Porodnice Bulovka. Jak jste byli spokojeni?
Ahoj maminky (i tatínkové 😀 ).
Vy, kteří jste přivedli na svět své děti právě v této porodnici, jak jste byli spokojeni? Ráda bych znala co nejvíce detailů, na co si dát pozor, co je dobré, co není, atd.
Stručné shrnutí
- FN Bulovka oznámila plánovanou rekonstrukci gynekologicko-porodnického pavilonu včetně novorozeneckého JIP a porodních sálů s předpokládaným zahájením kolem 1.12.2007 a trváním přibližně 3 měsíce; během prací nebude možné plánovat porody a budou přijímány pouze akutní překotné případy (info od ředitele Ing. Petra Slámy a písemné sdělení kliniky).
- Pro registraci k porodu na Bulovce se obvykle doporučuje chodit do poradny kolem 36. týdne těhotenství; porodnice pořádá předporodní kurzy (např. vedené „Dvořkou“ / paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) a veřejné prohlídky porodních sálů jsou organizovány každý pondělí a čtvrtek ve 13:00 (sraz před vstupem do porodního traktu ve 2. podlaží).
- Pokud by byla Bulovka dočasně uzavřena, rodičky v diskuzi zmiňovaly alternativy v Praze a okolí: Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice nebo Brandýs; ve sporných případech řešení předčasných porodů doporučovaly přesměrování do specializovaných center (v diskuzi se střídají doporučení Motol, Podolí a Apolinář).
Nejčastější otázky
Q: Kdy a jak dlouho bude probíhat rekonstrukce porodnice Bulovka a jaký bude dopad na plánované porody?
A: Ředitel FN Bulovka Ing. Petr Sláma v odpovědi uvedl, že rekonstrukce novorozeneckého JIP a následné stavební práce na porodních sálech jsou plánovány přibližně kolem 1.12.2007 a měly by trvat asi 3 měsíce; během této doby nebude možné plánovat porody a porodnice bude přijímat jen akutní překotné případy.
Q: Kdy se mám na Bulovce registrovat, pokud chci u nich rodit?
A: V diskuzi je opakovaně uvedeno, že registrace/docházka do porodní poradny u Bulovky se běžně provádí kolem 36. týdne těhotenství.
Q: Kde a jak se přihlásím na předporodní kurz u Bulovky a kolik stojí?
A: Předporodní kurzy se organizují přes aperio.cz nebo přímo v porodnici; v diskuzi byla uvedena orientační cena „stálo to snad 1 000,- na 6 lekcí“ a kontaktní číslo pro přihlášení na některé kurzy uvedená v diskuzi je mobil 774 976 062 (paní Šimánková).
Q: Kam mě pošlou při předčasném porodu (před 36. týdnem)?
A: V diskuzi se různí doporučení: některé zdroje uvádějí Motol jako nejlépe vybavené pro předčasné porody, jiné uvádějí Podolí nebo Apolinář; porodnice v dopise řediteli uvádí, že péče o akutní případy bude zajištěna, ale konkrétní přesné přesměrování závisí na aktuální organizaci.
Q: Jak Bulovka řeší účast studentů medicíny u porodu?
A: V oficiálním dopise (Duan Kolařík) je uvedeno, že účast studentů je věcí pacientky, že jde převážně o pasivní pozorování a že nemocnice respektuje informovaný souhlas; některé rodičky v praxi dopsaly nebo vyškrtnuly odstavce týkající se účasti studentů.
Q: Kde najdu oficiální informace o provozu a případných uzávěrách porodních sálů Bulovky?
A: Klinika avizuje, že aktuální informace bude zveřejňovat na webu www.fnb.cz/gyn a že v případě změn to oznámí tam.
Q: Jaké vybavení porodnice Bulovka nabízí (polohování, boxy, šestinedělí)?
A: V diskuzi bylo potvrzeno, že Bulovka má polohovací lůžka, částečně zrekonstruované porodní boxy (2 nově upravené boxy a další starší používané při vyšší zátěži) a standardní šestinedělí; turistické prohlídky ukazují rozdíl mezi zrekonstruovanými a staršími boxy.
Q: Co dělat, když chci mít u porodu partnera nebo další doprovod?
A: V diskuzi se uvádělo, že přítomnost partnera u porodu je možná a že některé porodnice mají podmínky či poplatek; v konkrétním příspěvku byla zmíněna částka 500 (diskutující uváděli poplatek „přítomnost manžela u porodu je za 500“).
Závěry z diskuze
Shoda
- Bulovka má kolem 36. týdne standardní postup registrace do porodní poradny.
- Porodní kurzy (např. vedené paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) jsou považovány za užitečné a doporučované.
- Rekonstrukce novorozeneckého JIP a porodních sálů byla oficiálně potvrzena s předpokládaným dopadem na možnost plánovaných porodů.
Sporné názory
- Náhradní postup pro předčasné porody: někteří diskutující doporučují Motol jako nejlepší volbu, jiní zmiňují Podolí nebo Apolinář jako cílová pracoviště; není v diskuzi jednotný konsenzus.
- Vnímání přístupu jednotlivých lékařů: některé názory vyzdvihují MUDr. Dvořáka jako zastánce „přirozených porodů“, jiné zmiňují stížnosti na MUDr. Záhumenského (protichůdné zkušenosti).
Otevřené otázky
- Přesné datum zahájení a rozsah prací rekonstrukce (ředitel uvedl pouze orientační termín a nebyl potvrzen konkrétní začátek).
- Které konkrétní porodnice budou oficiálními náhradami pro plánované rodičky Bulovky v období rekonstrukce.
- Jaké budou podmínky (registrace, poplatky, rozsah doprovodu) v praxi během nouzového provozu porodnice.
Zmíněné značky a firmy
FN Bulovka, aperio.cz, Modrý koník, Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Weleda, Globus, Tesco, Delvita, QUINNY, www.fnb.cz/gyn
Zmíněné produkty a metody
předporodní kurz „Dvořka“ (paní Dvořáková), předporodní kurzy přes aperio.cz, klystýr, polohovací lůžko, epidurál, monitorování OZev (vyšetření ozvů plodu), ultrazvuk, informovaný souhlas (písemný souhlas/nesouhlas), registrace v 36. týdnu, porodní boxy, novorozenecké JIP, maliník (čaj / bylinné přípravky), semínko (řepíku/semínko jako potravinový doplněk), olej Weleda
Místa a osoby
FN Bulovka, Ing. Petr Sláma, Duan Kolařík, MUDr. Záhumenský, MUDr. Dvořák, paní Dvořáková, MUDr. Šottner, paní Šimánková, Alena (porodní asistentka), Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Vinohradská
@lubinkova já právě poprvé taky neměla moc informací, a tak se ptala sestřiček, bylo mi řečeno, že někdo má prostě mléka méně, a všechny tyhe s prominutím žvásty, bohužel jsem jim jako nezkušená věřila, nakonec se mi nepovedlo nikdy plně kojit a i tohle trvalo jen tři měsíce ☹ nesvádím chybu jen na ně, měla jsem mít víc info už z domova, z knížek, z netu, apod. ale když jsem se ptala tak ani tak nepomohly ☹
Tak jsme se narodily na Bulovce. Musím říci že platí to, co jsem se tu už dočetla. Záleží hodně na lidech. Některé sestry na novorozeneckém byly zlaté, poradily, byly ochotné, jiné byly neutrální a pak teda jedna byla na pěst. Tu jsme vysloveně obtěžovaly, tvářila se jak svatá dala, člověk si pak připadal jako idiot.... no, ale ty hodné převažovaly. Měla jsem SC, takže jsem si pobyla i na JIPce a tam byly sestřičky moc hodné. Pomohly najít kdeco v taśce, ochotně daly co člověk potřeboval.... Takže kdyź to tak zhodnotím - staraly se o nás dobře, až na vyjímky tam byli hodní, jídlo nic moc (ale člověk tam není na all inclusive že) a co člověk potřeboval, to dostal (tedy jen těch plen by mohlo být více zvlášť ze začátku, když s nimi člověk bojuje). Každopádně, bude-li někdy v budoucnu druhé mimi, šla bych tam rodit znovu
@alyssa.anna gratuluju k mimču, ať jsre zdraví!!!
můžu se zeptat, je tam teď hodně naplněná kapacita? byly maminky i nahoře ve 4. patře? byla možnost zvlit si nadstandart?
@kacikaci Když jsem tam byla, měli zoufale plno a někdo dokonce byl i v 5. patře na gyndě. Došly jim jednu chvíli i ty pojízdné postýlky. Nadstandard byl složitější, ale když jste si o něj ŕekli a uvolnilo se místo (byl pořadník), tak Vás přestěhovali.
@alyssa.anna ahoj presne to stejne, ja som mala tiež posledný ultrazvuk v 30tt u mojej doktorky a tento týždeň v poradni žiadne, len ozvy srdiečka a žiadne pásy monitor nič ☹ a som sa aj pýtala a že ultrazvuk až v 40tt tak ak porodím skorej, bude to kinder surprise, vôbec neviem aké veľké mimi mám v brušku
@gemini255 No tak já porodila nakonec 36+3tt, neměla jsem páru jestli je malá otočená, jak je velká, jestli má dost vody....UTZ jsem měla až při vyšetření před sekcí, takže v poradně jsem se taky ničeho takového nedočkala a první monitor jsem měla také asi 3 hodiny před porodem
Ahojky holky, dámy, mladé pani a slečny.
Nemocnici na bulovce jsem si vybrala, protože jsem jí měla nejblíže od bydliště. Tak, že to byla jasná volba.
Před porodem jsem navštěvovala předporodní kurzy a musím říct, že to bylo poučné a člověk si z toho něco vezme.
Jinak k porodu. Musím říct, že vše bylo na jedničku. Doktoři, sestřičky, porodní asistentky, sestřičky co se starají o novorozence, pediatři a i doktorky a doktoři co se starají o nás maminky byli strašně hodní, vstřícní, ochotní atd....
Všem můžu doporučit 🙂
Rodila jsem plánovanou sekcí na Bulovce a pokud bude ještě další miminko půjdu tam zase...sice jsem měla poporodní depresi, takže jsem byla psychicky na dně, ale v podstatě jsem tam byla spokojená...personál vesměs v pohodě 😉 na toho blonďatýho anděla z Jipky nezapomenu 😉 a jestli můžu poradit někomu, kdo se tam chystá rodit - ptát se, ptát se, ptát se...nebát se a říct si o radu, o pomoc, oni to jinak ty sestry berou tak, že jste v pohodě a nic nepotřebujete (nespoléhejte na to, že by se měly starat a vyptávat automaticky samy od sebe, na to tam asi prostě není čas). Takže jakmile je problém s kojením nebo si nevíte rady, hned skočte za nima na novorozenecké a vyžádejte si pomoc, oni vám nakonec rádi pomůžou 😉
@koncita Díky. Já slyšela i od známých maminek, které tam rodily, že byly spokojené. Já jsem naštěstí taková, že se nebojím zeptat se a říct si o radu. Navíc tam chodím k paní doktorce Mikyskové, která je úžasná ženská a moje kamarádka tam dělá vrchní sestru na gyndě, tak snad je to dobrá volba. 😉
Pani doktorku Mikyskovou znam osobne. V den kdy jsem rodila, mela zrovna službu tak, že se o me starala, ale bohužel ve tři hodiny sjim končí služby a střídaji se. Pani doktorka přišla řekla mi to popřála ať mi to dobře dopadne a předala me do rukou mladeho p. doktora Vláčila křestní si ted nevybavim. Každopádně byl hrozne fajn i porodni asistentka.
A to, že je nejlepší se vickrat zeptat, nebo poprosit o radu je pravda.
Všechny sestřičky jsou mile a ochotne.
@kacikaci ja to mela taky tak a kojila jsem nakonec jen dva mesice....byla jsem nastvana, s porodem ok, ten nakonec skoncil sekci a tak rozkojeni slo hůr, no sestricka koukla na moje prsa (mam je mensi) a prohodila: no, s timhle ji nenakojite....at vam prinesou z domova kloboucky....(fakt strasne taktni od ni 😢 ) tak manza hned prines, kojila jsem s nima ale jak rikam kratce....mrzi me do ted ze mi vic neporadili, ze jsme to mohli zkusit i kdyz mam mensi prsa a bradavky, no jako prvorodicka jsem taky vse verila co rekli, ted tam budu uz v zari rodit znova, pravdepodobne planovanou sekci a chci si podle moznosti dat na to vetsiho majzla a jen tak se nevzdat....vic zkouset....taky nerikam ze to je jen jejich vina ale myslim si ze z velke casti jo...jinak celkove nemam co bych vytkla....
Ahojky, jsem celkem mile překvapená 🙂
Na Bulovce jsem registrovaná a za 14 dní tam mám začít předporodní kurzy - někdo, kdo se připojí, ať nechodím sama? 🙂
Jinak jsem ráda, z porodu jsem pos....až za ušima, tak je fajn slyyšet pozitivní recenze 🙂) 😉
Holky, prosím vás, co všechno je potřeba mít s sebou do porodnice, resp. co se na Bulovce dává a co ne. Potřebovala bych to co nejrychleji pro kamarádku ...
Dávají se tam nějaké plenky (aspoň na den)? Nějaká mazací kosmetika na zadeček? Jsou tam oblečení (košile) a ručníky pro mamky, nebo je potřeba si donést vše svoje? Co poporodní vložky? Jsou k dispozici látkové plenky na utírání, apod?
Díky moc 🙂
Plenky se dostávají-myslím že nám dávali 6ks/den, pokud to došlo, nebyl problém si říct 🙂 Mazací kosmetiku už si nepamatuju, ale něco málo tam bylo
Pro maminky tam byly k dispozici košile. Pokud se ušpinily, nebyl problém si je jít vyměnit-byly volně na chodbě před sesternou a poporodní vložky se také dostávaly, když došly stačilo poprosit a daly další
Co jsem měla svoje tak jedině vlhčený ubrosky
@vicky007
@paulie
@misha85
@koncita
@alyssa.anna
Holky prosím poraďte mi - kolik plínek s sebou do porodnice? Dávají tam nějaké zadarmo? Já rodila u Apolináře a tam jsem jich dostala 10 ks a zbytek už jsem musela mít svoje..kamarádka bude brzy rodit a netuší kolik si jich má sbalit. Děkuji moc
Maminky, je pravda, že na Bulovce s vámi nemůže být partner na hekárně a přizvou ho, až když se rodí na sále v poslední fázi? Docela mě to překvapilo, partnera tam rozhodně chci po celou dobu. Tvrdila mi to kamarádka, která tam před 1,5 rokem rodila. Díky.
@lennus mají to tak, že pokud je plno, a na hekárně je více maminek na pokoji, tak tatínek je venku, ale může být jakoby přededveřmi a normálně za ním můžeš jít, já teda nemohla ležet ani u jednoho porodu (u druhého teda manžel přijel na poslední zatlačení, proptože předával starší babičce🙂, takže jsem tam chodila a chodila 🙂
Ale když je volno tak se snaží umisťovat maminky jednotlivě a pak není problém
Holky, info z Bulovky od mé doktorky, vedoucí porodního, které mě moc nepotěšilo: Záleží na situaci na porodním sále. Pochopitelně se snažíme vyjít vstříc všem, jak jen to je možné. Jsou dny, kdy tu máme najednou pouze 1-3 rodičky, každá pak má svůj pokoj a partner tu může být, jak dlouho chce. Pak nastane náhle třeba změna počasí, kdy přijde najednou 8 rodiček s odteklou vodou, porod může trvat delší dobu a partneři tu z provozních důvodů nemohou být. V takové situaci je partner volán na porodní sál až na posledních několik hodin, kdy je rodička už na vlastním porodním boxe.
Ahoj Maminky @lubinkova @kacikaci @alyssa.anna @gemini255 @lennus @vicky007 @gabri80 @vicky007 @paulie @zrzzynka @sofinulik
mohly byste svou zkušeností s Porodnicí Bulovka přispět do naší společné, maminkovské Wiki knihovničky Modrého koníka? Píšeme si do ní vždy základní údaje o všem těhotenském, mateřském atd. a vedle toho i cenné zkušenosti, rady, tipy, které si píšete právě i tady do fóra 😉
Pokud svou zkušenost vložíte zde: https://www.modrykonik.cz/porodnice-bulovka pomůžete spoustě těhulkám, které si svou porodnici vybírají a právě zkušenosti jsou to, co hledají! 🙂
Děkuji Vám a přeji krásný den.
Janča
Holky, vy, které jste rodily na Bulovce. Je možné si vybrat polohu při porodu nebo vás nutí být v té závěrečné poloze v leže? Moc díky!
@lennus , na uplny konec klasicky v leze, ale nezkousela jsem se ptat... Ale treba monitor mi taky chteli tocit v leze, ale to pro me bylo nepohodlne, tak se bez problemu slo domluvit na sezeni v kresle.. Ptat se,ptat se, v ramci moznosti si trvat na svem...casto jedou podle sablon ze zvyku a pohodlnosti...

@zuzicek na procházku jsme šli hned druhý den po tom, co nás pustili 🙂 (to už byl malému týden... ale šla bych druhý den, i kdyby nás pustili po třech dnech, jak bývá zvykem..) 🙂