Rychlé přibírání na váze v 6tt, co s tím?

marceliska
26. črc 2018

Zdravím Vás všechny! Chtěla bych Vás poprosit o radu. Nejdříve nastíním můj problém.
Nikdy jsem nebyla štíhlá, možná ještě v 7. třídě 🙂 a tak celý život bojuji s nadváhou. Po problémech se zády jsem začala přibírat víc a víc. Nakonec jsem se ve svých 32 letech dostala na 96kg při výšce 160cm. Mám sedavou práci a kromě pobíhání po zahradě a rýpání se v zemi + běžné domácí práce se dostanu na brusle nebo kolo tak 1x týdně. S přítelem nyní čekáme miminko a já jsem začala 6tt. zatím jsem nebyla u lékaře, tam vyrážím příští týden. Jelikož jsem měla problémy s ovulací, brala sem 4 měsíce clostilbegyt po kterém jsem měla dojem, že zase přibírám. Hlídám si co jím, protože jsem logicky přestala kouřit. Trápí mě už nyní otoky nohou (je teď ale horké počasí) které jsou někdy velmi bolestivé. Hlídám si kalorie přes kalorické tabulky a zastoupení všech potřebných živin, vyhýbám se potravinám s "chemickým složením". Vyhýbám se sladkému. Přesto dneska váha ukázala 101kg a já jsem zoufalá a nepřeháním. nikdy jsem nechtěla překročit 100kg a teď na úplném začátku těhotenství už jedu takhle ve velkém. Nechci kvůli mimi držet dietu a víc sportu kvůli únavě zatím nejsem schopná zapojit. Partner mě miluje a každý den mi to dává najevo ale přeji si být pro něj atraktivní. Mám vyhlídnuté cvičení pro těhotné ale tam asi vyrazím pokud bude vše ok, později (na konci prvního trimestru). Můžete mi prosím poradit co jist? Nebo co mohu pro toto udělat? Nemyslím si, že bych byla nějak extra hloupá ale mě už nic nenapadá. Moc vám děkuji za rady a pomoc touto formou! 🐧

smoldovka
26. črc 2018

Ja se v prvnim tehu hlidala a stejne pribrala 23 kg. Ted u druheho to neresim a v pulce mam zatim 5kg. Moje mama a segra probraly podobne. Pred porodem jsem byla jako koule, po sestinedeli vse dole a po roce -16kg a to jsem nekojila. Jen jsem zacala dbat na to, aby mel syn kvalitni stravu a tim padem jsem ji zacala jist taky. Denne s kocarkem i nekolik km. A to jsem si myslela, ze po dezech pujde hubnuti hur. Za me: neres vahu, sozatred se na mimi, aby sis uzila tehu. Ja se v prvnim vazne omezovala, obrecela jsem to nekolikrat a stejne jsem pribirala.. ted si dam, co chci a nepribiram tak moc. Ale zase i kvuli mimi by mela byt szrava vyvazena a zdrava, to jen aby si nekdo nemyslel, ze radim snist pytlik chipsu na posezeni...

lobella
26. črc 2018

@marceliska ahoj, ja mam tedy opacny problem, jsem 26tt a kilo pod svoji puvodni vahou, ale uprav strava hlavne, nedrz dietu, ale vyrad zbytecne cukry, dortiky, sladkosti, sladke piti, neslad caj ani kafe a kdyz tak jinak nez cukrem, omez oecivo, ted ji idealni doba na zeleninu, cpi se ji od rana do vecera, dopoledne si dej ovoce, zazene chute na sladke, urcite tyhle pravidla znas, jde o to jen premyslet co strcim do pusy, sport neber jako prostredek hubnuti, je to mensi cast uspechu a pokud nebudes behat 15km trikrat v tydnu tak pripadne praseni nespasi hodina na bruslich jednou tydne🙂

ejmate
26. črc 2018

Ahoj, já bych zkusila sestavit jídelníček s nějakým odborníkem. Kolikrát si ho sestavíme sami v domnění, že je to správně, ale nakonec se v tom objeví ještě x věcí, co tam vážně nepatří. Přes kalorické tabulky jsem si chvíli také zkoušela, ale přijde mi, že je tam každý pohyb přeceňovaný. Určitě je ale důležitý, ty kalorie hlídat. A při takové váze bych začala zatím jen chodit dlouhé procházky. Sedavé zaměstnání je problém, ale tak choď co nejčastěji na záchod, ke kopírce atd., ať máš trochu víc pohybu a všude, kde to jde choď pěšky. Jestli dojíždíš busem, vystup o stanici dřív - pokud je to možné, jestli autem, také nejezdi až před budovu, ale jdi kus pěšky. Prostě to zkusit zakomponovat do běžného dne, protože 1x týdně je vážně málo ☹ Jen si dávej pozor, když teď čekáš miminko. Zaměř se hlavně na ten jídelníček a na chůzi 😉 Třeba s posilovnou a tak bych teď nezačínala. Co ještě můžu doporučit, tak jógu. Já jsem začala chodit na power jógu. Sice to není moc na hubnutí, ale parádně si u toho člověk posílí a zpevní tělo a hlavně uklidní mysl. Pro těhotné dělají kurzy gravid jógy 😉 Ale klíčový je jídelníček a začít se víc hýbat 😉 Držím palce s miminkem, ať je vše v pořádku 🍀🙂

marceliska
autor
26. črc 2018

Děkuji za podporu. Bohužel už nemám co vyřadit, kromě celozrnného pečiva :( piju jen čistou vodu, nic nepřislazuju ani nepřisoluji, sladké nejím, chipsy a čokoláda nehrozí. O polední pauze vyrazím na zeleninu a budu se jí cpát místo pečiva. Uff

lida9
26. črc 2018

ja jsem v tehotenstvi pribrala 30kg i kdyz jsem mnozstvi a slozeni jidla hlidala, proste to letelo nahoru... u me ale byla vychozi vaha trochu jina... no zkus se premoct -tu unavu- a zacit treba chodit/plavat, kdyz necacnes hned, pak uz nezacnes urcite (ta unava v prubehu tehotenstvi a s pribivajicimi kily bude stale horsi). drz se

viki999
26. črc 2018

@marceliska ahoj, jsem teď v 37tt a mám jedinou radu - neřeš to a netrap se tím...
Od začátku těhotenství mi bylo blbě, jedla jsem minimálně a první kilo jsem nabrala v 19-20tt.
Teď mám +20 a to nejim nijak moc, neprasim, po sladkým je mi blbě, takže to nejim... i když jsem taky doufala, že se udrzim pod 100kg, nevím zda to vyjde, jsem na 96kg.
A po téhle mé zkušenosti jsem přesvědčena, že se to v těhotenství ovlivnit prostě nedá a to tělo má dane kolik priberes ať budes delat cokoli..
Jsem smirena s tím, že se budu muset víc snažit po porodu...

ejmate
26. črc 2018

@marceliska A není teda problém v tom, že jíš málo? V tom případě, by tělo začalo dělat zásoby na horší časy. Mám kamarádku na mateřské a ta se mnou začala běhat, chodí už víc než já (nestíhám 😀 ) a její váha se ne a ne hnout...a když jsem se jí ptala co jí, tak mi řekla, že nic moc, že nemá čas....Takže nevečeří, snídá až někdy v 11, oběd si dá třeba v 15 hod, jak to stihne. To je na nic. Jez pravidelně a žádný mravenčí porce, aby tělo nestrádalo, ale prostě "zdravé varianty" 😉

vanea
26. črc 2018

@marceliska Ahoj, neplaš se🙂 Nemyslím si že jde o "přibírání" tuku, ale spíš o zadržování vody a otoky, kamarádka (velký hubeňour) takto nabrala cca 30kg, v obou těhotenstvích, vždycky to s porodem odešlo🙂 (ne úplně všechno, ale třeba do 3m po porodu byla opět na své váze, nešlo o tuk, ale o vodu). S doktorem bych otoky zkusila nějak řešit, ono to léto tomu moc nepomáhá jak je vedro :( Na nějaké diety a nejezení bych se každopádně vyprdla, to akorát mate tělo, které pak odmítá pustit tukové zásoby... jez prostě zdravě, nic nevynechávej..jez pravidelně, často po menších (ne pidi) porcích, hodně zeleniny a ovoce🙂 Choď na procházky, pokud opravdu takto otýkáš, tak ten pohyb opatrně. Vím že kamarádce u toho nedoporučovali nějak extra sportovat, ale právě chodila na dlouhé procházky a plavat. Čím víc to budeš řešit, tím to bude podle mně horší, protože nebudeš v pohodě... Zdravé jídlo (ale nepitvej to v kalorických tabulkách, prostě si dej kolik máš hlad) a zdravý pohyb a bude dobře🙂 S tou vodou člověk nic moc nenadělá...a pokud by to mohlo být nějaké hormonální, tak to už ti poradí doktor🙂 určitě to s ním prober. Držím palce a přeju pohodové těhotenství :-*

ejmate
Autor odpověď smazal
Zobraz
ejmate
26. črc 2018

@marceliska Jinak je fakt, že v těhotenství bych to nelámala přes koleno, na váhu se teď vykašli, ale na jídelníčku a pravidelnosti už můžeš pracovat 😉 A nějaký lehký cvičení - podle tvého stavu a co ti dr. povolí 😉 Třeba ta jóga, plavání a hlavně chůze. Hlavní je, aby ses cítila dobře 😉

normalnimatka
26. črc 2018

podle mě s tím naděláš jen pramálo. to neznamená, že se máš začít ládovat zmrzkou od rána do večera. na druhou stranu, děláš, co můžeš a zbytek nech koňovi. tělo si to beztak řídí samo..:/

lobella
26. črc 2018

@marceliska dulezite take je, abys nehladovela, nedej telo prilezitost hladovet, pak si uklada, jen casto, kazde 2-3 hodiny po malych porcich, neni to o tom vyradit vse spatne, klidne si jednou v tydnu dej neco sladkeho, dortik, kousek cokolady atd, ale dopo nebo behem obeda, pak uz ne, lepsi obcas kontrolovane zhresit nez si to proti vuli tydny odpirat, stejne te to nekde dozene a ty se tim narves k prasknuti

normalnimatka
26. črc 2018

a otoky btw souvisej s játrama. každopádně nějaký očisty nejsou většihou vhodný v těhotenství...

michaela_2
26. črc 2018

@marceliska Pokud tě trápí otoky, je to podle mě zadržování vody v těle - v těhotenství to potrápí řadu maminek. Každopádně pokud už nyní - na začátku 6tt, jsou otoky bolestivé, řešila bych to určitě s doktorem. Ono to horko tomu nepřidává, to je pravda, ale třeba ti na to něco poradí.

marceliska
autor
26. črc 2018

Díky moc! Otékaly mi nohy i před těhotenstvím ale vždycky jsem to rozcvičila. Doktorka mi před lety říkala, že mám problém s lymfou v nohách. Chodila jsem na lymfatické masáže ale byla jsem po nich vždy nemocná. Asi si do kanceláře přinesu kýbl se studenou vodou 🙂 Teď jsem volala do nutriční poradny v místní nemocnici a mají termín konec října... dnes půjdu bruslit, zvládám i 20km ale uvidím podle počasí.

rubika
26. črc 2018

@marceliska švagrova take chodila na lymfo masaze nohou, ale mela i zdravotni problem. Mela cviceni na doma. Prsty na ruce zatnout jako hrábě. A spickama prstu prejizdet od prstu na noze az nahoru, ani se nemusi tlacit. Misto vedle mista. Rozroudi se tak lymfa a podpori jeji odtok z dolnich koncetin. Delala to vzdycky vecer. Jinak na otoky nosila kompresivni puncochy. Coz je v techto vedrech hrozne ale docela to funguje. Ja je nosila v tehu kvuli krecovym zilam.

majvik
26. črc 2018

poradit jak nepřibrat neumím, to bych sama potřebovala, ale zkusím tě alespoň uklidnit - když jsem otěhotněla, shodou okolností jsem se vážila někdy cca v době početí a pak jsem příště stoupla na váhu až koncem 8tt. Polilo mě horko když váha za těch pár dnů ukázala o 4kg víc. Zařekla jsem se že tohle né, že takhle přibírat nesmím - naplánovala jsem si jak budu pravidelně cvičit, jak budu jíst jenom zeleninu... Ale přišli těhotenské nevolnosti, nechutenství, únava... a já začala jíst nepravidelně, občas prasit, občas nejíst vůbec... a pohyb nula☹ a teď jsem ve dvacátém týdnu a jsem zpátky na původní váze🙂 ono to těhotenství si s tělem dělá co chce a až tak moc to člověk neovlivní🙂

iva_kucerova
26. črc 2018

@marceliska S vysazováním většiny jídla pomalu. Může to být spíš ke škodě než k užitku. Chodila jsem nějakou dobu k výživové poradkyni a ta mi moc dobře poradila. Zjistila jsem, že vlastně nejím až tak moc špatně, ale většinu sacharidů jím odpoledne a to je špatně. Dopoledne můžeš celozrnné pečivo se šunkou, máslem, zeleninou, můžeš i ovoce. K obědu nevynechávej přílohy, jen jich dej míň a přidej bílkoviny. Odpolední svačinky by měly být hlavně z bílkovin a zeleniny, stejně tak večeře. Takže šunka, sýry, luštěniny, maso.... Když hodně jídel vynecháš, tělo si bude naopak ukládat (aspoň moje určitě). Je ale pravda, že v těhotenství vše dodržovat není jednoduché. Já tři měsíce zvracela a stejně jsem přibrala skoro 4 kila....

rozmberska
26. črc 2018

Ahoj, tak já Ti asi fakt neporadím...se svojí hroznou životosprávou...ale upřímně s tebou soucítím... Já měřím též jen 160 cm a před otěhotněním jsem měla 96 kg :/ je mi 31. Zítra začínám 12. tt a jsem na váze 95 kg. Otěhotněla jsem přirozeně a bez hormonů. A fakt nechápu jak je možné, že jsem ještě nepřibrala, první měsíc mi bylo pořád na omdlení a na zvracení, jediné co mi pomohlo bylo sladké :( tak jsem ho prostě jedla...teď už je mi fajn, tak už si jen občas něco sladkého zobnu a jím tak nějak jako před otěhotněním (což ale není úplně ideál...). Bála jsem se toho moc, že budu přibírat už v 1. trimestru, ale zatím nic, myslím, ale že se tomu brzo asi taky nevyhnu... :/

rozmberska
26. črc 2018

A jinak soouhlas s vanea, klidně by to mohlo souviset s těmi otoky...třeba fakt jen nabíráš vodu. Já v těchhle vedrech taky vždycky otékala, ale teď v těhotenství zatím (ťukťuk - abych to nezakřikla) nic.

xxx3d
26. črc 2018

@marceliska ahoj,
no tak prostě budeš mít víc než sto kilo a co? Hlavní, opravdu to nejhlavnější je, abys byla ty a tím pádem i tvoje miminko v pořádku! Prostě v těhotenství se přibírá, někdo přibere míň, to není tvůj případ, ani můj to nebyl a to jsem si taky "dala laťku" obrazně řečeno do sto kilo, nakonec mi to bylo jedno, protože nejdůležitější bylo, aby bylo mimčo i já v pohodě a to bylo.
Já si kalorie hlídala jen v rámci diety, kterou jsem absolvovala dva roky před návštěvou kliniky, jelikož se mi váha zastavila na nějakých devadesáti sedmi kilech a to byl pro mě v tu chvíli vrchol všeho a šla jsem do diety, první a snad i poslední (byla drahá a vůbec, psychicky pro mě ze začátku poměrně náročná🙂, aneb chutě na vše), takže když jsem potom byla těhotná, ve svých letech, koukala jsem hlavně na to, abych jedla optimálně zdravě s ohledem k miminku, na kalorické tabulky zapomeň, užívej si svůj jiný stav, kila můžeš shodit potom, a pravděpodobně i shodíš a buď v klidu.

normalnimatka
26. črc 2018

@marceliska tak lymfatický masáže jsou určitě fajn. ale nevim, jesi vhodný v těhotenství. že jsi byla po nich nemocná, je vlastně aled obrý znamení! tělo se vždycky po masáži čistilo, rozhejbalo se něco, co se předtím nehejbalo a pak to vyplynulo na povrch. vždyť je to logický. takže máš aspoň důkaz místo slibů, že to funguje🙂
jako na nutriční poradnu bych se vykašlala.... to je jasný, že to bude hlavně zadržování vody. jez pestře a tak, jak ti to vyhovuje. rozhodně nehladov, bacha na doplnění všech potřebnejch minerálů a vitamínů a zdravej pozvolnej pohyb. chůze kupř. ale je potřeba počítat s tím, že těhotenství je pro tělo prostě zátěž a pokud s váhou bojuješ už odmala, je jasný, že je někde problém, a tělo se v těhotenství zabejvá jinejma věcma - třeba vyráběním dítěte a všechno uzpůsobuje (i když to tak na první pohled vždycky nevypadá) tak, aby to bylo k co největšímu celkovýmu prospěchu. kupř. je blbost řešit vysokej tlak práškama. tělo jen reaguje na nedostatek kyslíku v krvi, A PROTO zvýší tlak. dr. vidí číslo na displeji a už ti hrne statiny, totální zabijáky, který na chvíli možná potlačej tlak, naprosto nepřirozeně a škodlivě, ale ještě neřešej tu příčinu. a proto je nutný po čase dávky zvyšovat, protože tělo to opět dohoní tak, jak ono potřebuje.
si myslim, že ty kila jsou jedno z nejmenších věcí, co pak budeš řešit v kontextu celýho těhotenství a rodičovství🙂)) zaměř se na důležitý věci.

lenka253
26. črc 2018

Já teda měla výchozí váhu 62kg při 169cm, ale také jsem přestala kouřit. A ta váha teda letěla fest, děsila jsem se, jak budu vypadat před porodem. Teď jsem 35tt a mám nahoře "jen" 13kg, takže se to jakžtak ustálilo a katastroficky to nedopadlo. Teď třeba přibereš pár kilo rapidně rychle jako já a později už jen třeba váhu miminka. Každá jsme jiná, každé těhotenství je jiný. Hele já se z toho hrozně hroutila . . a pak jsem se na to vykašlala, však co, jsem těhotná, jasně že přiberu. Zkus si najíst nějaký zdravý jídelníček, ať máš jistotu, že jíš opravdu správně, hýbej se. Navíc jsi 6tt, ještě ti může být klidně zle a to jde pak váha taky dolů. Je léto, vedra, sama píšeš, že máš otoky - však to může být jen voda. Kašli na to a užívej si těhotenství 🙂

marceliska
autor
26. črc 2018

Dekuji Vam za nazory, rady a podporu! Mimi je pro me samozrejme to nejdulezitejsi. Vahu resim spise ze zdravotniho rizika nez jako estetickou vadu 🙂 uz mam na zitrek pripravenou zeleninu do prace a uz se tesim na pondelni prvni kontrolu. Preji Vam krasny zbytek vecera!

fandysek_1
26. črc 2018

@marceliska podivej se na tehotenskacukrovka.cz a jsou tam jídelníčky pro těhotné, racionální strava. Při prvním těhotenství jsem přibrala 6kg. Teď pri druhém to vypadá na víc, ale netrapim se tím. Večer si dej nohy do zvýšené polohy a ještě mi na otoky pomohl tejp od fyzioteraputky.

marketa11112
26. črc 2018

Urcite rychle pribirani konzultuj s lekarem, zrejme tam muze byt vicero pricin. A taky v brisku nemusi byt jen jedno mrne....zkus opravdu jist casto, po mensich porcich. A jak uz bylo receno, nevynechavej jidla. Telo je pak zmatene a ma pocit, ze mu nedoprejes a vse si uklada...a jedna vec..ty nejsi tlusta, ale tehotna....a kdy jindy si doprat?

kristyn.g
26. črc 2018

@marceliska mě se zdá že ses docela.zbláznila, jsem na tom ještě hůř ale dietu tipu zeleninu k obědu místo celozrnného pečiva bych neudělala ani netehotna, natož když máš zodpovědnost i za to dítě. Nekoukej na váhu fakt nemůžeš držet teď ditety na to si mela myslet před těhotenstvím... Jež vyváženě a dostatečně, zelenina je k jídlu navíc není to jeho hlavní složka. Zhubnout můžeš po porodu... Brusle v těhotenství? 20 km? Co když upadnes? Nechceš si najít něco pro těhotné kde se nemůžeš zranit. Mě se zdá že ses lekla jak si tlustá až když si otěhotněla a snažíš se teď honem hubnout

kristyn.g
26. črc 2018

Jinak já jsem 20 tt a jsem také tlustá, do 13 tt jsem nabrala 5 kg a jedla jsem spořádaně, teď do 20 jsem od té doby nabrala 1 kg a jim jak prase oproti tomu jak jsem se předtím hlídala. Mam pocit ze to prostě není v mých rukou. Můžu se jen snažit nebýt tak ve stresu a jíst rozumne

marceliska
autor
27. črc 2018

@kristyn.g Nelekla jsem se, že jsem tlustá 🙂 To vím už dávno. Jen jsem se zalekla toho, jak rychle mi váha naskočila. Kdyby to šlo tímto tempem až do konce tak mám 200 ani nemrknu 🙂 Je to mé první těhotenství a tak jsem ve spoustě věcí nezkušená a sem tam koukám jak tele na nový vrata 🙂 Bruslím už roky a vcelku obstojně, takže je to pro mě jako chůze. Přesto jsem to včera v tom hrozným počasí vzdala a radši se vyplácla do bazénu. Nemyslím, že jsem se zbláznila..věř mi, že mi jde hlavně o toho malýho. Přesto děkuji za tvůj pohled na věc. Jsem ráda, když mohu číst názory druhých a něco si z toho vzít.

marceliska
autor
27. črc 2018

@fandysek_1 Moc děkuji za tip! Nejde mi o to být štíhlá ale být zdravá.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru