Jméno Aranka. Líbí se Vám?
Ahoj holky. Chtěla bych znát váš názor na jméno Aranka.
Stručné shrnutí
- Jméno Aranka má maďarský původ, vzniká z latinského jména Aurélie a vykládá se jako „zlatá“.
- Veřejné vnímání jména Aranka v Česku je silně spojeno s romskou komunitou; v diskusi převládal názor, že jde o typicky romské jméno.
- Doporučené postupy při rozhodování jsou: ověřit četnost a zvuk jména vůči příjmení (např. vasejmena.cz), zvážit alternativy jako Stela, Nina, Ariana nebo Adriana, nebo dát dvojjméno, aby si dítě později mohlo zvolit.
Nejčastější otázky
Q: Jaký je původ jména Aranka?
A: Jméno Aranka má podle diskutujících maďarský původ, vychází z latinského jména Aurélie a jeho význam se uvádí jako „zlatá“ (v diskuzi uvedeno jako informace o původu a významu jména).
Q: Je jméno Aranka v Česku vnímáno jako romské jméno?
A: Ano, v diskuzi převládal názor, že Aranka je vnímaná jako typicky romské jméno; respondenti zmiňovali kulturní asociace, například píseň „Aranka umí hula hop“ a postavu Aranky v seriálu Chalupáři.
Q: Kolik nositelek jména Aranka je v Česku a jak často se rodí?
A: Podle zmínky v diskuzi a údajů z vasejmena.cz je v ČR kolem 382 nositelek jména Aranka a v diskuzi se uvádělo, že se rodičům rodí přibližně jedna Aranka ročně.
Q: Jak minimalizovat riziko negativních reakcí na netradiční jméno?
A: V diskuzi byly navrženy konkrétní kroky: zvolit jiné jméno (uvedené alternativy: Stela, Nina, Ariana, Adriana), dát dvojjméno (např. Anička + Aranka), nebo před rozhodnutím vyzkoušet, jak jméno zní k příjmení.
Q: Jaká jména Romové údajně častěji volí dnes?
A: V diskusi bylo uvedeno, že současní Romové často dávají jména znějící cize či zahraničně, příklady zmíněné účastnicemi: Nathaly/Natalie, Valeria/Valerie, Kelly, Sharon, Charlotte, Nikolas, Thomas, Sebastian.
Q: Jaké jsou hlavní argumenty pro a proti dát dítěti jméno Aranka?
A: V diskusi byly shrnuty konkrétní argumenty: PRO - původ a význam „zlatá“, neobvyklost a zvuková zajímavost; PROTI - silné spojení s romskou komunitou, vnímání jako zdrobnělina a riziko posměšku ve škole nebo profesním životě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících Aranku spojuje s romskou komunitou a považuje toto vnímání za důležité při volbě jména.
- Jméno Aranka má maďarský původ a je odvozené od latinského jména Aurélie, význam „zlatá“.
- Doporučuje se ověřit, jak jméno zní s příjmením a zvážit alternativy nebo dvojjméno.
Sporné názory
- Někteří považují Aranku za krásné a originální jméno; jiní ji považují za nevhodnou kvůli romskému stigmatu nebo protože zní jako zdrobnělina.
- Někteří tvrdí, že asociace s Romy vymizí a dnešní děti jsou zvyklé na různá jména; jiní varují, že negativní asociace mohou přetrvávat a způsobit problémy v sociálním či školním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak silný bude dlouhodobý sociální dopad (posměch, předsudky) spojený s jménem Aranka v budoucích školních či pracovních kontextech?
- Změní se vnímání jména Aranka s časem, pokud se jeho četnost v populaci zvýší?
- Je praktickým řešením dát dítěti dvojjméno, aby si později mohlo vybrat, nebo je lepší hned zvolit jiné jméno?
Zmíněné značky a firmy
Pražská ZOO, Modrý koník, vasejmena.cz, Policie (web Policie ČR), Kofola
Zmíněné produkty a metody
dvojjméno, losování jména, kontrola četnosti na vasejmena.cz, zdrobňování jména, porovnání znění s příjmením
Místa a osoby
Pražská ZOO, Slovensko, Česká republika, Ivan Hlas
@mariegroth ja si zas vzdycky predstavim pravnicku se jmenem Leontynka nebo Amalka 😂
Za mě ne, a to mám přítele cigana, taky se mu nelíbí to jméno, to raději Eliška nebo Adriana třeba 🤣
Běžte se podívat do škol, kde je velký podíl romských žáků, myslím, že tam téměř žádnou Aranku nenajdete🙂 To jméno teď není "in" a v romské komunitě už vůbec ne, tam vedou právě ta jména, co zní cize a pak také prostě normální běžná česká.
Je to příšerný. Ale když píšeš, že se ti líbí, tak ji ho dej a náš názor snad nepotřebuješ znát. Jen prostě 99% lidi řekne, že to je hrozný, cikánský apod... Tak si to přeber.
@ponikmonik zda se, že jsi pro jméno rozhodnutá, když ho tolik obhajujes 🙂 pokud to tak je, dej ho. Nebo co třeba dát dvě jména? Blablabla (třeba Anička) + Aranka + příjmení. Říkat ji můžeš Aranko, když se jí to nebude líbit, může používat první jméno 🙂
Měla jsem spolužačku Aranku. Furt se jí říkalo pěkně Aranko nebo Arčí.🙂 Také záleží na tom jaké máš příjmení.
Jmeno je spojene s predsudky, ktere nove generaci uz nenaskoci, toho bych se nebala. Zminene Kateriny (Jany, Lucie, Martiny...) jsou uz taky nahrazene, jednou si budou tuctove pripadat zeny se jmeny Sofie, Ema a ruzne Elenky.
Takze za me proc ne, ale znam hezci, co se nedavaji masove - Helena, Adriana, Antonie, Diana, i ta Zlata se mi libi, to zni velice vyjimecne🙂
Taky se mi to jmeno bohuzel nelibi :( ale kazdemu se libi neco jineho 🙂 my budeme mit chlapecka Antonina po mem tatinkovi a taky to je jmeno spise zastarale ale nam se proste libi 🙂 pokud se vam libi tak ho male dejte. Je to sice risk ze jednou za nej nebude rada ale myslim si ze vice lidi neni se svim jmenem spokojeno,tohle je opravdu na vas 🙂
Nelibi ☹ Casto tohle jmena Aranka nebo Arinka mela / maji nase zvirata 🙂 Ale pro holcicku je to pro mne divne jmeno
Mně to přijde jak jméno pro chameleona, omlouvám se za to spojení.. Ale jestli se líbí vám, proč ne.. Jen se obrnte proti podobným reakcím, jaké máme tady my 😊
Aranka, no, je to divné jméno. Ale pro papouška super. Pokud se vám líbí, tak ho stejně dáte tak proč se trápit v téhle diskuzi...
@barcachejn No, zastaralé určitě není, Toníčci jsou teď dost v kurzu. Abys nebyla překvapena 😀
Aranku bych nedala, protože mi to přijde hezké jméno pro malou holčičku, ale pro dospělou paní už ne. Mám tento problém i s jinými jmény, které jsou občas dětem dávány v té "změkčené" formě, či jak to napsat - Johanka, Janka, Irenka, Katka... Aranka mi to připomíná, přijde mi to podobné. Ale jinak je to každého věc, každý má vkus jiný;) pokud se ti to líbí, asi není co řešit.
Ja na to pujdu od lesa....nasim.detem jsem nedavala zadne jmeno s R nebo Ř, spatne se tyto hlasky uci a kdyz vidim,jak se tyto deti predstavuji a kazdy jim komoli jmeno,tak jsem rada za nudna ceska jmena. Obvykle mi jmena s touto hlaskou prijdou tvrda a spatne znejici. Hodne ovsem zalezi na prijmeni. Ja si myslim,ze prave ty dnesni Marie, Josefove, Janove apod jsou spis exotika,kdyzve skolkach je to sama Ema,Nela, Sebastian,...asove apod.
@astyna88 Presne tak dnes clovek o Marusku,Janicku,Honzika pomalu ani nezavadi :D z typickych ceskych jmen uz se stavaji netypicka. Stejne si kazdy pojmenuje sve dite tak jak se mu libi asi bych moc na nazory druhych nehledela.
@ponikmonik Kdyz premyslis nad nejakym jmenem, nejhorsi, co muzes udelat je, zeptat se na nazor 'dam' z Modreho konika. Je uplne jedno, co si o tom mysli nebo nemysli. Jestli se ti jmeno libi, tak ho dej, jestli ne tak ne.
Btw. vim, cos v uvodu myslela, mam v blizkem okoli dve Lucie a obe to jmeno nemaji rady.
S těmi Luciemi a tak jsem to nemyslela tak,že to jsou hnusná jména,ale tak že i obyčejná Katka nemusí mít ráda svoje jméno.
Jinak holky chtěli by jsme nějaké neobvyklé,málo užívané,nebo cizí jméno. Klidně pište jaká se vám líbí.

Nelibi se mi vubec. Ale pokud se jmenujete treba Horvathovi, tak to k tomu krasne pujde 🙂