Porodnice Frýdek-Místek

Gynekologicko-porodnické oddělení frýdeckomístecké nemocnice prošlo v roce 2016 kompletní rekonstrukcí. Je držitelem titulu Baby Friendly hospital a je zapojena do projektu Přirozený porod v porodnici. Ročně se zde narodí okolo 1 000 dětí.

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy a boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Prohlídka porodnice se koná v rámci předporodních kurzů. Navštívit můžete také dny otevřených dveří, které se konají vždy několikrát do roka. Je zaměřený na prohlídku porodního oddělení, porodních sálů a seznámení s personálem. Jeho datum je vždy zveřejněno na webových stránkách, facebooku porodnice a v místním tisku. Prohlídku můžete udělat také virtuálně.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Na porodní sál se dovoláte na čísle +420 558 415 740. Telefonní číslo na nepřetržitou linku laktační poradny +420 558 415 430.

Předporodní kurzy

Cvičení pro budoucí maminky9 je pro vás vhodné nejen pro období těhotenství24, ale také na období šestinedělí10. Vede k lepšímu udržení fyzické i psychické kondice. Ke cvičení je nutný souhlas gynekologa. Cvičení probíhá v suterénu bloku A, v tělocvičně rehabilitačního oddělení, každé pondělí od 15 do 16 hodin. Objednejte se předem na telefonním čísle +420 558 415 545.

Interaktivní předporodní kurzy6 se konají každé pondělí od 14 hodin v seminární místnosti bloku E. Kurz vedou zkušené porodní asistentky. Navštívit můžete celý blok lekcí (4 sezení) nebo jednotlivé lekce. Objednat se můžete na emailu: perinova@nemfm.cz.

Rychlokurz předporodní přípravy v sobě zahrnuje ty nejdůležitější informace, které potřebuje k porodu každá maminka. Dozvíte se informace o přípravě k porodu27, Porodní doba, relaxačních a úlevových polohách11 a ošetření3 a péči o novorozence. Kurz se koná vždy ve středu ve 13 hodin na porodním oddělení. Je zde zahrnutá také prohlídka porodního sálu. Kurz je zdarma.

Individuální předporodní konzultace se koná vždy v úterý, čtvrtek a pátek, vždy od 13 do 14:30 hodin. Jsou zdarma a jejich součástí je také prohlídka porodního sálu. Vítaná jste i s parnerem.

Porodní sály

Porodní sál tvoří 3 velké porodní s vlastním sociálním zařízením. Sály jsou vybaveny velkým množstvím pomůcek, které vám pomohou se zvládáním bolesti10- balony, polohovací vaky, porodní stoličky a žebřiny. Jeden porodní box má také vanu. Boxy jsou připraveny na využití aromaterapie a poslech vlastní hudby. Součástí porodního sálu je přidružený operační sál pro provádění císařských řezů.

Standardní pokoje

Pokoje na oddělení šestinedělí jsou dvoulůžkové. Mají vlastní sociální zařízení, televizor a bezplatnou wifi. Návštěvy na oddělení jsou po dohodě s personálem povolené od 8 do 20 hodin.

Nadstandardní pokoje

Nadstandardní pokoje naleznete na oddělení dva. Jsou jednolůžkové, s vlastním sociálním zařízením. V případě, že chcete, aby s vámi partner trávil první dny po porodu, je to možné.

Doprovod k porodu

Doprovod k porodu137 je vítán. Může jím být partner nebo jiná blízká osoba. Maximálně vás mohou doprovázet osoby dvě. Jedna osoba vás může doprovodit také v okamžiku, kdy jste objednána na plánovaný císařský řez81. U neplánovaného císařského řezu není doprovod možný.

Epidurální anestezie

Epidurální anestezie22 je k dispozici 24 hodin denně. Tato forma tlumení bolesti je zdarma.

Bonding po porodu

V případě, že váš zdravotní stav a stav vašeho miminka je v pořádku, je bonding33 plně podporován, a to i v případě císařského řezu.

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • občanský průkaz,
 • těhotenská průkazka3,
 • průkaz zdravotní pojišťovny,
 • prohlášení k narození dítěte,
 • oddací list,
 • zápis z matriky o určení otcovství a příjmení dítěte (u svobodných maminek),
 • rozvedené maminky rodící do 300 dnů od rozvodu právní rozsudek o rozvodu.

Hygienické potřeby:

 • toaletní potřeby podle zvyklostí,
 • ručníky,
 • vložky,
 • vložky do podrsenky,
 • mast na bradavky,
 • jednorázové porodnické kalhotky.

Oblečení:

 • přezůvky,
 • mateřské podprsenky.

Může se hodit:

 • láhev neperlivé vody.

Pro miminko:

 • balík jednorázových plen,
 • vlhčené ubrousky,
 • vlastní oblečení, pokud nechcete oblečení zapůjčené od nemocnice.

Na cestu domů nezapomeňte oblečení pro miminko, zavinovačku a pokud budete cestovat automobilem, také dětskou sedačku.

Poplatky spojené s porodem

SlužbaPoplatek (CZK)
nteraktivní předporodní kurz 200 Kč/lekce
Interaktivní předporodní kurz 600 Kč/4 lekce
Entonox1 000 Kč/aplikace
Nadstandardní pokoj na porodním oddělení 810 Kč/noc
Ubytování partnera na nadstandardním pokoji 500 Kč/noc

Adresa porodnice

El. Krásnohorské 321,
738 01 Frýdek-Místek

Kontakty

Primář: MUDr. Martin Němec, MBA,

Vedoucí sestra: Bc. Eva Šprlová,

Ostatní kontakty

Oficiálne stránky pôrodnice

Kde co najít v porodnici

Příjem 3. nadpodlažívchod D
Ambulance 3. nadpodlažívchod B
CTG vyšetření 3. nadpodlaží,vchod B
Porodní sály3. nadpodlažívchod D
Operační sály 3. nadpodlažívchod D
Oddělení šestinedělí 3. nadpodlažívchod B a C
Primář kliniky 3. nadpodlaží

Použité zdroje

 1. https://www.nemfm.cz/porodnice/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Frýdek-Místek

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Frýdek-Místek?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
uzivatelkapetra  22. zář 2018

Spokojenost

Měla jsem vyvolávaný porod ve 41+2 kvůli absolutní nepřipravenosti porodních cest. Den před indukcí byl nástup, večer na kontrole jsem se malilinko pootevřela, tak dr zkusila hamiltona, celou noc jsem měla mírné bolesti, ale do rána žádná změna, takže vyvolávací tableta, pak dlouhé trápení a o půl osmé večer konečně ten náš chlaík vykoukl na svět.

Všichni lékaři, por. asistentky, sestry, ba i uklízečky byli moc milí, říkali mi o všem. Na konci první doby porodní jsme zkoušeli různé polohy, stoličku, vše. Před finišem se vystřídaly směny a paní dr mě dala bohužel do té klasické polohy na zádech, škoda že jsem to nestihla do 6. :)

Pupečník nechali dotepat, na břicho okamžitě přiložili, malý šel s manželem na měření, když mě dr šla šít. Přes noc byl prcek u sester ať si odpočinu, od rána už byl u mě.
Na šestinedělí mi opět všichni na požádání pomohli, chodila dr., která radila ohledně cvičení pánevního dna a zavinování dělohy, několikrát denně chodily sestry se jen tak zeptat jestli nemám potíže s kojením, bolesti, jestli nepotřebuji prádlo, prostě cokoliv.

Byla jsem moc spokojená, pouze samotný závěr porodu nebyl zcela podle mých představ.
1 člověk považuje za užitečné
montyna  2. kvě 2018

Vše na jedničku

Frýdeckou porodnici rozhodně doporučuji, přístup porodních asistentek, lekařů, sestřiček, i ostatního personálu naprosto perfektní. Jsem moc ráda, že jsem mohla rodit v této nemocnici:slight_smile:
osmicka88  25. lis 2016

První porod a myslím že pohodička

Rodila jsem ve FM r.2013 a od začátku bylo vše ok. V noci mi praskla voda tak jsme jeli. Už si mě tam nechal na "hekárně" a protože se pořád nic, kromě odtékající vody, nedělo, nabídli mi vyvolání nebo si počkat. Nakonec jsem se rozhodla pro vyvolání. V termínu jsem už stějně byla.

Po 2 tabletách vše začlo. Klistýr, sprcha a na epidurál už nebyl čas. A když přišlo na porod tak mě "obsluhovala" jedna mladší slečna (nevím, jak se jim říká, učí se, a předem se mě ptala, jestli mi to nebude vadit. Celé dopoledne mi nosila čaj, měřila ozvy atd.) Pak u porodu jsem měla porodní asistentku - jméno netuším, a pana doktora Pešata. Tlačila jsem snad 20 minut ( docela mě zarazilo, že mi neříkají, kdy mám tlačit, nějak jsem to čekala a kontrakce úplně přesně necítila, tak jsem tlačila jak jsem uznala za vhodné). Nakonec po nástřihu - který mi teda rozhodně nevadil, hlavně se neroztrhat, musel pan Dr. potlačit 2x na břicho a Emička byla venku. S přístupem jsem byla spokojená, nic mi nevadilo. Hlavně, že se vše povedlo! :)

Co se týče poporodního oddělení, tak taky si nemůžu na nic stěžovat. Hodně se tu i jinde řeší kojení. Já jsem typ člověka, který si vše dopředu nastuduje, at mě nic nepřekvapí a taky mají ve FM každou středu kurz, kde se mluví i o kojení a jak to tam funguje a proč. Musela jsem kojit s kloboučky - ty jsem měla vlastní, tušila jsem, že budou třeba po přečtení chytrých článků. O miminko se sestry staraly skvěle. Nakonec mi půjčily i místní erární dudlík než přivezl manžel náš.

Pokud nebudou žádné komplikace, které možná hrozí, budu ráda rodit v této porodnici zase. A kéž by to bylo jako před 3mi lety!!
nelfis  29. pro 2015

Naprostá spokojenost!!!

Dobrý den,

přístup doktorů, sester a vlastně i personálu obecně byl naprosto úžasný. Se vším mi pomáhali, komunikovali, vysvětlovali a byli celkově velmi vstřícní.

Vše jsem si dopředu prohlídla, porodnice i novorozenecké oddělení je moderně vybaveno a zařízeno přesně podle mých představ, co se týče přístupu k maminkám i miminkům.

Tímto chceme s rodinou poděkovat veškerému personálu a nemocnici všem doporučit.
nikollita  4. pro 2014

Porodní sál super, šestinedělí horor

Rozhodla jsem se rodit v této porodnici, i když mě většina odrazovala. Protože jsem přenášela 10 dní, lékaři rozhodli, že budou vyvolávat. Měla jsem obrovské otoky a vysoký tlak. Odhad váhy plodu 3900g.

Nástup do nemocnice den před vyvoláváním. Ráno jsem dostala tabletku a tělo zareagovalo téměř okamžitě - nástup kontrakcí do půl hodiny. Kontrakce velmi silné až k nevydržení a velmi krátce za sebou (1-1,5 minuty). Prodýchat se to nedalo, sprcha nepomáhala. V 10 hodin jsem dostala další tabletku a přesunula se na porodní sál. Přístup personálu perfektní, ochotný, trpělivý, komunikativní. Postupně se u mě vystřídalo asi 10 lidí a všichni (až na posledního doktora) se představili. Před každým činem vysvětlili, co budou dělat a proč. Snažili se mi nabízet různé polohy a poskytovali rady. Pomáhali s tlačením, ale porod se nepovedl a skončilo to císařem. S péčí na porodním sále jsem maximálně spokojená, i když s přirozeným porodem to nemělo absolutně nic společného a to od začátku.

Ovšem pobyt na šestinedělí byla pro mě noční můra. Kojení byla naprostá katastrofa. Já jsem nevěděla jak na to, syn nechtěl prso ani vidět, nespolupracoval, pořád řval. Vystřídalo se u mě několik laktačních poradkyň, ale žádná mi nepomohla, nakonec jsem si vyslechla, že se málo snažím. Vlastně jediný problém bylo to kojení a neochota mi pomoci. Jinak péče o miminko příkladná (kromě krmení UM přes lahev), péče o pacientku po císaři také příkladná.
andrejka_86  29. říj 2013

Spokojenost ve všech směrech

I když jsem slyšla plno názorů, i od porodních asistentek, že Frýdeckomísteckou porodnici raději nee, tak jsem se i přesto rozhodla pro ní. A ničeho nelituju. Jedním z důvodu bylo, že to za mnou a očekávaným miminkem budou mít všichni blízko a nakonec se porod hezky rychle rozjel, tak nevím, zda bychom to stihli do Ostravy nebo Třince :-N
Při příchodu se mě ujala porodní asistentka (zrovna se měnily služby), vyšetřila mě a po mém naléhání, že i když nic nevidí, že nikam nejedu, že dneska určitě rodit budu mě přišla vyšetřit i velice mlaďounká a citlivá paní doktorka, která s hospitalizací souhlasila. Do 4 hodin od "vynucené" hospitalizace jsem porodila krásného a zdravého chlapečka. Díky jeho neohleduplného vykouknutí na svět (šel ven jak Superman, rukou napřed) jsem se nevyhla nástřihu a poté dlouhému, skoro hodinovému šití, ale tohle není vina lékařů. Paní doktorka pomáhala jak mohla, byly se mnou u porodu dvě porodní asistentky (v noci jsem rodila sama), proběhl i klystýr, samovolné prasknutí plodové vody, dokonce mi i pomáhaly tlakem na bříško, ale vše bylo naprosto v pohodě a byla jsem se svým porodem ve F-M moc spokojená. Na oddělení šestinedělí byly příjemné sestřičky jak pro mě, tak také pro syna.
A musím dodat, že porod i přes bolesti probíhal s úsměvem, při přecházení na porodní sál mi praskla voda a já chtěla po sobě tu louži vytřít, tak jsem pobavila porodní asistentky. A druhý vtipný moment proběhl při mém dlouhém šití, kdy si zavolala lékařka na pomoc sloužícího lékaře, který když přišel tak hezky pozdravil a zeptal se, jestli se může podívat a já mu v té radosti, že už to mám vše za sebou řekla, že pokud není udržbář, tak klidně může.. No, smáli se všichni :-D
2 lidé považují za užitečné