První slova po porodu: Jaké byly ty vaše?
Chtělo by to něco pro pobavení v tomhle ošklivém počasí... Jaká byla vaše první slova hned potom,co mimčo vykouklo na svět? 🙂
Stručné shrnutí
- První věty rodiček po porodu se nejčastěji týkaly úlevy nebo úžasu ("Panebože", "Ježíš", "Jé, ona je tak maličká") a komentářů na vzhled dítěte ("má tolik vlasů", "ty jsi úplně jak opice").
- Častou první otázkou byla kontrola zdravotního stavu novorozence, například "Dýchá?", "Proč nebrečí?", nebo dotazy vyžadující zásah neonatologie (odnesení na oživení, CPAP, inkubátor).
- Medicínské okolnosti porodu (císařský řez se spinálem nebo celkovou narkózou, epidural, nástřih) ovlivnily první reakce rodiček; některé rodičky po anestezii nic nepamatují nebo byly fokusované na jídlo ("Dala bych si kafe a hamburger") či praktické věci.
Nejčastější otázky
Q: Co rodičky nejčastěji řeknou hned po porodu?
A: Rodičky v diskusi nejčastěji volaly úlevu nebo úžas typu "Panebože", "Ježíš", nebo pozdravily dítě "Ahoj miláčku", a často se ptaly na zdravotní stav "Dýchá? Je v pořádku?".
Q: Jak zásahy neonatologie ovlivní první slova po porodu?
A: V diskusi byly příklady, kdy byl novorozenec odnesen na oživení nebo na CPAP a do inkubátoru, a rodičky se v první větě ptaly "Proč nebrečí?" nebo "Je v pořádku?", případně zažívaly šok z čekání na zprávu o stavu dítěte.
Q: Jak operace císařským řezem nebo anestezie ovlivní paměť a reakce rodičky?
A: Některé rodičky po celkové narkóze nebo spinální/epidurální anestézii uváděly, že si nic nepamatují, nebo měly specifické věty po probuzení typu "Kde mám dceru?" či "Dala bych si kafe a hamburger".
Q: Jak často se v první větě objevuje otázka na pohlaví?
A: V řadě příspěvků se rodičky ptaly "Je to holčička?" nebo "Je to kluk?", často když bylo pohlaví překvapením, a další rodičky komentovaly pohlaví věty jako "Co to máme?" či "Co to je?".
Q: Jaké jsou typické reactce na vzhled novorozence?
A: Typické reakce zahrnovaly komentáře na vlasy ("má tolik vlasů", "on má fakt vlasy"), velikost ("on je tak malý"), tvar hlavičky ("má šišatou hlavičku") nebo humorné poznámky typu "ty jsi mi ale dal tu bolest".
Q: Co rodičky řešily bezprostředně po porodu kromě dítěte?
A: Několik rodiček po porodu volalo po jídle ("Dejte mi něco k jídlu", "knedlo-zelo-vepřo"), nebo řešilo praktické věci typu kdy bude snídaně, kde je placenta, či kdy uvidí dítě z JIP či z neonatologie.
Závěry z diskuze
Shoda
- První slova po porodu často vyjadřují úlevu, úžas nad dítětem nebo bezprostřední starost o jeho zdraví.
- Medicínské okolnosti porodu (císař, epidural, celková narkóza, oživení) významně ovlivňují, zda si rodička první slova pamatuje a jaké jsou její první věty.
Sporné názory
- Některé rodičky si první slova pamatují velmi dobře a vyprávějí konkrétní věty, jiné rodičky uvádějí, že si nic nepamatují kvůli celkové anestezii nebo vyčerpání.
- Někteří hodnotili novorozence okamžitě jako "krásného", zatímco jiní popisovali prvotní šok nebo vtipné poznámky typu "ty jsi ale škaredá" — obě reakce se objevily jako platné zkušenosti.
Otevřené otázky
- Jak často a za jakých podmínek končí novorozenec na oživení, CPAP nebo v inkubátoru ve srovnání s běžnými porody?
- Jaký vliv má typ anestezie (spinál, epidural, celková narkóza) na krátkodobou paměť rodičky a její schopnost komunikovat po porodu?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
císařský řez, spinál, epidural, celková narkóza, nástřih (episiotomie), vyvolávání porodu (vyvolávačka), oživení novorozence, CPAP, inkubátor, neonatologie, intermediál, JIP, IVF, klistýr, šňůra kolem krku (nuchální šňůra), placenta
Místa a osoby
Rakousko, Malé lásky
U 1 porodu syna - konečně jsi venku, ty máš tolik vlasů a jsi tak krásný a teplý 😂 ❤️
U 2 porodu dcery - Lásko, už jsi konečně u mě, zvládla jsi to úžasně ❤️
U 3 porodu syna - ty jsi tak maličký, miluju tě lásko ❤️ A kde máme toho tátu 😂 - manžel to k porodu nestihl 😢
Úplně z toho mám slzy v očích když si na to vzpomenu 😂😢
U prvního: Je to ta holka?🤣 - měla být holcicka,tak jsem se raději přeptala, páč jsem si nevšimla😉
U druhého: On je to fakt ten kluk. 🤣- u něho jsem si všimla hned jak vyklouzl pindíka, proto ta hláška. Předpověď pohlaví vyšla☺️
Po 1. Porodu si nepamatuji celé to mám takové v mlze , po 2 porodu si taky nepamatuji porodila jsem doma takže jsem byla vyhukana co se vlastně stalo a 3. Porod ten byl před půl rokem a to si pamatuji kontrakce byly takové nijaké ( celý porod 51 min ) - ,, Ježíš já nemůžu uvěřit že už je venku 😁 porodu jsem se hrozně Bala a říkala jsem si že když jsem zažila jeden překotný tak znova určitě ne a potrápí mě to několik hodin 😂
Já ani moc nemluvila, takže první slova byla asi nějaká k doktorům 😀
Ale první myšlenky - 1 dcera - Bohové, na jedno zatlačení úplně celá venku, neměla se tam náhodou zaseknout uprostřed, aby dorotovaly ramínka, nebudou se doktoři zlobit? (jedna sestřička přitom sykla, asi se vyděsila, co mi tam dcera způsobila)
2 - syn - A kde má jako vlásky? Vždyť má mít po tatínkovi husté černé vlásky, jak to, že je holý, s tím jsem nepočítala... (dcera vlásky měla).
Zeptala jsem se, kolik je hodin 😃 přitom jsem na hodiny viděla 🤦🏻♀️ a malé jsem pak řekla něco jako “ahoj miláčku, ty jsi krásná” 🤩
Pamatuji si jen 4.porod plánovaný CS v celkové narkóze. "Dala bych si kafe a hamburger"
@klokanka31 poprvé když jsem viděla dceru jsem řekla ,, Ježíš, ty si ale škaredá..a u syna ,, že je stejně škaredý jako segra když se narodila.
@klokanka31 u první: ahoj já jsem tvoje maminka
U druhé: ahoj kocicko ty jsi nádherná
Mám to nahrané ❤️
@klokanka31 No jak se to vezme....Syna rozdychali, ale genetickou nemoc mu nikdo nevyléčí....A dcera je teda naprosto v pořádku.
První syn byl celková anestezie,tam si nic nepamatuju 😃 u druhého to byla odpověď na otázku sestry jak moc je malý krásný ve stylu vzali stě mi brýle,já na něho nevidím 😂 a u třetího jsem to zazdila úplně, když mi chtěli syna ukázat, místo abych se podívala,volala sem na sestru,že budu zvracet 🤣 (prý reakce na epidural)
U první: " Ježíš ta je krásná." Neměla na sobě skoro krev a byla jak panenka... u druhé: " Ježíš ta je modrá"🤣.. druhá dcera měla dvakrát šňůru kolem krku, tak byla celá oteklá a fialová 🤣...
Těsně před tím, než malá vylezla - asi už byla venku hlava, nevím - jsem zakřičela: utečte,nebo vás poseru 🥺😳😂
@klokanka31 U sebe nevím, byla sem hotová, ale z mého flegmatického exe vypadlo "No, a je to" 🤷 ...tak sem přemýšlela o kopanci do koulí...A je to. 😎
Nechtěla jsem vědět, co to bude, chtěla jsem překvápko, abych se víc snažila 🙂
První dítě: Po 36 hodinách. No je to fakt holka, tak ti pořídíme bratříčka!
Druhý dítě: Je to kluk? (koukám mu mezi nohy) Tak máme fakt páreček.
Holky chvilkama hrůza, ale stálo to za to.
Zítra to bude měsíc co je na světě naše vymodlená holčička z IVF🙏 Rodila jsem plánovanou sekcí ve spinálu, když mi anestezioložka řekla, že je venku, cítila jsem úlevu, ale nic jsem neřekla, když jí sestřička zabalila do látkové pleny a přinesla mi ji k hlavě za plentu, podívala jsem se na ní a začala jsem plakat štěstím❤️ Na nic jsem se nezmohla, jen se pak zeptala zda je zdravá.. bylo to rande naslepo, za to na láska na první pohled😍
@biciklissie omlouvam se, ale to me strasne pobavilo. Pry dikobraz, nebo rubikova kostka 🤣🤣🤣
Určitě u obou "Co máme?" nevěděli jsme. A u prvního hned k tomu, jestli je ještě úterý. Neměla jsem ponětí, jak dlouho porod trval a ten den měla padesátiny mamčina ségra, tak jsem chtěla vědět, jestli budou stejný den (na stejném místě) nebo jaké datum narození to vlastně bude 🙂
Děkuju!!! Po dvou dnech, dvou hemiltnech a nakonec císaři... Dítě jsem neviděla tři dny 😔
U první, jestli je v pořádku, císař se změnil v noční můru a já ji ani neviděla
U druhého, ty jsi ale krásný a hned jsem se ptala jaký je den

Panebože kolik váží? 😂