Já dlouho může rodit prvorodička?

bibi15
18. črc 2019

Pěkný den,
Obracím se z dotazem jak dlouho může rodit prvorodička? Slyšela jsem že na to má vliv šířka pánve, myslíte že je to pravda? A ještě jedna otázka, jak to je s Epiduralem?
Skoro měsíc ležím doma že jsem nemocná, střídají se mi návaly zimi a horka, tak jsem nemohla zajít do porodnice - a ani nevím kam bych tam měla zajít se zeptat. Tak jsem se rozhodla se optat zde.
Děkuji za odpovědi.

ejmate
18. črc 2019

Jak budeš rodit ti nikdo neřekne, ale to co můžeš udělat, je být naprosto v klidu, nepanikarit a nebát se toho. Tj hrozně důležitý. Když se budeš bát, celý porod se tím zpomaluje/prodlužuje. Já jsem prvorodicka, 27 let, stihla a rodila jsem 2 hod 45 min. Takže fofr jako blázen. Bez komplikací 😉 Bez medikace. Epidural bych si nenechala dát, pokud by to nebylo nutný, pro mě má moc proti. Před porodem jsem jedla datle - prý zkracuji porod.

ejmate
18. črc 2019

@bibi15 A čeho se bojis? Ženský tělo je pro porod uzpůsobené, nemáš se vubec čeho bát 😉 Ja jsem měla bolesti u kterých jsem si říkala že už jsou velký az chviličku pred tím, než jsem šla na sal. Jinak se to dalo v poho. A to jsem měla kontrakce od začátku po 2,5 minutách. Nemusíš brečet, tes se na miminko, povidej si s nim, predstavuj si ho a presvedc sama sebe ze budeš mít porod krásnej 😉 Je to přeci "oslava" uvítání miminka.

zelenaesmolda
18. črc 2019

@bibi15
ja jsem rodila ani ne dve hodiny,vzbudila jsem se a za ani ne dve hodky byla na svete

bayt
18. črc 2019

@bibi15 Rodila jsem dva dny. Pánev mám docela úzkou, bála jsem se, nedobré prostředí pro porod bez opory, syn měl skoro 4 kila, moje máma měla také velmi těžké a dlouhé porody. To jsou faktory, které asi mohly hrát roli.

anouck1
18. črc 2019

Mám za sebou pět porodů, všechny byly relativně rychlé. U prvního mi hodně pomohlo připravovat se na to, že to bude dlouhé, třeba 2 dny. Jak se bolesti stupnovaly, pořád jsem si říkala - takhle to musím vydržet ještě 48 hodin, a pak bude miminko na světě. Když mi po dvou hodinách řekli, že jsem otevřená a můžeme jít na sál, kde se miminko narodí tak rychle, jak jen budu chtít, byla jsem z toho v šoku. 🙂 Ale díky té psychické přípravě na dlouhý porod jsem to všechno snášela určitě líp...

jitulka05
18. črc 2019

Zdravim te, kazda to mame jinak... Takze tohle ti opravdu nikdo nerekne predem, bohuzel ☹ Taky jsem pred prvnim porodem chtela vedet 🙂 A ted uz vim, ze mi to nikdo predem nerekne... Jen jsem si mohla myslet, ze to bude dlouho, pac moje mamka rodila vzdy dlouho 😀 A taky to tak bylo ☹ Rodila jsem celkove od prvnich bolesti 21 hodin, ale tim te nechci strasit. Me to totiz vubec neprislo, prislo mi ze jsem rodila tak 10 hodin max 😀 A to proto, ze tam byl se mnou muj manzel a byl mi velkou oporou, nemela jsem strach! 🙂 Epidural jsem si nedavala, ale na konci porodu prisli nejake problemy, odeznely kontrakce, tak mi pichli oxytocin a pak uz to slo rychle. Preji rychly a bezproblemovy porod! 🙂

anouck1
18. črc 2019

A ještě mi přijde důležité rozlišit ty dvě fáze porodu. V první fázi se žena otevírá, skutečně to může trvat i 2-3 dny, ale bolest bývá snesitelná, zvlášť když člověk může měnit polohu, chodit do sprchy, dát si vanu... A ta bolest trvá vždy chvilku, třeba minutu, a pak je několik minut pauza, kdy se dá odpočívat. Teprve v druhé fázi se miminko tlačí ven, tam bývá bolest intenzivnější, ale tato fáze by neměla trvat déle než 2 hodiny. Když se to takhle rozdělí, tak to možná zní líp, než když se mluví o šíleně dlouhých porodech...

gabriela_morais
18. črc 2019

Ja te uklidnim !!! ;)) prvorodicka , 50 kilo, postavu mám jako ve 14-ti ;D , zadek jak dva kmínky , jak říká moje Mamka . Porodila jsem po 4 hodinách od první kontrakce . Řekla bych bez bolesti , na konci mi dali rajský plyn , aby se nereklo. Musím ale rict , ze jsem měla tři noci , přesně v dobu kdy jsem porodila na 4. Den slabé kontrakce , tělo se mi tedy perfektně připravilo ;) hodne stesti !

jirovapa
18. črc 2019

@bibi15 moje mamka mě i sestru málem nedonosila, musela ležet a porodila o 1 měsíc dřív a oba porody měla nakonec dlouhé. Břicho měla vždy malé a málo plodové vody. Já jsem prvního prcka přenášela a rodila cca 5h. Břicho jsem měla obrovské a hodně plodové vody. Postavou jsme si podobné. Takže o genech to opravdu není. Teď čekám druhého prcka a jsem zvědavá jak to bude 🙂.

barumat
18. črc 2019

@anouck1 Hele a u mě přesně naopak. Měla jsem teda vyvolávaný porod, což asi může ten prožitek dost změnit, a od zavedení tablety jsem prakticky okamžitě měla kontrakce po minutě/dvou. A kontrakce typu na blití, na omdlení, průjem, studenej pot, bolesti zad, strašný. A co minutu, oddech v řádu vteřin. Nicméně otevírala jsem se tři hodiny a kus, a to jsem myslela, že se zcvoknu. Když mi sestra po dvou hodinách řekla, že jsem se otevřela sotva o centimetr, chtělo se mi brečet. Pomohla horká sprcha a klystýr, ale opravdu se mi ulevilo ve chvíli, kdy mi rupla voda a dcera sjela do porodních cest. Bolest ustala, zbyl jen takovej fakt divnej pocit, že je někde ve mně něco narvanýho na úplně špatným místě 😃 Samotný vypuzování pak probíhalo naopak úplně bez kontrakcí (bylo mi řečeno "při další kontrakci zatlačte" - tak jsme na sebe čuměly, já, sestra, doktorka, další sestra, zase já... Až mi to už bylo trapný a začala jsem tlačit tak nějak z nudy), bez bolesti, a až strašidelně zaživa - přesně jsem věděla a cítila, že když TEĎ zatlačím, tak se potrhám, a měla jsem hroznej blok zabrat. Nakonec mě nastřihla a za minutu byla dcera venku. Od výstupu na lůžko za osm minut.

kristousenecek
18. črc 2019

Mám ,hodně kamaradek co rodili x hodin první a pak ty i co rodili cestou 3hodky ,myslím si že je to hodně o hlavě ....já rodila ani ne dvě hodiny i s cestou ,tak to měla i moje mamka s babičkou ...tak asik i geny ale ,nejvíc jde podle mě o hlavu ;),...

anouck1
18. črc 2019

@barumat Ale to bude opravdu spíš tím vyvoláváním, kdy porod přichází ve chvíli, kdy na to tělo ještě není nachystané.

barumat
18. črc 2019

@anouck1 Jj, proto jsem na to upozorňovala, je mi jasné, že vyvolávaný je prostě umělý.

jipe
18. črc 2019

@ejmate myslím, že zakladatelka v jiné diskuzi psala, že miminko půjde k adopci, což je i příčina psychických problémů. Pokud si to pletu, tak se omlouvám

stazinka2018
18. črc 2019

Mne zacaly mirne bilesti v pondeli, postupne se to zesilovalo, od noci na stredu uz to bylo pravidelne a hrozne bolestive. Ve stredu jsme byli v porodnici trikrat, ale neotvirala jsem se, ale bolesti byly nesnesitelne. Ve stredu vecer uz jsem tam zustala. Bolesti co 5 min naprosto priserne, otevirani zadne. Prosila jsem o epidural. Napichli mi zada (hrozne se nehybat, ale v tu chvili je cloveku uz vsechno jedno), az jsem byla k ranu na 1cm, tak mi teprve dali epidural (velika uleva, pak uz jsem se zacala otevirat, po hodine prestal ucinkovat), pak dalsi davka a posledni mi dali pri tlaceni( to jsem ale moc necitila kontrakce, tak jsem nevedela kdy prsne tlacit), ve ctvrtek v 9 rano se narodila. Bolesti jsem mela dva dny a noci naprosto nesnesitelne, ze to ani popsat nejde. Takze muj porod byl hrozny a dlouhy. Zavidim vsem, co to meli rychle a bolesti zvladli prodychat. Alespon me nemuseli sit. Stahovani delohy me nekolik dni ale bolelo hodne. Hodne stesti, sestinedeli je taky peklicko.

leymea
18. črc 2019

Taky souhlasim s tim, ze je to o hlave. Ja se na porod tesila, nemela jsem strach. V 1:45 jsem se probudila, zacala mi prosakovat plodova voda. Ani jsem si nebyla jista, ale radeji jsme jeli. V porodnici jsme byli az ve 4 hodiny (jsem brzda, doma jsem se pomalu chystala 😃 ) a tam mi praskla po prijezdu voda. A hned zacaly kontrakce. Ale nic hrozneho, to az od 5 hodin to zacalo fakt bolet. V 7:05 jsem uz potrebovala tlacit a nikdo nikde, tak manzel bezel nekoho najit, jenze jsem musela pockat az si to vsechno pripravi (meli docela fofry, ani doktor to ke mne nestihl) takze jsem telo nechala tlacit samo. Pak jsem konecne mohla zatlacit a malej se narodil v 7:21. Druha doba porodni mi vubec nebolela, dokonce mi prestaly i kontrakce a jen jsem citila prijemnej tlak. Bylo to tak moc krasny. Epidural jsem nemela, tak s tim neporadim.

bibi15
autor
18. črc 2019

@jipe ano to jsem psala a děkuju všem za odpovědi. Nevím a nedokážu si představit tam být. Je mi z toho zle až

budilinka
18. črc 2019

@bibi15 Měla jsem v papírech stará primipara (37 let) a úzkost z porodu. Císaře jsem chtěla. Ale jak se to blížilo, a ještě mi promlouval do duše jeden gynekolog na porodnici a moje mamka psychiatricka, stále méně jsem o císaři byla přesvědčena. Moje mamka rodila krátce. No a když mi praskla voda, jela jsem fo porodnice a malá se narodila přesně za 3 hodiny od prasknutí vody. Ještě když jsem tam přijela, byl tam mlady doktor a jen mrkl na můj věk a hned se hrozil, když jsem mu řekla, že to chci zkusit přirozeně. (Nějak jsem se opravdu přestala bát a důvěřovala sobě i dcerce.) Ale sáhl do mě a byl úplně překvapený, že sekce vůbec nebude potřeba. Stále jsem se desila, kdy ze přijdou ty šílené kontrakce a nesnesitelna bolest, ale nepřišlo to po celou dobu porodu. Chvíli jsem byla na míči ve sprše a pak už jsem šla na lůžko. Jen to síti příjemné nebylo, ale dalo se to zvládnout. Dcerka ale měla po porodu velké zdravotní problémy (komplikovaná žloutenky a 3. den po porodu dostala transfúzi a strávila 10 dní po JIPkach ve 2 mestech), tak jsem byla ráda, že můžu za ní jet (po sekci si to absolutně neumím predstavit). Jinak jsem tedy rodila stejně jako mamka a dcerka měla jen o fous nizsi porodní váhu než já. Držím pěsti, budete v pořádku 😉

bayt
18. črc 2019

@anouck1 To je hezky, ale kdyz mas dve noci kontrakce co 8-11 min. tak se moc neprospis, ze.

vanea
18. črc 2019

To ti nikdo nevyvěští :/ Moje maminka i babička (její maminka) rodily strašně dlouho, všechny porody neskutečné, zakončené kleštěma a kdoví čím - obě široká pánev. Druhá babička (máma od táty) všechny porody překotné, max dvě hodiny od prvního náznaku, také široká pánev - prý naprosto v pohodě, žádná velká bolest. Já byla něco mezi, doma asi hodinka a půl (kontrakce hned nastoupily velice rychlé), pak jsme vyrazili, do porodnice jsem dojela na 8 otevřená, půl hodina příjem.... a rodila jsem hodinu na boxu (bez medikamentů). Na porod jsem se strašně těšila, podotýkám, že jsem naprosto bez fyzičky, nemělo to vliv, tělo si rodilo úplně samo. Nalaď se pozitivně, nikdo neodhadne, jak dlouhé to bude, ale když budeš brát každou kontrakci pozitivně, jako krok blíž k miminku, půjde to třeba líp. Držím palečky!

ejmate
18. črc 2019

@jipe jo aha, tak to jsem netušila a v tom případě je moje rada asi úplně bezpředmětná.

blueyonder
18. črc 2019

Jak je tu psáno, každá to má jinak. Jako prvorodička jsem rodila 12 hodin. A k tomu epiduralu, přidám svou zkušenost. Nechtěla jsem ho, ale měla jsem vyvolávaný porod a ty bolesti byli fakt velké, tak jsem souhlasila. Bohužel jsem si to představovala jinak, pichali mi ho nadvakrát, ptz jsem prý měla obratle moc u sebe, takže to bylo dost nepříjemný a ve výsledku to působilo jen hodinu a zase ho vypli, abych mohla tlačit. Takže podruhé si ho nenechám dát. Myslím, že kdybych měla přirozený porod, tak by kontrakce nebyly tak silne a epidural by nebyl nutný.

bibi15
autor
18. črc 2019

Všem moc děkuji za Vaše zkušenosti. Vůbec nevím jak semnou bude a jen v mysli doufám že zítřejší vyšetření doktorce jen potvrdí, při bolestech jen při zavedení tyčinky na odběr vzorků, že to nemusím zvládnout. Dneska sem se tam doktorce po tom rozbrečela a nemohla jsem se zbavit toho hnusně ho pocitu že to stále v sobě mám.

blueyonder
18. črc 2019

Jinak kamarádka měla od bolesti rajský plyn a to si pochvalovala.

fly80
18. črc 2019

@bibi15 hele, hlavně se uklidni. Já vím, dobře se to píše, blbě dělá. Kdy máš termín? Víš co strašně moc pomohlo mě? Tady na koníku si o tom psát s holkama, co měli termín porodu stejný měsíc jako já. Mimochodem, taky sem měla papír od psycha, ale bála sem se ho použít. Na začátku sem měla šílené těhotenské deprese, nikdo kdo to nezažil to nepochopí. Při slově porod jsem se rozbrecela jak hysterka a to já jinak nejsem. Šílenost.

lstuchlova
18. črc 2019

Já rodila necelých 7 hodin. Kontrakce mi začaly rovnou po 3 minutách, voda mi sama nepraskla. Druhá doba porodní trvala přes hodinu i s nástřihem, malá byla špatně natočená, pánev mám užší. Já už pak nerozeznala kontrakce, měla jsem šílenou bolest celou dobu stejnou, žádnej oblbovák jsem neměla. Hrozili kleštěma, tak jsem malou nakonec vytlačila i bez kontrakcí.

bh8
18. črc 2019

Moje dcera se narodila za 31 hodin od prasknuti vody.. po 24 hodinach jsem souhlasila s epiduralem.. ale narodila se “prirozene” s ja nemela zadna poraneni a druhy den jsme sly domu

jipe
18. črc 2019

@bibi15 hele ona ta bolest u porodu je taková "jiná", já nevím, jak to popsat, ale pro tělo je to asi svým způsobem přirozený proces. U toho prvního dlouhého porodu jsem byla nastavená tak, že tělo ví, co dělá a je to tak v pořádku. Nakonec jsem se kapačce oxytocinu nevyhla, ale epidural jsem nechtěla, injekce do páteře jsem se bála víc, než bolesti. Navíc to mnohdy porod zbrzdí, když žena necítí kontrakce. U tebe by bylo možná fajn, kdyby ti dali ten rajský plyn, abyses uvolnila a nebyla ve stresu. Nech tělo pracovat, přijmi, že to tak má být. Já vím, je to těžké se přenastavit 3 dny před termínem, ale zvládly to jiné, zvádneš to taky a když ne, naženou tě na sál a říznou. Nevím, jestli to na Bulovce funguje, ale není od věci souhlasit s přítomností studentky, bude u tebe častěji, než jen když chodí PA. Nebo zkusit nějakou dulu na poslední chvíli. Ale ona ta přítomnost někoho není zas až tak stěžejní, stejně se spíš ponoříš do sebe a nebudeš vnímat, kdo je kolem tebe

la_amanita
18. črc 2019

30 hodin 4,2kg dítě, vyvolávaný a skončil sekcí. I mé sestry to dopadlo skoro stejně. Ale obecně všechny kamarádky a známé jako prvorodicky měly porody co kus, to originál.

babanci
18. črc 2019

Já rodila první dceru 14,5 hodiny od prvních bolestí a ona tu svojí 9 hodin. Měla vyvolávaný porod, takže nastoupila v 7.00 bez bolestí a porodila v 16.00.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru