Porodnice Ostrava - Fifejdy

Porodnice Ostrava Fifejdy patří k nejmodernějším porodnicím v České republice. Každý rok zde přijde na svět více než 1 600 dětí.

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy a boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Prohlídka porodnice se koná pravidelně každý čtvrtek od 17:30. Není potřeba se předem objednat. Sraz účastníků je v příjmové ambulanci porodnice. Máte-li zájem o soukromou prohlídku, objednejte ji na čísle +420 596 194 580.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Telefonní číslo na sekretariát porodnice je +420 596 193 630. Do porodnice se dovoláte na telefonním čísle +420 596 194 451.

Předporodní kurzy

V rámci předporodního kurzu6 se seznámíte s předporodní přípravou, první, druhou a třetí dobou porodní, císařským řezem81, obdobím šestinedělí10 a kojení. Součástí předporodního kurzu6 je pouze teorie (varianta 1), nebo teorie a cvičení9 (varianta 2), nebo teorie, cvičení a plavání (varianta 3). Teoretické kurzy se konají v ambulantní části porodního sálu. Cvičení se koná v rehabilitační části Městské nemocnice, plavání pak v bazénu rehabilitačního centra. Informace a registrace na tel.: +420 596 194 451 ve všední dny od 6 do 14 hodin.

Porodní sály

Celkem tři porodní boxy jsou moderně vybavené. Jeden z nich má relaxační vanu. Všechny jsou zároveň vybavené relaxačními pomůckami - závěsnou sítí, gymnastickým míčem a žíněnkou. V blízkosti porodních boxů je také operační sál pro případný akutní převoz k císařskému řezu.

Standardní pokoje

Pokoje jsou dvou nebo třílůžkové. Všechny jsou vybavené vlastním sociálním zařízením. Připojení na wifi je zdarma. Návštěvní hodiny jsou od 9 do 11 hodin a od 14 do 17 hodin. Mimo tuto dobu pouze po dohodě s lékařem.

Nadstandardní pokoje

Tři nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové a vybavené vlastním sociálním zařízením, lednicí a televizí. Další dva pokoje jsou tzv. rodinné. V rodinných pokojích je dostatek úložných prostorů, vybavená kuchyňská linka a komplexní zázemí pro péči o miminko. Návštěvní hodiny na nadstandardních pokojích jsou od 7 do 21 hodin.

Doprovod k porodu

K porodu vás může doprovodit partner137 nebo jiná blízká osoba.

Epidurální anestezie

Epidurální anestezii22 nemocnice umožňuje. Její podání je na doporučení lékaře nebo vaše přání. V takovém případě lékař určí, zda je její použití vhodné.

Bonding po porodu

V případě, že to dovolí zdravotní stav váš a vašeho miminka, je bonding33 plně podporován.

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • občanský průkaz,
 • průkazku těhotné,
 • průkaz zdravotní pojišťovny,
 • kopie oddacího listu,
 • svobodné maminky prohlášení o příjmení dítěte.

Hygienické potřeby:

 • mýdlo (neparfemované), šampon, žínku,
 • zubní pastu a kartáček na zuby,
 • hřeben,
 • ručník,
 • toaletní papír,
 • vložky,
 • vložky do podprsenky,
 • jednorázové porodnické kalhotky,
 • bepanthen mast.

Oblečení:

 • noční košile,
 • župan,
 • přezůvky,
 • mateřskou podprsenku.

Může se hodit:

 • mast z dubové kůry,
 • neperlivá voda,
 • pomáda na rty,
 • hroznový cukr.

Pro miminko:

 • jednorázové plenky,
 • vlhčené ubrousky,
 • kartáček na vlásky.

Poplatky spojené s porodem

Soukromá prohlídka porodního sálu 800 Kč
Jednorázový kurz předporodní přípravy 400 Kč
Předporodní kurz varianta 1 300 Kč/osoba
Předporodní kurz varianta 2 600 Kč/osoba
Předporodní kurz varianta 3 1 200 Kč/osoba
Doprovod k císařskému řezu 1 000 Kč
Balíček oblečení pro doprovod k porodu 280 Kč
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí 700 Kč/den
Jednolůžko na dvoulůžkovém pokoji na žádost 400 Kč/den
Ubytování doprovodu 300 Kč/noc
Rodinný pokoj 1 200 Kč/den

Adresa porodnice

Nemocniční 898/20A
728 80 Ostrava - Moravská Ostrava

Kontakty

Primář: MUDr. Marek Ožana,

Vedoucí sestra: Mgr. Markéta Hemzová,

Ostatní kontakty

Oficiální stránky porodnice

Kde co najít v porodnici

Příjem Pavilon H
Ambulance Pavilon H
CTG vyšetření Pavilon H
Porodní sály Pavilon H
Operační sály Pavilon H
Oddělení šestinedělí Pavilon H
Primář klinikyPavilon H

Použité zdroje

 1. https://www.mnof.cz/gynekologie-a-porodnictvi

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Ostrava - Fifejdy

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Ostrava - Fifejdy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dendulevrtule  10. dub 2017

Realita byla jiná

S manželem jsme si zašli na prohlídku této porodnice.Navštěvovala jsem i předporodní kurz s p.Dobranskou. Realita ovšem byla úplně jiná než jak vykreslil tuto porodnici.

Rodila jsme z pátku na sobotu v noci a až do dvou odpoledne, kdy byl porod ukončen akutním císařským řezem. Od večera bolesti co 5 minut, nikdo nebral zřetel, nejsem otevřená, nic mi nemůže být, strávila jsem noc na hekárně, mezi posledním nočním vyšetřením a prvním ranním bylo cca 7 hodin. Pak se strašně divili, že už jsem otevřená, takže abychom teda přešli na porodní box.

Dostala jsme porodní asistentku, která evidentně neměla svůj den a ani zájem o to mě rodit. Nějaká konzultace se mnou asi nebyla nutná. Komunikovala se mnou pořádně vždy jen paní doktorka a tu jsem viděla za celý porod čtyřikrát (při příjmu, v sobotu ráno, a v sobotu asi hodinu před císařem a pak těsně před ním).

S vedením porodu bych se ještě nějak smířila, ale s čím se nesmířim je to, že doprovodu nejenom že nebyl nabídnut bonding, ale ani nevěděla, jestli já jsem v pořádku a co je s malou. Až po dvou hodinách jí bylo odpovězeno na to co je s námi.

Takže já si sakra rozmyslím, jestli na Fifejdy půjdu rodit znova. 😞
2 lidé považují za užitečné
jitushb  3. únor 2016

Jedině Fifejdy

Já rodila na fifejdách v květnu 2015 a můžu říct, že mi tam doslova zachránili dceru, takže s porodnicí jsem velice spokojená a pro další porod se nebudu rozmýšlet a vyberu si ji opět!

Do porodnice jsem přijela v pondělí kolem půlnoci po nečekaném odtoku plodové vody ve 34 tt, po vyšetření velice příjemnou gynekoložkou mě přijali na předporodní pokoj, kde mě hlídaly sestřičky. Dostala jsem kortikoidy pro rychlejší vyvinutí plic dcery, dále nějaká antibiotika a nějakou látku pro oddálení porodu. Neustále jsem byla napojená na monitor a pruběžně hlídaly i ozvy dcery. Během noci se žačaly dostavovat první kontrakce, které se i přes snahu o oddálení porodu zvětšovaly a byly častější. Po dvanácté hodině polední v úterý už bylo jasno, že malá opravdu nepočká a že chce ven. Jelikož byla otočená koncem pánevním a měla ke konci nepravidelné ozvy, podstoupila jsem císařský řez pod úplnou narkózou.

Další, co si pamatuji, bylo bolestivé probuzení na JIPce na gynekologii, kde velice příjemné sestřičky sice nevěděly jak je na tom dcera, ale o mě se velmi krásně staraly. Po nějaké době za mnou přišla doktorka a poté i primář dětské kardiologie, kteří mě informovali o zdravotním stavu dcery, kterou museli po porodu oživovat a poté ještě i po převozu na dětské oddělení. Věřím, že jen díky kvalifikovanému personálu mám krásnou, zdravou dceru. Je pravda, že jsem ji poprvé viděla až druhý den po porodu, ale důležitější pro mě bylo to, že je v pořádku.

Za dcerou na dětské oddělení jsem si šla lehnout až týden a půl po porodu, kdy pro mě teprve měli místo a malá už byla mimo inkubátor. Jelikož bydlím nedaleko, tak pro mě do té doby nebyl problém za ní dvakrát denně chodit na návštěvy a učit se o ni starat. Na dětském mě sestřičky naučily se o malou starat a jelikož krásně přibírala a měla se k světu tak nás po týdnu pustili domů s váhou 2250g.

Po mojí zkušenosti se určitě příště nebudu rozmýšlet a vyberu si stejnou porodnici.
1 člověk považuje za užitečné
kikees2323  6. led 2016

Porodnice

Já jsem před měsícem rodila v této porodnici a chci říct, že pokud ještě někdy budu rodit, tak určitě to nebudou Fifejdy. Chtěla jsem rodit v Novém jičíně, ale ve 34+4 mi začala odtékat plodová voda, tak mě museli převést do Ostravy na Fifejdy. Tam mě převzaly, byla jsem dva dny na kapačkáchch a rodila jsem přesně 35tt. Šlo to docela rychle, ve 3 mi odtekla plodová voda a začaly mi kontrakce po 5-ti minutách. Když jsem to někomu řekla, nikoho to nezajímalo, až kolem osmé mě přišel doktor vyšetřit s tím, že uz jsem otevřená a vše je připraveno na porod. Ptal se mě na kontrakce a já mu řekla, že jsou pravidelné po pěti minutách. Samozřejmě jsem ještě dostala sprdnuté, jaktože jsem to nikomu neřekla a odvezli mě teda na porodní sál. Při mém štěstí jsem chytla úplně nepříjemnou porodní asistentku, která mě za všechno seřvala, pořád po mě řvala, jaktože nejsem ve sprše, přitom jsem tam byla skoro pořád, ale bylo mi líp, když jsem chodila.

Malý vylezl ven po osmi hodinách, tak jsem ho v tom šoku sotva viděla a doktorka mi řekla, že ho 3 dny neuvidím a že 3 týdny bude v inkubátoru. Já jsem z toho byla úplně na prášky. Pak mě odvezli úplně někde pryč od malého a nikdo mi nic nedal vědět. Až na druhý den za mnou přišla nějaká sestřička ze šestinedělí a ptala se mě, jestli chci malého vidět. Samozřejmě, že jsem chtěla! Tak mě 24 hodin po porodu táhli až někde na dětské oddělení JIP, přes venek, v zimě, dovedli mě tam a malý vůbec v inkubátoru nebyl. Krásně tam ležel a spinkal. Sestřičky říkaly, že je šikovný, že sám dýchá a papá, že není zapotřebí inkubátor. Když jsem řekla, že s ním chci být, resp. kdy s ním být můžu, tak mi sestra řekla, že neví, že se tam maluje a že není místo. Na druhý den naštěstí pustili nějakou maminku a já s malým mohla být. Za týden jsme byli doma.

Jsem šťastná, že je malý v pořádku. Postarali se tam o něho na jedničku, ale ke mě jako k rodičce to byl hodně špatný přístup.
1 člověk považuje za užitečné
kacik87  15. únor 2015

Veliká spokojenost

Chodila jsem do MNO i na předporodní kurzy. Mohla jsem tak poznat prostředí, ve kterém budu rodit, i oddělení šestinedělí. Kurzy vedla Mgr. Dobranská a měla jsem veliké štěstí, protože jsem jí měla i jako svou PA u porodu. Nemůžu si vůbec na nic stěžovat, a i když jsem rodila v období, kdy nás tam bylo jako malých myší, péče byla naprosto důkladná.

Oddělení šestinedělí taky skvělé. Sestřičky i lékaři příjemní, a z novorozeneckého oddělení byly taky všichni moc šikovní. Byla za námi na pokoji i rehabilitační sestra a vysvětlila nám správnou manipulaci s miminkem.
megy  23. kvě 2013

Porodnice Ostrava-Fifejdy

Přesně před 13m se nám narodil v této nemocnici první syn:-) a na celý průběh péče si nemohu vcelku stěžovat.

Syn se nám narodil s rozštěpem rtu, o kterém jsme nevěděli a o to to bylo zvláštní. Narodil se po vyvolávaném porodu nakonec císařským řezem.

Celá péče od zavedení tabletky byla výborná. Každou chvilku za mnou někdo přicházel, tehdy přítel, nyní manžel byl se mnou od začátku. Na starost mě měla staniční sestra a byly jsme na boxu 1. Jelikož jsme měla bouřlivou reakci na první tabletku - v podstatě hned co minutové kontrakce, tak přístup ke mě byl perfektní. Sama staniční sestra mě masírovala záda, pomáhala s dýcháním, povzbuzovala, vtipkovala, což mi vůbec nevadilo:-) ba naopak. Přítel jen sledoval, povídal a vtipkoval a to bylo super. Doktorka mě kontrolovala co chvilku, po prasknutí vody se to ještě víc stupňovalo a já se omlouvala, že jim dělám binec a sestřička jen úsměv, žádné připomínky, prostě bezvadné.

Když jsem se však neotevírala skoro do oběda, museli mi píchnout epidurál, který jsem předtím nechtěla - takový frmol kolem mě najednou - starostlivost a pečlivost zároveň - vše na špičkové úrovni. Po té velké úlevě mě staniční přenechala druhé asistentce a lékaři se taky vyměnili.

Od rána jsem nic nejedla, oběd mi nakonec snědl přítel :-D a nikomu to nevadilo. Ve čtyři hodiny odpoledne na jednou lékař řekl, že to musíme odrodit císařem - to co se dělo během pěti minut - rychlost a pracovitost - to neměli ani v TV. Byla jsem uspaná snad během čtvrt hodiny. Nejkrásnější moment bylo, kdy mi porodní asistentka ještě řekla před operací, ať dám příteli pusu a obejmeme se - jako to jsem brečela jak želva, ale věděla jsem, že přítel bude u syna a v klidu jsem usla.

Pak jen štípání v obličeji a přítel u postele a Matoušek na fotce, posléze osobně u nás - nádhera. Nevadilo sestřičkám nám malého donést hned po probrání, přiložit, nechat nás jak dlouho chceme objímat, hladit, tak jak to má zkrátka být avšak dbali na mou momentální situaci po porodu.

Menší problém nastal s jedním lékařem, který mi nešetrně sáhl hned po operaci na jizvu a když jsem zaskučela bolestí, tak mi řekl, ať mu nehraju ochotnické divadlo, což jsem se rozbrečela a hned si stěžovala, že takový přístup snad není ani normální. Situace se pak uklidnila.

Na šestinedělí - no sestřičky bezvadné, jen mě mrzí, že nemají moc zkušeností s kojením při rozštěpu rtu, protože jsem se vyloženě trápila a nechali mě kolikrát i hodinu malého na prsu, což podle laktační poradkyně , se kterou jsem bylo posléze v kontaktu v Brně při operaci syna, je absolutní nezkušenost.

Čistota pokojů a všeho byla výborná, na jídlo jsme si sami chodili, s návštěvami nebyl problém kdykoliv, pokud se dělo něco mimořádného.

Celkově - prostě péče V Městské nemocnici - porodnice chválím na víc než výbornou :-)
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru