Porodnice Královské Vinohrady

Gynekologicko-porodnická část nemocnice Královské Vinohrady poskytuje ženám velmi široké spektrum péče v oblasti gynekologie a porodnictví. Porodnická část pečuje o rodičky s fyziologickým i rizikovým těhotenstvím se skvělými výsledky. Okolo 90 % nově narozených dětí je při opuštění oddělení šestinedělí plně kojeno. K porodu v nemocnici Královské Vinohrady je nutné se registrovat.

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Prohlídka porodnice se koná v rámci kurzů předporodní přípravy.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Obecné informace vám podají na recepci porodnice na telefonním čísle +420 267 163 293. V případě potřeby vás spojí, kam budete potřebovat. Telefonní číslo přímo na porodní sál +420 296 472 738.

Předporodní kurzy

Předporodní kurz6 je možné kombinovat podle vašich přání a časových možností. Standardně je kurz členěn do 3 částí. Vedou ho zkušené porodní asistentky.

Vybrat si můžete z variant kolektivních kurzů s doprovodem nebo pouze pro maminky. Využít můžete také individuální kurz, nebo zkrácený individuální kurz. Do kurzu se můžete objednat na telefonních číslech +420 267 162 364, +420 267 162 367.

Standardní pokoje

Pokoje na oddělení šestinedělí jsou dvoulůžkové nebo třílůžkové. Všechny jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením . Nemocnice zároveň na všech pokojích podporuje rooming-in3. Návštěvy je možné přijímat v návštěvní místnosti od 14. do 19. hodin. V jinou dobu jen po domluvě se sestrou nebo lékařem.

Nadstandardní pokoje

Nadstandardní pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, televizí, ledničkou a podobně. Na nadstandardních pokojích můžete přijímat návštěvy kdykoli, téměř bez omezení.

Doprovod k porodu

Doprovod k porodu 137 je samozřejmostí. V případě, že s rodičkou absolvuje předporodní kurz, je jeho přítomnost u porodu zdarma.

Epidurální anestezie

Epidurální anestezie22 je využívána v případě, že prokazatelně usnadní porod a je vždy konzultována s rodičkou.

Bonding po porodu

Pokud to stav maminky a miminka umožňuje, je dítě ihned po porodu přiloženo k matce33.

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • těhotenskou průkazku3 s vyplněným rodným číslem otce,
 • občanský průkaz,
 • kartičku pojišťovny,
 • vyplněný dotazník k narození dítěte, podepsaný otcem dítěte,
 • částečně vyplněný dokument “Hlášení o narození” - vyplňte trvalé bydliště a rodné číslo rodičů, údaje o prarodičích, rodičích, příjmení, které dítě dostane, jméno pro chlapce i holčičku, podpis,
 • vdané maminky - oddací list,
 • svobodné maminky - rodný list a doklad o potvrzení otcovství,
 • rozvedené maminky méně než 300 dnů – rozsudek o rozvodu a bývalý oddací list,
 • rozvedené maminky déle než 300 dnů – rozsudek o rozvodu a potvrzení o otcovství z matričního úřadu (pokud ho nemáte, stačí váš rodný list),
 • ovdovělé maminky méně než 300 dnů – úmrtní a oddací list,
 • ovdovělé maminky více než 300 dnů – úmrtí list, potvrzení o otcovství z matričního OÚ, pokud ho nemáte, tak váš rodný list.

Hygienické potřeby:

 • ručník,
 • mýdlo, sprchový gel,
 • zubní kartáček, pasta,
 • toaletní papír,
 • jednorázové spodní kalhotky,
 • vložky,
 • vložky do podprsenky14.

Oblečení:

Pro miminko:

 • jednorázové plenky,
 • vlhčené ubrousky.

Poplatky spojené s porodem

SlužbaPoplatek (CZK)
Předporodní kurzy
Předporodní kurz pro pár 1 700 Kč/3 x 2 hodiny
Předporodní kurz pro rodičku 1 200 Kč/3 x 2 hodiny
Individuální předporodní kurz 2 400 Kč/3 x 1,5 hodiny
Individuální předporodní kurz jednorázový 800 Kč/1,5 hodiny
Poporodní kurzy
Kurz kojení 900 Kč
Laktační poradenství500 Kč
U porodu
Entonox u porodu1 000 Kč
Entonox u šití poporodních poranění450 Kč
Aromaterapie u porodu 300 Kč
Poplatek za doprovod k porodu 500 Kč/proškolení v případě, že nebyl absolvován předporodní kurz
Nadstandardní pokoj (dvoulůžkový, televize,se sociálním zařízením,včetně partnera)2 000 Kč
Nadstandardní pokoj (jednolůžkový, televize,se sociálním zařízením)1 500 Kč
Nadstandardní pokoj (dvoulůžkový, televize,se sociálním zařízením)1 000 Kč
Nadstandardní pokoj (jednolůžkový, televize, bez sociálního zařízení)1 300 Kč
Nadstandardní pokoj (dvoulůžkový, televize, bez sociálního zařízení)650 Kč

Adresa porodnice

Šrobárova 50
100 34 Praha 10

Kontakty

Přednosta kliniky: prof. MUDr. Lukáš ROB, CSc.
Zástupce přednosty: prof. MUDr. Helena ROBOVÁ, Ph.D.
Primář: prof. MUDr. Michael HALAŠKA, Ph.D.

Vedoucí sestra: Bc. Taťána KALINOVÁ

 • Telefon/ E-mail: +420 26716 2360, e-mail:tatana.kalinova@fnkv.cz

Ostatní kontakty

Kde co najít v porodnici

Gynekologicko-porodnické odděleníPavilon D1

Použité zdroje

 1. https://www.fnkv.cz/gynekologicko-porodnicka-klinika-uvod.php
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Královské Vinohrady

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Královské Vinohrady?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
xcerz15  8. zář 2021

Absolutně pozitivní

Jako prvorodička jsem si chtěla o porodu zjistit co nejvíce informací. Četla jsem půl roku recenze na porodnice v Praze a nakonec jsem si vybrala FNKV, napsala si porodní plán s přáním co nejvíc přirozeného porodu - klasické věci jako bonding, bez nástřihu, žádné podávání látek bez mého vědomí atd.

Poradna
Poradnu jsem nakonec stihla pouze jednou, rodila jsem o týden dřív. Byla tam mladá paní doktorka, velmi milá, příjemná, vše vysvětlila, čekala jsem asi 15 minut.

Porod
Ráno v 38+6 mi v 8 hod praskla voda, zatím bez kontrakcí. Byla jsem trochu ve stresu, protože mi můj gynekolog říkal, že je to ten horší scénář - do 24 hodin se musí dostat ven a pokud to nepůjde přirozeně, musí se vyvolávat. V 11 jsme dorazili do porodnice, kde už jsem měla kontrakce nepravidelně po 3-7 minutách. Vyšetřili mě a k mému zklamání mi řekli, že jsem otevřená pouze na prst a že to může trvat ještě do dalšího rána, takže mě musí dát na oddělení. Chtěla jsem mít přítele u sebe a představa sdílet v bolestech pokoj s dalšíma maminkama mi přišla šílená. Nakonec jsem se zeptala, jestli není volný nějaký nadstandard - byl, a tak jsme tam mohli být spolu celou dobu (a po porodu se tam vrátit, jelikož to bylo na odd. šestinedělí), to bylo naprosto skvělé. Na pokoji jsem nakonec byla až do 23 hodin. Sestřička byla úžasná, radila úlevové polohy, vysvětlovala partnerovi, jak mi může pomoct a když viděla, že je mi zle, přivezla celý přístroj s monitorem až na pokoj, abych nemusela na vyšetřovnu. Bolesti mě opravdu překvapily, byly intenzívní od začátku, od 4 odpoledne už jsem zvracela a prosila, ať mi udělají císaře. Porod postupoval pomalu, ve 23 hodin jsem byla stále otevřená pouze na 4 cm. Nabídli mi epidurál, že by mohl pomoct se otevřít, protože já už se klepala a nebyla schopná ničeho. Šťastně jsem souhlasila. Dojeli jsme na sál, udělali přípravu a PA mi dala kapačku něčeho před epidurálem, prý aby mě pak nebolela hlava a další vedlejší účinky (fungovalo, nevím o něm). Pak přišlo hodinové peklo, epidurál se jim nedařil napíchnout a zkoušeli to na cca 16. pokus v době mých stálých kontrakcí. Anesteziolog byl milý a pořád se mi strašně omlouval, já ale chápu, že to se stává a neberu to jako jejich vinu. Nakonec se podařilo, i když mi zabral jen opravdu málo, kontrakce jsem cítila stále. Nicméně splnil účel - otevřela jsem se do 2 hodin tak, že byla malá na světě. Co se týče druhé doby porodní, ta byla úžasná. Byla tam paní doktorka, PA a další doktor + partner, tlačila jsem v poloze na boku, jak mě navigovali a dělala vše co řeknou. Díky tomu, že mě dobře vedli, jsem porodila bez nástřihu na 5 kontrakcí.

Po porodu
Po porodu malou ihned dali na mě, úžasný okamžik. Pak si ji vzali vedle na lehátko ji ošetřit (vůbec mi to nevadilo), nechali partnera ji otřít a sami ho motivovali, aby se zapojil, sám pediatr říkal, že ji nebude natahovat a měřit, že je to teď zbytečné, udělali jen to nezbytně nutné a dali nám ji hned zpět. Mezitím jsem porodila placentu, naštěstí bez komplikací a doktorka mi vysvětlovala, že mě musí zašít, jelikož jsem se na pár místech natrhla. Umrtvila mi to, pak u jedné části říkala, že ta tkáň se nedá umrtvit, ale že se bude snažit, aby to bylo co nejmíň bolestivě - opět měla pravdu, bála jsem se toho snad nejvíc a bylo to úplně v pohodě. Pak nás nechali dvě hodiny se mazlit s malou, pomohli přiložit k prsu a vyfotili nás kolikrát jsme jen chtěli:-) Následně mi chtěli pomoct do sprchy a na záchod, naštěstí jsem se cítila dobře a mohla jsem jít sama.

Šestinedělí
Vrátila jsem se ze sálu na nadstandard v 5 ráno s tím, že v 5:30 mi dovezou malou, pokud se budu cítit dobře, můžu ji mít u sebe. Tak to také bylo a byla se mnou až do odchodu domů. Všichni na 6N byli skvělí, opravdu nemám co vytknout, chodili se pořád ptát, jestli něco nepotřebuju, když jsem řekla ne, tak nechali být a nic nenutili. Nenutili mě první dva dny malou nějak vážit, protože mlíko se prý tvoří až za pár dnů, jen jsem se snažila ji stále přikládat. Malá pak měla problém s cukrem, tak musela poslední den dostat dokrm a byla sledována - vše dopadlo dobře a první den doma už bylo vše v pořádku, šly jsme 4. den. Na dětském jsem měla pocit, jakoby sestřičky měly ty děti za vlastní, a to jsem je viděla v situacích, kdy se staraly o jiné miminka než to moje. Opravdu naprosto dojemný přístup. U vyšetření jsem nebyla (patičkový test apod), neviděla jsem důvod, jelikož se o děti starali opravdu krásně a mně by to asi nedělalo dobře ji vidět plakat, hormony. Vždycky mi řekli, co budou dělat, odvezli si ji a do 15 minut byla zpět, spokojená, bez pláče.

Závěr: Porodní plán jsem ani nevytáhla a jsem za to ráda. Jako prvorodička jsem si absolutně neuměla představit takovou bolest a nakonec jsem byla šťastná, že mi dali něco na bolest a poradili co a jak. Věřím, že jen díky skvělému personálu jsem nakonec po dlouhých 19 hodinách porodila přirozeně, s minimálním poraněním, zdravou holčičku. Oddělení 6N bylo díky soukromí nadstandardního pokoje jako hotel, všichni milí a ochotní. Jsem asi první maminka, která 4. den brečela, že ještě nechce domů:-) Ráda vzpomínám se slzama štěstí v očích.

PS: Jídlo si nechte donést vlastní, nesnědla jsem z toho jejich snad nic, to se nedalo.
asdfg15  11. led 2019

Příště znovu sem :)

Rodila jsem zde ke konci minulého roku. Vybavení sice starší, ale tím veškerá negativa končí. Doktoři všude perfektní (jedna doktorka mi nesedla, ale nakonec jsem za její rozhodnutí byla ráda - žebrala jsem o císaře a ona nepovolila :) ), jak u porodu, tak po i na pediatrii, sestřičky super, moc pomáhaly s přikládáním, každý den u mě byly na moji žádost několikrát překontrolovat, zda kojím správně. Šitá jsem tak, že nevím, že jsem rodila.

Prostě vše perfektní a příště jedině znovu sem! :)
alex2224  19. lis 2017

Špičková porodnice

Budu velmi stručná. Porod byl první, velmi dlouhý, nelehký a dramatický. Byla jsem bez manžela (neměla jsem to srdce ho mučit), a tak jsem měla strach...

Lékaři i porodní asistentka se o mě ale starali tak úžasně, že vše dobře dopadlo. Prakticky nám s miminkem zachránili život. :-)

Najdete zde profesionály, pomoc, podporu, pochopení. Na dětském oddělení poté to samé. Není co vytknout. Odcházela jsem s vděčností za vše.

S sebou doporučuji více tmavých ručníků, zásoby vody, lehké košile (je tam vážně vedro), Protex. Zbytek podle seznamu.
aninkas1  1. pro 2014

2 porody - spokojenost

Ve Vinohradech nečekejte luxus vlastního porodního pokoje, vanu ani relaxační hudbu. Co ale Vinohrady nabídnout mohou, je velmi milý a vstřícný personál. Myslím teď především lékaře, se kterými se setkáte v "poradně", ty kteří jsou přítomni u porodu a dětské pediatry. Sestřičky na šestinedělí a v poradnách jsou klasické sestřičky - některé milé, jiné méně. :-D

Moje oba porody ve FNKV proběhly v pořádku, byl více méně respektován můj porodní plán. Nenastaly žádné komplikace, rodila jsem v obou případech po termínu a také jsem u obou porodů měla pocit, že se o mě jako rodičku doktoři opravdu zajímají, snaží se vyjít vstříct v pro mě důležitých věcech a pomáhají. Vinohrady nejsou žádnou "vyhlášenou" pražskou porodnicí, jako je například Apolinář nebo Podolí (osobně moc nechápu proč jsou tyto dva ústavy tak opěvované, sama jsem se v Podolí narodila a moje maminka na to má strašné vzpomínky, ale třeba se za těch 30 let i něco změnilo. :-D )

Jak jsem již psala výše, pro mě byly Vinohrady především o lidech a o známém prostředí - na podruhé už jsem prostě věděla, do čeho jdu, jak to tam vypadá a co mohu očekávat. Nemám moc ráda změny, stresují mě, takže jsem byla ráda, že otázky prostředí mohu nechat za hlavou a před porodem jsem si už jen přehrávala scénář, kde a jak asi budu rodit (ve kterém pokoji, kde bude stát manžel a podobně :-) ) Přišlo mi to tam tak známé a povědomé, jako bych rodila doma. :-D

Věřím, že se najde někdo i s negativní zkušeností, asi jako v každé porodnici jsou doktoři, kteří nemají svůj den nebo se prostě něco zvrtne nebo jsou neschopní. Já jsem měla to štěstí, že jsem narazila jen na samé skvělé a milé doktory. :-) Jmenovitě především Mudr. Lomíčková, Mudr. Malina, Mudr. Svoboda, Mudr. Gojiš, Mudr. Bucharová, Mudr. Mordavská, Mudr. Prokop - to jsou lidé na správném místě. :-)

Do Vinohrad se nebojte, díky tomu, že nejsou tak známé, tak je tam méně maminek, více času a přívětivý přístup. :-)
pisjutynka  10. únor 2014

Porod ve FNKV

V porodnici FNKV jsem rodila 2.2.2014.

Po odtoku plodové vody a s bolestmi po 2 minutách jsme s přítelem vyrazili v neděli ráno směr porodnice. Na příjmu byla děsně otrávená sestra, na jméno si bohužel nevzpomínám (štíhlá dlouhovlasá černovláska), která mi pomalu dávala najevo, že jsem si vše vymyslela a že je děsně nadšená, že otravuji zrovna o její službě. Z toho jsem byla otrávená i já, protože celou tu dobu, co jsem chodila do porodnice na KO, tak jsem přišla do styku s naprosto skvělými sestřičkami i lékaři.

Poté přišla MUDr. Kolářová, která mě vyšetřila a šlo se na přípravnu do porodnice, kde mě svěřili do rukou dvou naprosto úžasných a milých porodních asistentek. Na jména si už bohužel také nevzpomínám (starší blondýna na mikádo a silnější černovláska). Ty mě napojili na monitor a sledovali kontrakce a maličkou. Celou tu dobu se mnou přítel byl. Pak ho poslali na hodinku pryč a šlo se na přípravnu, kde mi udělali klystýr, no chuťovka. :-D

Potom mě neustále posílali do sprchy na míč, ale to mi vůbec nepomáhalo. Naopak, sezení na míči pro mě byla muka. Potom přišel zpět přítel a celou tu dobou se mnou byl na přípravně. Mezitím se mi kontrakce stupňovaly, začínala jsem se otevírat a bylo mi čím dál tím hůř. No a pak už se šlo do finále (píšu to zkráceně, porod trval 8,5 hodiny). Ležela jsem na koze, přišla doktorka Kolářová s doktorem Pavláskem a začalo se rodit. Musím říct, že byli jak úžasní doktoři, tak i porodní asistentky. Celou dobu mě podporovali, fandili, chválili mě. Dokonce jsme mezi kontrakcemi i vtipkovali, sázeli se s doktorem, kolik bude malá vážit apod. A najednou byla venku.

Potom jsem ještě dvě hodiny odpočívala na sále a pořád s přítelem. Pak mě převezli na pokoj. Musím i strašně pochválit sestřičky z čápa, byly úžasné, ale i sestřičky z porodnice. Opravdu všem velký dík za to, jací byli. Porodnici bych všem doporučila a já bych ani jinam podruhé už nešla.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:
Hygienické potřeby a vše, co je na seznamu věcí do porodnice na webovkách. Vodu k porodu.
3 lidé považují za užitečné