinách může signalizovat nízkou hladinu sodíku, kterou má na svědomí zvyšování objemu krve. Už od 10. týdne těhotenství jí totiž ve tvém krevním oběhu cirkuluje stále více. V případě slaných pochutin se však doporučuje opatrnost – těhotné ženy totiž často trpí otoky9 nohou a rukou, které nadměrné přijímání sodíku může zhoršovat. Proto své chutě na slané raději drž pod kontrolou a pokus se sledovat, jestli jedení chipsů nezhoršuje případné otoky.

Platí to i v případě, když ti chutnají kyselé potraviny, jako jsou zavařované okurky, zavináče a podobně. I ty obsahují velké množství sodíku.

  • Co když máš chuť na ovoce?

Chuť na ovoce patří v těhotenství k těm přijatelnějším, protože ovoce příliš nezvyšuje kalorický příjem, a navíc je zdravé. Ať už je, nebo není za tvojí touhou po konkrétním druhu skryt nedostatek nějakého vitamínu, není důvod si ovoce odpírat. Pozor by si však měly dávat budoucí maminky, kterým byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Ovoce, přesto že je zdravé, zvyšuje hladinu cukru v krvi.

  • Co když máš chuť na sýry a sýrové výrobky?

I chuť na sýr je v těhotenství poměrně častá a může ji mít zčásti na svědomí málo vápníku v těle. Sýry ale mimo jiné obsahují i spoustu tuku, proto je potřeba si pohlídat množství a volit méně tučný typ sýra. Dobrým zdrojem vápníku jsou kromě mléčných výrobků také mák a mandle.


Co je to pica syndrom

Za tímto pojmem se skrývají chutě na nejedlé věci – například na hlínu, omítku i zubní pastu. Není to syndrom, který postihuje jen těhotné ženy, ale objevit se může i u dětí a dospělých lidí, přičemž tehdy jde o poruchu příjmu potravy.

Říká se, že v těhotenství signalizuje nedostatek železa v organismu, ale máš-li zvláštní chutě na nejedlé věci i ty, rozhodně to nevnímej jako signál, že bys měla začít železo honem doplňovat užíváním tablet. Tvůj lékař má k dispozici výsledky rozborů tvé krve, a tak by tě upozornil, kdyby ti chybělo.


Určují chutě v těhotenství pohlaví miminka?

Bylo by to skvělé, ale bohužel jde o mýtus. Možná si některé maminky stojí za tímto tvrzením, protože měly v různých těhotenstvích různé chutě, které jim „potvrdily“ chlapečka, nebo holčičku, ale určitě se o tento názor nelze opírat. Jedná se o jednu z babských rad, jak určit pohlaví122, kterým se rozhodně nedá věřit.


Jak se v těhotenství stravovat?

Pokud tě bláznivé chutě neustále dohánějí k tomu, abys každý den sáhla po něčem nezdravém, přečti si naše rady, jak tomu zabránit:

  • Dej si pozor, abys nevyhládla. Hladový člověk totiž nemá chuť třeba na zeleninový salát, ale automaticky si zvolí kalorické a nezdravé pokrmy, které jsou příslibem rychlého zasycení. Neuškodí tedy, když si mezi hlavními chody dopřeješ zdravější svačinku. Dobrou volbou mohou být kousky zeleniny s humusem, pár kostek kvalitní čokolády nebo proteinová tyčinka.
  • Dbej na to, aby byl tvůj jídelníček nutričně vyvážený. Organismus, který má dostatek vitamínů a minerálů, tě bude mnohem méně „týrat“ neutišitelnými chutěmi na nezdravá jídla nebo sladkosti.
  • Dodržuj pitný režim. Nejen že je, obzvláště v těhotenství, důležité, abys přijímala dostatek tekutin, ale často se za hlad může vydávat i žízeň.

Video: Vliv potravin v těhotenství se přeceňuje

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Čich v těhotenství

Se změnou chutí v těhotenství úzce souvisí i změněné vnímání vůní a pachů. Říká se, že těhotná žena má citlivější čich právě z důvodu, aby lépe dokázala rozpoznat potraviny, kterým by se měla v jejím stavu vyvarovat. Sice to zní logicky, důvěryhodněji však působí názor, že citlivější nos má na svědomí opět změněna hormonální hladina.

Může se tedy stát, že z potravin a pokrmů, jejichž vůni jsi dříve ani nevnímala, se ti v těhotenství bude zvedat žaludek, což dokáže pořádně zkomplikovat vaření. Většinou jde o vůni masa, která budoucím maminkám překáží nejvíce, ale zkušenosti jsou individuální.

Stejné je to i s jinými vůněmi či pachy – možná budeš muset změnit aviváž, deodorant, sprchový gel nebo parfém, protože jejich vůni prostě nesneseš.

Platí to ovšem i opačně – některé vůně tě mohou doslova přitahovat a mnohdy nemusí jít ani o potravinu nebo kosmetiku. Noviny, benzín, hlína, vůně vzduchu po dešti… – sama uvidíš, v jakých vtipných situacích se díky svému nosu ocitneš. 🙂

Příznaky těhotenství

Když se mluví o příznacích těhotenství, každého zákonitě napadnou zpožděná menstruace a nevolnosti. Ale ne nadarmo se říká, že se vyplatí poslouchat své tělo, protože signálů je mnohem víc. Zjisti na následujících řádcích, jaké to jsou a kdy se objevují.


Mohlo by tě také zajímat

Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.

Káva v těhotenství

Názory na pití kávy v těhotenství jsou různé. Pokud je těhotná žena bez zdravotních komplikací, může si dopřát jeden až dva šálky kávy denně bez obavy ohrožení plodu. Pití vyššího množství kávy vede k retardaci růstu plodu. Náhradou kávy je bezkofeinová káva a nebo nápoj Caro.

Těhotenská cukrovka

Těhotenský diabetes, gestační diabetes mellitus či lidově řečeno těhotenská cukrovka postihuje přibližně 2-6 % nastávajících maminek.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Nejen o tom, jak ostatní uživatelky prožívají těhotenské chutě, ale i o mnohých jiných tématech si můžeš povídat na Modrém koníku.

  • Přidej se do tematické skupiny
    • Zapoj se do tematických skupin, kde se s uživatelkami poradíš, nasdílíte si vzájemně informace, nebo si klidně jen číst, co o svých zkušenostech píšou.
    • Tematické skupiny
  • Zeptej se odborníka
    • Polož zdarma a případně také anonymně otázku v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s chutěmi v těhotenství

Máš zkušenost s chutěmi v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafr  10. lis 2017

Noční úlet na polívce z pytlíku

Chutě jsem měla jen na začátku.

Jednu echt příhodu mám: Asi snad už v 5.tt jsem v 7h večer doslala chuť na polívku z pytlíku, typu vývar. Samozřejmě to doma nevedeme (zákon schválnosti), takže jsem se snažila zahnat chuť vším možným, ale bylo to čím dál horší! V 11 v noci jsem si vzpomněla, že by v lednici mohla být kostka bujónu (poslední záchrana, když něco fakt nejde dochutit). Takže jsem si v 11 v noci vařila polívku z kostky a abych si nepřipadala jako úplný dobytek, tak jsem tam šoupla aspoň mrkev a mražený hrášek a kukuřici, trošku nudliček. Ano, tušíte správně, vypila jsem jen tu vodu, z teplé zeleniny mi bylo šoufl. Druhý den jsem to nechtěla riskovat a udělala jsem si radši rovnou poctivý vývar, ale opět jen voda+maso bez zeleniny. Chutě se večer opět dostavily, ale pak už nikdy.

Na houpající se žaludek mi nejvíc pomáhaly gumoví medvídci. Měla jsem je tehdy všude s sebou. A na nočním stolu piškoty. Co jsem vysloveně nomohla (ale taky jen první týdny) byla čokoláda, naštěstí už se to srovnalo :stuck_out_tongue_closed_eyes:

V druhém drimestru dělím jídlo na neprojde - projde - proletí (zácpa/průjem - každý týden jinak).
1 člověk považuje za užitečné
mummy88  8. zář 2016

Změny ze dne na den

V prvním trimestru jsem byla citlivá na různé chutě. Absolutně se mi zprotivily černé olivy a začaly mi smrdět. Měla jsem cca v 6. a 7. týdnu strašnou chuť na kyselé a slané - dělala jsem si aspik, paštiky... A pak zase najednou se to ze dne na den obrátilo a už jsem nic z toho nemohla strčit do pusy. Pak se přidala strašná chuť na buchty z pekárny. :-)

Ve druhém trimestru se vše vrátilo do normálu, na sladkém ale ujížídím jako pořád (ale to bylo i před těhotenstvím). Čekala jsem, jestli budu chtít i olizovat omítku, apod., ale nic z toho se nekonalo. ;-)
zebruska  3. srp 2015

Sladké snídaně

Žádné zvláštní kombinace se u mě nekonaly, jen neuvěřitelná chuť na sladké (podle toho baby usuzovaly na holku, ale chyba lávky). Ráno jsem se doma nasnídala a jakmile jsme dojeli do práce (20 minut), musela jsem si jít koupit koláček, šáteček nebo něco podobného, pak jsem konečně neměla hlad a chuť. Vůbec sladké jsem měla ráda pořád, takže jsem si jednou k večeři namazala půlku chleba sýrem a půlku "nutelou". K tomu jsme měli salátovou okurku, což na talíři vypadalo docela zvláštně a od té doby si ze mě dělal manžel srandu. :-) Abych ale kombinovala kyselé a sladké nebo podobné "chuťovky", to jsem neměla.
petrajavor  12. únor 2015

Nechutná mi

Na začátku těhotenství jsem seděla s kamarádkou v restauraci, obě těhotné a ani jedna jsme to nevěděly. Jí jídlo smrdělo jako pes a mě to moje nej jídlo nechutnalo.

Co se týká chutí dál, tak bych řekla, že nějak extra nevybočovaly, až teda na období mezi 5. a 6. měsícem těhotenství, kdy bych se ujedla paštiky a grilovaného hermelínu. :-) Je fakt, že celou dobu jsem měla některá jídla raději jako třeba těstoviny či omáčky od mojí babičky. Dnes ta samá jídla miluje i syn. :-)
andrejka_86  12. únor 2015

Divný pach a chuť

Během těhotenství mé chutě nevybočovaly nijak z extrémů. Měla jsem jen zvýšenou chuť na jahody, a tak mi je všichni nosili, když přišli na návštěvu.

Jediné, co jsem nemohla mít (ani na talíři), byla kyselá okurka. Prostě mi smrděla a nedala bych ji ani do pusy. :-) Stačilo, že jsem ji měla na talíři a nejedla jsem celý oběd, protože jsem jí pořád cítila. Nejhorší pro mě byla Znojemská pečeně, kterou jsme dostali k večeři na prodlouženém víkendu v Karlově Studánce. :-p To potom musel manžel mé chuťové pohárky chlácholit horkými malinami se zmrzlinou. :-D
cervenejablko  9. led 2015

Žádné kyselé okurky se zmrzlinou :-)

Během těhotenství jsem neměla žádné extravagantní chutě, jako že bych si na chleba s marmeládou musela třeba dát ještě salám, ale třeba jsem viděla reklamu nebo ve filmu nějaké dobré jídlo a dostala jsem na ně děsnou chuť. Většinou jsem to ale doma neměla, tak jsem musela vydržet do dalšího dne, kdy jsem si to koupila nebo uvařila. Pak jsem byla spokojená.

A pak jsem mívala období, kdy jsem jedla něco ve velkém, na konci prvního trimestru to byly broskve a nektarinky, ve druhém trimestru jablka, ve třetím trimestru to byly pomeranče a mandarinky. Ty jsem kupovala a konzumovala po kilech. Zpětně si říkám, že je dobře, že to bylo jen ovoce a ne třeba čokoláda. :-D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce