Volať 112 alebo 155 , keď sa začne pôrod rozbiehať?

slavkakopaskova
20. bře 2017

Ahojte holky😉🙂 chcem sa informovať.Mám už iba pár dni do porodu.Momentálne sme bez auta 😢Chcem sa spýtať,ked sa začne porod rozbiehať je lepšie volať 112 alebo 155? Kto máte stýmto skusenost?

Moc dakujem 😉

andelka
20. bře 2017

Poprvé jsme volali taxi,v půl jedné v noci,nebyl problém. Nerekli jsme tedy že chceme do porodnice,a vzala jsem deku a přebalovací podložku. Podruhé mě vezl brácha. Taky nemáme auto a 155 bych volala jen v akutním případě.

gracinka7
20. bře 2017

@puresin No jo, ale nikdo nejede do porodnice v začátku porodu. Stejně by ho z porodnice poslali domů, že je brzy. Řekla bych, že většina se snaží zůstat doma co nejdéle a jede, až když jsou kontrakce po 3-5 minutách, takže bych se fakt celkem bála, aby neprdla voda v tom taxíku.

rousse
20. bře 2017

@verunka_korunka jo to mě tehdy jako prvorodičku nenapadlo - teď už jsem vyškolená....

victoriaj
20. bře 2017

Rzs se vola jen v kritickych, akutnich pripadech (prekotny porod, krvaceni atd.). Pokud nemas moznost odvozu rodinnym prislusnikem nebo kamaradem, tak rozhodne volat taxi a treba se pojistit vlozkoiu a nepromokavou podlozkou😉 Jela bych ve tvem pripade radsi driv a necekala na pravidelne kontrakce po 2 minutach😀

jitka_zowie
20. bře 2017

@kajalka Teoreticky ano. Otazka je pak predani informaci...coz je teda vsude. To, co jsem ale napsala, je z kurzu prvni pomoci, kde nam zduraznovali, ze 112 je proste spis krizova linka je to takova delsi cesta k tomu samemu, k cemu se dostaneme driv zavolanim na 155.

astyna
20. bře 2017

mě říkali v porodnici, nám nevolejte, my vás nepřivezeme, rovnou 155 a kde jste registrovana (Praha)

jipe
20. bře 2017

@victoriaj obávám se, že ani ta podložka "kýbl" plodové vody nezachrání, pokud by rupla voda po cestě 🙂 já bych zase porod hodnotila jako akutní případ ve většině situací (i když já bych stíhala jezdit po republice sem tam )

Zkus se informovat v porodnici, jak je to s těmi převozovými sanitkami. Případně, není někdo z rodiny poblíž, kdo by vám na ty kritické dny mohl auto půjčit? Rychlou musíš jet sama, partner se do porodnice musí dopravit po vlastní ose.

misasasa
20. bře 2017

V porodnici nám říkali volat 155. Přijedou a zavezou do porodnice, kde jsi registrovaná. Tak to chodí v Praze.

soda365
20. bře 2017

kdyby můj manžel nebyl doma nebo bychom neměli funkční auto tak o tom ani nepřemýšlím a volám si sanitku - k protivným taxikářům by mě v kontrakcích nikdo nedostal.. Myslím, že během porodu není v ohrožení jeden, ale dva životy a cokoliv se může zkomplikovat během minuty takže volat záchranku není žádný prohřešek.. První porod jsem měla za sebou za čtyři hodiny takže další porod už nebudu tak podceňovat jako jsem to dělala u prvního...

misasasa
20. bře 2017

@slavkakopaskova Proč volat taxi a platit za něj? Praskla mi voda, zavolala jsem 155. Do 20min přijeli a odvezli do porodnice a ještě s taškou mi pomohli.

misasasa
20. bře 2017

Pokud praskne voda, neváhala bych a volala 155. Pokud jen kontrakce, možná bych zvolila taxi, můžou tě ještě klidně poslat domu. Já porodila za 4 hodiny po odtečení plodové vody.

jane46
20. bře 2017

Nám na prohlídce porodnice dali tel. číslo přímo na jejich sanitku a řekli, že můžeme klidně zavolat. Řekli co dělat, když to bude překotný porod, kam zaparkovat, kam přijít atd. Super.
Ale když jsem byla na odběru plodové vody (neměli jsme ještě auto), objednala jsem si soukromou sanitku a stálo mě to hodně málo na to, že bydlím 25 km od Plzně a svezl se i manžel. Taxi by mě vyšlo 4x tolik.
Jo a s těmi porody... ve dvě ráno jsem seděla doma a dumala, zda to není náhodou už ono a v šest už jsem si chovala syna v náručí. Jsem ráda, že jsme jeli, už tedy autem, přijela jsem tam a měla už polovinu porodu za sebou a ani nevím jak. Došla jsem si na sál sama a pak i ze sálu do pokoje. Byla to paráda (ale některé maminky to berou jako provokaci 😀), už při šití jsem doktorovi říkala, že bych si to klidně zopakovala.
Vodu mi praskli až v porodnici.

slavkakopaskova
autor
21. bře 2017

Všetkým Vám moc ďakujem za rady 🙂

knuffel
30. bře 2017

Už chápu, proč se tak často mluví o zneužívání sanitek. Hanba by mě fackovala, kdybych zavolala sanitku jen proto, že mě nemá kdo odvézt do porodnice. A ne, normální porod opravdu NENÍ ohrožení dvou životů. Ohrožení je až v případě komplikací. Takže za sebe říkám, výjezd sanitky zpoplatnit vždy, aby záchranáři nemuseli jezdit místo taxikářů (platí obecně, ne jen pro rodičky).

dc2015
30. bře 2017

Já teda nevím. Nebyla jsem v té situaci a snad nebudu - volala bych primárně manžela, tatínka, švagra, nej kamarádku... Ale v porodce nám říkali, že pokud nemáme odvoz, máme si sanitku zavolat, že to jako zneužívání neberou a je to lepší než něco podcenit.

knuffel
30. bře 2017

Jde o to, že je fajn to pořešit opravdu předem, ale myšlení typu přece nebudu platit, když mě může odvézt sanitka zadarmo?

dc2015
30. bře 2017

@knuffel To je samozřejmě na palici 🙂 Ale na druhou stranu dokážu pochopit, když si ji žena zavolá "pro jistotu", ze strachu. Mně se rozběhly kontrakce, myslela jsem, že už rodím, manžel mě odvezl do nemocnice a porod se zastavil. Nic. Pak mi ho vyvolávali a já byla zoufalá, že zase nic, protože kontrakce byly slabší než ty předtím. No a za pár hodin byl syn na světě... Za sebe musím říct, že bych prostě asi nepoznala, jak rychle to bude postupovat. Takže pochopím, že kdyby byly možnosti jen sanita x taxi, vybere žena sanitu. Ale jak jsem psala výše, existuje rodina, přátelé... no a taky záleží, jak je to do té porodnice daleko, že... já to mám kousek, ale třeba ve Šluknovském výběžku teď zrušili jedinou porodku široko daleko...

knuffel
30. bře 2017

@dc2015
Tomu taky dokážu porozumět, že se žena bojí, neví si rady atd...
Ale za sebe říkám, že sanitka = krize, ne taxislužba. Abych si předem řekla, že až budu rodit, zavolám sanitku, protože je zadarmo... :-/.

vladienka
30. bře 2017

@knuffel takze ozratych asocialov vozit mozu a rodiaca zena sa ma hanbit?

dc2015
30. bře 2017

@knuffel Já bych třeba neměla problém si takový výjezd zaplatit... Kdo to nechce zneužívat, zaplatí si to rád, však taky nerodím denně, že, finančně mě to nezničí, kdo zneužívat chce, rozmyslí si to...

odula
30. bře 2017

@slavkakopaskova nevim jak na Slovensku, každopádně 112 nebo 155 se volá v život ohrožujících situacích, ne? Ocekavas komplikace? Jestli ne, příprav si ručňajs a číslo na taxála. 😉

knuffel
30. bře 2017

@vladienka
Ale no tak, to jsem přece nikde nepsala, takže znova: sanitka není taxi - to by mělo platit pro všechny - to už jsem ale psala...
A já konkrétně jsem pro, aby se každý výjezd zpoplatnil.

knuffel
30. bře 2017

@odula
Uf, díky.

yelowangel
30. bře 2017

Nevím proč ti tady všichni píšou nevolat sanitu. Za prví i když jsem to nikdy nedělala jsem vystudovaný zdravotník a že je porod život ohrožující situace si ze školy ještě pamatuju, za druhý právě proto že jsem to nikdy nedělala jsem se ptala pro jistotu dvou doktorů když jsem měla před porodem já a bylo mě potvrzeno že na sanitku nárok mám. Nikdo nikdy neví jak rychle bude porod probíhat, v jakou denní dobu (zácpy) a vážně je lepší rodit v sanitce se zkušeným personálem než v taxiku s řidičem a mobilem. Existujou převozový sanitky a společnosti co za poplatek převoz umožňují, jedna je tuším Meditrans ale tam je potřeba počítat s tím že se platí na místě jak u taxíku. Nicméně lepší volba než ten taxík. Pokud člověk na poplatek za převoz nemá je lepší volat sanitu. Nebo se má podle vás dopravit radši autobusem? A k otázce - je jedno jestli 112 nebo 155, jde o to že 112 je mezinárodní a mají pod sebou všechny složky takže dají pak pokyn sanitě, 155 je přímo na záchranáře.

vladienka
30. bře 2017

@knuffel s tym samozrejme suhlasim, ale napr mna by okrem manzela nemal kto odviezt, nemame tu rodinu, kamarati nemaju auta, pripadne kym by napr museli ist z prace domov po auto a po mna, prejde aj hodina.. ale zalezi na zdrav.stave, len tvrdim ze netreba odsudzovat rodiace zeny ktore si zavolaju sanitku pretoze maju strach, citia sa zle apod. To sa asi zhodnem 🙂

puresin
30. bře 2017

@vladienka Rozumna rodici zena vi, ze neni zadny ozraly asocial, a tak se nepotrebuje zadarmo vozit sanitkou. 😉
Obecne se prece snazim brat si priklad z tech lepsich, ne z tech horsich. 🙂

knuffel
30. bře 2017

@vladienka
OK, tomu samozřejmě rozumím!
A ožralí asociálové a feťáci atd. jsou kapitola sama pro sebe, to už je ale mimo téma 😀.

properjoey
30. bře 2017

Pokud nemáš jinou možnost,tak sanitku ano.holky tu píšou,že sanita v kříži,ale kdo ví,jak bude tvůj porod probíhat? Může to být bleskovka a taky nemusí,ale to nikdo neví...A opravdu ti můžu říct,že strachovat se,jestli stihnu dojet,nebo budu rodit v autě není žádná pecka.pokud si lidi volají sanitku ke zlomené noze nebo vyvrknutemu kotníku,tak ty budeš 1000x víc v právu na pomoc.porod může být život ohrožující a ty se nemusíš stydět si zavolat pomoc!

dzungala
30. bře 2017

Tak třeba u domácích porodů se argumentuje tím, že situace, která vypadá v pořádku a dle plánu se může z minuty na minutu změnit v boj o život a proto je bezpečnější rodit v nemocnici, kde je to na operační sál minutka. A jako prvorodička bych rozhodně nespoléhala na taxi, to je to samé přece, copak taxikář mi zachrání život, když se mi třeba začne najednou odlučovat placenta, začnu silně krvácet a ztrácet vědomí nebo co já vím, co se všechno může stát?

To budu najednou tak "chytrá" a budu si jistá, že mám přece dost času, protože jsem prvorodička a kontrakce mám třeba po deseti minutách a budu si jistá, že mě žádná komplikace nepotká??

Ano, je fajn mít auto a doma manžela v pohotovosti, ochotné sousedy a kamarády, kteří kvůli mně třeba nepůjdou do práce, aby byli po ruce. Ale cítit se jakkoli vinna, že si zavolám sanitku, jakmile se mi spustí porod, to je mimo. A že to někdo plánuje už dopředu jako odvoz no a co? Prostě neví, kdy začne rodit, jak to bude probíhat a proto se pak raději, až to začne, nechá odvézt školeným zdravotním personálem, ne? Jak často se to tu na webu zdůrazňuje, nechytračit a svěřit se školeným zdravotníkům a pak najednou čtu, že těhotná není asociál a co se má zadarmo vozit sanitkou...

Vycházím-li z toho, že nemám medicínské vzdělání (a i kdybych ho měla) nejsem schopna pár dní dopředu vyvěštit z křišťálové koule, jak začne můj první porod, v kolik hodin, jak bude probíhat, jaké komplikace mohou nastat (a některé je třeba řešit opravdu ihned), jasná volba je sanitka. Protože tím snižuju riziko, že se něco stane na minimum.

A nehledě na to, že taxi opravdu těhotnou odmítají a a stává se. A taky těhotnou může odmítnout i sanita (a to tu jedna žena taky popisovala, silně krvácela, ale nechtěli přijet, o dítě přišla).

Rozhodně se nestyď zavolat si sanitku, až ti začne porod a budeš sama doma. To je ten problém, že se pořád některé bojíme, abychom ty zdravotníky, nebo doktory něčím neobtěžovali, nelezli na nervy, moc nechytračili, moc se neptali.. A porod se opravdu může změnit v boj o život, nikdo nikdy ti nezaručí, že tě komplikace nepotkají.

Prdět na taxi

yelowangel
30. bře 2017

@puresin mám na vás otázku. Když je sanitka podle vás POUZE k odvozu raněných a ke kritickým situacím proč tedy když z nemocnice propouští starého člověka který není sám schopný dojet domů neřeknou mu tak si zaplaťte taxíka ale dají odvoz sanitkou? Proč to tedy podle vás pojišťovna proplácí? A pokud mě chcete říct že je to jiná situace tak ano máte pravdu protože je vážnější - nemohoucí rodící žena k doktorům nebo nemohoucí starý člověk domů?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru