Porodnice Ostrava - Fifejdy

5 zkušeností

Odborný personál gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Ostrava (Porodnice Ostrava - Fifejdy) poskytuje jak rodičkám, tak pacientkám z Ostravy a širokého okolí komplexní péči a se svým počtem narozených dětí je řazena mezi pět největších porodnic v České republice. Ostravská porodnice disponuje taktéž specializovanou ambulancí a poradnou pro ohrožená a patologická těhotenství, léčí sterilitu, zabývá se gynekologickou endokrinologií, poruchami přechodu, dětskou gynekologií a dále má také ambulanci pro vyhledávání a léčbu prekanceroz (předrakovinový stav) a ambulanci gynekologické onkologie.

Porodnice Ostrava - Fifejdy

Oddělení nabízí vedle standardních pokojů také pokoje nadstandardní. To samé platí i v případě porodních sálů, které jsou jak nadstandardní, tak poskytující možnost alternativního vedení porodu. V průběhu porodu je využívána muzikoterapie a rehabilitační pomůcky. Po porodu jsou novorozenci neustále s matkami, pokud to dovolí jejich zdravotní stav.

Porodnice povoluje a vítá účast otce a nebo jiného člena rodiny u porodu. Pokud si doprovod nepřinese oblečení k porodu své vlastní, porodnice oblečení poskytuje za poplatek ve výšei 280Kč. Za přítomnost otce ( a nebo jiné osoby) u porodu císařským řezem je vybírán poplatek ve výši 1000Kč. Epidurální anestezie je u porodu poskytována rodičce zdarma.

Ostravská porodnice je taktéž nositelkou diplomu WHO UNICEF - BABY FRIENDLY HOSPITAL za přípravu a rozvoj kojení, jako nejpřirozenější a nejlepší stravy novorozenců.

Veškerá péče je pacientkám poskytována bez ohledu na místo jejich bydliště.

Co s sebou do porodnice

 • doklady (občanský a těhotenský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny, kopie oddacího listu, u svobodné matky dohodu o příjmení dítěte)
 • přezůvky a teplé ponožky
 • noční košili a župan
 • ručníky a osušku
 • kojící podprsenku a vložky do podprsenky
 • hygienické potřeby
 • porodnické vložky
 • bepanthen
 • neperlivá voda a hroznový cukr
 • pro partnera přezůvky, svačinu, pití, fotoparád, popř. videokameru
 • pro miminko jednorázové plenky, vlhčené ubrousky a kartáček na vlásky

Související články

Více o porodnici Ostrava - Fifejdy na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Oficiální stránky porodnice Ostrava - Fifejdy
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s porodnicí Ostrava - Fifejdy

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Ostrava - Fifejdy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dendulevrtule
10. dub 2017

Realita byla jiná

S manželem jsme si zašli na prohlídku této porodnice.Navštěvovala jsem i předporodní kurz s p.Dobranskou. Realita ovšem byla úplně jiná než jak vykreslil tuto porodnici.

Rodila jsme z pátku na sobotu v noci a až do dvou odpoledne, kdy byl porod ukončen akutním císařským řezem. Od večera bolesti co 5 minut, nikdo nebral zřetel, nejsem otevřená, nic mi nemůže být, strávila jsem noc na hekárně, mezi posledním nočním vyšetřením a prvním ranním bylo cca 7 hodin. Pak se strašně divili, že už jsem otevřená, takže abychom teda přešli na porodní box.

Dostala jsme porodní asistentku, která evidentně neměla svůj den a ani zájem o to mě rodit. Nějaká konzultace se mnou asi nebyla nutná. Komunikovala se mnou pořádně vždy jen paní doktorka a tu jsem viděla za celý porod čtyřikrát (při příjmu, v sobotu ráno, a v sobotu asi hodinu před císařem a pak těsně před ním).

S vedením porodu bych se ještě nějak smířila, ale s čím se nesmířim je to, že doprovodu nejenom že nebyl nabídnut bonding, ale ani nevěděla, jestli já jsem v pořádku a co je s malou. Až po dvou hodinách jí bylo odpovězeno na to co je s námi.

Takže já si sakra rozmyslím, jestli na Fifejdy půjdu rodit znova. 😞
2 poděkování
jitushb
3. únor 2016

Jedině Fifejdy

Já rodila na fifejdách v květnu 2015 a můžu říct, že mi tam doslova zachránili dceru, takže s porodnicí jsem velice spokojená a pro další porod se nebudu rozmýšlet a vyberu si ji opět!

Do porodnice jsem přijela v pondělí kolem půlnoci po nečekaném odtoku plodové vody ve 34 tt, po vyšetření velice příjemnou gynekoložkou mě přijali na předporodní pokoj, kde mě hlídaly sestřičky. Dostala jsem kortikoidy pro rychlejší vyvinutí plic dcery, dále nějaká antibiotika a nějakou látku pro oddálení porodu. Neustále jsem byla napojená na monitor a pruběžně hlídaly i ozvy dcery. Během noci se žačaly dostavovat první kontrakce, které se i přes snahu o oddálení porodu zvětšovaly a byly častější. Po dvanácté hodině polední v úterý už bylo jasno, že malá opravdu nepočká a že chce ven. Jelikož byla otočená koncem pánevním a měla ke konci nepravidelné ozvy, podstoupila jsem císařský řez pod úplnou narkózou.

Další, co si pamatuji, bylo bolestivé probuzení na JIPce na gynekologii, kde velice příjemné sestřičky sice nevěděly jak je na tom dcera, ale o mě se velmi krásně staraly. Po nějaké době za mnou přišla doktorka a poté i primář dětské kardiologie, kteří mě informovali o zdravotním stavu dcery, kterou museli po porodu oživovat a poté ještě i po převozu na dětské oddělení. Věřím, že jen díky kvalifikovanému personálu mám krásnou, zdravou dceru. Je pravda, že jsem ji poprvé viděla až druhý den po porodu, ale důležitější pro mě bylo to, že je v pořádku.

Za dcerou na dětské oddělení jsem si šla lehnout až týden a půl po porodu, kdy pro mě teprve měli místo a malá už byla mimo inkubátor. Jelikož bydlím nedaleko, tak pro mě do té doby nebyl problém za ní dvakrát denně chodit na návštěvy a učit se o ni starat. Na dětském mě sestřičky naučily se o malou starat a jelikož krásně přibírala a měla se k světu tak nás po týdnu pustili domů s váhou 2250g.

Po mojí zkušenosti se určitě příště nebudu rozmýšlet a vyberu si stejnou porodnici.
1 poděkování
kikees2323
6. led 2016

Porodnice

Já jsem před měsícem rodila v této porodnici a chci říct, že pokud ještě někdy budu rodit, tak určitě to nebudou Fifejdy. Chtěla jsem rodit v Novém jičíně, ale ve 34+4 mi začala odtékat plodová voda, tak mě museli převést do Ostravy na Fifejdy. Tam mě převzaly, byla jsem dva dny na kapačkáchch a rodila jsem přesně 35tt. Šlo to docela rychle, ve 3 mi odtekla plodová voda a začaly mi kontrakce po 5-ti minutách. Když jsem to někomu řekla, nikoho to nezajímalo, až kolem osmé mě přišel doktor vyšetřit s tím, že uz jsem otevřená a vše je připraveno na porod. Ptal se mě na kontrakce a já mu řekla, že jsou pravidelné po pěti minutách. Samozřejmě jsem ještě dostala sprdnuté, jaktože jsem to nikomu neřekla a odvezli mě teda na porodní sál. Při mém štěstí jsem chytla úplně nepříjemnou porodní asistentku, která mě za všechno seřvala, pořád po mě řvala, jaktože nejsem ve sprše, přitom jsem tam byla skoro pořád, ale bylo mi líp, když jsem chodila.

Malý vylezl ven po osmi hodinách, tak jsem ho v tom šoku sotva viděla a doktorka mi řekla, že ho 3 dny neuvidím a že 3 týdny bude v inkubátoru. Já jsem z toho byla úplně na prášky. Pak mě odvezli úplně někde pryč od malého a nikdo mi nic nedal vědět. Až na druhý den za mnou přišla nějaká sestřička ze šestinedělí a ptala se mě, jestli chci malého vidět. Samozřejmě, že jsem chtěla! Tak mě 24 hodin po porodu táhli až někde na dětské oddělení JIP, přes venek, v zimě, dovedli mě tam a malý vůbec v inkubátoru nebyl. Krásně tam ležel a spinkal. Sestřičky říkaly, že je šikovný, že sám dýchá a papá, že není zapotřebí inkubátor. Když jsem řekla, že s ním chci být, resp. kdy s ním být můžu, tak mi sestra řekla, že neví, že se tam maluje a že není místo. Na druhý den naštěstí pustili nějakou maminku a já s malým mohla být. Za týden jsme byli doma.

Jsem šťastná, že je malý v pořádku. Postarali se tam o něho na jedničku, ale ke mě jako k rodičce to byl hodně špatný přístup.
1 poděkování
kacik87
15. únor 2015

Veliká spokojenost

Chodila jsem do MNO i na předporodní kurzy. Mohla jsem tak poznat prostředí, ve kterém budu rodit, i oddělení šestinedělí. Kurzy vedla Mgr. Dobranská a měla jsem veliké štěstí, protože jsem jí měla i jako svou PA u porodu. Nemůžu si vůbec na nic stěžovat, a i když jsem rodila v období, kdy nás tam bylo jako malých myší, péče byla naprosto důkladná.

Oddělení šestinedělí taky skvělé. Sestřičky i lékaři příjemní, a z novorozeneckého oddělení byly taky všichni moc šikovní. Byla za námi na pokoji i rehabilitační sestra a vysvětlila nám správnou manipulaci s miminkem.
0 poděkování
megy
23. kvě 2013

Porodnice Ostrava-Fifejdy

Přesně před 13m se nám narodil v této nemocnici první syn:-) a na celý průběh péče si nemohu vcelku stěžovat.

Syn se nám narodil s rozštěpem rtu, o kterém jsme nevěděli a o to to bylo zvláštní. Narodil se po vyvolávaném porodu nakonec císařským řezem.

Celá péče od zavedení tabletky byla výborná. Každou chvilku za mnou někdo přicházel, tehdy přítel, nyní manžel byl se mnou od začátku. Na starost mě měla staniční sestra a byly jsme na boxu 1. Jelikož jsme měla bouřlivou reakci na první tabletku - v podstatě hned co minutové kontrakce, tak přístup ke mě byl perfektní. Sama staniční sestra mě masírovala záda, pomáhala s dýcháním, povzbuzovala, vtipkovala, což mi vůbec nevadilo:-) ba naopak. Přítel jen sledoval, povídal a vtipkoval a to bylo super. Doktorka mě kontrolovala co chvilku, po prasknutí vody se to ještě víc stupňovalo a já se omlouvala, že jim dělám binec a sestřička jen úsměv, žádné připomínky, prostě bezvadné.

Když jsem se však neotevírala skoro do oběda, museli mi píchnout epidurál, který jsem předtím nechtěla - takový frmol kolem mě najednou - starostlivost a pečlivost zároveň - vše na špičkové úrovni. Po té velké úlevě mě staniční přenechala druhé asistentce a lékaři se taky vyměnili.

Od rána jsem nic nejedla, oběd mi nakonec snědl přítel :-D a nikomu to nevadilo. Ve čtyři hodiny odpoledne na jednou lékař řekl, že to musíme odrodit císařem - to co se dělo během pěti minut - rychlost a pracovitost - to neměli ani v TV. Byla jsem uspaná snad během čtvrt hodiny. Nejkrásnější moment bylo, kdy mi porodní asistentka ještě řekla před operací, ať dám příteli pusu a obejmeme se - jako to jsem brečela jak želva, ale věděla jsem, že přítel bude u syna a v klidu jsem usla.

Pak jen štípání v obličeji a přítel u postele a Matoušek na fotce, posléze osobně u nás - nádhera. Nevadilo sestřičkám nám malého donést hned po probrání, přiložit, nechat nás jak dlouho chceme objímat, hladit, tak jak to má zkrátka být avšak dbali na mou momentální situaci po porodu.

Menší problém nastal s jedním lékařem, který mi nešetrně sáhl hned po operaci na jizvu a když jsem zaskučela bolestí, tak mi řekl, ať mu nehraju ochotnické divadlo, což jsem se rozbrečela a hned si stěžovala, že takový přístup snad není ani normální. Situace se pak uklidnila.

Na šestinedělí - no sestřičky bezvadné, jen mě mrzí, že nemají moc zkušeností s kojením při rozštěpu rtu, protože jsem se vyloženě trápila a nechali mě kolikrát i hodinu malého na prsu, což podle laktační poradkyně , se kterou jsem bylo posléze v kontaktu v Brně při operaci syna, je absolutní nezkušenost.

Čistota pokojů a všeho byla výborná, na jídlo jsme si sami chodili, s návštěvami nebyl problém kdykoliv, pokud se dělo něco mimořádného.

Celkově - prostě péče V Městské nemocnici - porodnice chválím na víc než výbornou :-)
2 poděkování