Vyvolání porodu nebo si trvat na císaři?

marcela2222
24. led 2017

Ahoj holky, chtěla bych se optat, co byste dělaly v mojí situaci.

Jsem prvorodička, jsem 40+4 a podle vyšetření se vůbec nic nechystá, jsem naprosto uzavřená, ani hamiltona mi nemohou udělat, protože jsem prostě zavřená na tisíc západů. Vzhledem k tomu, že máme méně plodové vody, tak mě chtějí nechat přenášet maximálně do 41+0 a pak porod vyvolat.

Já jsem si o tom ale hodně četla a je tam hoodně rizik + když nejsem přeci ani trošku otevřená, tak by to asi ani nemělo cenu ne? Stresovat tělo tabletami, které stejně z 90% nezaberou. Myslíte, že bych si měla trvat třeba raději na císaři? Co jsem četla, tak případy, jako je ten můj, stejně většinou skočí akutním císařem. Já ale nechci ohrozit ani miminko a ani sebe. Zítra jdu na kontrolu, tak se tam chci informovat. Co myslíte vy?
Děkuji za odpovědi.

anetka1701
24. led 2017

@marcela2222 jak říkám, u nás to tak bylo a venku byla okamžitě... Apgar Score 9-10-10, takže fakt pohodička 🙂

lnk84
24. led 2017

@marcela2222 Já mám za sebou dva vyvolávané porody a oba byly v pořádku, ale nebyla jsem zavřená.. První dítě jsem rodila přirozeně ve 42 týdnu, také v pořádku..
Já bych s doktorem na tvém místě probrala všechna pro a proti - nehledala bych nic na internetu. Na dozrání čípku je prý dobrý nechráněný sex 🙂, procházky a domácí práce - třeba vytírání (ale opatrně 🙂).

puresin
24. led 2017

@marcela2222 Ja byla na vyvolani dvakrat. Pri prvnim porodu jsem v osm rano dostala tabletu, v poledne druhou, v jednu se rozjely kontrakce a v sedm vecer byl dite (3,92) venku.
V druhem pripade jsem tabletu dostala rano, kontrakce do 10min, cele dopoledne jsem se ale neotvirala, tak nechali kontrakce dojit, ze to nebudeme hrotit a zkusi se to dalsi den. I to je totiz moznost. Rano po tablete pak prisly kontrakce zase skoro hned a mimco venku v poledne.
Vyvolavany porod neni tragedie, nejake riziko je proste u KAZDEHO porodu, ale u CS je sance na komplikace daleko vyssi.

anazuzzuzana
24. led 2017

pro mě je volba mezi vyvoláváním a císařem skoro prašť jako uhoď... asi bych ale raději zkusila tu vyvolávačku, protože je šance, že porodíš přirozeně a tím pádem budeš hned po porodu relativně fit... mně také hrozila vyvolávačka, hamiltona jsem nechtěla, ale taky info o tom, že jsem zavřená na tisíc západů... šla jsem na akupunkturu, paní si byla jistá, že se porod do 48hod rozběhne a opravdu za 40hod mi praskla voda a kontrakce začaly za dalších cca 9hod...kamarádka úplně stejně... takže na té akupunktuře asi něco bude... pochopila jsem to tak, že se stimulují body močového měchýře, který poté tlačí na dělohu a iniciuje porod... zkuste toto, za zkoušku nic nedáte...můžu Vám dát když tak kontakt na paní ze středočeského kraje, ale co jsem se o tom bavila s kamarádkou, která na akupuktuře frčí, tak je to poměrně standardní metoda a asi ji zvládnou všichni aku odborníci

zmrz_lina
24. led 2017

Doporučuju si najít v okolí dulu nebo PA, která provádí masáž na vyvolání porodu. Moje dula ji dělá a má s tím dobré zkušenosti. 😉

obyvatelka
24. led 2017

Neboj, vyvolávaným porodem se nic nezkomplikuje, výhoda toho je, že jsi od začátku v nemocnici pod dozorem, pravidelně ti dělají ozvy, takže kdyby se s prckem něco komplikovalo, tak by na to přišli. Já měla vyvolávaný porod a řekli mi, že kdyby nastaly komplikace, tak mě během pár minut převedou na císaře. A vyvolávaný porod je rozhodně lepší než císař. Důležité je, jak se k tomu stavíš psychicky. já třeba věděla, že císaře nechci ani za zlaté prase, takže jsem se naladila na to, že to půjde a ono to šlo 🙂

katulen
24. led 2017

@marcela2222 jsou tady názory různé, co člověk to originál, každá to máme jinak.
Já měla 1. porod sice po termínu, dcera přenášená o 6 dní, porod se rozjel sám, bez problému, spontánní porod, Apgar 10-10-10.
Po šesti letech 2. porod, opět přenášení, tudíž nástup na vyvolání 42+0. První den ráno tableta na uvolnění, pak vyvolávací ....nic, odpoledne znovu vyvolávací....nic☹. Dole absolutně bez jakékoliv změny, absolutně uzavřená, ani na prst. Večer řekli, že budeme čekat do rána....
Ráno opět tableta, zase nic....během dopoledne druhá a doktorka již začala být nervozní, vyšetřila vnitřně, nicméně celkem nepříjemně (Hamilton to nebyl, ten mi dělali již týden předtím v poradně a nic z toho nebylo🙂), pak se to najednou rozjelo, masakr, kontra po 1-2 minutách z ničeho nic, bez jakékoliv přípravy. Nicméně se cesty neotevíraly, vzhledem k tomu, jaké byly kontrakce☹. Museli mi pak naopak dávat něco na zklidnění dělohy, jelikož ty konra byly prý moc silné, ale stejně k ničemu☹. Takto to bylo celé odpoledne (mezitím mi zkoušeli dávat epidurál - k ničemu, stále stejné....). No a navečer začaly malému slábnout ozvy (asi jsi to nechtěla slyšet, ale je důležité si udělat obrázek). Tudíž během 5-ti minut na sále, celková narkóza a akutní císař. Syn byl prý během pár minut venku, přidušený - měl omotanou pupeční šňůru kolem krku. Když byl pak za mnou pan doktor, který mne rodil, ráno na JIPu, tak říkal, že proto nebyly cesty vůbec připravené, že syn vůbec nenaléhal na porodní cesty a vlasně "byl nahoře" kvůli té pupeční šňůře☹. Nechápu, proč při nejasnostech (ještě než se začne vyvolávat a hlavně, když to pak další 2 dny nejde není možné udělat podrobný UZV - ta pupeční šňůra tam musí být vidět...).
Když to zhodnotím: v předporodní poradně mi mudr. jak viděla, že cesty nejsou připravené, že se stále nic neděje, měřím 165 cm a odhad váhy miminka je kolem 4 kg (nakonec byl 3 760 g), tak nabízela, že se mohu rozhodnout a buď císař nebo počkat a pak vyvolávat.... . Já se rozhodla pro druhou možnost, bohužel jsem na tom císaři stejně skončila.
Myslím, že když je takováto situace a císař je plánovaný, tak jsou tam sice rizika (větší pro matku, mnohem menší pro miminko), ale v mém případě do mě při vyvolávání narvali spoustu chemie, nejdřív vyvolání, budiž beru, pak dělohu zklidnit, pak epidurál, pak celková narkóza. Takový koktejl, co syn chudák, než se dostal na svět dostal (Apgar 5-7-9☹)....radši zvolit ve spinálu císař. Za sebe pokud by byl další porod (jako že už určo ne🙂!), tak v této situaci jedině císař. Za 2 dny "rození" a pak po císaři - tělo totálně KO, krevní ztráta přes 1/2 litru. Pak mi připíchávali do kapaček železo, anémie, no děs. Nechtěla bych to zažít znovu. Určitě radím, poraď se o tom s doktory. Jasně, že Ti tady napíší, že byly na vyvolání a že za xx hodin bylo mimčo na světě, šťastné to ženy, ale probíhat to bohužel může i jinak. Proto se omlouvám za dlouhý příspěvek, ale výjjimky existují a raději upozornit, než pak toto. Dopředu se nikdy neví, proč někdy miminko na svět nepospíchá, někdy k tomu má důvod...
PS: Syn je v pořádku, začal tedy později mluvit, bojovali jsme dost a stále bojujeme - logopedie, ale už je to dobré🙂.

odula
24. led 2017

@katulen super. Z cehoz vyplývá, že pokud jsi v nemocnici a pod kontrolou, nemusíš se bát. Jak se uz tady taky padlo mnohokrát - cokoliv se může stát i u porodu který se rozjede spontánně. To je prostě tak. A jako jsou ženy, které musely na císaře po vyvolavanem, tak jsou ty, které musely po nevyvolavanem. Ale to neznamená, že to bude případ zakladatelky. Stejně jako nikdo nezaručí, že to příště nebude třeba i můj případ (po dvou spontánních a jednom vyvolanem porodu). Je potřeba jenom naprosto důvěřovat tělu, děcku i lékařům.

katulen
24. led 2017

@odula jo, je to tak, prostě to dopředu nevíme. Zakladatelce držím palce, ať vše proběhne hladce, ať už se rozhodne jakkoliv.

odula
24. led 2017

@marcela2222 ted me napadlo - nechci " psycharit " ty se nebojis porodu, ale bojíš se o děťátko. To úplně stejně dobře může ten porod blokovat . Prostě ho nechceš dát 😉 hele - porod je vždycky trochu risk, ale ted v současnosti uz je v podstatě všechno naprosto pod kontrolou - monitory, pak sondicka na hlavičku - doktoři vi přesně co se děje s tebou i miminkem což je skvělý a i kdyby něco, můžou bleskově zasáhnout. Když jsem rodila třetí, tak jsem děkovala Bohu za moderní medicínu 😀 fakt neboj se, obě určitě budete v pořádku. Let it go 🙂 a zkus si to užít beze strachu.

riga
24. led 2017

@odula nezodpovědné je ignorovat fakta.

odula
24. led 2017

@riga no... Ano. A? Nějak mi uniká souvislost.

riga
24. led 2017

@odula Fakt je, že indukovaný porod v daleko vyšší míře končí akutní sekcí, a ta jako taková je mnohem rizikovější než sekce plánovaná.
Je naprosto legitimní, tyto dvě možnosti porovnávat, zejména když sama rodička má obavu z indukovaného porodu. Jak už tu někdo psal, porod je velmi osobní záležitost a jak bude probíhat je především v hlavě rodící ženy.

Pokud by bylo na mně, mělo by být přání rodit sekcí svobodnou volbou ženy. Já sama jsem příznivcem porodů bez zásahu (to je jen druhá strana mince).

riga
24. led 2017

@odula dalším faktem je, že i pokud by k sekci nedošlo, idukovaný porod sebou nese vyšší riziko poranění rodičky a akutní tísně plodu, kterou je třeba řešit postupem, který sebou zase nese určitá rizika pro ženu i dítě.

Tímto neříkám nic o tom, že sekce sebou rizika nenese.

marcela2222
autor
24. led 2017

@riga o to mi jde, že když je porod přirozený, jsou tam rizika, když je vyvolávaný, tak mnohem větší, i císař má rizika, to je jasný, ale jde o to, jestli nejsou menší než při vyvolání...

odula
24. led 2017

@riga tak otázka je proč - jestli to je taky samotnou tou indukci, tim jak je vedena, psychikou ženy případně nějakým z nějakého jiného důvodu (pupeční šňůra jak tu psala
@katulen). Jak píšeš, porod je velmi intimní osobní záležitost, sama mam zkusenost do jaké míry je "v hlavě" a nevidím žádný point v tom desit prvorodicku když NIKDO z nás nemůže vědět jak to bude probíhat a jaké jsou důvody indukce nebo neindukce.... Btw - měla jsi sekci?

lucinka58
24. led 2017

@marcela2222 Hele, vyvolávání je bych řekla spíš nepříjemný.... Mě odtekla plodovka, ale neotevírala jsem se - takže jsem dostala 2 tabletky vyvolávačky. Já jsem bohužel ten případ, kdy padaly ozvy a dopadlo to akutním císařem. Ale to neznamená, že bych šla příště automaticky do císaře. Hele a ten porod - pokud ho neplánuješ doma, tak je pod dohledem porodní asistentky a miminko máš napojený na monitor, takže když začnou padat ozvy, určitě se to řeší 🙂 Buď v klidu, určitě to nějak dopadne - stresovat se dopředu nemá vůbec cenu 🙂

katulen
24. led 2017

@odula měla, vždyť to tam popisuji

katulen
24. led 2017

to nebylo na mne🙂.

riga
24. led 2017

@marcela2222 ideální by bylo, kdyby sis mohla promluvit s nějakou odpovědnou, důvěryhodnou, vlídnou osobou z nemocnice, v které hodláš rodit, probrala s ní možnosti a svěřila se s obavami.

Přeju krásný porod a ještě krásnější shledání s dcerou.❤

marcela2222
autor
24. led 2017

@riga moc moc děkuji, zítra s nima budu mluvit, tak se snad nějak v pořádku a v klidu domluvíme co a jak.

riga
24. led 2017

@marcela2222 Nevím, jestli jsou rizika mnohem větší, ale důležité je to, abys ty sama byla v klidu.

marcela2222
autor
24. led 2017

@riga mě je jedno jestli budu rodit vaginálně nebo CS, hlavně aby malá byla v pořádku a nic se jí nestalo o to mi jde. Zítra pohovořím s lékaři a uvidíme co mi povědí.

odula
24. led 2017

@riga ni, sekce s sebou rizika samozřejmě nese, a podle některých jsou vyšší než u vyvolavaneho vaginálního porodu. Riziko poranění rodičky závisí i na hodně jiných faktorech než je indukce.

odula
24. led 2017

@katulen dyt jo, vsak na to odkazuji ... 😉 blbý je ze se nedá citovat, tak pak člověk snadno ztratí nit 🙂

riga
24. led 2017

@odula stejně tak není žádný důvod k tomu, zamlčovat, že indukovaný porod nekončí z velké části akutní sekcí.

Rodila jsem 3x přirozeně a bez vnějších zásahů. Proč se ptáš?

odula
24. led 2017

@riga rizika indukce x císař? Rizika indukce určitě nejsou větší než císaře .

odula
24. led 2017

@riga no že "císař" je pro tebe čistě teorericka možnost, o které se jenom cte, stejně tak jako jeho volba, pokud k němu nejsou vážne zdravotní důvody. Teoretizujes, sama jsi císařem neprošla.

odula
24. led 2017

@riga máš na to "z velké části" nějaké statistiky??

riga
24. led 2017

@odula ...že i sekce má svá rizika jsem psala. Snažím se být neutrální.

Že riziko poranění rodičky ovlivňují i jiné faktory je jasné - především necitlivě vedený porod a vnější zásahy bez opodstatnění.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru