Snažíme se o dítě

Touha po dítěti a snažení se o něj je přirozenou součástí života. Pro zvýšenou touhu žen po dítěti se vžil výraz „biologické hodiny“. Ty začínají tikat po pohlavním dozrání každé ženy, nejsilněji se ozývají ve věku kolem třiceti let.


Video: Dokážeme pomoci až 90% párů na cestě za dítětem ...

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Jak na to?
  • 02:10 Ovulace, plodné dny, měření BT, ovulační testy aj. Používat anebo jen přirozeně plánovat?
  • 02:34 Vitamíny, doplňky, sport, omezení kouření… Jsou to nezbytné “zákazy a příkazy” na cestě za miminkem?
  • 02:53 Jak rychle zjistit, že to vyšlo a jsem těhotná?
  • 03:40 Jakmile zjistím, že jsem těhotná, kdy je vhodné navštívit gynekologa?
  • 04:09 Po jak dlouhé době neúspěšného snažení se o dítě by se měl pár obrátit na lékaře?
  • 05:05 Co je v CAR čeká?
  • 05:48 Jaké jsou metody léčby neplodnosti?
  • 06:23 Jaká je úspěšnost pomoci? A dá se řícit, jaká metoda je nejjistější?
  • 07:04 Co znamená spojení hormonální stimulace?
  • 08:45 Je u každé ženy v případě umělého oplodnění nutná?
  • 09:24 Jak se vyrovnat s neplodností a faktem, že to prostě přirozeně nejde?
  • 10:11 Je vhodné využít služeb psychologa při neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopce a náhradní rodina
  • 11:18 Náhradní mateřství, náhradní matka
  • 12:00 Rady a doporučení na závěr

YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


Pokud se dostáváte do stadia, že toužíte po rozšíření rodiny, myslete na to, že po třicítce vaše plodnost začne klesat. Zatímco dvacetiletá žena při pohlavním styku 2–3 týdně má 25% šanci na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu2, u ženy mezi 25–35 lety tato pravděpodobnost klesá na 16 % a po 40. roce1 už jen na 5 %. Odkládání těhotenství24 do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění, s vyšším věkem také stoupá riziko potratů13, postižení a genetických vad budoucího miminka.

Snažíme se o dítě - jak na to?

Cesta k těhotenství – sex

Základním předpokladem k otěhotnění je sex. Od puberty3 nás provází touha po něm a i v jakémkoli pozdějším věku si uvědomujeme, jak důležitou roli v našich životech a vztazích hraje. Důležitost sexu si ovšem nejvíce uvědomíte přesně ve chvíli, kdy se rozhodnete, že se začnete snažit o miminko. Chvíle, kdy si s partnerem začnete přát počít dítě, bývá jedním z nejkrásnějších období vašeho života. Provázejí ho pocity naplnění vašeho vztahu, radosti, ale možná i strachu.

Od počátků našeho sexuální života, od doby, co jsme se o sex začali aktivně zajímat, jsme byli poučováni hlavně o tom, jak se proti početí efektivně chránit. Těhotenství bylo nežádoucí, možná jste i několikrát zažila stres a strach z toho, že antikoncepce16 selhala.

Nyní, po rozhodnutí, že se o miminko začnete snažit, prožíváte zcela novou situaci, opačnou od mechanismů, které jste doteď dodržovala ve snaze neotěhotnět. “Oplodňovací sex”, tedy milování, při kterém poprvé nepoužíváte žádnou ochranu a poprvé v životě doufáte, že otěhotníte, je jeden z nejkrásnějších zážitků a jakýsi vrchol v budování partnerského vztahu.

Jak snažení zefektivnit, aby oplodnění bylo co nejpravděpodobnější?

Pokud vás netíží z nějakého důvodu čas, minimálně první měsíc, ve kterém se budete o miminko snažit, si vyhraďte jen na prožitek. Nestresujte se přemýšlením, ale sex si užijte s vědomím, že právě děláte svoje budoucí dítě.

Způsobů, jak u sexu zvýšit pravděpodobnost na otěhotnění, je několik:

Znalost vašeho cyklu a doby ovulace vám pomůže správně časovat

Hlavním předpokladem pro úspěšné oplodnění je vaše ovulace6, kterou jste možná doposud ani nepozorovala - pokud jste používala hormonální3 nebo bariérovou antikoncepci1, neměla jste možná důvod se o ni zajímat, jelikož jste se před otěhotněním dostatečně chránila po celý svůj měsíční cyklus.

Snažíme se o dítě - metoda plodných dnů a bazální teploty
Popis obrázku: Poměrně přesně můžete určit den ovulace a také plodných dní pomocí zapisování vaší bazální teploty.

Pokud jste tak dosud nedělala, zaveďte si menstruační kalendář. Existuje například mnoho aplikací do smartphonů, které jsou velmi dobře a přehledně zpracované. Zapisování dnů, ve kterých máte menstruaci, vám totiž zároveň poukáže na dny, kdy byste měla mít ovulaci. Obvykle je to uprostřed cyklu a nejvíce plodná jste tři dny před a tři dny po samotné ovulaci.

Ovulaci na sobě můžete zároveň pozorovat, často ji doprovází mírné bolesti v podbřišku, ale hlavně zvýšená sexuální touha a nepřehlédnutelný vaginální výtok, který se strukturou podobá vaječnému bílku. Tento jev, tzv. cervikální hlen, je přesně to, co v honbě za početím potřebujete. Svou strukturou totiž tento hlen pomáhá spermiím dostat se až k vajíčku.

Tomuto postupu sledování plodných dnů se říká symptotermální metoda a lze ji využít během snažení se o miminko, v budoucnu i jako přirozenou antikoncepci.

Ovulaci si můžete také ověřovat pomocí ovulačních testů6. Ty, stejně jako známější těhotenské testy, za pomocí vzorku vaší moče, dokáží ukázat, zda ovulaci právě máte.

Znalost doby, ve které ovulujete, pak můžete využít a v tomto období snažení se o miminko započít a každý měsíc svoje snažení směrovat nejvíce k tomuto datu.

Milujte se v polohách, které oplodnění nahrávají

I když máte zrovna ovulaci a vaše lůno se na příchod spermií vyloženě těší, volbou polohy během sexu, nebo alespoň jeho závěrečné fáze, můžete průnik spermií až k vajíčku podpořit. Jednoduše totiž můžete využít gravitace.

Vhodné polohy pro oplodnění jsou pak tedy všechny ty, kdy jste vy dole a kdy do vás váš partner proniká hluboko, ideálně když máte navíc zadeček podložený například polštářem. Cesta spermií přes děložní hrdlo3 je pak mnohem snadnější. Po samotném styku pak lze cestu spermií podpořit tak, že zůstanete ležet v posteli a máte nohy výš, než hlavu. Ejakulát se pak ve vaší pochvě přirozeně drží a spermie mají usnadněnou cestu. Některé ženy pro tyto případy obnovují své sportovní schopnosti a trénují svíčku, stání na hlavě nebo klasický kočičí hřbet.

Známým pojmem je “prstíčková metoda”. Metoda, která je zcela neodborná a nepodložená, ale mnoho žen na ni nedá dopustit. V diskuzích žen, které po dítěti touží, je to pak legenda, která samovolně koluje. Metoda je založena na pomáhání spermiím dostat se hlouběji - vy nebo váš muž pak ejakulátu v pochvě pomáháte téci níž, za pomocí prstů a gravitace.

Doplňky stravy, které vám mohou pomoci

Pro podporu otěhotnění také můžete využít některé byliny nebo doplňky stravy.

Mezi nejznámější a ověřené patří užívání kyseliny listové37, která přispívá ke správné krvetvorbě, hojení ran a k normálnímu růstu a vývoji lidského plodu. Tu můžete užívat již tři měsíce před tím, než se vrhnete na první nechráněný sex. Dalším zdrojem z přírody může být kontryhelový čaj5, který je králem mezi bylinkami pro ženy.

Jakou roli v oplodnění hraje váš orgasmus?

Vyvrcholení a ejakulace muže je v celém procesu honby za miminkem jasně stěžejní jev. Zároveň ale nezapomínejte na důležitost vašeho orgasmu. Pokud míváte s vyvrcholením potíže, během snažení se o miminko možná vaše potíže hodně pominou. Jedním ze zabijáků ženské rozkoše je totiž byť třeba podvědomý strach z nechtěného těhotenství. A ten vás právě teď může přestat trápit. Uvolnění, které spolu s opuštěním obav přichází, s sebou může nést i výrazně vyšší míru uspokojení ze sexu.

Ačkoliv se ženský orgasmus nepovažuje za důležitý, co se vzniku nového života týká, díky emancipaci žen a možná i díky stoupajícími feminismu ve společnosti se v posledních letech provádí nové výzkumy v oblasti sexuologie, které se ženským orgasmem přímo zabývají. To, že ženský orgasmus způsobuje ve svalech stahy, které dokáží spermie přivádět blíže do lůna, je i pro laiky pochopitelný mechanismus.

Lékaři však také na základě výzkumu ženských genitálií spolu s antropology přišli v posledních letech na to, že v prvotním vývoji lidské rasy mohl být orgasmus žen pro početí nového života důležitější, než je nyní. Předpokládá se totiž, že k ovulaci docházelo pouze při orgasmu ženy, tudíž její uspokojení bylo jedním z důležitých předpokladů, jak otěhotnět.

Ačkoliv dnes už tuto schopnost nemáme, neměly bychom na svůj orgasmus zapomínat.

Snažíme se o dítě, ale máme problémy s početím

Vzhledem ke stále zvyšujícímu se věku párů, které se rozhodnou založit rodinu, zhoršujícímu se životnímu prostředí, sedavému zaměstnání, nezdravé stravě a způsobu života vůbec, se v posledních letech stále zvyšuje počet neplodných párů, které nejsou schopni počít přirozenou cestou. Pokud jste těmito zprávami znepokojena a obáváte se, že i vy budete mít s početím potíže, nepanikařte, nepřemýšlejte o tom, že to nepůjde. Psychická stránka dělá velké divy a vy si pouhým strachem můžete přivodit potíže s menstruací1 a cestu k miminku si tak zbytečně komplikovat.

Pracování na miminku si snažte užít. Nehledejte v něm skrytá zákoutí a nepodporujte své obavy, stejně vám nebudou k ničemu dobré. Myslete pozitivně, užívejte si celou situaci, připomínejte si, jak jste šťastná, jak moc jste se na tuto dobu těšila a snažte si ji užít plnými doušky. Vzhledem k tomu, kolik překážek může v otěhotnění nastat, a kolik z nich jich je banálních či řešitelných moderní medicínou, potíže s otěhotněním lze považovat až po roce intenzivního snažení se během plodných dnů. Máte tedy před sebou dlouhý čas, který si můžete užívat a těšit se, až vaše miminko bude na blízku.

Video: Jak se mi (ne)dařilo otěhotnět.

Více o snažení se o dítě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babyweb.cz/chci-dite

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/obuv-těhotenství-dítě-oblečení-505471/
  2. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty

Hodnocení a zkušenosti se snažením se o dítě

Máš zkušenost se snažením se o dítě?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nikolletta87  5. led 2015

Otěhotnět? Pro nás evidentně žádný problém.

Dítě jsem chtěla snad od dvaceti, ale pořád samé povinnosti - studovat, studovat, něco odpracovat. Až jsem si řekla, že takhle to ale nechci. Než dostojím všem těmto závazkům, budu mít skoro 30 a dítě nikde. A tak jsme se tedy s manžou na mé narozeniny domluvili, že tomu necháme volný průběh. Přestali jsme se tedy chránit, ale jinak jsem cyklus nesledovala. Jen jsem se každý měsíc modlila, aby ta "mrcha" nedorazila. Zadařilo se hned třetí měsíc. :-)

Druhé miminko jsme plánovali tak za 3 roky, ehm. :-N Jeden měsíc jsme trochu ujeli a... Je úžasná. x-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce