Porod koncem pánevním, jak to probíhá?

sandram123
18. zář 2017

Ahojte holky, asi to tu bylo již několikrát, ale docela dávno, proto bych opět ráda otevřela tuto diskuzi, zda se něco nezměnilo a chtěla bych se zeptat, jsem v 36. týdnu těhotenství, prvorodička a mám mimčo otočené koncem pánevním. Často si říkám proč se to muselo přihodit zrovna mě, když je pravděpodobnost 4 ku 100 rodičkám, ale tento půl rok pro mě nebyl zrovna ideální, takže to bude asi psychikou, doufám, že nic horšího z toho vyvozovat nemusím. Rodit budu v krčské Thomayerově nemocnici v Praze, kde je možnost volby, já jsem zastáncem toho, že miminko není v této poloze náhodou, takže buď se otočí a budu rodit přirozeně nebo půjdu na císaře. Zároveň mám samozřejmě strach, přece jenom je to operace, mám pak strach z případné rekonvalescence apod. Zároveň nevím, jak je na to nemocnice specializovaná..na žádné operaci jsem nikdy nebyla. Prostě vůbec nevím co od toho čekat, manžel chtěl být se mnou u porodu, což tedy asi nebude, jak to probíhá, zda se plánuje operace v termínu či dřívě? atd.
Poradily by jste mi něco? Děkuji 🙂

petulane
18. zář 2017

Já jsem před 3 roky taky rodila sekcí. Malá byla KP a ještě příčně. Také jsem to obrečela, ale nakonec se to dalo. Rodila jsem tedy na Mělníku a tam se mnou mohl být u operace i manžel, měla jsem částečnou anestezii. Porod sekcí se většinou plánuje o týden dříve. A rekonvalescence není zase tak hrozná. Ano potom to dost bolí, ale to porod taky, a díky tomu, že chcete být co nejdříve fit pro miminko, tak to nějak v tu danou chvilku neřešíte. Aspoň já to tak měla.

verunka_korunka
18. zář 2017

@sandram123 ahoj, myslim ze @pet_8 rodila v krci cisarem, pokud se nepletu. Taky z duvodu kp. Ja rodila ten stejny den cisarem z duvodu kp v podoli.
Rekonvalescence... druhy den uz fungujes sama, sprcha, chozeni na wc, jidlo... dalsi den uz nam dali miminko pres den a dalsi den i pres noc. Jizva se musi casto sprchovat a vetrat. S jednim ditetem asi ok i po prichodu domu, ja to se starsi 20m nedavala, takze manzel mel jeste 2 tydny dovolenou a pak tyden moje mama a babicka, pak uz jsem fungovala s obema sama. I kdyz se nesmi potom nic tezkeho zvedat, tahat atd, s malym ditem to proste neslo nedelat. Ted jsem 3m po porodu, zatim cvicim jen sikme brisni svaly a zacnu pomalu i prime. Od pupiku k jizve mam dost necitlivou kuzi a je to trochu neprijemne, snad to nekdy zmizi... kalhoty musim stale nosit kvuli jizve a brisku tehotenske...
Jinak operace probehla v klidu, v podoli mohl byt manzel se mnou na sále, na jip uz nesmel. Dite prinesli cca po 8 hodinach od porodu. Na sale jen ukazali, odnesli, prinesli zpet oblecene a v zavinovacce tak na 10 minut.
Jen na zaver, chtela jsem rodit kp prirozene, ale maly vahovy odhad mi to zhatil a musela jsem cisarem.

sandram123
autor
18. zář 2017

@petulane děkuji za názor 🙂 věřím, že s odstupem času se na to člověk dívá trochu jinak.

sandram123
autor
18. zář 2017

@verunka_korunka také děkuji za názor, určitě si z toho něco vezmu, čím víc se to blíží, tím víc jsem z toho nervózni, tak doufám, že si to mimčo rozmyslí. Záleží která bolest bude lepší 😀🙂 ...

j.a.n.i
18. zář 2017

@sandram123 Ve 36tt se to ještě může změnit, mě se malý otoči někdy začátkem 38tt, takže zkušenost nakonec nemám 🙂

sandram123
autor
18. zář 2017

@j.a.n.i ano, pořád doufám 🙂

markarat
18. zář 2017

Jsem 3 měsíce po porodu císařem kvůli KP. Naplánovali mi ho na 39+0, ale malá se rozhodla sama na 38+4. Trvalo mi tři hodiny než jsem zjistila že rodím takže v porodnici trošku hubovali na co jsem čekala, ale stihli jsme to se spinálem. Malou mi hned ukázali ale poslala jsem ji radši za tatínkem, aby ji pochoval než aby nademnou visela v rukách sestřičky. Když jsem viděla přirozený porod KP na videu, jak to dítě leze ven jak sklaplé paraple tak bych do toho nikdy nešla :D

verunka_korunka
18. zář 2017

@sandram123 jo a prvni dcera je ve 26tt porozena vyvoláváním a byla KP. Byla sice velka asi jako dlan ruky, ale ja nebyla otevrena vic nez na 5cm kdyz to zacalo... otazka je, jestli by porod vetsiho ditete pri vetsim otevreni a lepsi pripravenosti tela na porod byl o tolik jiny 😉

bamishop
18. zář 2017

@sandram123 a prirozeny porod koncem panevnim si nezvazovala? On totiz i konec panevni je vetsinou poloha fyziologicka... Jinak ja mam tri sekce, prvni byla prave kvuli konci panevnimu a nekolika dalsim faktorum k tomu, neb na prirozeny porod si predstavuji u donoseneho ditete vahu od 2.5kg a to dcera diky selhavajici placente nemela, tak musela jit akutni sekci ven a porod se neresil, i kdyz jsem ho mela domluveny, a pak uz se to se mnou tahlo... Plus miminko se muze otocit kdykoliv, ja poctive dratkovala parkety, neb na otoceni je treba mit zadek nahore a ta poloha na vsech 4 je na to idealni a tak sem ji vecer mela spravne a rano koncem panevnim, byla chytra, ze se takto otacela, neb kdyby tak nebyla, na problem by se prislo az pro ni pozde...

mlynkova85
18. zář 2017

Já měla plánovaného císaře z důvodu slabé jizvy z prvního císaře na 38 tt malá se rozhodla že přijde na svět o 3 dny dříve. Zkušenost mám jednu pokud se ta jizva námaha opravdu to bolí. Pro mě byl veliký problém slézt z postele teprve po 2 dnech mi dali k posteli schůdek u druhého jsem si o něj řekla okamžitě a bylo vše v pohodě. Ale jsem hodně malá mám jenom 158cm a ty postele jsou na mě prostě moc vysoko 😂😂😂

simkrk
18. zář 2017

Ahoj, ja jsem na cs byla v prosinci, taky sem mela malou KP, v prirozeneho porodu v tehle poloze sem mela strach a nechtela sem asi zazit to ze bych se trapila a pak sla stejnak na sal, rekonvalescence docela sla, prvni vstavani po 12ti hodinach zadna slava ale musi se to rozchodit co nejdriv a ude to dobre 🙂 mela jsem spinalni anestezii a taky paradaa 🙂 kdybys mela nejake otazky klidne napis 🙂

demukla
18. zář 2017

Dobrý vecer, ja rodil před 4lety cs plánovaný , syn byl otočený také KP. Vse proběhlo v poradku, rodila jsem teda v Jihlavě, ale po přečtení je to asi všude stejne. Ja teda vstala asi po 8hodinach a šla se umýt atd. Dávali mi injekce na bolest a dalo se to. Syna jsem mela hned po porodu u sebe... Ted čekám druhe mimi holčičku a nevim... asi mam divne břicho, nebo jsem divná ja 😅 ale malá je opět KP, zitra začínám 36tt a stále ji cítím dole 😕 , tak jsem smírena opět na CS... no co uz, nejak jit ven musí... bolest tak nebo tak 👍

sandram123
autor
18. zář 2017

díky holky za rady, momentálně mě nenapadají další otázky 🙂 snad to zvládnu, k tomu mi navíc minule řekla doktorka, že mi ubývá plodové vody, jsem na spodní hranici, takže celkové pocity prostě nic moc ☹

demukla
19. zář 2017

@sandram123 To je normální stav, tak se toho nelekejte 👍🏻

beruda
21. zář 2017

Ahoj, rodila jsem o 6 týdnů dřív císařem. Dcerka byla KP a praskla mi voda. Vybrala jsem si spinální narkózu, takže jsem byla vzhůru. Partner tam nebyl, je trošku citlivka a nutit ho nebudu. Ale k průběhu - nejprve příprava - klystýr, oholení, pak jsem si došla na sál, kde mi napíchli páteř, jedna ruka na tlak, druhá na infuzi, naštelovali si mně, potom vyzkoušeli, jestli cítím spodní část těla a za chvilku byla dcera na světě. Na JIP jsem byla 24 hodin, ale to jsem byla pod lékama, tak mně nic nebolelo. Asi tři hodiny po operaci mi přinesli poprvé malou na přiložení. Druhý den jsem poprvé vstávala a šla se sestrou do sprchy a hned jsem začala co tři hodinky docházet za dcerou na nedonošenecké. Naštěstí se narodila bez jakýchkoli následků nebo postižení. No a pokud jde o mně, když pominu JIP, pak už jsem se obešla úplně bez léků na bolest a třetí noc už jsem spala na boku. Ale každá jsme jiná, někdo má problémy o po půl roce.
Jinak plánuje se většinou dříve, doktoři nechtějí, aby se rozjel porod. Jo a poslední co mně napadlo, děti (hlavně holčičky), které jsou koncem pánevním mívají pak horší kyčle a řešívá se to třeba širokým balením.
Na konci těhotenství je normální, že ubývá plodovka, buďte v klidu.
Líbí se mi, jak to berete, že se nehroutíte z toho, že to nepůjde přirozeně, prostě hlavně abyste byli oba v pořádku. Znám ženy, co se s tím nevyrovnaly ani po roce a zbytečně si tím ztrpčují život. Držím vám palce!

aluskacz
21. zář 2017

@sandram123 Mám dva syny, oba dva byly KP. Mám nějakou dědičnou anomálii dělohy po mamce, ta měla mě i bratra KP. Oba kluky jsem rodila císařem a oba si vybrali kdy chtějí na svět, první ve 38+3 a druhý 37+0. Takže sekce nebyly plánované, ale akutní. U prvního byl odhad váhy dobrý a dal se porodit přirozeně, jenže v mé hlavě se rozpoutal boj, část chtěla rodit normálně a část se bála aby se malému něco nestalo, takže vyhrála a já se rozhodla pro sekci. Jenže postupem času jsem svého rozhodnutí litovala že jsem neporodila normálně, jak píše @beruda jsem jedna z těch které se s tím nevyrovnaly ani po roce, brala jsem to jako mé selhání a dost nocí jsem kvůli tomu probrečela, ale takové bylo mé rozhodnutí. Možná to bylo i proto, protože ho pořezali na zádech a doteď tam má škaredou jizvu, která se mu zvětšuje tím jak roste, má to na celý život.. U druhého syna jsem moc na výběr neměla, ano, dal by se porodit normálně ale měl vysoký odhad váhy a navíc první jizva na děloze by to nemusela zvládnout, takže to bylo jasné že bude zase císařem. U druhého jsem se tím netrápila a netrápím, je zdravý a bez jizvy na zádech. U obou jsem měla spinální anestezii, první jsem snesla líp a nevěděla jsem co se mnou dělají, podruhé jsem věděla do čeho jdu tak jsem měla strach a málo mě napíchli takže jsem cítila vše co se mnou dělají a i když to nebolelo tak z toho nemám moc hezké zážitky. Držím palce a třeba se mimi ještě otočí, má stále ještě čas 😉

aluskacz
21. zář 2017

@sandram123 Ať se rozhodneš jakkoliv, zvládneš to 🙂 U prvního jsem měla horší rekonvalescenci než u druhého ale dalo se to zvládnout 🙂 Mimi tě pak donutí vstát a nepoddávat se tomu, i když to hlavně první den pekelně bolí ale jak uvidíš mimčo bolest je ta tam. Je neskutečné co s námi dělají hormony když vidíme své právě narozené dítě. Jsem ráda že jsem to mohla dvakrát zažít. Po obou sekcích jsem byla hned na šestinedělí, u druhého jsem teda byla cca 45min na dospáváku na aru. Rodila jsem vždy večer před půlnocí, první den po mi miminko vozili na kojení, pomohli přiložit, vždy se přisál, během dopo mi pomohli vstát na nohy, jak jsem začala chodit tak mi vytáhli močový katetr a drén a odpo jsem už byla se sestřičkou ve sprše. No a další den jsem si vzala syna už k sobě. 🙂 Prvního jsem rodila v Brně a tam poporodní a pooperační péče dost vázla tak to bylo náročnější, druhého jsem rodila v Břeclavi a naprostá špičková a 100% péče ze všech stran. Záleží pak i na personálu, to je hodně důležité, ovšem ne všude jsou 100%.. :(

marki00
21. zář 2017

Taky mě asi čeká císař kvůli poloze, malý je buď kp nebo příčně. Doktor mi říkal, že by měl být v 38. týdnu, pokud si to malý nerozmyslí dříve🙂 trochu mě to zamrzelo, ale hlavně ať jsme oba v pořádku🙂

markarat
21. zář 2017

@beruda vám stihli udělat klistýr? Do mě strčili ruku "jeee vy jste na tři prsty, honem na sál než praskne voda". A tak pospíchali, že se hádali s anestezilogem, že už chtějí začít a anestezilog, že ne, že to musí minimálně 20 minut působit :/

sandram123
autor
21. zář 2017

@beruda děkuji za detailní rozbor, aspoň si to umím lépe představit. Dívám se teď každou středu na novu, na ten seriál malé lásky, na jednu stranu mi všichni říkají, že se na to dívat nemám, ale aspoň vidím, do čeho jdu..Ale že vám dali dceru až tři hodiny po operaci, asi to bylo z důvodu, že nebyla úplně donošená, to je dlouhá doba, na té nově ty mimča dávají do náruče hned (po císaři). Jinak děkuji za podporu, ať budu rodit jakkoliv, asi to bude zážitek, hlavně, ať jsme v pořádku.

sandram123
autor
21. zář 2017

@marki00 to jdeš docela brzo v 38.týdnu, ale budeš to mít za sebou, asi bych to taky brala, v pondělí jdu na kontrolu do nemocnice, tak jsem zvědavá co mi řeknou 🙂

ssandy
21. zář 2017

Treba se jeste stihne otocit, to by nebylo vubec nic divneho a moc bych Ti to prala. Mela jsem to take tak, doktor mi daval na vybranou, zda cisar nebo prirozene. On sam doporucoval cisare, ale predevsim proto, ze je pri porodu KP dulezita zkusenost porodnika a spoluprace rodicky. Asi to neni pro kazdeho, ale chtela jsem rodit prirozene. Naopak, kdyz jsem konzultovala s jeho otcem, vedouci lekar gynpor v Motole, tak ten zase doporucil prirozeny porod, prave proto, ze ty zkusenosti a leta praxe ma. Oboje ma sva rizika, pro me mel cisar vetsi. Kdyz jsem se konecne rozhodla, ze do toho jdu normalne, tak jsem se asi uklidnila a v noci se mala pretocila. Byly to teda manevry, protoze uz nebylo moc mista a dost me to vydesilo, ale porod nakonec pohodovy. Hodne stesti, at se rozmyslis jakkoliv.

simkrk
21. zář 2017

Jinak me klystyr nedelali pred cisarem, cisare jsem mela kdyz jssm byla 38+3 🙂 a mala se narodila o pul 9 rano a ja ji videla a mela u sebe az nekdy ve 12hodin,hned me prevezli do jipku kde jsem byla do druheho dne malou me tam vozili a za ten den jsem ji videla asi tak 4x 🙂

marki00
21. zář 2017

@sandram123 zatím to ještě nemám s doktorem domluvené přesně, ale nesmím přenášet kvůli ředění krve a malý je víc jak o týden větší, takže taky asi proto. Ale budu ráda, až bude venku, takhle si říkám, jestli je vevnitř všechno v pořádku🙂

sandram123
autor
22. zář 2017

@marki00 já mám malou taky asi o 4 dny větší, a přesně jak říkáš, taky si pořád říkám, zda je vevnitř vše v pořádku, nijak extra se nehýbe, hlavu má pořád na levé straně, jak se říká, že se má spíš ležet na levé straně, tak mě připadne, že jí ležím na hlavě, musí tam být chudera úplně zmáčklá..nevím no 😀

sandram123
autor
22. zář 2017

@ssandy to si měla velké štěstí, že se ti malá přetočila, to je super 🙂 já mám zase strach z normálního porodu při KP, tak uvidíme jak to nakonec dopadne 🙂

demukla
22. zář 2017

@aluskacz pořezali😨 ? Mužu se zeptat jakto? To je teda docela hrozne... prvni byl císařem a druhy porod si jdu v pondeli naplánovat císařem také, protože je opět KP😔... tak ted jsem trochu vydesena, aby mi mimco také neporezali 👶

aluskacz
23. zář 2017

@demukla Ona mi praskla voda a skoro všechna odtekla a prý jak byl nalepený na děloze tak ho řízli. Prý se to stává. Ale nejvíc mě naštvalo, že mi to ani neřekli, dozvěděla jsem se to náhodou, když přišel ortoped kvůli kyčlíkům tak vidím, že má náplast. Nezachovali se zrovna tak jak by měli. Dr to okomentovala, že mi to nechtěla říkat těsně po zákroku, ale i tak.. Že prý to nebude vidět, jizvu má ale fakt škaredou. S naší dětskou dr jsme domluvené, že nás až vyroste zkusí poslat na plastiku do Brna, uvidíme pak jestli se s tím bude dát něco dělat..

chimneysweeper1
23. zář 2017

ahoj, měla jsem to stejně, prvorodička, dítě i v 37. týdnu KP. I můj přítel řekl, že syn ví, proč je tak otočen, přesto jsem se rozhodla pro obrat zevními hmaty. Nakonec jsem ale po mnoha hodinách čekání na ambulanci slyšela od unaveného doktora, že obrat dělat nebudeme a že mi spíš navrhne císaře, což mi potvrdil i primář. Bála jsem se, ale přirozený porod jsem riskovat nechtěla, od toho mě zrazovala i moje gynekoložka. Když jsem na internetu viděla, že jizva po císaři je malá a hodně nízko schovaná, uklidnila jsem se. Zašla jsem si do lékárny pro homeopatika na rychlé hojení a na rozjezd laktace a s pozitivní myslí jsem šla "rodit". Všechno proběhlo skvěle, nic mě nebolelo, už druhý den po operaci jsem běhala po chodbě s návštěvami, 5. den už jsem spala na břiše a normálně fungovala doma. Vůbec není čeho se bát, pár dní to bolí při vstávání z postele, ale jinak pokud člověk jizvu maže a masíruje, tak za pár měsíců o ní nebudeš vědět. Hlavně jsem ráda, že já i syn jsme zažili bezpečný porod bez komplikací a jsme oba v pořádku a zdraví.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru