Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

petula720
22. led 2019

@werumka děkuju, doufám v to. 🙂

glutengeek
9. únor 2019

@werumka Díky za odpovědi. 🙂 Zatím se měřím a hodnoty mám dobré. Nijak se moc nehlídám, nevážím a vše ok, tak si říkám, jestli je to u mě nutné, jelikož jsem v prvním trimestru měla nechutenství a hladověla docela, tak jestli to nemoglo být tím. Každopádně dietu nějak držíma. je lepší to kontrolovat. Ale spíš mě napadlo, může po nějakým sacharidovým jídle vyletět hodnota i těhotné necukrovkářce? Protože včera jsem si udělala domácí hamburger, domácí bezlepková houska, domácí karbanátek bez mouky, sýt a trochu majonézy a dala jsem si k němu teda i hranolky z trouby a hodnota po hodině 9. Ale nevím, jestli tohle nemůže vyletět i normálně.

matyskova2010
12. únor 2019

@werumka Já jsem zářným příkladem, že může zůstat i po porodu. Dnes jsem se dozvěděla, že mám poruchu glukózové tolerance. Na lačno 7. Chodila jsem sem před rokem a vždycky jste mi dobře poradily. Takže se k vám opět přidávám🙂. Zatím si zvykám, že čokoládičkám odzvonilo. Bude to peklo než si zase zvyknu. Ale zase na druhou stranu hezky zhubnu.

werumka
14. únor 2019

@matyskova2010 Ahoj! Tak to mě mrzí. Ale je to fakt o zvyku. A ta hezká postava je pak za odměnu 🙂 Najdeš si určitě různý druhy dezertů a mlsání, které Ti s glykémií nepohnou. Určitě odporučuju Cukrfree kuchařku, je výborná, na glykémie jsou tam ta jídla skvělá 🙂

werumka
14. únor 2019

@glutengeek Ahoj, sledování je určitě potřeba, protože zatím jsi nedošla do těch týdnů, kdy glykémie stoupají nejvíc. Tj. to období po 25. týdnu. Pokud bys teď glykémie nehlídala - neměřila se a nesledovala jídlo, tak pak to období po 25. týdnu může být dost krušné. Těhotná necukrovkářka by hodnotu 9 mít vůbec neměla. Samozřejmě je možná určitě odchylka glukometru. Ale těhotné bez cukrovky po normálním jídle glykémie nad těch 7,8 nevyletí. Z druhé strany takový oběd (domácí hamburger a hranolky) mají dost vysoký glykemický index takže je pravděpodobné, že Ti budou dělat trochu problém. Lepší možná samotný hamburger bez hranolek. Ty většinou dělají největší potíž.

matyskova2010
16. únor 2019

@werumka děkuju, určitě koupím. Zase jsem měla ráno 7,1. Nemáš zkušenost s nějakými bylinkami na hladinu cukru?

werumka
22. únor 2019

@matyskova2010 V tomhle bohužel neporadím ☹ Bylinky mohou být doplňkem, ale žádná z bylinek nemá takový vliv na glykémii, aby jí dokázala snížit na normální hodnotu. To ostatně nedokážou ani léky. 80% úspěchu je ve stravě... až ten zbytek obstará medicína ☹

glutengeek
18. bře 2019

Ahoj, chtěla bych se zeptat na zkušenosti po porodu. Četla jsem, že vlastně cukrovka odchází s porodem placenty, ale jinde zase, že je třeba dietu držet i nějakou dobu po porodu nebo se aspoň trochu omezovat nadále. Mám hodně alergií, tak řeším i jídlo do porodnice s sebou a nevím, jestli si tam můžu nabalit různé sacharidové věci (rýžové chlebíky s čokoládou apod) nebo je potřeba pořád ihned po porodu omezit cukr a sacharidy a dietu držet? Díky..

zavodnice
20. bře 2019

Mně dávali v porodnici “dietní” jídlo, ve skutečnosti stejně jako ostatním, někdy jen menší porci. Se sacharidama si hlavu nelamali, byly tam i sladké věci. Podle mě cukrovka porodem skončila. Glykemii jsem si měřila ale až doma a hodnoty byly úplně v pořádku.

linee
20. bře 2019

@glutengeek cukrovka odchazi porodem placenty. Ja po porodu dostavala uz stejne jidlo jako ostatni. Sacharidove veci si ale nebal - jeste ti po porodu budou delat prave kontrolu glykemie, takze potrebuji, abys jedla opravdu jenom to, co mas v porodnici - musi tam byt urcity rozestup po jidle, takze neni dobre, abys pred odberama jedla neco sladkeho.

zavodnice
20. bře 2019

Mně už v porodnici glykemii nikdo nemeril.

lastovenka
Autor odpověď smazal
Zobraz
glutengeek
23. bře 2019

Oka,diky,prave ze jsem cetla,ze se to v porodnici neresi a bude to asi pravidlem. Ale co doma v sestinedeli? Drzely jste jeste dietu nebo se aspon hlidaly? Nebo se naopak smele muzu pustit do sladkeho? Mam po sladkem hrozny abstak, ted ho samozrejme nejim,ale po porodu se tesim. Kazdopadne pokud by to melo nejak negativne ovlivnit riziko vzniku cukrovky po porodu,drzela bych to prisne i pak. Jak to teda je a je nutne se alespon nejak omezovat i v sestinedeli? Diky

linee
23. bře 2019

@glutengeek ja mela prvni tehu s dietou a merili mne jenom po porodu. Druhou jsem uz mela na vyssi davce inzulinu a jeste mne dva dny hlidali a merili, takze zavisi mozna i na porodnici.
V sestinedeli ale uz dietu drzet nemusis, do sladkeho se urcite pustit muzes. Navic, pokud budes kojit, u vetsiny maminek se projevi po kojeni velky hlad, takze urcite muzes🙂 Jen to chce prave pak hlidat komplet stravu, protoze GDM (tehu cukrovka) znamena zvysene riziko diabetu 2. typu do budoucna. Ale urcite tak prisne, jako v tehotenstvi cukr hlidat nemusis.

linee
23. bře 2019

@glutengeek jinak bys ale mela jeste spravne nejak po 6 mesicich od porodu jit zkontrolovat cukr k obvodacce. Nekdo posila na klasicke ogtt, nekdo dela pouze kontrolu ranniho cukru nalacno.

lastovenka
26. bře 2019

Holky nevíte jestli můžu během GDM i mák? Mám v plánu si udělat makový závin. Listové těsto bez cukru a do toho bych dala mák,...... díky!

hanka987
31. bře 2019

Ahoj holky, prosím o názor - v prvním těhotenství cukrovka zjištěná v 28.TT pomocí OGTT (špatná 2. a 3. hodnota), udrženo dietou, problémy mi pak dělala hlavně lačná. Druhé těhotenství zvýšená lačná od začátku, nakonec to stejně nedopadlo. Teď třetí těhotenství cukr OK, ale s přelomem 20. TT mám zvýšenou lačnou (5,3 - 5,7 (tam byla dietní chyba den předem) - 5,3). Myslíte si, že se to mohlo takhle rychle zhoršit vstupem do druhé poloviny těhotenství, nebo na to může mít vliv, že mám v krku a na patře afty (asi po jahodách, ale může být virové)? Zhrošení lačné přesně odpovídá těm problémům v krku. Od včera jsem najela na dietu - vážím, počítám a uvidím, dnes teda i vyšší po snídani 7,9 - měla jsem ale víc chleba a jiného, teď začnu péct domácí kváskový žitný. Do poradny jdu ve středu, tak proberu s dr. Vzhledem k tomu, že do teď bylo vše v pořádku, jak odběry v poradně, tak i doma z glukometru, tak jsem na OGTT měla jít až ve 24.TT, ale dr. říkala, že při zhoršení i při domácím měření mě hned pošle do diaporadny a další postup dohodneme tam, ať podchytíme od začátku. Přiznám se, že jsem s cukrovkou počítala, jen mě to překvapilo takhle brzo.

fandysek_1
31. bře 2019

@hanka987 já měla špatný cukr do 14. týdne U druhého těhotenství. Afty na to asi vliv nemají.

lastovenka
31. bře 2019

@hanka987 Můžu Ti dát radu? Zkus si dojít jako samoplátce na odběr lačné glykémie do laborky a porovnej to s měřením glukometrem. Dojdi si na krev a di oár minut si udělej odběr z prstu.Glukometry často ukazují špatná a mnohem vyšší čísla glykémie než ve skutečnosti máš. Mně se to potvrdilo už 3x. Jestli máš možnost, zajdi do laborky a nech si odebrat lačnou, nestojí to ani 100 Kč. Ono Tě to hned uklidní 🙂 Jinak jestli máš afty, tak můžeš mít nějakej vir v sobě a lékaři říkaji, že cukr v krvi nemoc nebo nějaká infekce ovlivňuje glykémie docela dost...... Takže to by taky mohl být důvod............. Každopádně držim palce a pokud pujdeš na odběry, dej vědět, jak jsi dopadla a jaký máš rozdíl mezi odběrem z žíly a glukometrem z prstu. Mně to vždycky vyšlo až o 2 mmol rozdílně! Takže já už glukometrum nevěřim ani za mák.........

werumka
31. bře 2019

@hanka987 Ahoj! Je pravděpodobné, že infekce rozjela cukrovku o něco dřív. Vzhledem k tomu, že si jí měla v předchozích dvou těhotenstvích, tak taková situace k tomu často stačí. Obecně jinak skutečně často glykémie v těhotenství stoupnou skoro ze dne na den. Asi bych radši volala do poradny.

hanka987
31. bře 2019

@lastovenka @werumka Děkuji za radu, právě si ve středu ráno chci nechat v poradně vzít krev a domluvit se, jak dál, tak se u toho přeměřím i glukometrem. Každopádně včera jsem najela na dietu, tím nic nezkazím. Dnes jsem se měřila celý den a kroměr rána ok - po obědě i večeři 6,1 a 6,2, tak vychytat to ráno, a i kdyby se mi cukrovka potvrdila už teď, tak už s tím mám zkušenost a budu doufat, že to zvládnu na dietě, a když dojde i na inzulin, zvládneme i to 🙂.

lastovenka
31. bře 2019

@hanka987 dietou určitě podle mě nic nezkazíš🙂 pokud tedy nejsi nějak extra hubená nebo tak,.... abys moc nehubla....

hanka987
2. dub 2019

Holky, asi to je jasné. Miluju sladné snídaně, dnes jsem si teda odměřila müsli s mlékem a po hodině 8,7. Před 10 dny jsem po stejné snídani, ale větší porci, měla 6,2. Asi to opravdu přišlo ze dne na den, ale jsem ráda, že jsem se průběžně hlídala a nevystavila prcka i sebe delším vyšším hodnotám. Takže taková snídaně nejdřív v druhé polovině srpna 🙂.
V minulém těhotenství jsem z toho byla dost špatná, teď jsem s tím i počítala, jen by mi bylo líto, pokud bych dostala inzulín nad 8 nebo 10 jednotek, tak bych nemohla rodit v porodnici, kde bych primárně chtěla, ale to je vedlejší.

werumka
2. dub 2019

@hanka987 Mrzí mě to, ale ona ta v tom těhotenství fakt často rychlovka ze dne na den je 😞 Když jsem si zvedala vždycky po nějaké době inzulín, tak to vždycky taky bylo na základě toho, že glykémie stouply ze dne na den. Proto mi často přijde úsměvné, když těhotné řeknou, že jim gynekolog zkontroloval lačnou a tu měly v pořádku, takže už to nemusejí řešit. Co je jeden týden, další platit nemusí 😞
Podle mě je velká šance, že to s tím inzulínem uhlídáš - když jsi to chytila hned na začátku a hned můžeš najet na dietu. Zatím neházej flintu do žita 🙂

lastovenka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lastovenka
2. dub 2019

@hanka987 Hani pokud Ti glykemie lítají, nejez nic sladkýho. Ani to musli! Tam je sacharidů jako prase!!!! Plus mléko! To je podle mě hodně velká dietní chyba. Teda do sacharidů nepočítám přílohy co máme povolené, a množství ovoce, a i to važ. Jíš pravidelně? Dost? Co pohyb a druhá večeře? Zkus se do toho ponořit a dodržovat to a uvidíš jestli se to nesrovna. Někdo se inzulínu prostě nevyhne, ale podle toho musli a tak mi přijde, že dietu moc nedodržuješ..... Nebo jo? Zkus udělat maximum a když to nepomůže, tak prostě tvoje tělo potřebuje pomoc ve formě inzulínu...... Ale aspoň budeš vědět že jsi to prostě ovlivnit nemohla..........

werumka
2. dub 2019

@lastovenka Ona ale ještě Hanka cukrovku diagnostikovanou neměla - měřila se sama kvůli tomu, že v předchozích těhotenstvích cukrovku měla. Takže doteď mohla jíst jakkoli 😉 V tuhle chvíli už musí najet na dietu. Dobře, že se měřila, protože na ogtt by šla nejdřív za měsíc a to už by glykémie lítaly víc 🙂

hanka987
2. dub 2019

@werumka Děkuju za podporu. Jak říkám, na 99 % jsem s cukrovkou počítala a po zkušenosti z prnvího těhotenství vím, že to není žádná tragédie. A s tou porodnicí - i ta druhá, fakultní, je hodně chválená. Mám těhotnou kolegyni a dalo mi dost práce ji přesvědčit, aby na OGTT vůbec šla, když má přeci u dr. lačné v pořádku, tak proč dítěti škodit tím strašným roztokem. Když jsem jí řekla, že v tom je tolik cukru, co v 2dcl fanty, tak se divila, proč to její kamarádky tak démonizují.

werumka
2. dub 2019

@hanka987 Oni ty lidi dělají, jak kdyby ten roztok lili dítěti přímo do žaludku. Ale dítě dostává pouze to, co má matka v krvi. Tudíž k žádnýmu šoku dojít nemůže. Ten roztok zmetabolizuje matka, ne dítě 😀
Je fajn, že máš víc porodnic na výběr. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet. Nejdeš do neznámého a líp se Ti bude reagovat na vývoj glykémií 🙂

linee
2. dub 2019

@hanka987 jestli mohu poradit, ze zkusenosti, tak nba snidani se radi nedavat mlecne, pockej do svaciny. Mleko hned poranu zvysuje glykemii.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru