Vyvolaný porod a nepřipravené porodní cesty

jkur
30. zář 2014

Dobrý den,

7 dní po TP nastupuji do nemocnice na vyvolání, spodek absolutně nepřipraven dle mudr. Vůbec nevím co mně v den nástupu čeká, jen mi bylo řečeno ať nepočítám že se to hned narodí. Nevím zda se mnou bude moc někdo být, nevím co se bude dít, nejvíce se bojím toho čekání. Napište mi vaše zkušenosti s tím co se dělo po nástupu, snad mně to trochu uklidní. Předem všem děkuji

letadlo13
30. zář 2014

@jkur Nešlo by to ukecat a počkat? Jestli je to termín dle PM, tak o přesnosti nemůže být řeč 🙂 Mě by ani tak neděsil vyvolávaný porod, jako to, že hrozně často zbytečně končí císařem, nebo kleštěma apod. Neříkám, když někdo přenáší víc jak dva týdny, ale týden není tolik. Nechceš tomu zkusit nějak pomoct sama? Jsou tu diskuse o nápoji na vyvolání porodu, cvicích apod. Četla jsem i zajímavé studie, že většina těhotenství přirozeně trvá dýl než 40 týdnů.

naomi6
30. zář 2014

@megy věřím vám, já jen psala, co nám říkali na předporodním kurzu, sama s tím zkušenost nemám, takže pokud to pomáhá, je to jen dobře. všem držím palce

megy
30. zář 2014

@letadlo13 zbytečně končí císařem?? no tohle je dost o debatě. protože já měla vyvolávaný, epidural a malý prostě nešel dolů do porodních cest a to jsem ve dvě mohla přitlačovat a ve čtyři hodiny dr. rozhodl o císaři pro nepostupující porod - navíc po císaři mi řekli, že bych ani spontánně neporodila kvůli nepoměru, takže říkat, že zbytečně něco končí císařem - díky bohu za něj, jinak bychom měli sakra velké komplikace 😅

megy
30. zář 2014

@naomi6 já to nemyslím zle, jen je jasné, že pokud se to píchne ve špatnou dobu, tak je pravda, že to spíše může porod zabrzdit - epidural se má píchat , pokud je rodička otevřená na méně než 5cm, nebo pokud se jedná o právě tyto kontrakce co minutu jako bouřlivá reakce na vyvolávání, nebo to trvý sakra dlouho a pomalu se otevírá. otázkou je samozřejmě hlavně to, jak miminko snáší porod, což ukáže až samotný průběh.

petrusew
30. zář 2014

Já rodila vyvolávaně, den před porodem mi doktorka udělala hemiltona, ale říkala, že mám porodní cesty nachystané dobře.Druhý den v sedm nástup do porodnice v devět první půlka tablety, v jedenáct druhá, píchnutá voda. V jednu epidurál a v 14:25 se malá narodila. Do epidurálu jsem byla na 3cm potom rychle na 9cm a šlo se rodit 🙂

daniela1983
30. zář 2014

@anajana upozornili lekari aj na zvysene riziko ze porod moze skoncit vexom forcepsom alebo CS?

letadlo13
30. zář 2014

@megy Ale jasně, císař má svoje místo v medicíně, stejně jako vyvolávaný porod. Nepíšu to tu, abych se hádala, od toho tu fóra nejsou.
Ale taky mám na sobě nebo na blízkých kamarádech vyzkoušeno, že doktor nemá vždycky pravdu (ORL, onkologie, kožní apod.). Jen jsem si to téma prostě prostudovala (z odborných výzkumů, ne článků na netu). Sama mám jiný termín porodu podle UTZ a PM, ale ukecala jsem doktorku, aby mi nechala ten pozdější, právě kvůli případnému přenášení. Jsou dva druhy maminek, jedny věří, že doktoři jim pomůžou a mají ve všem pravdu, druhé chtějí co nejpřirozenější porod. Jedna maminka chce rodit císařem, jiná za každou cenu přirozeně. Špatné jsou všechny extrémy. Jen jít na vyvolání, pokud je všechno v pořádku a 7 dnů po termínu? Stejně nakonec záleží na zakladatelce jak se rozhodne, a pokud bude spokojená, rozhodnutí je správně (bez ohledu na to, jak porodí).

megy
30. zář 2014

@letadlo13 to souhlas 🙂 jen já bych osobně třeba neriskovala přenášení déle jak 7dní, ale to je můj osobní pohled, už jen kvůli funkčnosti placenty a přeci jen taky je rozhodující stav miminka - jeho odhadovaná váha taky 🙂 já po prvním císaři mohla rodit spontánně, ale po zjištění, že druhý bude stejně ne-li větší jsem byla ráda, že jsem nemusela postupovat celé martýrium vyvolávání, které by skončilo jako první, prootže měl přes 4kg 😀

letadlo13
30. zář 2014

@megy To beru. Já zase neuznávám to škatulkování podle tabulek. Určit datum početí plus mínus týden se moc nedá (vyjma UM). Ultrazvuk taky není přesný a ona mamka, která týden přenáší může mít klidně mladší miminko, než ta, která rodí v termínu. 😀

jkur
autor
30. zář 2014

@letadlo13 já mám jenom jeden termín, a zkusit to sama to zkoušíme už 14 a nic vůbec nic se neděje, vyzkoušela jsem snad vše co bylo přijatelné

jkur
autor
30. zář 2014

byl s vámi v první den nástupu někdo, nevím zda se nechat odvést tchánem a poslat ho dom nebo bratra přítelkyně která by tam se mnou mohla zůstat, jde o to zda vůbec bude moc být někdo se mnou, a co to zavádění tablety o které všichni píšete bolí to hodně, nejvíce se bojím toho že se ve mně bude každou chvíli hrabat nějaký doktor ☹

ebsian
30. zář 2014

Já teda byla připravená dle lékařů a i tak vyvolání vlastně trvalo 2 dny. Až druhý den se to hnulo po píchnutí vody. Držím palce. Neumím si představit tam cpát tabletu do nepřipraveného čípku, i tak ta aplikace není nic moc. Ale věřím, že k vyvolání mají lékaři svůj důvod. Držte se 😉 Hodně štěstí

ebsian
30. zář 2014

@jkur Byl se mnou manžel, ale poslali ho domů za dvě hodiny, že se to moc nehýbá a bude to asi na delší dobu ( ráno slibovala doktorka, že do večera porodím ) 😉 A manžel tam byl proto, že to ráno mě doprovázel do poradny a když mě poslali hned nahoru na vyvolání, jel mi pro věci a tak tam chvíli zůstal. No měla jsem dle lékařů fakt rodit už ten první den. A prd
No to zavedení tablety je nepříjemné, ale proti kontrakcím, dá se to vydržet, ještě mi to ráno v ambulanci udělala hamiltona..To celé jsem to vnímala prostě, že se tam řádně prohrabala a odcházela jsem nahoru s bolestí na silnější ms.

jkur
autor
30. zář 2014

@ebsian no mě doktorka řekla že manžela brát nemusí, že ten ať je připraven na pátek k porodu, takže manžel půjde do práce, a to mně teda zavřou na pokoj a bude se celý den čekat, ach jo ☹

ebsian
30. zář 2014

@jkur No ano, od té doby, co první den vyvolání manžela poslali domů a mě na pokoj, tak další den se malá po další tabletět a kapačce + píchnutí vody narodila v 11:58h a z toho manžela jsem směla zavolat až po píchnutí vody v 10h, byl tam teda necelé dvě hodiny, než malá vykoukla na svět a užil si ty mé největší bolesti 🙂 Od píchnutí vody začal pořádnej fičák a fakt za 2 hodiny byla venku. Tu vodu píchli při 4cm.

Rodila jsem teda přirozeně, ale kromě tlačení teda toho moc přirozeného nebylo. Ještě mi i stihli houpnout na břicho, když měla malá špatné ozvy. Ale zato jsem unikla o fous císaři.

markytanka
30. zář 2014

Taky jsem byla na vyvolávačce z důvodu přenášení, šla jsem na tabletu 41+3. Myslím ale, že se Báře prostě ven nechtělo, břicho jsem dole neměla, a naprosto jsem se neotvírala, prostě zašpuntovaná.
Bohužel jsem neměla už skoro žádnou plodovou vodu (dodnes nevím, kdy mi odtékala...), takže nešlo počkat...
Jednu tabletu jsem dostala ve středu večer, nic. Druhou ve čtvrtek ráno. Kontrakce se mi rozjely v 18 hod.večer. Ale ne postupně... ale rovnou ty silný, nesnesitelný. Potom to trvalo 10 hodin, než jsem porodila. A můžu ti říct, že už nikdy víc!.. 🙂 Jak já závidím všem, co dojely do porodnice a do dvou hodin měly prcka venku... to bych potom taky říkala, že porod je brnkačka 😀 Během těch 10ti hodin jsem skoro lezla po zdi, vyzkoušela snad všechny polohy, plus sprchu, míč a tyhle všechny nesmysly... nic mi nepomáhalo... Až na konci jen chodit, chodit, chodit a chodit... A to jsem teda nemohla moc daleko, páč jsem samozřejmě byla napíchnutá na monitor....Drahý měl modřiny na rukou, jak jsem se o něj "opírala". Byl celou dobu se mnou, chudák 🙂 no, malá se narodila až ve 4 ráno v pátek.

diamanta
30. zář 2014

Já je ukecala dvakrát, co chtěli vyvolávat, poprvé asi čekali, že budu ukecávat, podruhé už mi řekli, že to je na mý triko, a já nechápu, kde jsem si troufla vzdorovat, asi proto, že jsem měla každý den kontrakce a vůbec jsem nevěřila, že by to do pár hodin nebylo. Ale bylo to doma zase stejné, jen kontrakce, nic víc, už týdny. Třetí termín vyvolání jsem nemínila odporovat, dokonce jsem psychicky nevydržela a nechala se odvézt na večer před vyvolávacím ránem, abych třeba neměla zkaženou plodovku, Kontrakce furt stejné, jim se ten večer také líbily, ale ozvy se nelíbily, tak mi v noci píchli vodu, já furt ty stejné kontrakce, naprosto bez bolesti, ale okolo hodnoty 130. Když se kontrakce zastavily (to dělaly v noci vždy), i přes vypuštěnou vodu (zkažená nebyla), tak mi stejnak museli dát oxitocin, abych to dorodila. A přes veškerý zkušenosti, že po píchnutí vody je to mazec - nebyl. Po oxitocinu že prý je to mazec - nebyl. Asi až 4 hodiny na to to začlo bolet a trvalo to jen dvě hodiny. Tabletu jsem neměla. Ale ještě, že jsem jela tak na večer předtím, jinak bych se dočkala toho rána a té tablety. Apgar měla malá vysoký, byl to pěkný porod, i když se jim nezdály ty ozvy.
JO a ještě jsem neřekla, že ten čas získaný odkladem jsem doma setsakra využila babskýma vyvolávacíma radama, namíchala jsem si koktejl (namísto ricinu olivový olej, nula alkoholu, teplý mlíko, tuna skořice) a masírovala prsa, a ty kontrakce jsem měla fakt celej den vždy, a v noci to ustalo.

fifina86
30. zář 2014

@jkur nastoupila jsem v pondeli rano a manzel se za mnou stavil az odpoledne,to same v utery a v utery vecer mu rekli,at ve stredu prijde rano,ze ten porod rozjedeme.Na tu preindukci neni treba 😉

schnek
30. zář 2014

@jkur pokud tam manžela chceš, tak na tom prostě trvej a hotovo. Nechtělo by se ti ještě na poslední chvíli kontaktovat nějakou soukromou PA nebo dulu? mě PA vždycky moc pomohla, když jsem se cítila v tšhotenství zahnaná systémem do rohu 😉

k vyvolávání - můj názor - ono je něco jiného, když máte zdravotní indikaci, když odteče voda, když máte vysoký tlak, cukrovku a já nevím co ještě, a když přijde doktor s tím, že uplynul týden po termínu, tak je čas, i když je všechno ostatní ok (navíc co debata o rizicích? Já se dneska ptala na rizika léčby inhalačními kortikoidy a bylo to na půl hodiny a skoro pořád o tom, že jsou minimální, a taková a maková a za 20let praxe s stím dr. nesetkala... ale přímé odpovědi jsem se prakticky nedočkala). Všem, co pějí ody na porodníky, jak je i dítě zachránili, já odpovídám, že mě a dítě málem zabili. Mám na to prostě jiný pohled a doktorům svým způsobem nevěřím, resp. bezhlavě jim nevěřím. Kdyby to tak bylo, měl by syn dnes zavedenou kanylu a v sobě dvě dávky kortikoidů intravenozně. A ejhle, ono to jde i bez toho....

petkula
30. zář 2014

@jkur jak jste psala, že jste zkoušela všechno, zkusili jste i nechráněný sex? Mužské sperma obsahuje oxytocin a ten porod často vyvolá. Je ale rozdíl mezi umělým oxytocinem v nemocnici, který často vede ke komplikacím a tím "přírodním", který porod opravdu často vyvolá ale nemá vedlejší účinky 🙂

jkur
autor
30. zář 2014

@petkula ano zkoušely jsme i nechráněný sex a nic se nedělo

helabella
30. zář 2014

@jkur -- mám z vyvolávanými porody bohaté zkušenosti -- jenom jedno z našich 4 dětí se narodilo samo, ostatní byly vyvolávané porody. U první mi praskla ve 34.týdnu voda, ale jinak žádné kontrakce, u dalších 2 jsem měla těhu cukrovku, proto byl porod vyvolávaný, abych nepřenášela. Moje tělo na pilulku reagovalo rychle, celkem brzy vždy nastoupily kontrakce. Ale u syna jsem byla hodně zavřená, tělo se k porodu vůbec nechystalo a přesto mi dali celou dávku prostaglandinu. Měla jsem okamžitě téměř nepřetržité bolesti (žádné po pěti minutách, pak dvou...) ☹ Porod byl tak intenzivní, že mi syn potrhal i čípek a bolesti byly nesnesitelné (byl to třetí porod, takže už jsem věděla, jak to bolí). Synovi hodně padaly ozvy, nesměla jsem se hýbat (bolesti celou dobu vleže jsou "super" 😠 ), bála jsem se, že budou chtít císař a šílela jsem, že synovi není dobře. Epidurál jsem sice nechtěla, ale hned mě informovali, že za daný situace nepřichází v úvahu kvůli synovi.
Psychicky mě to celkem rozložilo, u posledního porodu jsem si vydupala odsunutí termínu vyvolání a potom jen postupné zavádění prostaglandinů (nikoliv tedy hned plnou dávku). Za mě tedy vyvolávaný porod jen v opravdu odůvodněném případě (zdravotní problémy).

alcar
30. zář 2014

Take jsem mela vyvolavany porod v 38+3tt kvuli preeklampsii a bohuzel naprosto uzavrene porodni cesty. Ve stredu v 16 hod mi zavedli jakesi tycinky na zmekceni hrdla a provedli hamiltona. Hospitalizovali me na rizikovem odd. Nic se nedelo, manzel byl doma. Druhy den rano i vecer mne opet zavedli tablety na roztazeni a zmekceni hrdla, stale jen na 0,5cm, bolesti nulove(pouze brutalne hlava, na to uz mi museli pichnout Tramal). Mezitim mi srazeli tlak infuzemi s magnesiem a tabletkama Dopegytu a Vasocardinu. Porad hrozil akutni SC. Cekalo se, az budu aspon na 1cm, abych mohla dostat tbl na vyvolani kontrakci. V noci na patek pomerne silni poslicci a odchod hlenove zatky. V patek rano nalez stale 0,5 cm. ☹ Uz jsem byla zoufala, kolem me se stale rodilo a ja nic. Odpoledne jsem si zasla jeste s manzelem na zakusek a v 17 hod nalez konecne 1cm! 🙂 Dostala jsem tbl primo do delohy na vyvolani kontrakci. Ve 21 hod se stale nic nedelo, ale monitor jiz horsi - miminko puls 190, chtelo ven, ale nemelo jak. 😒 Okamzite me presunuli na porodni box, kde zkusili pichnout vodu. Pokud to nepomuze, bude akutni SC. Pomohlo... Az moc. Bolesti ukrutne, musela jsem byt pripoutana neustale na monitor. Povolala jsem manzela. Srdicko male se nastesti umoudrilo a ja rodila!!! 😅 Neuveritelne se stalo skutecnym presne ve 23:35, 2 a 1/4 hod po pichnuti vody a 15 min po pichnuti epiduralu - jsem se ze 4cm roztahla na 10 a bylo hotovo. Takze u me nakonec rychlovka. Ale bohuzel tomu predchazely dva dny mucirny ve spitale. ☹

romca05
30. zář 2014

@jkur Já vždycky nastupovala na gyndu odpoledne před vyvoláním, takže mě manžel jen přivezl a pak přijel až k porodu. Poprvé tedy ještě ten den před, kdy se i přes dvě tablety nic nedělo. Přijel za mnou večer na návštěvu, pustili ho tam i když jsem byla na porodním boxu. U druhého porodu to skoro nestihl, to fakt dojel, začala jsem tlačit a za 5 minut byla dcera na světě 🙂 A zavádění tablety nebolí. Toho, že se v tobě bude každou chvilku hrabat nějaký doktor/porodní asistentka se neboj, to ti tam ani nepřijde a určitě by to bylo stejné i při přirozeném porodu 😉

batata
30. zář 2014

Měla jsem vyvolávaný porod kvůli těhotenské cukrovce a větší váze miminka. Na vyvolávání jsem nastoupila ve středu ráno. Večer kapačka oxytocinu.Ve čtvrtek mi byla zavedena 1.tableta - nic se nedělo, v pátek další tableta, kontrakce slabé po 5 minutách trvaly asi 2 hodiny, pak ustaly. V sobotu už mě porodit chtěli, ráno mi zavedly tabletu k čípku. Nebyla jsem vůbec otevřená. Do dvou hodin nástup nesnesitelných bolestí bez přestávky, po dvou hodinách mě dali na monitor - jak říkali - miminku se tam "nelíbilo". Pokusili se mi dát do kapačky něco na zmírnění kontrakcí, ale než mě napíchli, rozhodli pro císaře. Syn se dusil a já byla stále málo otevřená. Po porození ho 3 min rozdýchávali - apgar skore po první minutě 2. Nakonec vše dobře dopadlo. Mě tedy hodně pomohl při čekání na porod na gyn oddělení jednolůžkový pokoj. Nedovedu si představit, že bych měla takové bolesti a neměla soukromí.. i psychicky se mi to líp snášelo, potřebovala jsem se v klidu připravit...

janinek
30. zář 2014

@jkur Ja bych asi na vyvolani tak brzy nesla, pokud je jinak vse v poradku, jestli mas dobry tlak, jatra, mimco ok.

Jinak kazdy porod je jiny a kazda nemocnice to ma trochu jinak. Ja treba musela byt vecer pred tam, ale prvni tabletu jsem dostala az ve dve odpoledne dalsi den. Druhou v osm a ta ma to rozjela, ale nejdriv byla jen nco plan kontrakci, to jsem si nechala dat epidural ve 4-5 rano, coz byla asi chyba. hrozne me oslabil a nemela jsem pak silu na tlaceni, to take zaclo ve 2 odpoledne, kdy jsem byla vzhuru uz 32 hodiny, takze uplne vysilena. Nakonec porod skoncil klestemi, protoze jsem nezvladla dceru vytlacit. Jeste mi pichli oxy a cosi, co uz nevim ani, co bylo.

Urcite si tam nekoho vezmi, jestli tam s tebou ma kdo byt, budes klidnejsi. I kdyz te treba budou rozcilovat a prijdou ti chvilemi nemozni, ocenis, ze je mzues poslat pro piti, doktora, cokoli. Nenech se doktory do ncieho nutit, chtej vzdy vysvetleni presne, proc ti to a to chteji delat, nenech si skakat na bricho a podobne.neboj se ptat.

A hlavne se zeptej tam u vas, jak to probiha, kdy se nastupuje, kdy zavadi.

anetaji
30. zář 2014

Ahoj pokud máš pokleslé břicho a termín,tak to budeš zkoušet asi rozchodit.Já jsem šla na vyvolání v den termínu porodu.Jenže já už byla otevřená od 25tt navíc na rizikovce,ale potom jsem ukončila.Tak určitě půjdeš na porodní sál tam si tě připraví udělají monitor a dostaneš asi injekci na rozšíření porodních cest (Tady bacha-viděla jsem rozmazaně a motala se mi potom šiška asi 15minut)Ale asi to zabralo nakonec jsem nebyla ani nastřižená ;) potom asi dostaneš výplach,tak půjdeš na záchod a do sprchy ;) no a potom proatě chodit a budou tě pořád kontrolovat no a až to příjde převezou tě čekat na porodní sál.Mě píchla dr v 15hod vodu a v 16:14hod byla dcerka na světě.A byla jsem tam cca kolem 11cté,takže se neboj ale uteče ti to 🙂

romantika
30. zář 2014

ja mela obe vyvolavane, jsem ale ten tip co po zavedeni vyvolavacky okamzite kontrakce a rodi. ale ta rychlost je umerna i bolesti, takze bych taky urcite radeji normalne. pripravit se nepripravite, protože kazda to ma jinak. rodila jsem taky bez pripravenych porodnich cest a porodila. první za 4 hodiny, druhé za 11/2 hodiny. někdo ma vyvolavani na dny. takze při rychle variante jsem nestihla ani klystyr ani holeni a sotva doskocila ze sprchy na kozu, u druhého to bylo absolutne to same. pocitejte i s touto rychlou variantou, ale to poznate ze jako ja budete mit po 15-20minutach kontrakce co minutu travajici asi 45s az minutu. byla jsem vypleskla jak mimino, krom toho, ze diky te chemii se mi neukazovali kontrakce na pristroji a poprvé nez mi někdo uveril ze rodim bylo celkem peklo. takze nechat se kontrolovat co pul hodky, manzu za humnama aby resil pripadne tydle problémy. jo a divne bylo ze ja ani necitila ze mimi leze. proste mne ta chemie oblbla spodek na desátou. nestrasim ,ale kdybych tenkrat todle vedela tak si usetrim nervy. a zaver: tak i tak to nejkrasnejsi na konci všechno smazne. i po tom vsem bych hned chtěla znova zazit tu chvilku dostat miminko do ruky. Hodne stesti a drzte se, třeba to stihnete normalne 🙂))))

zee
30. zář 2014

Já jsem měla vyvolávačku v Podolí. 41+3. V 10:00 tableta. V 17h začaly hnusný kontrakce cca po 12min. - to se stupňovalo do půlnoci, kdy byly po 3 minutách a porodní cesty na to pekly. Takže v půlnoci injekce s něčím co to má rozehnat, když mi řekli, že to zabere do 3 hodin, šla jsem do kolen. Ve 3h ráno byly cca po 15 minutách a zase se začaly zhušťovat....porodní cesty se pomalu začaly otevírat. V osm hodin mě vedli na porodní sál.....tuhle dobu si moc nepamatuju - prý jsem mluvila z cesty a byla bledá jak stěna. Na porodní sál jsem doslova dolezla. Ještě ve dveřích jsem prosila o epidural. Sprchu a klystýr si moc nepamatuju a pak konečně spása v podobě epiduralu. Přestala jsem mít ty šílené křeče a cca od 10 do 13 hodin jsem si trochu odpočinula - kontrakce jsem moc necítila a porodní cesty se otevřely. Pak oxytocin a ještě nějaká kapačka. Ještě jedna dávka epidurálu a pak se ve 14h narodil 4kg klučina. Bylo to na hraně, protože jsem byla totálně vyčerpaná, měla jsem svalový třes, klesal mi tlak a miminku ozvy.....trvalo to 21h v bolestech, 30 h jsem nejedla a zaplať Pán Bůh si některé věci nepamatuji. Kdyby mě chtěl někdo nalákat na vyvolávaný porod - raději si to dítě vyříznu sama. Nebraňte se epiduralu, mě to pravděpodobně zachránilo před sekcí - když jsem šla na sál tak jsem byla na pokraji sil a to něco vydržím!

barus.8
30. zář 2014

Tak se taky připojuju se svou zkušeností. Taky jsem se předem bála, ale když jsem tam přijela tak to ze mě nějak opadlo. Měla jsem přijet v neděli v podvečer, natočili mi ozvy, doktor mě zkontroloval a do rána jsem se válela na pokoji. Hned ráno po snídani mi zavedli tabletku, nic se nedělo. Tak jsem se válela dál a v uterý po snídani mi zavedli tabletku znovu. Začala jsem trochu špinit, ale nic moc. Jinak jsem nic nepociťovala. Před polednem jsem dostala oxytoxyn kapačku. Dostala jsem ještě oběd. A pak už jsem začala pociŤovat, že se něco začíná dít. Pořádné kontrakce přišli až kolem 5hod. to jsem se přemístila na porodní sál, kam za mnou přijel manžel. Uděli mi klystýr a dostávala jsem pořád kapačku, protože se to rozjíždělo pomalu. Mezi kapačkama jsem se trošku procházela a šla do sprchy, ta mi moc pomohla, ale spíš to ještě zpomalila. Kolem druhé hodiny ráno mi píchli vodu a malý se narodil v 2:45. Ale nakonec mi ho vytáhl vexem, protože už jsem neměla sílu a prcek měl 4kg. Malého po píchnutí vody pořád hlídali a kdyby se něco dělo, byli připraveni na císaře.
Ale každý to ma jiné a každá porodnice to má taky jiné. I když mi všichni říkali, že to byl těžký porod, tak mě to zas tak strašné nepřišlo. Čekala jsem, že to bude horší bolest. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru