• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

3. měsíc vývoje dítěte

Dítě ve 3. měsící svého vývoje začíná o sobě dávat vědět, ať už milými úsměvy nebo pokřiky. Začíná kolem sebe vnímat děj a pozoruje, co se kolem něj odehrává. Maminka začíná rozumět jeho pláči a rozpozná, zda ma dítě hlad, má počůranou plenku nebo se chce pochovat.

Pro maminku skončilo období šestinedělí a může se dostavit první menstruace po porodu. Mateřské mléko během menstruace může dostat jinou příchuť a dítě ho může začít odmítat, pravděpodobnější ale je, že dostavení se menstruace je následkem nesprávné techniky kojení (i když se mamince může zdát správná), kojení dle časových harmonogramů, používání náhrad bradavky (láhve, kloboučku, dudlíku), dítě tedy odmítá prs jako reakci na nízký tok mléka. Pro matku i dítě je důležité tuto situaci nevzdávat a snažit se kojit i nadále, vhodné je v takovém případě zavolat laktační poradkyni. Pokud ale matka nemůže z vážných důvodů kojit nebo se kojení i přes veškerou snahu nedaří, je možné dítě krmit umělým mlékem.

3. měsíc vývoje dítěte

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlaví váha spodní hranice (kg) optimální váha (kg) váha horní hranice (kg)
chlapeček 4,2 6,0 7,7
holčička 4,0 5,4 6,9

Výška

pohlaví výška spodní hranice (cm) optimální výška (cm) výška horní hranice (cm)
chlapeček 56,1 61,1 66,1
holčička 54,9 59,5 64,2

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

 • na bříšku - dítě zvládne pást koníčky s ručičkama opřenýma o předloktí, zvedá pomalu hlavičku do úhlu 45°, kterou chvíli udrží vztyčenou. Šikovné děti už zvládnou pasení koníčků s nataženýma ručičkama a vzpřímenou hlavičkou.
 • na zádech - dítě zkoumá a ochutnává své ruce. Ruce dokáže zvednout nahoru k hlavě. Šikovné děti se začínají pomalu přetáčet ze zad na bříško. Je důležité dávat dětem podněty, aby se mělo za čím otáčet.
 • přitahování - při přitahování za ruce do sedu udrží hlavičku. Na samotný sed je ale příliš brzy. Přitahování se do sedu (tzv. pasivní sed) není pro vývoj páteře zdravé, miminku tuto možnost (kromě kontroly motorického vývoje u lékaře) v žádném případě nenabízíme. K vývoji sedu dochází z polohy na čtyřech, z lezení.

Smysly:

 • zrak: pozoruje zavěšené hračky, za hračkama na zemi se zvládne pomalu otáčet. Při pohledu do zrcadla dokáže zaostřit (svůj odraz pozná až kolem 15. měsíce)
 • sluch: reaguje na zvuky, které slyší a otáčí se za nimi.
 • hmat: dítě zvládne obě ručičky spojit k sobě a udržet v nich hračku, kterou sleduje. Na zavěšené hračky cíleně bouchá pěstičkama a snaží se je chytit.

Dítě a sociální vývoj

Miminko má rádo kontakt, komunikuje i s cizími lidmi, kteří se mu budou věnovat a dělat na něj obličeje. Ve 3 měsících si už umí mezi lidmi vybrat, kdo mu je sympatický a kdo méně. Když dítě uslyší hlas matky, začne radostí kopkat nožičkama nebo si broukat.

Pokud matka udrží dětskou pozornost, může začít s pomalým čtením pohádek. Důležité je měnit intonaci a tón hlasu.

V tomto období umí dítě vykřikovat radostí a smát se. Při broukání používá "písmenka" p, b, h.

Při hraní mají děti rády lesklé a šustivé hračky a dobře uchopitelná chrastítka. Při představování nové hračky je důležité dítěti ukázat, co hračka umí a dokáže a poté nechat dítě, ať si hračku prostuduje samo. Nové hračky by se měly ukazovat postupně.

Video: 3 měsíční miminko si povídá

Dítě a jeho spánek a zažívání

Dětský noční spánek se zkracuje na 10 hodin. Pro matku je přes den důležité, aby své dítě zabavovala a nenechala jej se nudit. Pokud dítě spí hodně přes den, v noci bude bdělé a nebude se mu chtít spát. Nastavit správný spánkový režim je velice důležité pro další vývoj dítěte. K usnutí dítě potřebuje pohodlí a pocit bezpečí, zdravému spánku matky i dítěte může pomoci společné spaní, to usnadňuje i noční kojení.

Dítě a lékaři

Potřebná výbavička pro dítě od 3. měsíce věku

Dítě začíná zkoumat svět kolem sebe a rozvíjet své motorické dovednosti. K podpoře rozvoje dítěte je vhodné dítěti pořídit:

 • šustící hračky, knížky
 • hračky nebo knížky se zrcátkem, které se budou dítěti líbit díky blýskavosti zrcátka
 • závěsné hračky nad postýlku nebo do kočárku

Odmítá-li dítě mateřské mléko, a ani přes veškerou snahu matky a laktační poradkyně se kojení nedaří, měla by maminka pořídit:

 • lahvičky na mléko s vhodnou velikostí savičky
 • kartáč na láhve
 • možno je dokoupit také sterilizátor nebo ohřívač láhví
 • vybrat vhodné umělé mléko, které bude dítěti vyhovovat
 • důležitý je také pitný režim dítěte a výběr vhodného dětského čaje

<< 2. měsíc vývoje dítěte / 4. měsíc vývoje dítěte >>

Související články

Více o 3. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. http://www.jaknamiminka.cz/3-mesic-zivota-miminka-kojence-a57.html
 4. Pediatrie pro praxi
 5. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s 3. měsícem vývoje dítěte