Tělesná hygiena v těhotenství

Tělesná hygiena v těhotenstvíTělesná hygiena v těhotenství přispívá k pohodě těhotné ženy. Během těhotenství24 se žena více potí, proto se doporučuje nošení pohodlných oděvů a bavlněné spodní prádlo3.

Sprcha vs. koupel

Za optimální se během celého těhotenství považuje sprchování se vlažnou vodou.

Koupel ve vaně si můžete dopřát v prvním trimestru37, ale neměla by trvat příliš dlouho. Je třeba mít na paměti, že jakýkoli podnět, který způsobí zvýšení tělesné teploty (cca. nad 38,5 ° C) může být v prvním trimestru nebezpečný pro zdravý vývoj5 děťátka. Proto je lepší oželet v tomto období saunu2, horkou koupel, nebo intenzivní cvičení9 v horkém počasí.

Od druhém trimestru17 se koupel nedoporučuje. Teplá voda může vyvolat předčasné stahy33 dělohy3. Kvůli většímu bříšku15 je žena i méně obratná a je tedy větší riziko úrazu8.

Více o tělesné hygieně v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
  2. Foto: ©Depositphotos.com/[Jim_Filim]

Hodnocení a zkušenosti s tělesnou hygienou v těhotenství

Máš zkušenost s tělesnou hygienou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kacasv  7. pro 2016

Koupel v těhotenství

Já osobně si myslím, že pokud se na to maminka cítí, je na to zvyklá a dělá jí to dobře, tak se klidně může rochnit ve vaně jako dříve. Ovšem pokud před těhotenstvím mívala koupele, kdy se v koupelně orosilo celé zrcadlo a sotva přítel či manžel vešel do koupelny, tak přes tu ,,páru" pomalu ani neviděl svou drahou polovičku, teplotu vody určitě snížit během těhotenství. :-D :-)

Já osobně se nerada sprchuji, ráda se naložím do vany. Jsem ve 29. tt a koupu se každý den nebo obden. Někdy si dám i tu sprchu. Ale z 90% převládá koupel, a to od začátku těhotenství. Baterii máme takovou, kde se nastaví voda podle °C, tedy přesněji řečeno je to oddělené teplotou 38°C, takže si to vždy nastavím těsně pod těch 38°C a je. Pro jistotu jsem párkrát přeměřila i teplotu vody teploměrem a nikdy neměla víc jak 38°C ani těch 38°C. A stačí mi taková teplota vody. Vše je v pořádku a malé to očividně nevadí. Kdyby něco bylo špatně tak už to dávno vím.

Takže za mě si může maminka dopřát koupel kdykoliv podle toho jak se cítí. :-) Ovšem ne ve vodě, která má 40°C ne-li víc.

Snad jsem někomu tímto příspěvkem pomohla. :-)
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru