Co si vzít s sebou do porodnice? Praktické rady!
Ahoj, zajímá mě co jste si brali s sebou do porodnice a opravdu to použili? Nebo naopak něco co jste neměli a chybělo vám to?
Stručné shrnutí
- Obsah tašky do porodnice se výrazně liší podle zařízení; některé porodnice poskytují košile, vložky, plenky, příbory a jídlo, jiné nepokrývají ani základní potřeby jako toaletní papír nebo příbor.
- Mezi nejčastěji doporučované položky patří poporodní vložky, jednorázové nebo síťované kalhotky, 2–4 noční košile, více ručníků, ponožky, župan, pantofle, nabíječka a osobní hygiena; mnoho rodiček také bere vlastní svačiny a nutridrinky.
- Uživatele v diskusi uváděly praktické doplňky: kuchyňské utěrky na spodní část od krve, brčko nebo lahev s náustkem pro pití během porodu, gel s dubovou kůrou (Herbalon), chladicí sprej, mast na hemeroidy a vlastní tlakoměr.
Nejčastější otázky
Q: Co si vzít s sebou do porodnice?
A: Základní balíček podle diskuse: poporodní vložky, jednorázové kalhotky, 2–4 noční košile, 2–3 ručníky, ponožky, župan, pantofle, nabíječka, hygienické potřeby, plínky pro miminko a energetické svačiny nebo nutridrinky.
Q: Poskytuje porodnice oblečení a plenky pro miminko?
A: Většina diskutujících uvádí, že porodnice často poskytují oblečení pro miminko, plenky a vzorky krémů, ale existují omezení; jedna zmínka uvádí, že byla k dispozici jen „1 balení plen nejmenší velikosti“ a kvalita oblečení může být někdy špatná.
Q: Co pomůže na hojení a pohodlí po porodu?
A: Doporučované přípravky a pomůcky zahrnují gel s dubovou kůrou (Herbalon), vlhčené ubrousky s dubovou kůrou, Bepanthen, mastičku na hemeroidy, chladicí polštářek, nafukovací kruh na sezení a chladicí sprej na šití.
Q: Co na pití během porodu?
A: Rodičky doporučují mít brčko nebo lahev s náustkem (zmíněno „brčko“, „rajec lahev“ nebo „petka s cucátkem“), protože pití z kelímků může být při kontrakcích nepraktické.
Q: Co když v porodnici chybí příbory nebo další základní věci?
A: Řešení z praxe je, že doprovod/manžel doveze chybějící věci; v diskuzi rodičky zmiňovaly, že jim manžel přinesl lžičku, nabíječku nebo oblečení.
Q: Jak zjistit, co konkrétní porodnice poskytuje?
A: Zkontrolujte oficiální doporučený seznam věcí na webu nebo v pokynech vybrané porodnice, protože „každá porodnice je jiná“ a lokální seznam je rozhodující.
Závěry z diskuze
Shoda
- Porodnice se liší v nabídce poskytovaných věcí; vždy zkontrolovat doporučený seznam konkrétního zařízení.
- Doporučené osobní věci zahrnují poporodní vložky, jednorázové kalhotky, více nočních košil a ručníků, nabíječku a svačiny.
- Užitečné jsou praktické doplňky jako kuchyňské utěrky, brčko/lahev s náustkem a prostředky na hojení (Herbalon, Bepanthen, mast na hemeroidy).
Sporné názory
- Některé rodičky tvrdí, že nemocniční košile a vybavení jsou dostačující; jiné doporučují brát si vlastní košile a oblečení pro větší komfort.
- Některé porodnice dávají dostatek plen a oblečení pro novorozence; jiné poskytují jen omezené množství (např. jedno balení plen).
Otevřené otázky
- Kolik jednorázových plen a jakého množství oblečení pro miminko porodnice skutečně poskytne v konkrétním zařízení?
- Kdy se vyplatí vzít si vlastní vybavení (např. ručníky, košile) místo spoléhání na nemocniční zásoby?
Zmíněné značky a firmy
Herbalon, Bepanthen, Pampers, Podoli, HavlBrod, Jablonec nad Nisou, SUKL
Zmíněné produkty a metody
poporodní vložky, jednorázové kalhotky, síťované kalhotky, noční košile, ručníky, župan, ponožky, pantofle, nabíječka, kuchyňské utěrky, papírové utěrky, brčko, petka s cucátkem, rajec lahev, gel s dubovou kůrou (Herbalon), vlhčené ubrousky s dubovou kůrou, Bepanthen, přebalovací podložky, jednorázové podložky, Pampers podložky, chladicí polštářek, nafukovací kruh na sezení, chladicí sprej na šití, mastička na hemeroidy, odsávačka, kojící polštář, nutridrinky, energetické tyčinky, sušené ovoce, lžíce, příbor, perlan, látkové pleny
Místa a osoby
HavlBrod, Podoli, Jablonec nad Nisou
Někde si člověk musí brát i příbor (komplet), aby se najedl :D
Rozhodně bych doporučila gel z dubové kůry a vlhčený wc papír
Já jsem místo ručníku na spodek využila kuchyňské utěrky. Není to sice moc eko, ale zase jsem je hned vyhodila a neměla jsem ručníky od krve. Jedna XXL role mi vydržela na celé šestinedělí.
Co jsme dostali: poporodní vložky, podložky do postele (ty jsem používala pak i doma) - takové ty přebalovací, na přebalování jsem doma používala pratelné, pro sebe ty jednorázové, jídla byla hromada, pití taky v pohodě, příbory a podobně taky, kompletně vše pro dítě po dobu tam (neonatologie)
Co jsem fakt potřebovala: Vlastní tlakoměr (sestry mi měřily tlak blbě a až tím jsem to zjistila, že fakt to háže hausnumera a ozvala jsem se), hodí se zařízení pro připojení k internetu (plus umět hledat na webu SUKLu příbalové letáky a nežádoucí účinky léků 🙂 ), vlastní noční košili (mnohem příjemnější než ty nemocniční), poporodní kalhotky (i po císaři), hromady krémů na ošetřování rukou po dezinfekci (malý na neonatologii), pantofle, neměla jsem a dost by se hodil župan nebo třeba nějaký pléd na chození po budově / ven / pro kafe a tak, v zimě pak určitě teplé ponožky.
Tak já jsem se shodou okolností v porodnici ocitla úplně bez ničeho a ze všeho nejvíc mi chyběly kalhotky, nic jiného nebyl takový problém, plenku pro dítě mi dali, vložky, osušku, košili, jednorázovou podložku, ale nic, co by mi tu vložku udrželo, takže se něco vytobilo z jednorázové podložky, ale pak už jsem neměla nic 🙈..Pak mi samozřejmě chyběl telefon, abych si mohla zavolat o to, co potřebuju 😃..A ten příbor tam taky nebyl, ale to jsem si poradila, i když to by člověk neřekl, jak by byl rád alespoň za lžičku 🙈
U nás v porodnici (HavlBrod) toho dávají hodně. Vedro je tam obrovské, takže jsem si několikrát denně měnila mokré erar košile. I přes to mi chyběly ponožky. Využila jsem i nutridrinky z domu. Co jsem vůbec nepotřebovala byly vložky do podprsenky… ale to je individuální. 😎
Herbalon (mycí gel s dubovou kurou), vlhčené ubrousky s Dubou kůrou, minimálně 2 ručniky, košile 2, hodně velkejch vložek (záleží na poranění), vložky do podprsenky, jednorázové kalhotky (klidně vem víc, využijes i doma), ponožky, voda, balzám na rty + malou tašku na věci který si poneses přímo na sál. My museli mít i vše na miminko (my jsme se tedy po dvou dnech ocitli na dětském jipu - tam naopak bylo zase zakázaný mít svoje cokoliv na miminko, takže se vše vezlo zase domů). A pak ty klasický záležitostí jako nabíječka, dokumenty, pantofle, hygiena...
Vlastní akorát vložky, kalhoty jednorázové, ponožky, 3-4rucniky, plenky pro miminko, župan, dubová kůra, i po čůrání jsem chodila do sprchy takže žádná petka na umývání, oblečení na cestu zpět pro sebe a miminko. Jinak klasika, sprcháč, šampon, tělový mlíko, kartáček na zuby, nabíječka 😂 . Poskytli nám tam košile, místo jednorázovych podložek jsme měli gumovou podložku plus prostěradlo navíc, příbory, krém na zadek miminka, krém na tělíčko, teploměr, oblečení pro miminko, perlany, látkové pleny, kojící polštář, zavinovačku. To vše kolik jsme jen chtěli.
Já jsem měla takovou tu klasiku 2 ručníky, poporodní kalhotky, vložky, svojí košili, kojící podprdu a vložky do ní, kosmetika ( sprcháč, šampon, hřeben, kartáček a pasta a pro mimčo krem na zadeček, krem na tělo), ponožky. To je podle mě takový základ. Jako vložky byli k dispozici ale to asi záleží na konkrétní nemocnici. A pak mimo to nějaké oblečení pro mimčo ale to v nemocnici většinou dávají automaticky. A nějaké sušenky a pití, mobil a nabíječka + sluchátka.
Jídlo! Tělo po porodu řvalo hlady a prosilo o energii. To nemocniční strava nedokázala pokrýt. Vše ostatní tu už padlo.
Jídlo na noční svačinky, to mi chybělo nejvíc, takže půl tašky zabíraly různé tyčinky, čokoláda, sušené ovoce. Jinak balila jsem jen nejnutnější minimum podle seznamu z porodnice, cokoliv mi chybělo, dovezl manžel, takže jsem nebalila ani žádné dubové kůry (problémy řeším, jen když nastanou 🙂 ), jen dvoje vložky do podprsenky atd. zbytek čekal doma, zda ho bude třeba.
Řídila jsem se seznamem porodnice (pro miminko měli skoro vše, musela jsem mít spíš věci pro sebe) a kromě plínek, které byly nakonec součástí dárkového balíčku, využila vše (měla jsem větší poranění, takže i všechny vychytávky jako chladicí polštářek, nafukovací kruh na sezení… za kuchyňské utěrky místo ručníků jsem taky byla ráda 🙂)
@klokanka31 protoze si nemusis drzet sklenicku a muzes pit i v castych kontrakcich, ve vsech polohach
Prvně je dobrý si říct jestli kojit chci nebo nechci, já chtěla, takže jsem neřešila nějaký lahve a um sebou. Poporodní vložky, síťované kalhotky, curat jsem chodila do sprchy teda. Obleceni pro mě noční kosile a zupan byl erar, oblikli i miminko. Pro miminko jsem měla asi 20 ks plenek, přebalovací podložku, perlan, bepanthen
Já si musela brát příbory a lžíci. Svoje košile, a hlavně vložky. Když rodila sestra tak měli na pokoji kvanta v Jablonci nad Nisou, ale co jsem tam rodila já tak měli hodně vložek jen na předposledním pokoji a pak na šestinedělí ani jednu. Jinak manžel mi přivezl i sluchátka abych netušila sousedku.😁 Já využila všechno.😁
@klokanka31 jasne, mne ho taky podavali, ale kdyz klecis, dost blbe se u toho pije. Radila mi to kamaradka a prislo mi to tehdy jako nejlepsi rada u celkem komplikovanyho porodu. U druhyho jsem byla v pohode, to bych se asi klidne napila z pullitru.
Pampers podložky pod sebe, svoje nekafe, caj, hrnek, 2x košile na spaní, v nemocnici dokoupila svoji odsavacku. Hygienu pro sebe. Jinak tam vše bylo. Nadstandart Podoli.
Hlavně svačinu! Ovoce, sušenky, něco slaného, čokoládu, džus. Já tam měla šílený hlad. Jidlo k jidlu se jíst nedalo, návštěvy byly zakázané, tak jsem byla ráda za svoje zásoby.
Super bylo mit papirove uterky na osuseni spodku po sprse a chladici sprej na siti! Obleceni pro prcka jsem vubec nebrala, vse tam meli a na pozadani prinesli. Flaska na piti taky super, z tech sklenicek mi bylo proti srsti pit. A bomba byla masticka na hemeroidy, ta jejich vubec nepomahala..
Za mě určitě ty kuchyňské utěrky a já jsem podruhé byla ráda, že mám svoje pyžamo, páč poprvé mi na těch jejích košilkách chyběly furt knoflíky.
Zaujalo mne v jiné diskuzi, že někdo si s sebou bral led světýlka. To bych si teda příště vzala s sebou. Nebo dobrý mobil s echt baterkou. Protože jsem ze začátku přikládala tak často, že jsem pokaždé nešla k přebalováku a rozsvítit. S tím jsem teda dost maturovala, několikrát jsem omylem zmáčkla vypínač na ty velké světla...všechny oslnila...a to nechceš. I to světlo u postele svítilo na můj vkus moc, bylo to nepříjemné, nedalo se u toho spát.

Dost záleží na tom, do jaké porodnice jdes. Nekde ledaccos maminky i miminka dostavaji, nekde neni ani toaleťák...