Čtvrté miminko. Jaká jsou pro a proti?

5. led 2024

Ahoj,

Pro zacatek si prosim odpustte pripadne moralizovani. Tak nejak se potrebuju vypsat…sverit..

Je mi 38, mam dve planovane a chtene deti (11,5 a 10) z prvniho manzelstvi a treti planovane a chtene rocni dite s pritelem, snazili jsme se o nej rok.
Stale kojim, mam nepravidelne cykly a nejakym zpusobem jsem otehotnela. Pravdepodobne jsem na konci 4. tydne.
Resime dilema, jestli si pripadne ctvrtatko nechat nebo ne..

Srdce rika ano, rozum ne.. Mam skvelou a velmi dobre financne ohodnocenou praci (pracuju na plovicni uvazek, castecne z domova), muz take vydela dost, mame dum na hypoteku (3 detske pokoje).

Financne bychom to zvladli, museli bychom vyresit auto. Ale ja bych prisla o praci (sef na muj navrat na plny uvazek dalsi 3 roky cekat nebude - chtela jsem se vracet za rok).
Mam byt sobec a jit na interrupci? Co kdyz toho potom budu litovat? Nebo budu litovat, ze jsem kvuli ctvrtemu ditku prisla o karieru, ze budeme muset posunout plany? Nejake uplne zrusit.. Miminko je dar, ale tohle je patova situace..

Chlap moc nadseny neni, sam chtel jen jedno dite (nez potkal me se dvema bonusovymi) nicmene kdybych mu rekla, ze interrupci nezvladnu, bude stat pri me a postara se o nas. Taky nechce, abych mu to nekdy vycetla.Taky se bojim o nas vztah..uz takhle na sebe mame malo casu.. To se zase bojim, ze on by jednou mohl vycist mne..

exbordelar
5. led 2024

No to je dilema. Ja bych do ctvteho uz nesla urcite. Pro me jsou tri deti strasnej zahul. Nedavno jsem mela stihu, ze jsem zase v tom a probrecela jsem celou noc pri predstave, co by to vsechno obnaselo. Hlavne v tom, ze s prichodem dalsiho miminka by byli ti starsi uplne odstrceni na druhou kolej a diky shonu o dva prcky by mi uniklo jejich detstvi a treba bych i zanedbala krehke osobnosti v blizici se puberte a nas vztah by to tim poznamenalo. Celkove jedu momentalne na hrane svych fyzickych a psychickych sil, mam uz o dost min energie nez driv. A ted konecne vidim svetlo na konci tunelu, kdy malej zacina pomalu dostavat rozum. Jsem v podobnem veku jsko ty a mam taky rocni batole. Rozhodnuti je samozrejme na vas a ja ti moc preji, at se rozhodnete spravne podle toho, jak citite❤️

chances
5. led 2024

Nechala by som si bábätko. Jeho život má iste väčšiu cenu než kariéra. Keď trošku deti odrastú, budeš sa môcť zase viac venovať kariére. Tiež je dobré sa na celú situáciu pozrieť z dlhodobého hľadiska. O desať dvadsať rokov zrejme nebudeš ľutovať, že si mala ďalšie dieťatko. Skôr by ti asi bolo ľúto, keby si si ho nenechala... tvoje telo preňho je - alebo by malo byť - ten najbezpečnejší prístav. Kto ho bude chrániť, keď nie ty? Držím ti veľmi
palce!

lencaa11
5. led 2024

Já bych si miminko nechala a po porodu zvážila ochranu na mimnko jsou dva tak zda i chlap by vám pomohl tak proč ne ...samohrejme rozhodnutí je vás a hlavně rozhodnout se srdcem ...společně ( pokud chtěl chlap jen 1 dítě tak si měl dávat pozor) držím palce ať to dopadne nejlíp jak si přejete ☘️☘️🩷

jana_a_jan
5. led 2024

Já bych si sama teď v 38 nenechala ani třetí 🙈 antikoncepci beru ale pořad mám strach a je to moje noční můra .. Ale já mám rada už svůj klid,svoje peníze a nechtěla bych znova do toho kolotoče s miminem 🙈

kakba
5. led 2024

Ve zkratce. Ani za zlate prase.

gdpr
5. led 2024

Nemusíš byť ďalšie 3 roky na RD 🤷🏻‍♀️ ja som bola plne na RD rok teraz aj pri tomto 3dietati plánujem rok určite nie viac, v západnej Európe aj celkovo v USA a vo väčšine sveta je normalne, že žena ide skôr do roboty ja som tiež 3rokov na RD odporca pokiaľ sa bavíme o zdravom dieťati. Rodičovský príspevok budeš mat bez ohľadu na to, či pracuješ alebo nie takže aj to finančne pomôže aké otázky by som si dala by boli - má sa kto o dieťa postarať ak by si išla skôr do prace? DS, starí rodičia, vystriedať sa s mužom nejak? Budeš mat dosť času sa venovať plnohodnotne 4 deťom aby nemali pocit, že sa o teba musia stále deliť? Ja z toho mam strach už teraz pri 3 (neplanovanom).

marimanta
5. led 2024

Za sebe řeknu....taktéž mi je 38 a hned bych šla do šestého, i když teda poprvé s počtem pět připouštím, že takhle by to stačilo. Ale taky vím, že nejsem kariérista a vyhovuje mi ýt matka kvočna 🙂

autor
5. led 2024

@lencaa11 chranili jsme se kondomem…ja bohuzel kvuli zdravotni indikaci nemuzu zadnou hormonalni antikoncepci a nehormonalni telisko si do tela vpravit nenecham (studovala jsem to poctive)…

autor
5. led 2024

@gdpr ja chodim do prace od 6 mesicu posledniho ditete (mam hlidacku a castecne home office), ale moje specificke manazerske misto nemuze zustat do 3 let eventualniho 4. ditete pouze na polovicni uvazek a dalsi vypadek dokud nebude miminku pul roku nejde.. Mam ted domluvu se sefem, ze budu zpet, az budou tretetku dva, coz je za rok. Dele cekat nebude, tim jsem si jista.. Nabere na mou pozici nekoho jineho. Muz ma take manazerskou pozici, je vic vytizeny, pomaha mi i ted, ale nelze se na to spolehat, jeho prace je narocna.
Ja se vsem tren detem venuju maximalne, mame krasny vztah - prvni dve se miluji od narozeni, jsou uzasne a posledniho sourozence zboznuji a klape nam to.

autor
5. led 2024

@marimanta ja karieru neplanovala, prisla ke mne sama..ale bavi me to a myslim, ze mi to i jde… 🙂

alpakovo
5. led 2024

Teda mám třetí, dva puberťáky a tři roky a můžu říct, že do dalšího bych už nešla.... Nejen že mám všechny cs, ale na to jak těhotenství bylo super,po porodu si to moje tělo moc nemyslelo.... A nervy fakt díky pubertě starších dostávají zabrat 🙄

marimanta
5. led 2024

v pořádku, já to nemyslela nijak negativně. Jen prostě někdo pro naplnění života potřebuje právě kariéru, někdo ne. Ani jedno není špatně....jen ty pohledy se liší 🙂

fyii
5. led 2024

a co chces ty? jeste je jedna moznost, ze dite porodis a uz ted mas chuvu tak ji proste zapojis vic.. penize ocividne na to vydelas.. otazkou je, jestli to ma smysl... ja jsem taky na vysoky manazersky fci resila deti a reknu ti, ze to moc dobre skloubit proste neslo... Zvazila bych co chces jen a jen ty, protoze pro tebe je to nejvetsi "obetˇ" a dle toho se rozhodla. Tri deti mas, takze splnino uz mas🙂 a ted uz je to jen o tobe.. Pokud te prace bavi, takova vstricna nabidka uz se nemusi opakovat.. nebo naopak deti jsou male jen jednou... ale zase vyrostou a co pak?? je to tezke rozhodovani, ja bych se uz vzhledem k poctu deti asi rozhodla pro karieru...

me_druhe_ja
5. led 2024

Tohle za tebe bohužel fakt nikdo jiný nerozhodne. To musíš ty a tvůj muž. V tomhle případě hlavně ty.
Buď převáží ta tvoje mateřská stránka a vzdas se kariéry a nebo ne.
Ja osobně to mám jasný, já nejsem mateřský typ. Pro mě by bylo akorát jedno zdravé dítě, ale mám dvě (jedno nemocné a druhé zdravé) a každým dnem vidím, že je to na mě moc velký počet (ale samozřejmě bych je nedala za nic na světě). 38 mi je za pár dní a kdybych hypoteticky teď otěhotněla, neváhala bych ani sekundu a okamžitě šla na potrat. 🙂 ale to jsem já, ne ty. 🙂

biciklissie
5. led 2024

Za mě píšeš, že srdce říká ano a rozum ne. Tak pro mě je to jasné, že ho chceš. A co ten rozum nebo vidí překážky tam, kde nejsou nebo jsou zvládnutelné? S dětmi mas vztah pěkný, ony mezi sebou taky. Není žádný důvod, proč by neměla mít pěkný vztah i k dalšímu dítěti, udržela si ho i se staršími a ony měli i k nejmladšímu. Co se týká práce, to není ideální, ale buď tedy opravdu o tebe stojí a počkají ještě aspoň pár dalších měsíců, k tomu roku. Když ne, tak fakt porodit a zapojit chůvu, uklízečku, atd. Nebo tedy to risknout, že když te chtějí, tak té budou chtít (nebo někde podobně) i za nějaký delší časový úsek. Myslím, že je to úplně jiná situace, než když tu ženské píšou, že už detí stačilo (i já to tak mám). Ty ho chceš, jen resis ty praktické věci.

rebe
5. led 2024

Tohle je situace, která se mnou velmi rezonuje, protože je to v jistém smyslu moje noční můra. Celé moje já totiž křičí, že už čtvrté dítě nechci. Ale dobře vím, že kdybych se v té situaci ocitla, celé moje já by křičelo, že moje důvody jsou směšné a že bych si to nikdy neodpustila. Čímž chci jenom říct, že velmi dobře rozumím tvému dilematu a přeju ti, ať se rozhodneš tak, jak je pro tebe a tvou rodinu teď i pro zbytek života nejlepší a ať ti ta volba přinese štěstí.

llluckaaa
6. led 2024

Můj pohled, asi odobný jako má @rebe Také je to taková má noční můra, čtvrté dítě nechci, ale kdyby došlo na lámání chleba a já byla v tom, bude to velmi těžké rozhodování.
Z toho, co od tebe čtu, mi ty tvé rozumové důvody nepřipadají neřešitelné a vypíchla jsi negativa, která v budoucnu nemusí nastat. Pokud jsi v 38 se třemi dětmi už teď na velmi dobré pozici a chtějí na tebe počkat, tak jsi velmi schopná a žádaná. To se přece s dalším dítětem nezmění. Jedny dveře se zavřou a jiné otevřou, co nejde dnes, půjde za pár let a třeba jinde. Nejsi tak stará, abys nemohla navázat pak na to, kde dnes zvolníš. Nemusíš dělat doma všechno sama, můžete mít placenou tetu na úklid a na hlídání.
Rozhodnutí je na tobě, moc držím palce, ať se rozhodneš správně.

autor
6. led 2024

@rebe jako bych to psala ja.. diky 🙂

angelinie
6. led 2024

Ahoj, my máme také 3 děti, věkově jsme na tom podobně jako ty a vlastně jsem vždy chtěla 3 děti. Aktuálně jsme ale v situaci, kdy jsme po zvážení pro a proti nechali volný průběh i čtvrtému (když se zadaří). Samozřejmě budou jistá omezení, ale v naší rodině si další dítě přejí všichni, takže v tom by vůbec problém nebyl. Každopádně jsem chtěla říct, že se 4 dětmi bych ani o plném úvazku neuvažovala, zkrácený je pro tyto případy skvělý ☺️ jo a taky máme 3 dětské pokoje a auto pro 5 lidí, takže ještě by muselo proběhnout pár změn 😁 držím pěsti a hlasuju pro čtvrté miminko 🥰

lencaa11
6. led 2024

Tak každá žena ví že kondom není na 100% ochrana mi jo teda používali krátce před velkou operaci cca 5 měsíců do té doby jsem měla 7 let nehormonalni tělísko jinak hormonální telisko vetsinou ženy můžou i ty které klasické hormony němuzou tím pádem bych řekla chlapovy ať se chrání ON u nás třeba máme 3 děti a chtěli jsme 4 ale bohužel by to po mem nálezu byl hazard a já stejně nekde uvnitř si přála aby to manžel během těch pár měsíců třeba nestihl ( ne vždy jsme měli kondom ) ale stejně si sakra dával pozor věděl že zdravotně by to nešlo vždy to musí rozhodnout žena a ona to ponese ať těhotenství nebo přerušeni ...držím palce ve vašem rozhodnutí ☘️☘️☘️

plksv
6. led 2024

Jsi v úplně stejné situaci, jako moje sestra. Počala neplánovaně při kojení třetího dítěte, ještě neměla ani menstruaci. Čtvrtý kluk už chodí do první třídy, jsou šťastní, že ho mají, sestra o tom občas mluví, jak je spokojená maminka čtyř dětí.

adinka19
6. led 2024

Ctvrte dite necekam, aktualne se snazime o druhe, ale... I po narozeni dcery jsem nevypadla z pracovniho precesu, svoji praci mam moc rada, mam skvele kolegy, super sefa. Pracovala jsem z domova a obcas bylo hodne tezke kloubit peci o dcerku, praci, domacnost...i proto se mi do druheho nechtelo a stale se odkladalo...Cca pred rokem si majitel firmy nasel novou partnerku, kterou do firmy privedl (nyni maji pred svatbou) a pomery ve firme se hodne zmenily. Ted si rikam, ze jsem byla hloupa a druhe dite kvuli super praci a spolecnosti odkladala. Chci tim rict, ze se muze stat, ze firma bude potrebovat snizovat stavy, zavod (nevim, ve kterem oboru pracujes) bude presunut do zahranici, zmeni se vedeni a nastavi nove "poradky".... A jak uz nekdo napsal vyse, pokud jsi ve svem oboru a na sve pozici dobra, urcite najdes prip.misto i v jine spolecnosti 🙂. At uz se rozhodnes jakkoliv, hodne stesti ⭐🌞😉

andelka
6. led 2024

Já ne. Finančně ne, ale to by nebyl hlavní důvod. Poslední se narodil v necelých 36, taky jsem měla ještě starší děti. Představa mít před 40 ještě jedno..to bych nedala. Ale hlavně psychicky a fyzicky. Teď má nejmladší 5 let a mít k tomu ještě další batole, tak už netuším kde by vyšel čas na cokoliv jiného. Už jsem dva roky v práci a byl nejvyšší čas. Než jsme si mohli udělat aspoň občas čas na sebe, trvalo to a pořád je to dost náročné si pro sebe udělat čas a prostor. Myslet na milion věcí už při třech dětech je dost vyčerpávající. A popravdě ve 40 se na mimino necítím ani náhodou. Nicméně rozhodnutí je na tobě,a musíš si být naprosto jistá. Pokud nebudeš, je velká pravděpodobnost,že tě výčitky dřív nebo později doběhnou.

annasmyckova
6. led 2024

byla jsem v podobné situaci před 9 lety, měla jsem doma tři starší už samostatné děti a roka půl letou holčičku. Otěhotněla jsem i přes antikoncepci. Nejsem moc tvrďák, takže vím, že interrupci bych si vyčítala. Takže se nám narodil nejmladší syn a jsem ráda, že se to takhle naplánovalo samo, mladší děti jsou parťáci, jsem ráda, protože jinak by dcera byla "jedináček", starší děti už mají jiné zájmy, přes týden jsou na intrech, vš...Nelituju toho, že jsem dala přednost rodině před kariérou, finančně taky nestrádáme, není už to takový rozdíl. Práci mám na částečný úvazek, takže to jde. Když se narodil, bylo mi 38 let.

tereza0111
6. led 2024

Pises "Mam byt sobec a jit na interrupci?", ale taky by se dalo napsat "mam byt sobec a poslechnout srdce misto rozumu"?. Je to strasne dilema. Ale nerozhodujes to jen za sebe, pripadne karieru, ale i za ty starsi deti. Budes na ne mit cas? Jak se budou muset omezit, kdyz bude doma dalsi mimco? Zbydou penize a prostor na nejake cestovani? Kdo prijde o svuj pokojicek?
Jsem ted hodne ovlivnena tim, ze mi konecne trochu dorostlo nejmladsi dite a hrozne si to jako rodina uzivame. O vikendech porad vyletime, hodne cestujeme a prave se chystame po letech znovu do exotiky, hrajeme spolecenske hry, se starsima se i hodne ucim, ale proste - jsme spolu. Hodne. Kdyz to srovna s dobou miminka, tak to bylo porad "pockej chvilku, jen ...... (nakojim, prebalim, uspim........). Nekdo to mozna zvladne skloubit tak, aby tim starsi nebyli odstrceni, ale ja to treba nedokazala. Kdybych ted otehotnela, byla bych pekne v pytli. Ten pocit, ze kdyz si k nam zivot nasel cestu ... Ale fak bych to znovu nechtela od miminka zacinat

lauriak
6. led 2024

Ak srdce je za stvrte dieta tak by som si ho nechala. Ak pojdes proti sebe, budes si to vycitat. Pride mi, ze najvacsia prekazka pri stvrtom dietati je tvoja kariera.
Co tu este nebolo napisane - aj pokial by sef vzal miesto teba niekoho ineho tak ti predsa musi po RD ponuknut adekvatne miesto k tomu, co mas teraz (ako financne tak poziciou) Ak by ste sa aj tak nedohodli tak pokial si dobra, tak nemoze byt problem najist si miesto niekde inde.
Ja som raz dala prednost kariere pred rodinou a do roku firma isla do dlhou, mna prepustili.. Ja som si potom vycitala, preco som to nespravila inak. Dneska viem, ze by som vzdy pri rozhodovani rodina vs kariera, vybrala vzdy rodinu.
Drzim palce nech sa rozhodnes spravne, nech uz je tvoja volba akakolvek.

4formy
6. led 2024

Tezko radit kazdy jsme jiny...ja cekam ctvrte ..tri predchozi mam s byvalym.a ctvrte s novym pritelem a moc se tesime 🤗 auto ted resime koupime sharana pro 7 a je to 😉

izz76
6. led 2024

Ve 38 jsem měla mimino a oba k tomu s manželem svoje dite z předchozího vztahu. Kdybych v tom období otěhotněla,šla bych sobecky na interrupci, protože bych si chtěla v klidu užit to co už mám a nechtěla komplikace a blázince. Pocity bych,ale měla podobne, jestli to není neúcta k životě.

lilian2111
6. led 2024

Upřímně - rozhodně nenechala.

autor
6. led 2024

@lencaa11 Ja asi vazne nepotrebuju informaci, co jsme meli udelat lepe nebo jak se mame chranit.. Ja hormonalni telisko nemuzu, konzultovala jsem to s lekarem - jse o mou diagnozu v kombinaci s vekem..

Jinak diky za drzeni palcu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru