Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

fandysek_1
30. pro 2017

@marimal já si pichala 8j lantusu na noc a malej byl v pořádku a já jsem taky. Merili ho hned po porodu a pak jeste 2x a z toho jednou na moji žádost. Měla jsem planovaneho císaře a večer před porodem jsem si nepichla inzulín, protože jsem cca od 18 hod nic nejedla a nebylo potřeba srazit cukr. Pak jsem musela 24 hodin lezet a taky jsem nic nejedla. To, už je věc jina.

kotito
30. pro 2017

@fandysek_1 u nás V Brně Bohunicích dávají před císařem několika hodinovou kapačku glukozy 🙂

linee
30. pro 2017

Holky a je tedy horsi v tehu vyssi rana glykemie nebo vyssi po jidle?

a_lian
30. pro 2017

Ahoj! Máte prosím někdo zkušenosti s pražskými diabetologiemi? Našli mi těsně před Vánocemi GDM, tak se musím někam nahlásit, zkoušela jsem Podolí, ale nikdo to nebral, navíc tam prý jsou teď jen dvě externistky, tak se bojím, aby ta péče byla dostatečná. Ještě jsem koukala na Apolináře, ale nevím, jetsli nemají beznadějně plno? Případně MUDr.Bartůšková, měla by být na Praze 1 a 4. Teprve se se vším seznamuji, glukometr ještě nemám, ale OGTT mi nevyšel nijak extra tragicky(jen poslední hodnota 8,7), tak doufám, že to s mimi zatím zvládáme ok.
Děkuju!

kotito
30. pro 2017

@linee ranni

marimal
30. pro 2017

@a_lian já chodím do Diabetologicke a endokrinologicke ambulance. Jsou na Praze 4 a v Revoluční myslím. Dělá tam dost doktorů, většina jen třeba den dva a jinak v nemocnici. Já chodím na tu Prahu 4 k MUDr. Mazáčkové. Taky mám jen dietu, tak mi vyhovuje, protože je taková v pohodě, hodně mladá, partnerský přístup... www.diabetologiepraha4.cz

marimal
30. pro 2017

@a_lian ta Bartůšková tam je myslím právě také.

linee
30. pro 2017

@kotito a proc?

kvietorka
30. pro 2017

@a_lian ja chodim do Podoli, protoze tam budu i rodit. Je problem se tam dovolat. Pred 2 mesici zemrela pani doktorka, tak tam maji ted provizorium. Ja se tam nejakym zazrakem v rijnu dovolala. Nechces se tam stavit osobne? Sestricka je kam kazdy den dopoledne 9h. Doktorka (mlada hrozne mila pani) dojizdi v utery a v patek. Co se tyka starostlivosti, tak si nemuzu stezovat. Vsechno vysvetlili, dostala jsem glukometr a na odbery dlouheho cukru chodis v ramci stejne budovy.

Pokud budes zvazovat klasickeho diabetologa, tak si over, ze ma zkusenosti i s GDM, protoze kolikrat maji zkusenosti jen s cukrovkou 1. a 2. typu a davji pak nesmyslne rady, ktere na GDM nefunguji.

kotito
30. pro 2017

@linee to ti bohuzel nevysvetlim,jen u me resili nejvice ranni.pichala jsem pred kazdym jidlem a pak jeste nocni inzulin prave kvuli tomu rannimu.mrkni na www.tehotenskacukrovka.cz

fandysek_1
30. pro 2017

@a_lian zkus motol jsou tam super

z_kopretinka
30. pro 2017

@a_lian já jdu k Apolináři, ale ptali se mě kde budu rodit a mám registraci tam, proto jsem tam i volala. Také mi zjistili před Vánoci. Prvně jdu až 9. takže vlastně vůbec nevím co jíst a co ne a co mi kdy nesedí. Test byl provedený špatně, takže i přes vyšší lačnou hodnotu jsem pokračovala - výsledek nevěděli. Hodnoty po vypití jsem ale pak měla v normě. Take netuším co mě čeká a zatím se snažím omezit přísun cukru a jíst pravidelně.

z_kopretinka
30. pro 2017

@kotito a kolik jsi měla tu lačnou ráno? já mam právě hranici 5,19 a po novém odběru 5,1 a ty hodnoty po 1 a 2h jsem měla v normě. Glukometr pořád nemám a byla jsem na prvním odběru už 12. prosince. První poradna až 9. :( Takže vlastně nevím co dělat jinak jeslti by mi pomohla druhá večeře nebo ne a tak :(

linee
30. pro 2017

@z_kopretinka zatim zkus omezit bily cukr a rozlozit jidlo rovnomerne.2.vecere nekomu pomuze,nekomu ne,ty hodnoty nemas moc nad normu,pockala bych klidne do poradny.

z_kopretinka
30. pro 2017

@linee mě řekli, že si mám zatím nastudovat web jak je na tu tehucukrovku je to přímo od těch z Apolináře. Tak jsem si to tak pročetla, ale jsem hrozná, na sladkém jedu celé těhu, protože to mi jedině nedělalo špatně, přitom jsem šla dolu 4kg a postupně přibrala zpátky, ale teď jak jsem omezila cukry tak jdu zase dolů. Takže jsem to zatím pojala, že nepočítám sacharidy, ale omezila svoje neřesti, čokoláda, sušenky, cola. Svátky jsem tedy trochu ujela na nějakém cukroví, ale snažila jsem se to držet na uzdě. Hodnoty po 1h jsem měla 8,58 a po 2h 7,6 takže nějaké omezení mi určitě neuškodí. Postupně začínám rešit porce a pečivo. Takže jsem zvědavá na první poradnu.

kotito
2. led 2018

@z_kopretinka měla jsem klidně 13, ani po nočním inzulinu jsem se stejně nedostala pod 6 jednou jedinkrát ano. Musela jsem být hospitalizovaná aby mi cukrovku kompenzovali. Určitě to za to stálo. Jsme obě v pořádku a o to šlo. Píchala jsem před každým jídlem podle naměřené hodnoty a noční jsem měla nakonec 22j na dietě
časem vychytáš jídla co ti nesednou. Já třeba absolutně nesměla čerstvou červenou papriku. Můj domácí chleba s paprikou a cukr 18. To mě bylo fakt dost špatně. Chce to se třeba týden fakt měřit a zase měřit, zapisovat přesně co jsi snědla a co to udělala s cukrem. Já to pak pěkně vychytala a věděla jsem, že dietu fakt držím dobře. Měla jsem pak hodně mžitky před očima, rozostřené vidění a tělo bylo neposlušné. Malá měla špatné monitory několikrát po sobě, tak mě hospitalizovali. Dělali glyk. profil co 2 hodiny měření, zkoušení různých inzulínů, dopichů atd a po týdnu se nám to povedlo ustálit na hodnotách skoro normálních, malá se spravila . Držím pěsti at cukrovku zvládnete jen na dietě ,-)

marimal
5. led 2018

Dnes objeveno: Večerní chlebík mají jako novinku už i v Lídlu, hurá! :D

Včera jsem byla na diabetologii (v 36+1) a k mému překvapení a potěšení mě už doktorka do porodu vidět nechce. Také jsem byla na první kontrole v porodnici a ani mi nedělali UZ, až příště za dva týdny, takže až měsíc po gyndaři, tak jen doufám, že prtě moc nevyrostlo...

linee
5. led 2018

@marimal Skoda, ze jsem to necetla drive, zrovna jsem se z Lidlu vratila:( Skvele, moc drzim palce!!! Kolik mas ted odhad?

marimal
5. led 2018

@linee No odhad právě bohužel vůbec nevím. U svého doktora jsem byla naposled 20.12,delal UTZ, ale neříkal nic, jen teda že všechno v pořádku. A včera jsem byla poprvé na kontrole v porodnici a UTZ nedělali vůbec a příště mám přijít až za dva týdny.. Odhad tedy dělal doktor někdy začátkem prosince myslím a říkal, že je to úplně podle tabulek, jen doufám, že se nic nezměnilo. Raději se ještě dále sama měřím a dobrý, tak snad to obřík nebude...

marimal
5. led 2018

Diabetolozka mi do zprávy napsala, že k porodu bez zvláštních opatření a nepřenášet.

kompleta
5. led 2018

Ahoj holky, malá ukázka toho jak nevěřit přístrojům. Stresuju se kvůli výsledkům z červeného glukometru co jsem nafasovala u doktorky, ten druhý, nejlepší na trhu ukazuje toto, jinak je to hodnota 1,5 hod po večeři

werumka
5. led 2018

@kompleta Ahoj, ani jeden není nejlepší na trhu. Oba patří do průměru. Nejpřesnější jsou Freestyly a pak Accu cheky . Jinak Wellion lehce podměřuje (cca o 3 % a Fora zase nadměřuje. Podle výsledků testování. Viděla bych to tak na zlatý střed. Každopádně měření po hodině a půl je takové nijaké, nejsou na to dané tabulky. Nejpřesnější je měřit hodinu od začátku jídla a tam je limit 7,8. Pamatuj na to, glukometry mají pouze orientační funkci. Nikdy nejsou tak přesné jako testování v laborce 🙂

kompleta
6. led 2018

@werumka díky za vyčerpávající info, tu hodinu a půl po jídle po mě chce doktorka, nevím proč...

linee
6. led 2018

@kompleta to je zvlastni, vsude se opravdu meri po hodine a po dvou. Jinak mam take wellington. Jinak rozdil muze byt, ja si svuj vzdy beru ke sve doktorce, a take srovnavam. Ty glumetry jsou opravdu jenom orientacni, mne dokone vyslo na glukometru 6,2 a kdyz jsem za 15 min. byla na odberu krve, tak mi vysla hodnota 5,15. To jen pro orientaci. Jinak rozdil mezi pristroji pry muze byt i kolem hodnoty 1,5.
Jinak myslim, ze ted je limit hodinu od zacatku jidla 7,5, aspon co jsi pamatuji a podle ceho se orientuji.
JInak kdyby sis zmerila hodnotu na stejnem glukometru za pul minuty, tak uz mas opet jinou hodnotu, ale vzdy se rika, ze se bere to prvni mereni. Proste poprve, jak to prijde, tak to plati.

linee
6. led 2018

@marimal docela zvlastni, mozna mas miminko velikostne opravdu v poradku, proto to tak casto nemeri. Mozna uz tak tesne pred porodem to neresi, o tolik uz nenaroste, kriticky byva prave 28-36tt, takze kdyz je vse v poradku, tak asi neni potreba. At vse dobre dopadne!

marimal
6. led 2018

@linee Díky. Asi ano, doktorka prohodila něco jako "teď už se nic nezmění".

linee
6. led 2018

@marimal tak to bude dobre😉

a_lian
6. led 2018

@kvietorka díky! nakonec jsem se dovolala, ale sestřička asi měla blbej den, každopádně jsem objednaná :D A jaký máš glukometr od nich?

kompleta
6. led 2018

@werumka
@linee tak jsem už docela zmatená z toho co píšete a šla jsem ještě zkusit tátův glukometr a koukněte co mi vyšlo, vše ze stejné kapky krve... a máma na Fore Diamond 5,3 a na Veri Q 12,6 ze stejné kapky, fakt to nechápu

z_kopretinka
6. led 2018

Když vidím ty úlety mezi glukometry, začínám se trochu děsit :( jdu prvně do dia poradny v úterý. Budu vyšilovat s dietou, hodnoty budou kdo ví kde a ono třeba bude vše ok...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru