Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Deprese v těhotenství

1 zkušenost

Deprese v těhotenství trápí zhruba 14 až 23 % těhotných žen. Při zjištění11, že je žena těhotná, může cítit radost nebo naopak strach, zmatek, cítit se ve stresu1 a později tento stav může dojít až do depresí.
Deprese a těhotenství

Diagnostika deprese je v těhotenství velmi náročná, neboť se mnoho lidí domnívá, že jde pouze o hormonální nerovnováhu, se kterou se žena během těhotenství potýká. Pokud není deprese v těhotenství léčena, je to nebezpečné nejen pro matku, ale také pro plod. Nejdůležitější je, aby se měla žena komu se svým trápením svěřit a ten jí nabídnul pomoc, podporu a doprovázel ji při návštěvách lékaře.

Charakteristika deprese v těhotenství

Jde o poruchu nálady, která je totožná s klinickou depresí. V těhotenství se ke změnám v chemii mozku přidávají také hormonální změny, které mají vliv na chemické látky v mozku a souvisí přímo s depresí a úzkostí.

Příznaky depresí v těhotenství

Příznaky se u těhotných žen objevují po dobu 2 a více týdnů. Jde o:

 • neustálý smutek,
 • problémy se soustředěním se,
 • nedostatek1 nebo nadbytek spánku5,
 • ztráta zájmu o koníčky nebo věci či situace, které běžně přináší radost,
 • žena myslí na sebevraždu, smrt, cítí se beznadějně,
 • pocity úzkosti a viny nebo bezcennosti,
 • změna stravovacích návyků.

Spouštěče deprese v těhotenství

 • problémy ve vztazích,
 • deprese vyskytující se v rodinné anamnéze,
 • žena nebo partner se léčí s neplodností3,
 • žena si již prošla v předchozím těhotenství potratem13,
 • žena prošla stresující životní událostí,
 • v těhotenství se objevují komplikace12,
 • žena si prošla v minulosti zneužíváním nebo trpí jiným traumatem.

Vliv deprese v těhotenství na dítě

Neléčená deprese v těhotenství může vést u ženy k nesprávnému stravování4, k požívání alkoholu1 nebo kouření4 během těhotenství. Žena může mít sebevražedné sklony, které mohou vyvolat předčasný porod20 s nízkou porodní hmotností53 dítěte nebo zapříčinit vývojové vady novorozence. Po porodu může mít žena problémy se starostí o sebe, ale také s péči o novorozence.
Deprese v těhotenství

Děti narozené ženám, které si prošly během těhotenství depresí, mohou být méně aktivní, jsou méně pozorné a více podrážděné nebo nervózní.

Léčba deprese v těhotenství

Nejdůležitější je pro ženu vyhledat pomoc, která depresi správně diagnostikuje a pomůže najít vhodnou léčbu. Nejvíce jsou těhotným ženám doporučovány různá psychoterapeutické léčení.

Antidepresiva v těhotenství

Většina lékařů se shoduje, že užívání antidepresiv v těhotenství může ohrozit plod fyzikální malformací, srdečními potížemi, plicní hypertenzí nebo nízkou porodní hmotností novorozence.

Před užíváním antidepresiv by žena měla vědět, že se tyto léky dostávají skrz placentu9 přímo k dítěti. Lékaři se nedokáží shodnout, které léky ohrožují přímo plod a které jsou relativně bezpečné.

Pokud žena prochází silnou depresí, je vhodná kombinace psychoterapeutického léčení spojená s užíváním antidepresiv.

Samoléčba deprese v těhotenství

 • cvičení v těhotenství9
 • dostatek odpočinku a spánku
 • rituály při usínání a spánku - chodit spát a vstávat ve stejnou dobu
 • dieta a výživový plán, který souvisí se změnami nálady a schopností zvládat stres - snížit příjem kofeinu, cukru a sacharidů
 • akupunktura
 • užívání Omega-3 mastných kyselin
 • užívání bylinek4, které ovlivňují náladu. Výběr je potřeba konzultovat s lékařem či lékárníkem, protože některé bylinky se nemohou používat v kombinaci s antidepresivy nebo jejich dávkování musí být upraveno pro těhotnou ženu.

Video: Depression and pregnancy (ENG)

Více o depresi v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Depression in Pregnancy
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s depresí v těhotenství

Máš zkušenost s depresí v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jessieex
2. kvě 2017

Deprese v těhotenství? Právě ji prožívám...

Moje deprese se objevily hned, jakmile jsem otěhotněla - jenže to jsem o tom ještě nevěděla. Byl to příšerný měsíc plný zoufalství, smutku, beznaděje, pochybných myšlenek...zašlo to tak daleko, že jsem se svěřila mamce a ta mě přesvědčila zajít si k lékaři.

Ten týden, co jsem se to chystala udělat, jsem zjistila, že jsem těhotná. Bylo to radostné zjištění a svůj psychický stav jsem přisoudila hormonálním změnám, protože jiný důvod jsem pro to nenašla. Uklidnilo mě to, říkala jsem si, že teď, když už o tom vím, bude to lepší.

Jenže už jsem ve čtvrtém měsíci a deprese jsou tu pořád. Ne neustále, ale víceméně každý den mám příšerné stavy zoufalství a smutku. Nedokážu přesně vysvětlit proč, vždyť na miminko se tak těším!

Je to začarovaný kruh a já si uvědomuju, že své deprese přiživuju, ale nedokážu to ovlivnit.

V prvním těhotenství jsem potratila a ten strach, že znovu potratím, mě provází od toho okamžiku, kdy jsem uviděla na testu dvě čárky. Navíc mému strachu nahrávají další nepříjemné okolnosti, jako můj zdravotní stav (skončila jsem už dvakrát v nemocnici s krvácením...teď musím jen odpočívat doma a přemýšlet nad tím vším), ne příliš hezké výsledky genetických testů. Všechen ten strach přiživuje moje deprese a tím, že nemohu chodit do práce, příliš se na to všechno soustředím. Navíc jsem přecitlivělá, všechny mé těhotenské příznaky jsou hodně silné a to taky nepřispívá mému psychickému stavu. Neustálá nevolnost, nechutenství, občasné bolesti hlavy, závratě... Nedokážu si své těhotenství užívat a závidím všem ženám, které toto mohou.

Jak už jsem řekla, můj stav není neměnný, také se dokážu odreagovat - když mě navštíví kamarádka, když sleduju film, jdu na procházku se psy... Je to ale boj, začarovaný kruh, protože si uvědomuju, že takové stavy mohou dítěti ublížit, což přináší opět strach o dítě a další deprese. Nikomu bych to nepřála, určitě ale nejsem jediná a je to smutné, ten pocit, že si člověk nemůže užít očekávání vlastního dítěte...

Já ale věřím, že to zvládnu a už se těším, až toto období bude za mnou!! :slight_smile:
2 poděkování