Jméno Dorota - diskuze 2022. Jaký máte názor?

25. kvě 2022

Ahoj, s manželem bychom chtěli pojmenovat dceru jménem - Dorota, ev. Dorotea. Máme typicky české příjmení. Až při googlení jsem narazila na diskuze, týkající se tohoto jména. Asociace na postavy z pohádek chápu, nevadí nám. Každá pohádka má své postavy, avšak docela mě trápí, že údajně v určitých oblastech republiky je jméno bráno za hanlivé, jako nadávka... Jak to prosím vnímáte vy? PS: v našem kraji jsem se s tímto nesetkala. U nás je to spíše - Jaryn, Anča, Kača, Mařka apod. Děkuji

kmarie81
25. kvě 2022

No u nas se rika, ty si ale Dorota, jakoze vzteklina, protiva atd. A Dorota Machalova uz je proste klasika, ale na to bych se vykaskala. My mame Anicku a na tu je toho taky fura...

emamaira
25. kvě 2022

U nás se to tak asi vnímá/vnímalo. Slýchávala jsem to v dětství, teď už dlouho ne. Jsme ze středočeského kraje.
Ale jinak se mi jméno moc líbí, klidně bych ho dala🙂 naopak Kača je moje dobrá kamarádka a nikdo ji jinak neřekne, není to hanlivé.

gbp
25. kvě 2022

me se to libi☺️ ma to hodne variant Dorota, Dorotka, Dory, Dorca, Dorinka, Doris a urcite vymyslite i dalsi. jakoze Dorota je ta zla z pohadky me nenapadlo, kdybys to nerekla 🤷🏼‍♀️ ja bych se tim netrapila. je plno peknych jmen, ktera jsou takto s necim spojena a je to akorat skoda. treba Jitka (Jitko, kraaavo...), Johana (s dlouhejma nohama). a podobne blbosti. a jestli si to nekde pouziva jako ze "ty ses ale Dorota", tak u nas se vzdy rikalo Mana 😅🙈 a jestli se vam to obema libi, nenechte si kazit radost a treba to ani nerikejte. my sme takhle rekli, ze chceme Vojtesku a tech kecu co sme si vyslechli od rodiny🤦🏼‍♀️ (ze je to desny, strasny, ze bude chudak, ze se ji mstime apod. 🤦🏼‍♀️) a vsadim se, ze kdybych chtela treba Andromedu, bylo by to taky spatne 🤷🏼‍♀️

michaela666
25. kvě 2022

V mém okolí se to používá ve smyslu " Ty jsi ale slepice". Na každé jméno si hloupý člověk najde něco podobného, na to bych se vykašlala. Když se vám jméno líbí, dejte ho. Bude to originální mezi záplavou Emiček, Vanessek a Sofinek.

zuzkasim
25. kvě 2022

Chováš se jak malý Jarda. Frantík někteří říkají pánskému přirození u malých kluků. Ty jsi ale Matěj! To je ale Kača! Takových se přece najde... Moc nechápu tu variantu Dorotea, ale já na ty různé cizí varianty postrádám empatii, to říkám upřímně, pracuju ve škole a je mi trochu líto těch děcek, kteří musí téměř denně vysvětlovat, jak se jejich jméno píše a sama vidím kolikrát ty reakce na to. Říkat někomu Doroteo? Pokud se vám Dorota líbí, tak to dejte, ale připravte dceru i na to, že se jí může říkat nezkrácenou verzí toho jména, ať ho má ráda. Ne každý jí bude v životě říkat Dorotko. Máme ve škole různá jména, pokud to není opravdu nějaká zkomolenina (myslím tím právě jinak psané klasické jméno), tak je to o.k.

veroniqess
25. kvě 2022

Ty si Dorota, to znám jako nadávku, to je pravda, ale zase Dorotka je krásný tvar, nicméně pro dospělého už se zase nehodící 😊 Každopádně vám to může být úplně jedno, hlavně že se vám líbí. Když vidím všechny ty Elisabethy, Sophie a rádoby hrozně in jména, tak info víc fandím Dorotkám, Josefínám a tak 😊

hezz17
25. kvě 2022

Dorota ve spojitosti s nadavkou jsem nikdy neslysela (vysocina). My mame žofii a uz nekolik lidi nam reklo aaa pochcana zofka- jakoze ve smysli pankrac servac bonifac zofie. Ze udajne ten den prsi. Ja to do te doby taky neznala 🤷🏻‍♀️

felixfelicis
25. kvě 2022

Ja znam "dorota" jako "lehka holka". Ale to uz je takove archaicke, dnesni deti si to s tim urcite nespoji. Dorota i Dorotea jsou pekna jmena, klidne bych je dala, jestli se vam libi.

gracinka7
25. kvě 2022

Dorota znám jako nadávku.
Dorotea vypadá pěkně, ale na výslovnost se mi to zdá zbytečně komplikované.
Co třeba jen Dora?

klokanka31
25. kvě 2022

To by člověk nemohl pojmenovat dítě nijak - Dorota (Máchalová), Kateřina (hloupá Káča), Anička (nafukovací Anča), Jan (hloupý Honza)... Mě osobně se jméno Dorota líbí, a může se jí říkat Dorotka...

ptule
25. kvě 2022

Neteř je Dorotka a spoustě lidí se to líbí.... Samozřejmě se najdou tací co k tomu mají výhrady, no ale to je jejich problém... Je to krásné jméno které jen tak často někdo nemá. Bez urážky kohokoliv ale Sofií, Nelinek, Natalek atd. atd.... Je dost.
Neohlížejte se na okolí je to vaše volba.

martiniquest
25. kvě 2022

Dorota je pekne jmeno. Zhnusit a vysmivat se se lze kazdemu jmenu. Muj syn ma pry jmeno pro psa (Max).

fidorka86
25. kvě 2022

Ahoj. Já se jmenuju Dorota. 🙂
Když jsem byla malá....5-7 let nevěděla jsem, jak svoje jméno uchopit. Když se mi někdo zeptal, jak se jmenuji, nevěděla jsem, co říct, moc se mi nelíbilo....Dorota mi přišlo hrozně tvrdé (ono samo o sobě je), tak jsem se představovala Dorotka. Trvalo mi asi do 10ti let než jsem se svým jménem sžila. Ale jinak co se týče nadávek nebo tak...v našem kraji ( Královéhradecký, Náchodsko) jsem se setkala jen s Dorotou Máchalovou...občas mi tak děti řekly, ale já tu pohádku asi do svých 12ti neznala. 😀 😀
Jinak teď je to v pohodě. 🙂 Doma mi říkají....Dorka, Dorča, ve škole hodně Doris, Dori, děda mi říkal Dorísku.....Ale Dorotka mi už také zůstalo. I učitelé na VŠ mi říkali Dorotka. 😀
Dorota znamená Boží Dar a varianty jsou třeba Teodora (tak se jmenuje moje dcera) 🙂
Je to stále ojedinělé jméno, ale stále více zjištuju, že ho rodiče svým dětem dávají. 🙂 Tak klidně směle do toho. Nemám ze svého jména trauma. 🙂 Záleží, jak jméno svému dítěti také podáte.

galatea_a
25. kvě 2022

Dorota zní dost tvrdě a hodně lidí to má opravdu spojené s něčím ne moc příjemným (byla tam nějaká Dorota). Dorotka je hezké pro malou holčičku, Dorka je pěkné i pro slečnu/dospělou. Což mi připomíná Doubravku - to je asi ještě větší výzva než Dorota, a přitom je to moc hezké české jméno. Každopádně - jestli se ti Dorota líbí, tak ji dej (k českému příjmení lepší než Dorotea).

veronicka89
25. kvě 2022

Hezke jmeno klidne bych dala 🙂

veronicka89
25. kvě 2022

Dorota co se tyce neco hanliveho jsem v zivote neslysela...

veronicka89
25. kvě 2022

@martiniquest jmeno pro psa protoze jsou posrani dat diteti tak hezke jmeno a troufnou si to dat jen psovi 😅

rnika
25. kvě 2022

Můj druhorozený syn by byl býval Dorinka. Podle mě je to krásné jméno. A asociace nebo hanlivé přirovnání se najde na každé jméno. Také se mi líbila varianta Dorotea 😉

luciina
25. kvě 2022

@gbp dcera je Eliška a v příjmení máme Vojtěcha a tak když někde jsme hřiště,dovo,atd. tak na ní volám Vojtěško (všude je dost Elišek) a dost lidí kladně na to jméno reaguje. Už se i vžilo jako přezdívka v oddílu. Mně se moc líbí.

martiniquest
25. kvě 2022

@veronicka89 Ano, je to mozne. Nebo se jim treba nehodi k prijmeni a nebo jsou proste jen konzervativni.

aennetir
25. kvě 2022

My mame doma Doru, vahali jsme Dora/Dorota kvuli prijmeni. Podle me to je hezke jmeno, ma fajn varoanty pro holcicku, ale i dospelou zenu. Jsou ji 4, rikame ji Dori, Dorinko, Dorko, Doris, Dordo, od ostatnich ma Dorco, obcas ji nekdo rekne Dorotko. Sama od sebe uz nam rekla, ze je moc rada, ze se jmenuje Dorinka. V mem okoli se celkove jmena jako nadavky, prirovnani apod. nepouzivaji. S pohadkovyma asociacema jsme pocitali, ty jsou ovsem v pohode, kdyz jsme slyseli asociaci na erbenuv zlaty kolovrat :D podle me ma kazde jmeno neco a pokud se nekdo chce nekomu posmivat, vzdycky si neco najde, i mimo jmeno.

katule1990
25. kvě 2022

Dorota je pěkné jméno, jako nadávku jsem to nikdy neslyšela, teď jsem to tu četla prvně. Jestli se vám jméno líbí, tak ho dejte. Kdo chce, tak si na každé jméno něco najde. Naopak Dorotea se mi nelíbí vůbec, kor k typicky českému příjmení.

odula
25. kvě 2022

Dorota Machalova, to je stránka tisíc dvacet sedm, osmý řádek, vlevo dole

eiliko
25. kvě 2022

Moravskoslezský kraj - Jablunkovsko, mám několik kamarádek se jménem Dorota (říkáme jim Dorotka, Dorka, Doda), je to krásné jméno, u nás běžné🙂

lentilkah
25. kvě 2022

Mame kocku Dorotku, takze se mi to jmeno libi 🙂
Jen ten zakladni tvar Dorota pusobi bohuzel dost tvrde.

antoinet
25. kvě 2022

Dorota bych být nechtěla, Dorotka je pro dítě, Dorotea by pořád musela vysvětlovat, jak se píše. Jsem pro Dora, to je hezké, šmrncovní, netuctové a zní to hezky i v základním tvaru.

zelenaesmolda
25. kvě 2022

Dorota ma opravdu hanlivy nadech,pouziva se jako protivna zenska nebo hlupacka.Aspon teda tady na Ostravsku.Nedala bych to jmeno prave kvuli tomu i kdyz Dorotea je jinak krasne jmeno 🙂

sebestka
25. kvě 2022

Dej si jméno, jaké chceš a vůbec se na nic a na nikoho neohlížej. U nás se třeba říká "ty jsi ale Kačena" nebo "chováš se jak malý Jarda". To by člověk nemohl dát žádný jméno, na všechno se něco najde. Jedna kamarádka má Dorotu, druhá Doroteu a více se mně líbí ta Dorotea. Každé jméno je pěkné, když se mu pěkně říká, tvrdí má 91 letá babička 🙂.

izz76
25. kvě 2022

Hezké jméno,já bych teda volila variantu Dorotea.. Jinak si myslí,že tyhle asociace jako hloupý Honza, bláznivá Viktorka, dnešní dětská a mladá generace vůbec nevnímá.

terinka86
25. kvě 2022

My máme téměř tříletou Dorotu doma. Moje mamka nám to jméno hodně rozmlouvala, právě kvůli hanlivému nádechu. Víme, že se to tak používá, ale dnešní děti už to opravdu neznají (pokud jim to rodiče neřeknou, že). S negativní reakcí jsme se nesetkali, spíš s chválou, že je to krásné jméno a moc se nedává. Samozřejmě vždycky padne Dorota Máchalová, ale s tím jsme počítali. Obecně slýcháme, že máme pohádková jména (kluci jsou Ondřej a Matěj). U prostředního zase vždycky přijde "on jede i Mates", nebo hůř "Matýsek se posral", takže to si nevybereš. Říkáme jí Dora, Dorka, Dorotka, ale i Dořenka, Doris nebo právě Dorotea. Tchán jí říká Dornička (ze Suchého Kytice). Můžu jednoznačně doporučit, nelitujeme, že jsme to dali.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru